Кисело мляко

  • 8 498
  • 80
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
Кравето мляко има максимална масленост 3,6%. Не може да има по-голяма.

Хм, не съм сигурна. Та, нали от краве мляко се прави краве масло, което е с над 80 процента масленост. Не може да се извлече от мляко с 3,6 процента масленост масло или по-пълномаслено мляко. Просто у нас са приети тези проценти, но това не означава, че кравето мляко е с максимална масленост 3,6  Peace
Има и с 10 процента млека и са без мас   Simple Smile

# 16
  • Мнения: 27 524
Намерих инфо в нета

La distribution des principaux acides gras dans la matière grasse du lait de vache est la suivante[1] :

acides saturés : Butyrique (C4:0) : 3,6 %, Caproïque (C6:0) : 2,3 %, Caprylique (C8:0) : 1,3 %, Caprique (C10:0) : 2,7 %, Laurique (C12:0) : 3,3 %, Myristique (C14:0) : 10,7 %, Pentadécanoïque (C15:0) 1,2 %, Palmitique (C16:0) : 27,6 %, Stéarique (C18:0) : 10,1 %, Arachidique (C20:0) : 0,2 % pour un total de 63 % ;
acides monoinsaturés : Myristoléique (C14:1) : 1,4 %, Palmitoléique (C16:1) : 2,6 %, Oléique (C18:1) : 26,0 % pour un total de 30 % ;
acides polyinsaturés : Linoléique (C18:2 omega-6) : 2.5, Linolénique (C18:3 omega-3) : 1.4 %, Arachidonique (C20:4) : 0,3 % pour un total de 4.2 %.
On constate que le lait de vache est particulièrement riche en acides gras saturés à chaines courtes (C4-C12), beaucoup plus que n'importe quelle graisse végétale. Il est en revanche pauvre en acides gras essentiels (linoléique et linolénique, < 4%).

Les acides gras trans constituent 2 à 8 % des matières grasses.

Но не че всичко ми се изясни  Joy

# 17
  • Мнения: 6 442
A "Вepeя" пробвала ли cи?Peклaмиpaт гo kaтo xyбaвo зa децa в книжkитe нa БOН АПEТИ "XPAНEНE НA ДEтEТO".ИМA И 3,6%
Laughing Като са си платили ще го рекламират,много ясно  Peace

Давам Боженци 3,6 и с по-ниска масленост също  Peace Елена също ми харесва.

# 18
  • Мнения: 154
Аз също давам "На баба" 4,5%.
Нямам доказателства от нета, но съм убедена, че не е възможно маслеността на кравето мляко да е максимално 3,6%.
Всяка крава дава мляко с различна масленост, изкупвачите мерят освен количеството на млякото и неговата масленост. А това за добавянето на мас в млякото с цел повишаване на маслеността ми се струва меко казано странно, ако е възможно , моля за малко повече инфо!

# 19
  • София
  • Мнения: 6 269
В млякото "На баба" 4,5 % има добавена сметана, на което, според мен, се дължи по-високата масленост и гъстота. Пише го в съдържанието на опаковката.

Аз лично харесвам Боженци, ама детето не  Rolling Eyes Вземам от Карабунар 2,8%, Верея 2,5 %, Бор чвор 2,5% (но не винаги ми харесва), "На баба" 1,5 % - според нашата педиатърка не е нужно маслеността да е над 2,5 %.

# 20
  • София
  • Мнения: 44 120
Аз давам пълномаслено. На елби или точно кафявото на баба...защото не е така кисело и малкия го яде...

# 21
  • Мнения: 286
Моята педиатърка пък ми препоръча млякото "На баба" и "Родопчанка", но с 2% масленост /май така беше, отдавна не съм взимала на беба, че нещо не беше очарована от киселото мляко въобще/, дори каза че "Данон" е добро. Иначе "Бор-чвор" съм виждала и тук, в  Пловдив, но не съм го купувала.

# 22
  • София
  • Мнения: 44 120
Данон не знам колко е добро, но веднъж бях забравила на масата едно за седмица (бяхме на море) и като се върнах нищо му нямаше...та за мен това не е мляко...от тогава не купувам....

# 23
  • Мнения: 147
Давам Боженци - има вкус на старото кисело мляко.  Peace Малко трудно го намирам и , когато липсва взимам Герма - то също е производство на Бор Чвор Peace

# 24
  • София
  • Мнения: 6 269
Данон не знам колко е добро, но веднъж бях забравила на масата едно за седмица (бяхме на море) и като се върнах нищо му нямаше...та за мен това не е мляко...от тогава не купувам....

"На баба" е производство на Данон.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Герма 3.6%, Бор Чвор 3.6%, Маркели

# 26
  • У дома !
  • Мнения: 700
Казаха ми,че ЕЛ БИ е хубаво кисело мляко,но в нашия квъртал Младост за сега него намирам Sad

# 27
  • Мнения: 2 231
Мъжът ми пие от "Данон за пиене" на закуска и каза, че не го заменя за нищо друго. Киселото също взимаме на Данон. За малката купувам кисело с парченца плод на Мегле, а кисело Елена или Бор Чвор, но често си похапва и от нашето.

# 28
  • Мнения: 31 198
Давам Бор-Чвор 3,6%, но ако няма, Елена или друго. Давала съм  и 4,5%. Важното е да пие. Wink

# 29
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
давам Елена 2% и Болярче 3.6% на Търновска марка ЧЕХ

Общи условия

Активация на акаунт