Литературен клуб - VІІ

  • 53 427
  • 550
  •   1
Отговори
# 540
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
да се присъединя и аз - в момента чета Той и тя на Сароян и Няма нищо страшно на Джулиан Барнс

Ще споделиш ли отзиви за книгата на Джулиан Барнс  Praynig

# 541
  • Мнения: 1 517
Харесва ми определено, но не е книга, кято да седнеш да изчетеш наведнъж.
Прилича на философско есе, но е написана в много лек стил, с много случки от живота на автора и на неговите роднини (освен ако не си измисля, разбира се) и на известни личности.
Рразмишлява за смъртта, религията, изкуството и разни такива вечни теми.
Честно казано, първо, като я видях, се разочаровах малко, очаквах роман със сюжет, но като я зачетох, доста ми хареса, увлекателна е, и въпреки тежките си теми оставя приятно чуство.

# 542
  • Варна
  • Мнения: 1 744
По препоръка на момичета тук прочетох Е.Е. Шмит "Одет Тулмонд..." и много ми хареса. Само последния му разказ ме озадачи. Явно наистина не разбрах замисъла му чисто по блондински. Някой може ли да ми обясни каква е скритата 'мисла' в написаното върху цигарени хартийки? Защо това е най-ценното?????
Пак си задавам въпроса.

# 543
  • Мнения: 2 617
Не знам защо бях останала с впечатлението (не от тук, тук чета сравнително отскоро - а от темата за новите книги), че е малко потискащ и екзистенциално-песимистичен - на мен ми звучи по-скоро като изследващ абсурда и ми е забавен.

Hedra, почудих се за тази "друга" тема - относно новите книги. Какъв е смисълът човек да пише, какви книги си е купил, след като още не ги е прочел?!  newsm78 Това не е като да си купиш нова блуза (и тогава нямаш гаранции преди да я сложиш на себе си) и да се похвалиш на другите (историята наа форума познава такива теми  Mr. Green) и те вкупом да коментират, колко е прекрасна. Когато вече си я прочел пък, монаваш в "графата" настоящата тема. Вероятно чуденката ми е породена от това, че не мога да разбера, че човек може да се хвали с всичко  Party

# 544
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А, пишат, пишат - пишат си отзивите, по-накратичко и сбито, ама пак има по нещо казано за книгите.
А повод да се похвалиш винаги има - колко много книги си купуваш например (нищо че може да са само чиклити примерно) Mr. Green ССФ е винаги готова за отчет - и колкото повече, толкова повече, както казва един любим литературен герой Mr. Green
Весели празници и много спокойно време за книжка и чай на всички Hug

# 545
  • Мнения: 694
Аз малко да дръпна темата по празниците!!

Прочетох "Хиляда сияйни слънца" на Халед Хосейни - много , много ми хареса. Макар и афганистанските нрави да се далеч от мен  - определено книгата си заслужава. Хосейни става един от любимите ми автори - само 2 книги ли има издадени?

Сега се опитвам да чета "Мандолината на капитан Корели"  - гледала съм филма. В книгата историята е погледната под един доста забавен и комичен ъгъл, но имах други очаквания от нея. Четеше ми се нещо леко - чиклит. Но незнам защо попаднах на тази. Кажете  - някой има ли отзиви за тази книги - кога започва любовната история Crazy

# 546
  • Мнения: 360
Аз пък приключих "Ловецът на хвърчила". Наистина е добър автор Хосейни, харесва ми как пише, както и историите, които разказва. Сега съм приготвила "Черна книга" на Орхан Памук. Въобще много ми харесва да съм на изток, в този ароматен и толкова различен свят; да опознавам нови места и култури. Определено май в момента го предпочитам.
О, забравих, Честито Рождество Христово на всички ви!

# 547
  • Мнения: 184
Никак не чета напоследък, малкият постоянно ме напада, а книгите са от библиотеката. Успях само да прочета "проект троица", и много, много ми хареса. Нямах високи очаквания за поезията. Има само няколко текста, които са по- скоро публицистични и ги намирам за неуместни в книгата, но нищо.

Последна редакция: сб, 27 дек 2008, 13:03 от Лавиния

# 548
  • Мнения: 1 008
Благодаря ви за "Къпиново вино"-завладя ме историята  bouquetСега започвам биографичната книга за Невена Коканова-има нещо,което ме привлича в спокойната тишина на погледа на тази актриса и жена.Скъпичък е албума,но наистина е за ценители,както пише на обложката.Попрочетох това онова и определено има какво да се прочете,макар че ореола на тайнственост си остава въпреки биографичния характер на книгата.

# 549
  • Мнения: 694
Хем се чувствам прекрасно одухотворена, хем и малко тъжна. Това изпитвам след всяка хубава книга, която прочета.
 Приключих с "Мандолината на капитан Корели"- Романът ме очарова.
 Аз и преди споделих, че започвам да чета книгата, защото очаквах красива и романтична любовна история. Но любовната история се оказа една много тънка и малка сюжетна линия в романа.
 "Мандолината на капитан Корели" е една завладяваща и мащабна картина на втората световна война. Книгата е написана с блестящо чувство за хумор и умела ирония. В началото започва като по-скоро като "карикатура" на известни лица от онова време, за да придобие по-нататък един зловещ и смразяващ развой. На фона на цялата ужасна картина на остров Кафалония през втората световна война са показани няколко вида любов, всяка по своему затрогваща и епична - любовта между мъжа и жената, между бащата и дъщерята, любовта на един мъж към друг мъж . Разбира се , всяка по своему изисква скъпа жертва.
 Най-романтично е любовта между италианския капитан Корели и младата гъркиня Пелагия. Любов, която остава наистина чиста, защото се разпростира в мечтата. Любовта на един живот изпълнен с трудности, изпитания, загуби и лишения. Любовта на един неизживян живот.
 Страхотна книга! Просто се чувствам прекрасно след прочита й. Единственото като забележка може би е краят, който някак свърши много изведнъж. Но това разбира се за мен специално не развали прекрасното впечатление от книгата.
 След такава книга се чувствам пречистена и някак по-добра.
 Между другото харесвам много и филма, защото обожавам Никълъс Кейдж - но финала на филма не е финала в книгата. Във филми си личи Холивудския привкус.

А сега наистина ще си избира някоя лека за четене книга - тъпо романтична. Просто имам нужда от такъв тип четиво. Confused

# 550
  • Мнения: 3 342
Добре дошли в

ЛИТЕРАТУРЕН КЛУБ - VІІІ



И Честита Нова Година!

Общи условия

Активация на акаунт