Автоимунен тиреоидит на Хашимото (3)

  • 75 776
  • 745
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 13 802
...добре де, може ли да си с хашимото без завишени антитела и откъде идва тогава хипофункцията newsm78
Хипофункцията не е резултат на завишените антитела. Връзката е обратна.
Обикновено в началния стадий на заболяването няма промяна в антителата, а само в хормоните и вида на жлезата. (при мен поне беше така!)

Аз ги виждам нещата така:  по някаква причина (стрес, болест, лекарства или други вътрешни или външни фактори) жлезата престава да функционира правилно, започва да произвежда по-малко (или повече хормони). Променя се по големина и плътност. това от своя страна променя сигналите, които тя подава към другите жлези и органи и съответно организмът/мозъкът я разпознава като чуждо тяло, срещу което трябва да даде отпор. Антителата са именно този отпор.
Това разбира се си е лично мое, съвсем непрофесионално и некомпетентно обяснение. Вероятно процесът и взаимодействието жлеза-организъм е много по- сложно и двустранно.

Защо ходите на изследвания на три месеца? Начесто се правят само в началото, докато се регулира дозата тироксин. След това двукратните изследвания годишно са предостатъчни. Дори и веднъж може, ако няма промяна в състоянието. Единствено при опити за забременяване или вече настъпила бременност, е желателно по-внимателно следене. Иначе само да ви боцкат по лабораториите и да се притеснявате излишно!

Доколкото знам, заболяването от 2 години подлежи на диспансеризация. След като ви диспансеризира ендото, нямате нужда от направления. Поне аз си отивам направо при него и той си ме води на отчет.
Иначе личните се мусят. Моят дори веднъж изтърси, че направленията били за болни Shocked

# 76
  • София
  • Мнения: 6 810
Добре де, аз съм от тези, които имат Хашимото, т.е. антителата са ми завишени, жлезата е уголемена, но хормоните са в норма. Ендокринолога каза, че имам неактивно Хашимото. И през двете бременности хормона беше съвсем в граница, май най-много се е вдигал  ТСХ до 2,6. Значи не винаги се получава така, първо хормона, а после антителата. newsm78

# 77
  • София
  • Мнения: 2 508
Аз вече ги отворих, много са гадни  Sick

Аз съм благодарна, че не са горчиви, че не търпя горчиво... Много се смеем с приятеля ми, че имат вкус на ракийка. Joy

# 78
  • Мнения: 902
...добре де, може ли да си с хашимото без завишени антитела и откъде идва тогава хипофункцията newsm78
Хипофункцията не е резултат на завишените антитела. Връзката е обратна.
Обикновено в началния стадий на заболяването няма промяна в антителата, а само в хормоните и вида на жлезата. (при мен поне беше така!)

Аз ги виждам нещата така:  по някаква причина (стрес, болест, лекарства или други вътрешни или външни фактори) жлезата престава да функционира правилно, започва да произвежда по-малко (или повече хормони). Променя се по големина и плътност. това от своя страна променя сигналите, които тя подава към другите жлези и органи и съответно организмът/мозъкът я разпознава като чуждо тяло, срещу което трябва да даде отпор. Антителата са именно този отпор.
Това разбира се си е лично мое, съвсем непрофесионално и некомпетентно обяснение. Вероятно процесът и взаимодействието жлеза-организъм е много по- сложно и двустранно.

Доколкото знам, заболяването от 2 години подлежи на диспансеризация. След като ви диспансеризира ендото, нямате нужда от направления. Поне аз си отивам направо при него и той си ме води на отчет.
Иначе личните се мусят. Моят дори веднъж изтърси, че направленията били за болни Shocked
Аз до колкото разбрах хипофункцията е следствие на Хашимото, т.е. имаш хашимото и в последствие това отслабва шитовидната и я деформира и се появява хипофункцията. е добре, как хора с хашимото нямат хипофункция и как хора с хипофункция нямат хапимото. Имам предвид, че аз съм хипо от 6 и повече месеца newsm78 и съм доста несериозна към здравето си явно #Crazy
Ти колко време беше хипо преди да ти се завишат антителата? Thinking newsm78

# 79
  • Мнения: 13 802
Добре де, аз съм от тези, които имат Хашимото, т.е. антителата са ми завишени, жлезата е уголемена, но хормоните са в норма. Ендокринолога каза, че имам неактивно Хашимото. И през двете бременности хормона беше съвсем в граница, май най-много се е вдигал  ТСХ до 2,6. Значи не винаги се получава така, първо хормона, а после антителата. newsm78

Ти що ми разбиваш теорията Crossing Arms

...
Ти колко време беше хипо преди да ти се завишат антителата? Thinking newsm78

Около година. Или поне година, след като диагностицираха заболяването. Иначе проблемите си ги имах поне още 1 година преди това.

Клеми, може би затова и нямаш силно изразени оплаквания, характерни за Хашимото, като нашите newsm78 Явно те се дължат на намаленото производство на хормони.

търся един линк с обяснения за заболяванията на щитовидната.

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 16:06 от птица

# 80
  • София
  • Мнения: 6 810
Добре де, аз съм от тези, които имат Хашимото, т.е. антителата са ми завишени, жлезата е уголемена, но хормоните са в норма. Ендокринолога каза, че имам неактивно Хашимото. И през двете бременности хормона беше съвсем в граница, май най-много се е вдигал  ТСХ до 2,6. Значи не винаги се получава така, първо хормона, а после антителата. newsm78

Ти що ми разбиваш теорията Crossing Arms
Joy
Ми...аз да споделя.  Laughing

# 81
  • Мнения: 13 802
Не намерих търсеното (има го някъде назад в темите), но  доколкото си спомням - заболяванията са няколко вида:
хиперфункция
хипофункция
--------------
тиреоидитите:
автоимунно - хашимото (с хипо, но може и с хипер)
подостър - вирусен
----------------
възлите

ето тук едно кратичко обяснение:
http://www.lekar.bg/news-121/info-1659/7+въпроса+за+Хашимото/
привърженик е на импулсната терапия, обаче Laughing

На руски (и те като Смърфет - антителата довеждали до хипо, хммм):
http://www.gomeomed.ru/cure/schitovidka/
за хомеопатично лечение са Peace

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 16:53 от птица

# 82
  • София
  • Мнения: 1 220
Аз вече ги отворих, много са гадни Sick

Аз съм благодарна, че не са горчиви, че не търпя горчиво... Много се смеем с приятеля ми, че имат вкус на ракийка. Joy
Аз таблетките пробвах те се слагат под езика, леко са сладки но пък стават като пясък  Sick
капките сигурно са като ракийка, а мезето към тях дали се разрешава  Joy

# 83
# 84
  • Мнения: 365
Здравейте,
Не знам за капките, но на мен и таблетките ми бяха гадни...
Има ли новини от Кylie вчера?

И като се оплакваме за сранични ефекти от това заболяване, да споделя, че на мен пък ми излизат едни неприятни тъмни петна като бременна маска на лицето и се засилват лятото от слънцето и се налага да ползвам 50 фактор за лице, и си мисля че е на хормонална основа. Все се каня да питам някой дерматолог, но май ще е по-късно. Вие имате ли някаква информация затова?

И пак да питам, някъде май в по-старите теми имаше линкове за проблема Хашимото, дали не може да ги намерим и да ги оставим на първата страница, за да може новите момичета да намират информацията веднага?
Или просто да си създадем нови, за да ги има винаги, когато потрябват на някого.
Как мислите?

Хубав ден!  bouquet

# 85
  • Мнения: 433
PIPILOTE не се притеснявай,и на мен през бременността ми се появиха такива петна(като старчески),но след това изчезнаха.Останаха само тези които си ги имах от преди да забременея.И аз реших,че са на хормонална основа и не съм се занимавала с тях,а и не смятам ,че кремчетата биха помогнали.Гледай да ядеш повече плодове и зеленчуци и да не се излагаш на слънце,избягвай шоколода и яйцата.Предполагам ,че всичко това го знаеш.

# 86
  • София
  • Мнения: 2 508
Здравейте,
Не знам за капките, но на мен и таблетките ми бяха гадни...
Има ли новини от Кylie вчера?

И като се оплакваме за сранични ефекти от това заболяване, да споделя, че на мен пък ми излизат едни неприятни тъмни петна като бременна маска на лицето и се засилват лятото от слънцето и се налага да ползвам 50 фактор за лице, и си мисля че е на хормонална основа. Все се каня да питам някой дерматолог, но май ще е по-късно. Вие имате ли някаква информация затова?

И пак да питам, някъде май в по-старите теми имаше линкове за проблема Хашимото, дали не може да ги намерим и да ги оставим на първата страница, за да може новите момичета да намират информацията веднага?
Или просто да си създадем нови, за да ги има винаги, когато потрябват на някого.
Как мислите?

Хубав ден!  bouquet

Аз съм чела по книгите, че тези петна са нормални по време на бременност. Не стой на слънце. Изчезват после. Мисля, че няма връзка с Хашимото.

# 87
  • Мнения: 365
Благодаря за мненията:))

Аз нямам предвид петната на бременността. Исках да кажа, че ми се появиха такива преди няколко години, които свързвам с хормоните и естествено лятото от слънцето се засилват, затова се мажа със слънцезащитен крем с голям фактор.
Исках да знам дали на някой друг му излизат такива. Винаги съм имала чиста и бяла кожа.

didikeh, за шоколада, ммммм...трудно го избягвам:)))) може би, само сега до преди месец не ми се ядеше шоколад, за първи път в живота ми:)), но вече си връщам апетита към него:)) Е, не прекалявам...

Тук ли споменавахме зодиите - и аз съм телец, макар да не влагам нищо в това, и обичам вкусните нещица:)) сладки, солени, всичко, което има добър вид и вкус:))) Хубавото засега е, че нямам странични ефекти от кулинарната злоупотреба:))
  bouquet

Последна редакция: сб, 02 авг 2008, 18:04 от PIPILOTE

# 88
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Аз все забравям да питам, но и аз съм с петна по лицето това лято. Наистина се засилват от слънцето, но пък ако не излизаме на слънце ще трябва да пием вит Д. При нас много често го споменават този вит напоследък.

# 89
  • София
  • Мнения: 518
Привет мацки  Hug
Да доложа как мина в петък, че сега имам нет чак  Mr. Green
Сакчето в 1,77 см. (предполагам защото на бележката на УЗИто пише BPD  newsm78) ембриона е 6 мм и прилича на кашу  Joy има потрепвания които док определи като сърдечна дейност.
За сега да предположим всичко е ОК.
Остава да мина прегледа в четвъртък при Тодорова да видим нейното мение Wink
Искам много да ви благодаря за подкрепата и ви пзпращам мнооооого   love001

Общи условия

Активация на акаунт