Искате ли да си направим конкурс за най- вкусна салата?

  • 24 260
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 750
Тамън ще обменим повечко рецепти за салати на едно място.

Предлагам желаещите на напишат рецепта на най- предпочитаната от тях салата (нека бъде само една) и след седмица ще пуснем анкета да изберем най- добрата. Какво ще кажете? Grinning

Е, много се затрудних! Аз мога само със салати да живея, ако са приготвени по моя вкус и затова веднага ми изскочиха няколко идеи за рецепта ... А от друга страна трудно бих могла да определя коя е най-вкусната салата само по рецепта, без да съм я опитала ...

Спирамда философствам и минавам по същество. Давам рецепта, която е лесна за приготвяне, само с 5 съставки, има лек и пикантен вкус и в същото време е малко по-различна от традиционните комбинации.

Домати с чесън, орехи и босилек

2-3 големи домата
орехови ядки, нарязани (не смлени!) на ситно
5-6 листенца пресен босилек
3-4 скилидки чесън
зехтин
сол на вкус

Нарязвате доматите на парчета по свой вкус (аз предпочитам на по-едричко), нарязвате босилека на ситно, пресовате чесъна. Смесвате съставките в купа, поръсвате със сол на вкус, поливате със зехтин и поръсвате с орехите.

Ако сте любители на по-хранителните салати и сиренето, можете да добавите нарязано на кубчета сирене Дунавия или Моцарела на кръгчета за по-луксозен вариант.

# 16
  • Мнения: 1 289
Ами не е честно, аз не съм голям специалист в салатите. Това обаче е от мене:
ТАБУЛЕ С КУС-КУС

Продукти:
1/2 пакет кус-кус - около 200г
4 домата
1 краставица
1 голяма връзка магданоз
1 лимон
зехтин
сол на вкус

Приготвяне:Нарязваме доматите и краставицата на кубчета. Добавяме ситнонарязания магданоз и объркваме. Сваряваме кус-куса, но така че да остане малко по-твърд и когато истине го прибавяме при зеленчуците. Изтискваме сока на лимона и го смесваме със зехтина и солта. С този дресинг заливаме салатата, объркваме я хубаво и я оставяме за няколко часа в хладилника, за да може кус-куса да поеме от соса и да доомекне. При сервирането можем да добавим кротони и маслини.
Вместо кус-кус може да се изпозва булгур.
Значи, булгура е обработена по някакъв начин пшеница. Мисля че се продава по магазините точно с названието булгур. Внимавайте да не вземете грухана пшеница, тя е за варене. Та, ако намерите булгур, е достатъчно да го измиете и накиснете в студена вода, да го покрива, за около 1 час докато набъбне и омекне. Не се нуждае от друга обработка. Изцежда се и рецептата е същата.
Само мога да предложа още един сос, който става и за предната рецепта:
1 скилидка чесън
2-3 стръка зелен лук
1/2 кафена чаша зехтин
сока от 1 лимон
сол на вкус

Чесънът се счуква, а лукът се нарязва на колелца.Смесват се с останалите съставки и се залива салатата.

Последна редакция: нд, 26 юни 2005, 15:52 от Milena B.

# 17
  • Den Haag
  • Мнения: 1 845
Ето и моята любима салатка, но я правя на око Embarassed:
Смачкваме сирене с вилицата,настъргваме на ситно малко лук,разбъркваме с маьонеза и една лъжица кисело мляко,черен пипер и църкаме малко лимонче става като пастет от сирене(може да добавите нарязани краставички на ситно или маслинки) и мажа върху препекани филийки или сухарчета  .Много си я обичам   Heart Eyes

# 18
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
нашата ,всичко на око:

ролца от раци наситно
сладка царевица
парченца ананас
парчета твърдо сварено яйце
майонеза и кетчуп за розов сос,с който поливаме съставките.

# 19
  • Мнения: 156
Здравейте и от мен Simple SmileСалатата, която ви предлагам е изключително проста, но вкусна.Пресни зелени чушки се нарязват на ивички, добавят се настъргани моркови, подправя се с олио, сол, оцет и зеленийки каквито обичате, лично аз предпочитам, когато морковите са повече от чушките.Надявам се да ви хареса! Grinning

# 20
  • Мнения: 5 877
Доматена панцанела

Осем дебели филии сух хляб, нарязани на крутони и запечени
3 лъжици зехтин
2 лъжици оцет
6-7 хубаво узрели домата, нарязани на кубчета
1 тънко нарязан лук
1/2 чаша нарязани листа пресен босилек, няколко цели за украса
прясно смлян чер пипер
Лукът кисне в купичка студена вода и лъжичка сол един час, за да се убие остротата на вкуса. Суши се върху кърпа.
 Добавят се хлябът, доматите, лукът и босилекът. Разбърква се и се полива със зехтина и оцета. Поръсва се със сол и чер пипер.

Класическата панцанела се прави с накиснат и после изцеден хляб, но на мен с хрупкав ми харесва повече. Може да се добави чесън и пресен тарос.

# 21
  • Мнения: 4 244
Ето и от мен една салата

Салата с пуешки флейки

Необходими продукти

една голяма зелена салата (заменя се с 2-3 марулки)
200 гр пуешко месо от бут
сурови семки - слънчоглед, тиква и сусам (каквото ви дойде на ум)
крутони
Аспержи от буркан (ако няма става с пъпеш)
2 ябълки

За соса
Майонеза (най добре собствено производство)
Горчица
Къри
Сока на 2 лимона
Сметана за облагородяване на вкуса и вода

ПриготовлениеМесото се нарязва на ивички (жулиени), слага се в една купичка с приготвена марината от къри, зародишно олио (става рапица или друго неутрално), балсамов оцет светъл и малко бяло вино.

Докато месото отлежи в маринатата, салатата се измива, изцежда и накъсва на малки парчета. Така накъсаната салата се подрежда в купички. След това ябълките измити, обелени им се изчистват семките и се нарязват на малки парчета, (слагам ги отделно поляти с малко лим, сок) Изцеждам от буркана аспержите ( ако не са аспержи - нарязвам на малки парчета пъпеша) и ги нарязвам на парчета от по 2 см.

След това приготвям соса на вкус от дадените продукти (давам отази опция защото някой може да не иска горчица или сметана или нещо друго)
Месото го изваждам от маринатата и го запържвам до златисто. След това го подреждам в купичките, заливам с соса и посипвам с суровите семки и крутоните.

Да ви е сладко!

# 22
  • Spain
  • Мнения: 3 750
 ето и една от моите любими:

 рулца от раци(ситно нарязани )
 яица( сварени)
 лук
 варен ориз(малко)
 царевица(сладка сварена)
 майонеза
 сол
 4ерен пипер
вси4ко на око , пропорции някакви  никога не съм спазвала

 
само да допълня 4е другите ми любими салатки са руската (както се прави в Б-я), и една немска с плодове
 Хонда много добре изглежда така в ананаса ,само за идеята , но така се губи доста от ананаса - може просто да се разреже на половинки , да добие форма на 4ашка ,издълбава се и се напулва със салата (наскоро хапнахме така аранжирана морска салата )

и една питанка ..знае ли някои някоя рецепта от салатите на "Годзила" (преди време във варна иаше едни симпати4ни ресторант4ета ,знам 4е ми харесваха салатите но нямам спомени ве4е ..отдавна беше )

Общи условия

Активация на акаунт