Индивидуален топломер в апартамента при новото строителство?!

  • 8 521
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 125
Мили дами,
При новото строителство има кутия в апартамента, където се поставя индивидуален топломер, който отчита енергията, която е необходима за радиаторите в апартамента, като това води до липса на малките топломери поставяни по радиаторите. Един вид - каквото ползваш - това плащаш  Thinking.

Има ли някой, на който са монтирали този измервателен уред и какви са стъпките за да се монтира? Първо Топлофикация ли се уведомява или фирмата, която отчита топлинната енергия в блока? Моля ви за повече инфо, ако имате естествено  Peace

# 1
  • София
  • Мнения: 474
На нас ни ги монтира строителната фирма. Тя си прави и пробита с топлофикация. Вие ако сте нов блок, защо не са ви свършили строителната фирма тази работа? А иначе ние си направихме общо събрание, решихме коя фирма ще ни е счетоводната. Подадохме молба във фирмата и те дойдоха да засечат топломерите. Хубаво е и те да се пломбират- вече от топлофикация.

# 2
  • Мнения: 3 215
Здравей, най-напред ще ти кажа,че тези уреди са много по-точни от малките,които закрепват на радиаторите.
Не знам дали трябва да уведомите Топлофикация,но ще ти кажа как е при нас.Дано помогна с нещо.Ние довършваме сграда (не в София) и сами инсталирахме всички топломери като част от инсталацията за парното.При нас топлоцентралата отговаря за тръбите до сградата (и монтирането на абонатната станция),оттам нататък всичко друго си е наш проблем и отговорност.Затова си мисля,че най-вероятно вие трябва да си монтирате топломера, респективно строителя на сградата ви.Попитай строителя,той би трябвало да знае.Фирмата,която отчита топлинната енергия вероятно не носи отговорност за топломера ви,но проверете какво е и тяхното мнение по въпроса.Успех и ще ми е интересно да разбера какво са ти казали.   bouquet

# 3
  • Мнения: 2 125
Благодаря за отговорите Hug
Блока ни е населен отдавна. В София е. Не всички апартаменти са заети, но има живеещи хора и то от година. Забравям строителната фирма да направи нещо по въпроса Naughty Може би ще трябва да говоря с някой съсед, защото при всички положения изминалия отоплителен сезон 2007-2008 си е имало парно във входа и те са минали по този път. Дано намеря някой отзивчив съсед Praynig, който да ми обясни нещата. Но ако има някой друг, който е минал по пътя, ще се радвам да сподели Hug

# 4
  • България-София
  • Мнения: 573
Така,
Първо, строителят съвсем не е длъжен да ви инсталира топломери.
Второ, процедурата е долу-горе следната: Събирате се всички съкооператори и решавате на общо събрание, че ще се включвате към Топлофикация, като упълномощавате един от вас да движи процедурата. Решавате и коя фирма ще ви обслужва топлинното счетоводство. Звъните там и питате какво трябва да се направи - документи, проекти и прочие. Те ви монтират и пломбират топломерите.

Как сте имали парно в блока, ако не сте подписали договор с Топлофикация (подписан от ваш представител и с приложен протокол от събранието, за което споменах?  Thinking Няма начин да ви пуснат парно без да са монтирани на 100% топломери на всички отопляеми обекти. Как иначе ще се разпределя кой какво трябва да плаща... Е, има начин , но той е незаконен ("игра" с районния отговорник от Топлофикация....а ако ви хванат - вие ще плащате)

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 13:34 от unik

# 5
  • София
  • Мнения: 607
При нас фирмата-строител ги сложи вече. Преди това направиха топла проба заедно с представител на топлофикация, аз също присъствах.

# 6
  • Мнения: 3 215
unik,не е длъжен,но много често го прави.Ние сме собственици на апартамент в новопостроена сграда в София и там не се е налагало изобщо да се събираме на ОС,за да решаваме дали искаме да имаме парно.Това си беше заложено в проекта и строителят си изгради инсталацията.
Така,че имам поглед върху нещата и като инвеститор-строител, и като собственик.Затова си позволявам да си дам мнението.
Колкото сгради, толкова различни подходи...

# 7
  • Мнения: 734
Ще напиша как беше при нас. Наистина Old Sport е обяснила много добре. Прави се Общо събрание на целия блок, решава се коя фирма за топлинно счетоводство ще ви обслужва (аз лично съм ги прозвънявала всичките, понеже заедно с още един мъж сме домоуправители...все още). След това наехме една жена да ни изготви документите, понеже за всеки имот се правят едни изчисления за кубатура на реално използваното пространство и не знам си какво още. Тази жена работи в Топлофикация и е наясно с въпросните изчисления, всеки собственик й плати комисионна на база кубатура на апартамента/магазина. Когато абсолютно всички документи се събраха (много трудна работа се оказа) и са попълнени коректно тя ги занесе в Топлофикация. Междувременно подписахме договор с Бруната (представител на всички собственици - домоуправителя например, го подписва). Самите топломери се закупуват от фирмата за топлинно счеотовдство, не от Топлофикация, струват около 480 лв. заедно с монтажа. Насрочват ден (обикновено събота или неделя) идва една бригада и ги монтира и пломбира. После ни пуснаха топла проба и няколко дни след това заработи и парното.
Строителната фирма няма ангажимент към монтажа на топломери, водомери и т.н. освен ако не сте се разбрали допълнително. Тя издава сградата с акт 16 и от там нататък собствениците се спасяват сами.
Та горе-долу е това. Но всичко отнема много време, най-вече заради собствениците, които са изключително несериозни и безотговорни с попълването на документите. Ние си купихме климатик и се отоплявахме с него...

# 8
  • Мнения: 2 125
unik, вероятно хората купили апартаменти преди мен са подписвали договори и са наели фирмата за топлинно счетоводство.

Горе-долу ми се изясни ситуацията. Аз купих апартамента едва пролетта, но когато го оглеждах (февруари) се усещаше, че парното в блока работи. Радиаторите ми са закачени за стените, но не и с тръбите преди 1 месец. Вероятно ще трябва да намеря фирмата, която ни обслужва блока и да получа адекватна информация от тях. Дори забелязах, че има и някакви изравнителни сметки по пощенските кутии. Аз вероятно съм една от последните, купила апартамент в този блок, т.е ще ходя по мъките индивидуално, а не колективно.

# 9
  • Мнения: 734
stellina, един малко тъп въпрос, но...съвсем сигурна ли си, че в разпределителната кутия няма топломер? Струва ми се доста странно да го пуснат без да е монтиран....Най-малкото за да се монтира се пробиват едни дупчици в тръбите в разпределителната кутия, по които тече водата. Нали се сещаш, че ако се напълни с вода инсталацията (т.е. парното е пуснато), ако тепърва дойдат да монтират, ще се понамокрят....  newsm78

# 10
  • Мнения: 2 125
stellina, един малко тъп въпрос, но...съвсем сигурна ли си, че в разпределителната кутия няма топломер? Струва ми се доста странно да го пуснат без да е монтиран....Най-малкото за да се монтира се пробиват едни дупчици в тръбите в разпределителната кутия, по които тече водата. Нали се сещаш, че ако се напълни с вода инсталацията (т.е. парното е пуснато), ако тепърва дойдат да монтират, ще се понамокрят....  newsm78

Няма нищо, празно е.
Стърчат само кабели от пода и влизат във въпросната кутия...дори се наложи да духаме в тях, за да установим кой кабел (маркуч) към кой радиатор принадлежи..
От общо 5 радиатора, които трябва да се монтират, аз съм монтирала 4 (единия просто не ми е нужен, а и кухненските шкафове ще са пред него) и другото интересно е, че в кутията имам маркучи (вход/изход) само за 4 радиатора, а трябва да са 5....
Оказа се, че радиатора в спалнята и лирата в банята са на един щранг  Thinking ooooh!. и ако спра парното в спалнята примерно, то неминуемо ще спре и в банята.
Абсолютно не схващам логиката, как е било пуснато парното във входа и как са се отоплявали живущите ни там съседи?!?!?!?
Да живее българския строител #Crazy

# 11
  • България-София
  • Мнения: 573
unik,не е длъжен,но много често го прави.Ние сме собственици на апартамент в новопостроена сграда в София и там не се е налагало изобщо да се събираме на ОС,за да решаваме дали искаме да имаме парно.Това си беше заложено в проекта и строителят си изгради инсталацията.
Така,че имам поглед върху нещата и като инвеститор-строител, и като собственик.Затова си позволявам да си дам мнението.
Колкото сгради, толкова различни подходи...

Да, често се прави, но пак повтарям - топломери да монтира не е длъжен. За инсталацията въобще не става дума - нея Е длъжен да изгради по проект. Студени, топли проби - също е задължен да направи и протоколите от тях са част от задължителните неща за Разрешението за ползване на сградата (Акт 16). Обаче Строителят НЕ подписва от името на собствениците договор с Топлофикация за топлоснабдяване на дадена сграда, освен в случай, че предварително не е събрал на пълномощни от от всички собственици да ги представлява в този случай и тогава да, той може да свърши всичко това. Но след като момичето пита, логично е, че не са в този случай и процедурата тогава е такава, каквато ти я описах. Това е, което топлофикация изисква.

Сега прочетох, че докато съм писала има нови уточнения.
Значи, щом като сте купили апартамента готов и след подписан договор с топлофикация, то няма начин да не ви е бил монтиран топломер - просто няма начин. Разбери от съседите коя ви е фирмата по топлинно счетоводство, обади се /или иди до там/ и попитай на твоя адрес води ли се топломер - номер и прочие /обезателно имат тези данни/. Макар и да не разбирам кой го е свалил и за какво му е....
Строителят е длъжен не само да закачи, но и да свърже радиаторите. Дали предишните собственици в последствие не са се отказали от услугите на топлофикация и не са си "затапили", т.е. откачили радиаторите...
Не разбрах и това за двата радиатора на един щранг - какъв е проблема? Ти спираш от крана на радиатора, щтранга няма кран Shocked /поне не би трябвало да има/

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 16:04 от unik

# 12
  • Мнения: 2 125

Сега прочетох, че докато съм писала има нови уточнения.
Значи, щом като сте купили апартамента готов и след подписан договор с топлофикация, то няма начин да не ви е бил монтиран топломер - просто няма начин. Разбери от съседите коя ви е фирмата по топлинно счетоводство, обади се /или иди до там/ и попитай на твоя адрес води ли се топломер - номер и прочие /обезателно имат тези данни/. Макар и да не разбирам кой го е свалил и за какво му е....
Строителят е длъжен не само да закачи, но и да свърже радиаторите. Дали предишните собственици в последствие не са се отказали от услугите на топлофикация и не са си "затапили", т.е. откачили радиаторите...
Не разбрах и това за двата радиатора на един щранг - какъв е проблема? Ти спираш от крана на радиатора, щтранга няма кран Shocked /поне не би трябвало да има/

Апартамента си го купих директно от строителя и преди мен други собственици не е имало. Апартамента се продава без радиатори, което не беше проблем за нас. Така изглеждат тръбите за радиаторите, излизащи от пода - http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=6668258...и така кутията, в която се поставя въпросния топломер (в дъното на земята м/у двете врати) - http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=6668267.
Та от тази въпросна кутия излизат 4 маркуча по които тече вода, а имам 5 радиатора, т.е на 1 маркуч са вързани 2 радиатора. Както писах по-горе, това са лирата в банята и радиатора в спалнята  Peace


# 13
  • София
  • Мнения: 2 952
Стелина, намери домоуправителя и говори с него. Ситуацията във всеки блок е различна - има строители, които изцяло се дистанцират от процеса, има го и обратния вариант. Когото и да срещнеш на стълбите, ще ти помогне.

# 14
  • София
  • Мнения: 459
Та от тази въпросна кутия излизат 4 маркуча по които тече вода, а имам 5 радиатора, т.е на 1 маркуч са вързани 2 радиатора. Както писах по-горе, това са лирата в банята и радиатора в спалнята  Peace


Това явно е някакъв редовен номер...
Ние сме така в квартирата. Тази зима реших, че няма смисъл да топлим банята, която е вътрешна и достатъчно топла, и спрях лирата. После 5 дена беснеех, че парното в спалнята не работи...
Сега искам - не искам, банята се отoплява на мах, за да може да стига топло и до спалнята...


Това беше малко офф  Laughing

# 15
  • Мнения: 2 125
Благодаря на всички, които се включиха  bouquet

Наистина ще говоря със съседите и после с топлинния ни счетоводител. Ще пиша, когато изясня ситуацията.
Може и някой друг да има същия проблем (не дай си боже).

# 16
  • България-София
  • Мнения: 573
При вас направо е страшно.
Искам пак да поясня за задължението на строителя: Той е длъжен да изпълни по проект ОВИ инсталацията. Няма да получи (не би трябвало по закон) нито подпис от Надзора си, нито подпис от общинския представител (или на ДНСК - зависи кой приема сградата) по част ОВИ в Разрешението за ползване на сградата, ако няма радиатори закачени и включени в системата. Много често строителя пред комисията закача само няколко, за да демонстрира намерението си, че ще сложи всички, не за друго, а защото много се крадат. Но пълно право е на всеки собственик да си ги търси като бройка и спецификация, ако случайно строителя "забрави" да ги монтира... Сега, ако съм разбрала правилно, вие купувате имота след Акт 16. Тогава погледни в договора за покупко-продажба в какъв вид го купуваш. Там трябва да е уточнено, наред с другите работи (на шпакловка и замаска, плочки тук, плочки там и пр./ имаш ли монтирани радиатори или не. За топломера няма пак да обяснявам ама ако официално и легално сте станали клиент на Топлофикация, то вече ти се води някакъв топломер с номер и отчети (от минал сезон) и сега просто не зная какво се прави ако строителя си го е взел, от гледна точка на топлинното счетоводство. Иначе един топломер струва около 350 лв.
По въпроса за това, че имате два радиатора на една тръба - със сигурност не е изпълнено по проект, но е вече факт. Няма за какво да се притеснявате, че не може да се изключи единия. Другият ще си работи - вие спирате радиатора от крана на самия него, а не от разпределителната кутия (то там и не трябва да има кранове, освен по един на захранващата, преди топломера и един на излизащата охладена вода). Така, че не виждам какво би пречило на циркулацията на водата в другия радиатор.
Та в най общи линии изяснете как сте включени към Топлофикация (ако сте законно). Коя е фирмата за топлинно счетоводство. Обаждате се там и питате водили ли са ви топломер и попитайте какво да направите в случай, че са ви продали апартамент без топломер (имате доказателство - нотариалния акт).
После си проверете договора със строителя - дали радиаторите не са упоменати. Нататък - знаете.
Успех!

Последна редакция: вт, 29 юли 2008, 19:27 от unik

# 17
  • Мнения: 734
Да, сега като прочетох май 380 лв беше топломера + монтажа, а не 480...
Що се отнася до спирането на крановете, unik, сега правят лирите в баните без кран - т.е. тя си работи нон-стоп на максимум. И ако искаш да я спреш, трябва да затвориш крана в разпределителната кутия. Ако са ти вързали и спалнята например към този кран - кофти.
Действително, ако няма топломер няма как да дадат абонатен номер на потенциалния клиент, т.е. той не е клиент.... newsm78

# 18
  • София
  • Мнения: 459
По въпроса за това, че имате два радиатора на една тръба - със сигурност не е изпълнено по проект, но е вече факт. Няма за какво да се притеснявате, че не може да се изключи единия. Другият ще си работи - вие спирате радиатора от крана на самия него, а не от разпределителната кутия (то там и не трябва да има кранове, освен по един на захранващата, преди топломера и един на излизащата охладена вода). Така, че не виждам какво би пречило на циркулацията на водата в другия радиатор.

Както казах и по-горе - съвсем правилно са се притеснили. Когато спреш единия радиатор, от неговия си кран, прекъсваш веригата. Т.е до всички следващи след него (дано все пак е само 1), не стига топла вода. Това е нещо като старите лампички за елха - вързани последователно - като изгори една крушка и всички спират да светят:)

# 19
  • София
  • Мнения: 2 952
При вас направо е страшно.
Искам пак да поясня за задължението на строителя: Той е длъжен да изпълни по проект ОВИ инсталацията. На ма да получи (не би трябвало по закон) нито подпис от Надзора си, нито подпис от общинския представител (или на ДНСК - зависи кой приема сградата) по част ОВИ в Разрешението за ползване на сградата, ако няма радиатори закачени и включени в системата. Много често строителя пред комисията закача само няколко, за да демонстрира намерението си, че ще сложи всички, не за друго, а защото много се крадат. Но пълно право е на всеки собственик да си ги търси като бройка и спецификация, ако случайно строителя "забрави" да ги монтира...
Не е чак толкова страшно, просто е по-скъпо  Mr. Green
Масово жилищата ново строителство са без радиатори. Бях сигурна, че по предварителен договор строителя трябва да ни сложи. Той ме посъветва да си погледна още веднъж договора - пишеше си БЕЗ радиатори.
Тъй като не съм от строителния бранш не съм в състояние да споря, но понятието ''на-тапа'' значи, без батерии, та аналогично не виждам причина да не се предава и отоплителната система ''на-без-тапа-дори''  Confused.
Не казвам, че е правилно или честно, само споделям на какво съм се натъквала.

Що се отнася до спирането на крановете, unik, сега правят лирите в баните без кран - т.е. тя си работи нон-стоп на максимум.
Както стана ясно купували сме допълнително и лири и радиатори. Крановете се продават отделно. Предполагам не е невъзможно да си монтираш допълнително кранове.

# 20
  • Мнения: 734

Както стана ясно купували сме допълнително и лири и радиатори. Крановете се продават отделно. Предполагам не е невъзможно да си монтираш допълнително кранове.


Не знам как става...Радиаторите са си пригодени да имат терморегулатор, чрез който можеш да си регулираш температурата...Купихме си и си монтирахме. А на лирата просто няма къде да се сложи... newsm78

# 21
  • София
  • Мнения: 2 952
Честно казано и аз не знам - но хората, на които това е работа знаят как да го направят Simple Smile

# 22
  • България-София
  • Мнения: 573
По въпроса за това, че имате два радиатора на една тръба - със сигурност не е изпълнено по проект, но е вече факт. Няма за какво да се притеснявате, че не може да се изключи единия. Другият ще си работи - вие спирате радиатора от крана на самия него, а не от разпределителната кутия (то там и не трябва да има кранове, освен по един на захранващата, преди топломера и един на излизащата охладена вода). Така, че не виждам какво би пречило на циркулацията на водата в другия радиатор.

Както казах и по-горе - съвсем правилно са се притеснили. Когато спреш единия радиатор, от неговия си кран, прекъсваш веригата. Т.е до всички следващи след него (дано все пак е само 1), не стига топла вода. Това е нещо като старите лампички за елха - вързани последователно - като изгори една крушка и всички спират да светят:)
Ами хора, четете, обясних го вече "професионално"! Почвам да  се изумявам, как нищо неразбиращи от материята се изказват "компетентно" - все едно да ми кажете, че за да ви тече чешмата в банята, трябва да пуснете и водата в кухнята, ако са на един щтранг Shocked. Няма такъв филм! Както и се продават лирите и радиаторите се купува и спирателно кранче (най-простия вариант) или термовинтил (струва 8 лв.) с глава (около20 лв.) и това е правилният монтаж на тези уреди. Всичко друго е аматьорска работа! Пак да повторя - строителят е длъжен за предаването на сградата да има радиатори, ако по проект са предвидени радиатори (начертани). После как ще продава - друг въпрос - обясних вече, ако в договора пише "на тапа", значи няма да има нито радиатори, нито батерии. Воля на продавача (независимо дали е строител или бакалин).


Както стана ясно купували сме допълнително и лири и радиатори. Крановете се продават отделно. Предполагам не е невъзможно да си монтираш допълнително кранове.


Не знам как става...Радиаторите са си пригодени да имат терморегулатор, чрез който можеш да си регулираш температурата...Купихме си и си монтирахме. А на лирата просто няма къде да се сложи... newsm78
Разбира се, че има къде да се сложи - директно на тръбата, която довежда горещата вода, преди входа за лирата.

# 23
  • София
  • Мнения: 459
Ами хора, четете, обясних го вече "професионално"! Почвам да  се изумявам, как нищо неразбиращи от материята се изказват "компетентно" - все едно да ми кажете, че за да ви тече чешмата в банята, трябва да пуснете и водата в кухнята, ако са на един щтранг Shocked. Няма такъв филм!

Нямам желание да споря с теб. Аз изтъквам какви са фактите, а те са - спираш лирата в банята - спира парното в спалнята. Как по-просто да го напиша?
Може да има начин да се поправи - не казвам, че няма.
Аз само изказвам не-"компетентното" си наблюдение на потребител
  bouquet

# 24
  • Мнения: 2 891
Животинче, ще го кажа аз по-просто, за да ти стане ясно на теб Simple Smile Купуваш спирателен кран или термовинтил (струва 8 лв.) с глава (около20 лв.) и викаш майстор, който ти ги монтира на лирата. По този начин, като спреш лирата от този, така монтиран кран, а не от разпределителната кутия, няма да ти спира парното в спалнята!

# 25
  • София
  • Мнения: 459
Spoonman, нещо не сме се разбрали - има спирателен кран на лирата. Аз от там я спирам, не от кутията. Даже не знам дали в кутията има кранове за всеки маркуч по отделно.
Не знам каква са я свършили строителите като са правили парното наистина, но това са фактите...
Сега като се замисля, единствения вариант това да става е, ако изходната тръба на лирата директно отива във входа на радиатора в спалнята...
По друг начин няма как да стане май.

Но да не оспамваме темата, тя все пак беше за друго и се извинявам на авторката  Hug

# 26
  • Мнения: 2 891
%ь$&хх### - лоши думи за твоите майстори  Mr. Green

Така, както го казваш, излиза, че лирата е вързана за централната тръба, а не че към нея има отделен извод от тръбата. Направо не знам какво да ти кажа  ooooh!

# 27
  • София
  • Мнения: 459
Абе мани... ooooh!

хубавото в случая е, че там сме на квартира ...

# 28
  • Мнения: 2 125
%ь$&хх### - лоши думи за твоите майстори  Mr. Green

Така, както го казваш, излиза, че лирата е вързана за централната тръба, а не че към нея има отделен извод от тръбата. Направо не знам какво да ти кажа  ooooh!

И при нас за съжаление е точно така....абсурдно, но факт #Crazy

# 29
Тази тема която поставяш е много интересна! Съжалявам само, че ще се опитам да ти отговоря чак сега, но просто сега се включвам във форума.  Задълженията на доставчиците на топлинна и електрическа енергия, телефонните компании, ВиК и други по правило в нашата страна се прехвърлят при новото строителство на строителя. Дова в сегашния момент обаче си има своите плюсове. Това което описваш се казва хоризонтална развивка. Има един основен вертикален щранг и на входа на апартамента единен топломер. Реално погледнато така твоите персонални разходи за отопление ще бъдат възможно най реални - стига да се знае стойността на  единицата за отопление. Разбира се има и така наречените общи загуби - тези от абонатната станция в мазата до твоята кутия с топломера пред апартамента, но те са пренебрежимо малки. Молба за включване персонална няма - включването трябва да е по общия ред. Ако обаче правиш реконструкция на старо жилище нещата се променят - намаляване на разходите за теб и набутване на комшиите. Тогава задължително трябва да се подаде молба към фирмата за топлинно счетоводство за корегиране на методиката за пресмятане. Тук обаче съм сигурен, че ще удариш на камък поради сложността на фирмата да пресмята и по двете методики.
По тази тема се ровя от години. Направили сме и доста проекти, но нещо отзивите от страна на управляващите липсват. Преди седмица презентирахме модел наподобяващ на описания от теб в министреството на икономиката и енергетитата. Там показахме, че в този вариант към настоящия момент времето за реконструкция за цяла София, ще е достатъчно преди да свърши настоящия отоплителен сезон и, че ценат за крайния потребител ще падне с 50-70% още тази година. Разбираш, че реакция в подкрепа нямаше.
Варианти за подпомагане на семейния бюджет с включването на допълнителни еко източници на енергия има много. Сигурен съм, че ще мога да ти препоръчам и някои идеи стига да имаш жемание за това.

# 30
  • Мнения: 2 865
Моля тези които имат индивидуален топломер да споделят колко горе долу им е използваната топлоенергия на месец. Интересувам се какви са разликите в сметките когато топломера е индивидуален и мери реални киловати, и по предишната схема с уреди на всеки радиатор, които мерят някакви незнайни единици.

# 31
  • Мнения: 8 999
 Фирмата за отчет го монтира. Но за такъв вид топломер е необходимо тръбите на парното да са кръгови, а не вертикални. Принципът на отчетност е като индивидуалните топломери по нагревателните уреди. Разлика в сметките няма.

# 32
  • Мнения: 2 865
Принципа е съвсем различен, едното са реални отчети, а другото са някакви единици, които единия месец струват примерно 1 лев едната, другия месец 50 стотинки и т.н (в зависимост от това колко съседи крадат и колко сградна инсталация са преценили от фирмата на око да сложат).

В първия случай сметката е реална и ми е любопитно тези които имат такива топломери какви сметки за парно имат.

# 33
  • Мнения: 681
Ние сме с такава индивидуална кутия с топломер.

Преди два дни направиха отчета,но сметки още не са дошли.
Като дойдат ще пиша.
 bowuu

# 34
  • Мнения: 4 300
За 20+ дни ( около 23-24) 225 квтч. Апартаментът е 120 кв.м., но е много топъл по принцип.
За сравнение имаме и гарсониера , ЕПК, 60 кв.м, за последния месец за общи части имаме 466 квтч  Shocked , около 38 лв ( декларирали сме нулево потребление, защото не живее никой там).

Не са ни отчитали още, но аз си гледам топломера  newsm78

Baibibi, не знам дали при всички апартаменти ново строителство е така, но при нас тръбите минават в плочите. Първо подът на места се усеща топъл ( главно в коридора, защото навсякъде другаде сме с паркет). Освен това няма особени разходи за общи части, тъй като няма тръби, минаващи през другите имоти, стълбища и прочие.

# 35
  • Мнения: 2 125
Да се включа отново. Монтираха всичко при мен и за момента всички радиатори функционират нормално. Все още сметки не са идвали, но при повече информация  - ще пиша Peace

Не са ни отчитали още, но аз си гледам топломера  newsm78

Baibibi, не знам дали при всички апартаменти ново строителство е така, но при нас тръбите минават в плочите. Първо подът на места се усеща топъл ( главно в коридора, защото навсякъде другаде сме с паркет). Освен това няма особени разходи за общи части, тъй като няма тръби, минаващи през другите имоти, стълбища и прочие.

И при нас е абсолютно същото положението!

# 36
  • Мнения: 8 999

Baibibi, не знам дали при всички апартаменти ново строителство е така, но при нас тръбите минават в плочите. Първо подът на места се усеща топъл ( главно в коридора, защото навсякъде другаде сме с паркет). Освен това няма особени разходи за общи части, тъй като няма тръби, минаващи през другите имоти, стълбища и прочие.

Да, и у нас е така, въпреки че сградата е на 14 години. Но сметките в този апартамент са почти двойно по-високи от тези, които получаваме в другия - същата кубатура, старо строителство /58 г./, където имаме индивидуални топломери на всеки радиатор и стълбището се отоплява!

# 37
  • Мнения: 734

Baibibi, не знам дали при всички апартаменти ново строителство е така, но при нас тръбите минават в плочите. Първо подът на места се усеща топъл ( главно в коридора, защото навсякъде другаде сме с паркет). Освен това няма особени разходи за общи части, тъй като няма тръби, минаващи през другите имоти, стълбища и прочие.

Да, и у нас е така, въпреки че сградата е на 14 години. Но сметките в този апартамент са почти двойно по-високи от тези, които получаваме в другия - същата кубатура, старо строителство /58 г./, където имаме индивидуални топломери на всеки радиатор и стълбището се отоплява!

Тези "топломери на всеки радиатор" не са топломери, а разпределители.При всички случаи с апартаментния топломер сметката е по-реалистична.

Ние сме с такава индивидуална кутия с топломер.

Преди два дни направиха отчета,но сметки още не са дошли.
Като дойдат ще пиша.
 bowuu

Направо ме хвърли в тъч.  newsm78 Преди 2 дни звънях на Топлофикация да ги питам защо нашите топломери не са идвали да ги засичат и от там ми обясниха, че засичали само сградите с разпределители. А тези с апартаментните топломери няма да ги обикалят, понеже имали памет и може да се изтегли информация какво е било показанието към дата 31 декември 2008г.

# 38
  • Мнения: 681
No name,
Много се извинявам,но съм се объркала,а уж прочетох цялата тема.
Ние сме на газ,не сме към Топлофикация. Embarassed
Грешката е моя. Blush

# 39
  • Мнения: 4 300
Baibibi,  а в сметката ви за парно какво е съотношението горе долу на частта за отопление на имот и на сградна инсталация?
В стария апартамент бяха горе долу равни, което мен ме дразни- примерно 38 лв за сградна инсталация и 45 за имот. Надявам се че сега, с тръби в плочите, това съотношение ще е различно.

# 40
  • Мнения: 8 999
Хм, не съм обръщала внимание за съотношението. А в момента нямам при мен бележка за другия апартамент /с единствения топломер/. Лошото е, че сметките, при каквито и уреди за отчет да са, са някакви базови, прогнозни, или каквото и да е там. Реалните сметки идват чак през лятото, след като се засекат уредите и направят изравнителните сметки. Но миналата година за кръговия вариант сметката беше почти двойна на тази, която получихме за старото строителство. И двата апартамента са идентични - единият е на първи етаж, а другият - на последен, нямат изолации, с хубава дограма са, кубатурата е еднаква.

Общи условия

Активация на акаунт