Кръщенето

  • 11 048
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 193
Мами, моля кажете какъв подарък подарихте на кръстницата на вашето дете?Чудя се какво се подарява дайте идеи  Praynig

# 1
  • Мнения: 193
Скоро ни предстой кръщене на сина ми и ме интересува какво се носи в църквата и на попа.Мами, моля ако знаете споделете

# 2
  • Мнения: 554
Ако вече сте си запазили ден и час в църквата от там би трябвало да ви кажат. Аз съм се интересувала на няколко места и всяка църква иска различни неща, по-добре да си питаш в църквата, за да не се окаже в последния момент, че ви липсва нещо. Весел празник Simple Smile

# 3
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
От храма не са ли ви дали листче за необходими неща?
Акт за раждане на детето;
Кръщелно свидетелство на кръстника;
Китка от здравец, босилек и не помня още какво цвете, с което се извършва ритуала.
Питка, сладки за почерпка, сладка напитка за почерпка, сапун, хавлия- тези неща ни ги дадоха като изискване на църквата
Свещи купува кръстника за всички на място;
Разбира се дрехите, в които ще е облечено детето, златен/сребърен кръст от кръстника за кръщавания, който се освещава по време на кръщенето.

Моето дете го кръстихме вчера, много хубаво кръщене стана, но цялата организация беше на кръстницата и затова едно- не съм много в час,  второ - има една маса неща, които са по желание.Дано и другите мами ти кажат, ако не- ще поразпитам и ще ти пиша пак.

# 4
  • Мнения: 1 512
Най-добре е да попиташ в църквата/манастира,защото навсякъде е различно и има различни изисквания.
Като документи: акта за раждане на детето, кръщелно свидетелство на кръстика, ако е семеен и венчално свидетелство.
По принцип се носи от кръстницата бяла хавлия, дрешки за обличане на бебето,памперс, пита с мед която се раздава след като свърши самият ритуал, китка от здравец привързана с червен конец.На нас ни искаха и кръст ( взехме си златно със синджирче, което ще може да носи като стане голяма).На някой места изискват да се носи за попа сапун и хавлия ( на нас не ни искаха).

# 5
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Аз съвсем конюнктурно и подарих мобилен телефон -модел , избран от нея.Не е сантиментален подарък, но е практичен.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Попитай там, където ще правите кръщенето. На нас ни искаха само две бели хавлии, сапун и олио. Нищо друго.

# 7
  • Мнения: 1 512
По традиция се подарява нещо за вкъщи.Ако искаш направо я попитай какво да и вземеш - хеми ти доволна( няма да си блъскаш главата какво да бъде и дали ще го хареса) ,хем тя ( ще получи това което и харесва, а не нещо което да се чуди къде да дене).
Ние и взехме картина ( тя си я хареса).

# 8
  • Мнения: 49
Ние подарихме осветена икона.

# 9
  • Мнения: 525
Ние подарихме осветена икона.


Ние сме кръстници и на нас ни подариха икона. Много хубав подарък от тези близки хора.

# 10
  • Мнения: 3 929
Да, наистина от самата църква или манастир, където смятате да кръщавате детето, ще ви кажат, какво трябва да носите.
На нас ни искаха акт за раждане на детето, кръщелно свидетелство на кръстника или кръстницата, бутилка черевно вино (тя остава при попа), сапун (той също остава при попа), две хавлии - за детето, след като го потопят в светяната вода, и за попа, китка здравец с червен конец, пита (дава се от нея на гостите за здравето на детето), бонбони - също за почерпка. Ако някой от гостите е приготвил нещо златно - кръстче, синджирче, гривна - го дава на попа да го освети. Свещите се купуват на място. Кръстницата носи дрехи за кръстеното дете, които трябва да са чисто нови и с тях се облича детето след това.

# 11
  • Мнения: 4 965
Когато аз бях кръстница, единия път ми подариха комплект розови речни перли (обеци, гривна и гердан) и костюм (аз си го избрах); втория път ми подариха сребърен комплект (пак в 3 части) и блуза.
На кръстниците на моите деца им подарихме ръчно гравиран кристален сервиз за бяло вино и икона.
На моя близка наскоро й подариха за кръстница - много интересен кръст на Сваровски.

# 12
  • Мнения: 9 973
задължителен ли е подаръка?

# 13
  • Мнения: 9 973
на нас в най-общи линии ни казаха посочените вече неща

# 14
  • София
  • Мнения: 12 554
Мами, моля кажете какъв подарък подарихте на кръстницата на вашето дете?Чудя се какво се подарява дайте идеи  Praynig

Сребърна икона на Богородица и комплект сребърни бижута.

# 15
  • Мнения: 525
задължителен ли е подаръка?


Мисля, че не е, но е жест все пак

# 16
  • Попово
  • Мнения: 687
цветя и икона Peace

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
И аз съм за икона  Peace.Има и други варианти , но този ми се струва най-подходящ наистина!

# 18
  • Мнения: 425
Извинявам се че не е много по темата, но да ви питам вие чували ли сте, че трябва майката и бащата на детето задължително да са кръстени, за да го кръстат и него? Аз в събота бях кръсница и в мнастира където беше кръщането не са ни казвали такова нещо - само, но една приятелка скоро ще кръщава детето си и в друг манастир са им казали че искат кръщелно на майката, на бащата и на кръстника. Това малко ми прилича на изнидване - ако някой от родителите не е кръстен (както е в техния случай) да му вземат и на него паричките за кръщавка.

А по темата - на нас ни искаха да носим питка, мед, вино, кърпа, сапун, здравец и чорапи тъй като кръщелницата ми е на 21 години,а аз и подарих едно кръстче и една блузка. Но от манастира предварително ни бяха казали какво е необходимо за кръщавката.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
На нас ни искаха само две бели кърпи,сапун и олио

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Нищо не сме подарявали на кръстницата

# 21
  • Мнения: 1 367
Извинявам се че не е много по темата, но да ви питам вие чували ли сте, че трябва майката и бащата на детето задължително да са кръстени, за да го кръстат и него? Аз в събота бях кръсница и в мнастира където беше кръщането не са ни казвали такова нещо - само, но една приятелка скоро ще кръщава детето си и в друг манастир са им казали че искат кръщелно на майката, на бащата и на кръстника. Това малко ми прилича на изнидване - ако някой от родителите не е кръстен (както е в техния случай) да му вземат и на него паричките за кръщавка.
Не съм чувала такова нещо.Ние скоро записахме час за кръщенето на сина ни и не са ни казвали за подобно изискване.Иска се задължително кръстникът или кръстницата да са кръстени,затова те носят кръщелното си свидетелство.
По темата-доколкото запомних от списъка /не е у мен/-букет цветя,две хавлии,сапун,май вино трябваше.Искат 40 лв за ритуала,още 30 ако има камера и още 10,ако се снима с фотоапарат.Само не разбрах кой осигурява оператор и фотограф евентуално,след като влизат в цената би трябвало от църквата,но ще питам допълнително.Но най-добре питай за изискванията там,където ще кръщавате детето.

# 22
  • Мнения: 9 814
Нищо не сме подарявали на кръстниците на детето ми.
Когато, аз бях кръстница обаче ми подариха много красив сервиз за кафе от слонова кост.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 252
Нищо не сме подарявали на кръстницата на сина ми.
Два пъти съм ставала кръстница и на мен не са ми подарявали нищо.  Peace

# 24
  • Разград
  • Мнения: 2 102
И аз не съм подарявала нищо. На мен също не подариха нищо.

# 25
  • Мнения: 770
Подарихме на нашия кръстник две икони и комплект луксозни химикалки.

# 26
  • Мнения: 1 372
ние на кума /кръсник на детето/ му купихме за сватбата икона, а сега за кръщенето му взехме фотоапарат

# 27
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Това пък за първи път го чувам.Аз бях кръстница,но нищо не са ми подарявали.
Както и ние ,на кръстника на дъщеря ми. newsm78

# 28
  • София
  • Мнения: 1 524
По традиция се подарява нещо за вкъщи.Ако искаш направо я попитай какво да и вземеш - хеми ти доволна( няма да си блъскаш главата какво да бъде и дали ще го хареса) ,хем тя ( ще получи това което и харесва, а не нещо което да се чуди къде да дене).
Ние и взехме картина ( тя си я хареса).

Аз днес точно това свърших, купих халат за баня с чехлички към халата - това си беше поръчала.
Аз много му се радвам - страхотен е, дано и на нея и хареса.

# 29
  • някъде там
  • Мнения: 1 467
Ние нищо не сме подарявали  newsm78
За второто ми дете нещо много се двоумя дали да е същата кръстница  Blush

# 30
  • България
  • Мнения: 181
И аз това за пръв път го чевам на кръщене де се подарява подарък и на кръстника.... newsm78
Не съм подарявала нищо на кръстинцата на детето, нито на моя кръстник (нашата кума стна кръстница на сина ми, а кимът - на мен). На подписването на гражданския брак наистина им направихме подарък - зо ккойто обичай пак разбрах в последния момент - свекърва ми ме направи на две стотинки - как така бе подарък за кумовете. Тогава им подърхиме- сервиз за хранене (мнжгж кросшв ш цвитин), декоративна ваза и друго не си спомням. Ама акот трябва подарък - ще се реванширам със закъснение, при друг повод....

# 31
  • Мнения: 177
Ние подарихме осветена икона.
Peace

# 32
  • Мнения: 3 550
Не е задължително да подарявате нещо. Ако все пак настоявате, нека е нещо тематично - икона или книга с богословско съдържание.

# 33
  • Мнения: 23
На мен когато бях кръстница ми подариха едно по луксозно издание на Библията и малка осветена икона Blush

# 34
  • Мнения: 3 929
Извинявам се че не е много по темата, но да ви питам вие чували ли сте, че трябва майката и бащата на детето задължително да са кръстени, за да го кръстат и него?
Не, мисля, че това не е така. Знам, че кръстникът или кръстницата трябва да са кръстени, за да кръщават, но не е задължително за родителите.

# 35
  • Мнения: 9 973
Извинявам се че не е много по темата, но да ви питам вие чували ли сте, че трябва майката и бащата на детето задължително да са кръстени, за да го кръстат и него? Аз в събота бях кръсница и в мнастира където беше кръщането не са ни казвали такова нещо - само, но една приятелка скоро ще кръщава детето си и в друг манастир са им казали че искат кръщелно на майката, на бащата и на кръстника. Това малко ми прилича на изнидване - ако някой от родителите не е кръстен (както е в техния случай) да му вземат и на него паричките за кръщавка.

А по темата - на нас ни искаха да носим питка, мед, вино, кърпа, сапун, здравец и чорапи тъй като кръщелницата ми е на 21 години,а аз и подарих едно кръстче и една блузка. Но от манастира предварително ни бяха казали какво е необходимо за кръщавката.
питахме-не е нужно да са кръстени
кръсника да е кръстен

# 36
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ако вече сте си запазили ден и час в църквата от там би трябвало да ви кажат. Аз съм се интересувала на няколко места и всяка църква иска различни неща, по-добре да си питаш в църквата, за да не се окаже в последния момент, че ви липсва нещо. Весел празник Simple Smile
Точно!  Peace
Весел празник и от мен!  Hug

# 37
  • Мнения: 259
На нас ни искаха 2 кърпи (1-та за попа), за детето може и халатче, 2 сапуна (1-вия за попа), 1 бут. олио, акта на раждане на детето, кръщелното на кръстника, комплект дрешки за детето, пита (може и без мед, защото като се топяли залъците, падали много трохи-таки ни обясни една баба от църквата), почерпка (бонбони, може и сладки). Купуват се свещи. Вино и здравец не са ни искали. И си носете празна малка бутилка от мин.вода - в нея ни наляха светена вода от купела (или както се казва).

# 38
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Извинявам се че не е много по темата, но да ви питам вие чували ли сте, че трябва майката и бащата на детето задължително да са кръстени, за да го кръстат и него?
Аз не знам такова нещо.Не са ни искали нито кръщелните на мен и мъжа ми, нито даже акт за граждански брак, за църковен да не говоря.А в кръщелното на детето ни пише имената, като пред моето пише '...и законната му съпруга...."...Не, че не съм му, но никой нищо не е искал от нас.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 296
Извинявам се че не е много по темата, но да ви питам вие чували ли сте, че трябва майката и бащата на детето задължително да са кръстени, за да го кръстат и него?
Не е задължително родителите да са кръстени, а кръстника на детето. Peace

А за носенето в черквата,навсякъде е различно.Ние носихме кърпа и сапун за отеца.Здравец,питка и сладки,бутилка червено вино. Peace

# 40
  • Мнения: 91
Ако вече сте си запазили ден и час в църквата от там би трябвало да ви кажат. Аз съм се интересувала на няколко места и всяка църква иска различни неща, по-добре да си питаш в църквата, за да не се окаже в последния момент, че ви липсва нещо. Весел празник Simple Smile
абсолютно съм съгласна и при нас така

Общи условия

Активация на акаунт