Приемната грижа в България

  • 2 954
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
Идеята ми беше да сондирам мнение. Нямам нищо против организацията да получи по- голяма подкрепа, а не разбирам как не съм регистрирана, не съм много запозната как точно се случва това, но според мен попълних, каквото се иска за да имам регистрация.

# 16
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 228
разбрах какъв е проблема с регистрацията, просто името ми е написано на латиница silvia45, искам да кажа, че съм нямала идея да правя реклама на организацията за която работя.

# 17
  • Мнения: 40
Здравейте, темата е доста наболяла и буди доста въпроси. Какво например става с "приемното" дете след напускане на приемното семейство? Какво се случва в следният хипотетичен пример: Аз съм приемен родител. Отглеждам дете, подложено на физическо и психическо насилие и изведено от семейството си. След примерно 2 години се появява майката, която се е сдобила по неведоми начини с всякакъв вид документи удостоверяващи влизането й в "правия път" и си иска детето. Каква е гаранцията, че то отново няма да е подложено на тормоз? И съгласете се, след такъв период се създават връзки и чувства между нас и детето, мога ли аз да се "откажа" от него и едва ли не да не ме интересува какво се случва  с него?
Има ли вариант да отговорите на този въпрос, и мен ме интересува.

# 18
 По принцип, приемната грижа е ВРЕМЕННА грижа, за дете в риск, когато се прецени, че риска е овладян се предприемат мерки по връщане на детето в биологичното му семейство, или е възможно да бъде осиновено в случаите когато родителите са починали или са лишени от родителски права.
За съжаление голяма част от приемните родители, не приемат факта, че това дете има свое семейство и колкото и "лошо" да е семейството детето е част от него. Приемния родител е длъжен да подържа връзка с биологичните родители и дори да осигурява срещи между тях и детето им, разбира се ако в договора сключен със социално подпомагане изрично не е записано, че такива срещи крият риск за детето и съответно са забранени за известен период от време
Що се отнася до разгледаната хипотеза, приемният родител винаги може да изрази своите съмнения относно това дали майката се е поправила или не, пред органите за закрила на детето каквито са ОЗД-отдел за закрила на детето, АСП -агенция социално подпомагане и ДАЗД-държавна агенция за  закрила на детето.Ситуацията е напълно реална, но при доказано тежко насилие над детето, социалните служби рядко предприемат стъпки за реинтеграция/ връщане/ на детето в биологичното му семейство.
още веднъж искам да кажа, че приемната грижа е временна грижа за чуждо дете, правата над детето остават в неговите родители и приемното семейство се допитва до тях за всичко, което се отнася за детето им/ смяна на училище, записване на кръжок, медицинска интервенция и тн.
Защото се предполага, че приемната грижа помага в период от време едновременно на детето и на неговото семейство, докато решат проблемите си.

# 19
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 228
silvia45 i силвия45 са едно и също лице.

# 20
  • Мнения: 46
Момичета виждам, че темата предизвика интерес, което много много ме радва. Аз съм социален работник в комплекса за соц.услуги в Русе и като такъв съм участвала вече в оценяването и ибучението на кандидати за приемни родители. За съжаление от видяното тук при нас установих, че кандидати има, но се отказват заради тромавата процедура.

# 21
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 228
Много е хубаво, че има желаещи за приемни родители, аз съм сигурна, че ако наистина са убедени в това което правят няма да ги спре тромавата процедура. Все пак става въпрос да повериш дете, така че е необходимо проучване.

# 22
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Аз също се интересувам отдавна от този вид грижа, ходих да питам преди година,че и по-вече ...в нашата Закрила на детето-в Г.Оряховица, служителките са много любезни и обясняват всичко подробно! Спокойно тия,които имат нужда могат да се обърнат за информация към местните бюра за ДАЗД. Подобна тема има и във форума на осиновителите,там също доста приемни родители споделят и обменят информация-погледнете! Според мен, приемната грижа е добър начин да помогнем , вярно е,че идва момента на емоционалната връзка и при една раздяла е неприятно,но при създадени трайни отношения и чувства,връзката остава...въпреки,че детото е при биологичното си семейство,то расте, неможе да не се стреми към по-доброто,към другият ,по-хубав начин на живот! Семенцето на обичта,сигурността,добротата е посято и ще даде резултати!
  bouquet за всички ,които се решават на тая крачка-да станат приемни родители

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 171
.

# 24
  • Мнения: 301
И аз съм сигурна, че повече хора биха се решили да станат приемни родители, ако научат за нея, ако има кой да ги насочи и да им помогне да намерят пътя.
Аз нямах никакво намерение да го правя, но влизайки по-близо до децата в домовете през март се сдобих с третото си дете;-))
Сега се опитваме да намерим дом за 4 първокласници, които след броени дни ще трябва да поемат към следващия "ДОМ"... и вярвам, че ще намерим!

Общи условия

Активация на акаунт