Стволови клетки и приложението им в България

  • 16 459
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Раднево
  • Мнения: 217
Има ли някакво възрастово ограничение  за тази процедура ??

# 16
  • София
  • Мнения: 2 351
За това, че помагат на деца с Даун - каза го д-р Саша Николова.На нейното детенце са направени вече 6 мисля такива процедури от руския екип идващ тук.Предполагам е истина, защото е доста по наясно от мен по въпроса.Вероятно доста деца е наблюдавала с тази диагноза, на които е правена тази процедура.Само предполагам  Embarassed

# 17
  • Мнения: 382
РАД не знам конкретно дали има възрастово ограничение, но от неврохирурга знам, че никога не е късно да се трансплантират стволови клетки.

# 18
  • Раднево
  • Мнения: 217
Да   това е добре
А някаква връзка с д-р Саша Николова ??
Вярвам че  мамите и татковците от София няма да пожалят време за една среща с нея .

# 19
  • Мнения: 1 588
Д-р Саша Николова не работеше ли в Окръжна болница?

Ако си спомняте, преди около 5-6 години имаше един случай на много малко детенце, тежко малтретирано от собствените му родители. Та една лекарка от Окръжна болница го осинови и няколко пъти го води за трансплантация на ембрионални стволови клетки в Русия. Имаше и филм за това по ТВ, как се развива детето и колко е напреднало. За същата лекарка ли става дума?

Имаше и едно дете със синдром на Даун от ЦДГ 17, на което пак в Русия направиха такава трансплантация преди 4-5 години, но не знам как е детето сега...

# 20
  • Мнения: 314
Здравейте !
Много се развълнувах от темата и особено от информацията на Катина.
Искам да ви кажа че горе долу се имам за образована на тема биология , биохимия   и като се прибави и стажа по болници и контактуване с лекари просто не знам как позволих да ме уплашат толкова на темата трансплантации че се отказах.
Много се радвам че се дискутира тази тема.
Имам голяма молба към родители които са опитали вече да се включат .
Всъщност моля за координати!От кого или от къде да тръгна?
Досега не съм срещнала лекар в София които да не ми намекне че не съм добре щом обръщам внимание на подобни шарлатании.
Говоря все за невролози.

# 21
  • Мнения: 3 540
И аз ,когато споменах на нашия невролог за стволовите клетки ,той се изказа точно така ,че това са шарлатански работи и само ни вземат парите! newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 1 333
Ще следя с интерес темата - силно ме интересува...
Имам смесени чувства и мнение по въпроса ..... познавам деца на които са правени трансплантации - едни имат минимално подобрение, което не се знае дали е от клетките, др са без подобрение, а трети са с влошаване ....
Незнам какво да си мисля и какво да предприема за детето си ..... ужасно трудно решение трябва да вземем ние родителите на специални деца.

Катина, опиши моля те какви са ПОДОБРЕНИЯТА и НАПРЕДЪКА при детето ти за изминалата 1 година от трансплантацията! МОЛЯ  Praynig

# 23
  • София
  • Мнения: 2 351
nandy, скъпа.Детето ми е с ментално увреждане.Там подобрение не се очаква по този метод, и не може да се види с просто око, ако има такова.Никой не се нае да напише черно на бяло, че са му помогнали тези клетки.Той навакса в изоставането си.Функционираше на ниво 2-3 год. дете, сега почти е наваксал връстниците си.Правила съм мноооооооого неща през тази година и категорично не е само стволовите клетки панацеята му.Но моето усещане е, че те много помогнаха.Имам си свои наблюдения, като например помогнаха му да почне да ме чува като му говоря.Но не се наемам да агитирам никого, да направи тази процедура.Аз имах усещането да я направя и се доверих на инстинкта си.Според мен постъпих правилно. Не съжалявам нито за миг.Бих го направила отново, ако се върна една година назад.Дано се включат и другите майки направили клетки на децата си.Една от тях пише тук, ти я познаваш мисля.Има време ще ти обяснят по добре те.Техните деца са с близки диагнози до тази на Мимката.Ще те свържа с тях  Hug

# 24
  • Мнения: 314
ЗДРАВЕЙТЕ
Знам че всеки случай е различен.При моят син лекарите казват че има дефект на митохондриалната ДНК и това е причината за всичко останало- епи ,корова атрофия , микроцефалия донякъде.Това разбира се не е доказано на 100%.Но ми се струва логично
да се присадят клетки със здрави митохондрии .Може би така ми се иска ,а кой знае дали е възможноизобщо и до какво ще доведе.
Присъединявам се към молбата на Нанди -ако някой знае повече нека се включи.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 333
Катина, искренно се радвам за детето ти  Hug  Heart Eyes
Всеки техен напредък за нас е една огромна победа, затова те поздравявам за решението ти и е хубаво че е с добър ефект.

Но наистина е много важно да бъде добре обеснено на родителите при кои случаи може да се направи и при кои не се препоръчва... защото ако е увредени гени детето и му се присадят пак неговите увредени стволови клетки - то къде ще е положителният ефект  newsm78
Но ако дори риска има някаква надежда, то съм сигурна че ще има родители които ще се съгласят и ще направят трансплантацията.... но трябва да бъдат добре информирани за тези рискове.

Защото мога д акажа, че не всички лекари си правят труда да информират добре родителите.... споделям собственият си опит когато ми предложиха и на моето дете да се направят стволови клетки ..... то не стига само да ти се каже, че вече са направени на 20-100 деца ами трябва да се подходи с  подробности, защото това не е нещо елементарно.....

Охххххххххх, няма да влизам в обеснения какво имам предвид - вие ме разбирате какво искам да кажа- решението е трудно и много тежи отговроността - би било добре ако сме повече информирани за плюсовете и минусите и да бъде всеки случай добре огледан отвсякъде .... защото две еднакви деца няма ....при нашите деца за съжаление има голям комплекс от увреждания и ако за едно е добре, то може да се влоши др и т.н. и т.н. ....

Катина, ще се радвам да се запозная с детенцето и родителите му което с подобен на Мимката проблем и му е правена трансплантация  Hug

# 26
  • Мнения: 317
Здравейте!
Да се включа и аз: тъй като сме още малки и още се борим да уточним проблемите и да коригираме хирургично видните от тях, засега само съм подпитвала лекари за мнението им за стволовите клетки. Тъй като не съм чела почти нищо научно по въпроса по простата причина, че все още не са на дневен ред, ще обобщя мнението на няколко специалиста, с които съм разговаряла (изхождайки основно от вероятността за ДЦП и разни мозъчни увреждания), и на които имам причини да вярвам: по директен или индиректен начин най-запознатите (струва ми се) се въздържаха от препоръчване на тази процедура. Не са казали не. Просто доколкото разбрах 1. качеството на обработване на клетките в България не е достатъчно добро 2. не се правят достатъчно изследвания на пациентите - в кои случаи има смисъл от вливане на стволови клетки и в кои - не и 3. няма никаква отчетност на колко всъщност пациенти са помогнали със сигурност / вероятно / изобщно. Това с думи прости.
Доколкото разбрах, по света има начин на вливане на стволови клетки, които се вземат по различен начин и се обработват по различен начин, при които вероятността за успех е по-голяма. Подробности не знам, за съжаление...
Лежали сме в болницата с дете с ДЦП, на което присаждат стволови клетки за 3-ти път - първият път с напредък, след това без регистриран напредък... От тях имам обратна връзка, на другите им присаждаха стволови клетки за първи път, така че не зная резултата.
Наясно съм, че и ние може да предприемем такава стъпка след време: зависи от състоянието на детето. Но не виждам особен ентусиазъм сред специалистите: дори и сред тези от тях, които по принцип са склонни да приемат донякъде алтернативни или допълващи форми на лечение... Така че имаме две наум и когато дойде моментът, ще решаваме...

# 27
# 28
  • Мнения: 1 193
А някой знае ли как стои въпросът с донорството на стволови клетки, какви признаци на съвместимост се търсят? 


Миналата година проучвах въпроса, обиколих с големия корем доста светила в тази област.И какво се оказа накрая - няма разрешение от държавата да се прави трансплантация на стволови клетки чрез донорство - поне за ДЦП- то е така. Получих официално писмо от Министерството по здравеопазване и Агенцията по трансплантации.Шашнах се, а тъканните банки си предлагат услугите.Накрая се срещнах с доктор който ми обясни че всичко със замразяването на стволовите клетки в България в въздух под налягане и скоро ще се спука.Май ще излезе прав.Първо се появи информация че ще се прави обществена тъканна банка - това значи че няма нужда да замразяваме материал който не знаем дали ще е достатъчен за това за което го искаме. Сега и тези "незаконни "операции - какво ли следва след това.

# 29
  • Мнения: 382
Направо без коментар. Когато в същата тази болница направиха първата такава трансплантация пак шумяха по вестниците. Тогава нямаше нищо нередно и незаконно. А и не са ги правили в някое мазе. Като на някого не му харесва как стоят нещата да вземе и да регламентира тази дейност. Да, гаранция няма, че ще има добър резултат. Всеки решава за себе си да или не. Никой не е хванат насила да прави трансплантация.
И каква е целта на тази гимнастика? Способните лекари да идат в чужбина. Да ходим да плащаме на идващите нелегално руски доктори и да им плащаме по 8-10 хил. лева или да ходим в Русия за по 22000 евро. Четох някъде из нета, че и гаранция дават за подобрение /при положение, че доколкото знам методът е един и същи/.
Съжалявам, че мисълта ми тече доста объркано, ама ме е яд. Иде ми да кажа още много неща, но както съм яхнала метлата май по - добре да изчакам до утре, че ще взема да сътворя някоя глупост.

Общи условия

Активация на акаунт