Отговори
# 60
  • Мнения: 7 605
Месечна вноска по кредит за кола> 500 лв.
това е потребителски кредит, мила.

# 61
  • Мнения: 107
Я чакайте малко,за къщата как да е това може да е вместо наем,ама какво общо имат тук коли и студентски заеми!?

# 62
  • Мнения: 1 294
Tatjana   хубу де, мислях, че за къщата говориш.

red_girl8602 ами има общо, що да няма, нали е част от стандарта, все е нещо за което плащаме. Много просто ако си учил в БГ най-вероятно няма да имаш студентски заем, ако си учил тук най-веротно ще имаш.Ама ОК де гледайте, което искате... човек пишман да стане, че изобщо пише ...

# 63
  • Мнения: 12 674
Благодаря, Палачинке.

Какво скачате, нали говорим за всякакви разходи. Още малко и - ами кой те кара да пиеш мляко - пий вода.

# 64
  • Мнения: 3 521
За Германия Татяна вече е написала - хранителните продукти от супермаркета, в който пазарувам са почти еднакви с тези в БИЛА в София. Седмично манджата ни излиза ок.90 евро без някакви особени лиготии - 2 пъти готвя риба, 2 пъти месо, останалите дни са "постни"(мъжът ми не се храни в къщи на обяд - т.е. тези неща са основно за мен и дребната), около 15 евро отиват за тоал. хартия, санитарни материали, прах и почистващи препарати,
билет за кино 8,90 евро,
2 пици и 2 коли са ок. 20 евро,
дюнер 3,50 евро, айрян 200 мл.-1 грош,
фризьор Mr. Green Mr. Green Mr. Green - 80 евро за подстригване, шампоан оцветител и сушене на дълга коса(в нереномиран салон), скубане на вежди - 7 евро, маникюр - на моите си нокто 20 евро, на изкуствени май по 5 евро на нокът искат първоначално и после на половина за поддръжка, кола на половин баджак - 15 евро на кълка
детска ясла - до 3 ч./дневно - 126 евро, обяд за детето там - 2 евро/ден.
наем - много зависи къде си, но е нормално да е 30-40% от нетните пари, които влизат в къщата.
студентска карта за цялата градска мрежа - 67 евро, нормалната тарифа е студентската х 3.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
На мен ми е трудно да сравня за това давам някой примери от Норвегия за месец:
............................................
За колко членно семейство става дума? Мъж, жена и дете? Мъж и жена? Или две деца?

# 66
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Tatjana   хубу де, мислях, че за къщата говориш.

red_girl8602 ами има общо, що да няма, нали е част от стандарта, все е нещо за което плащаме. Много просто ако си учил в БГ най-вероятно няма да имаш студентски заем, ако си учил тук най-веротно ще имаш.Ама ОК де гледайте, което искате... човек пишман да стане, че изобщо пише ...

Това за заемите не е навсякъде така. Аз бях студентка 4 години и Холандското правителство ми плащаше всеки месец, че уча (за което страшно съм била благодарна).

# 67
  • Мнения: 1 294
3 членно (2ма възрастни с дете).

Калинка, ама тук не е Холандия, много хора се принуждават да ползват заем.

# 68
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Палачинка,
само отбелязвам, че има разлика. Знам, че при вас е по-различно.

# 69
Ето какво видях за последният един месец:

Двойка триъгълни сандвичи в бакалия:
София - 2 до 3  лева = 1 - 1.5 евро
Варшава - 3 до 5  злоти = 1 - 1.6 евро
Париж - 1.3 до 4 евро - видях две бакалии на Гар де Лион, една до друга в едната беше 1.3 а в другата 4 - ??? не знам и не го разбрах ама това видях
както и видях на два рафта един над друг SD карта 2MB - на единият рафт 35 евро на другият отдолу 8 евро....тая за 8 евро още я ползвам
Стокхолм - 38 до 46 крони = 4 до 5 евро

Вечерно хапване с биричка на просто местенце
София - 8 до 15  лева = 4 - 8 евро
Варшава - 25 до 45  злоти = 8 - 15 евро
Париж - 13 до 22 евро - бях чувал вицове че ми трябват 100 - 200 евро за вечеря - може би ама на такива ресторанти и България не ходя...
Стокхолм - 300 до 400 крони = 32 до 43 евро
Виена - 15 - 25 евро - само веднъж съм ял в града вечерта

Обедно хапване - по възможност в стола на офиса
София - 3 до 6  лева = 1.5 - 3 евро
Варшава - 15 до 25  злоти = 5 - 8 евро
Париж - 3 до 4 евро - е в тази ферма беше така...Simple Smile
Стокхолм - 85 до 160 крони = 9 до 17 евро - пусто фирмата нямаше стол Sad - ама пак във същото заведение - много яко с градинка - в което ядох вечерта с бира за 32 евро - на следващият ден на обяд ядох голям шницел с гарнитура и малка бира и салати до де си напълниш малката чинийка - всичко за 9 евро
Виена 10 - 15 евро - ял съм два пъти на обяд на летището - иначе за града не знам

Нормална хубава 3* хотолска стая в центъра :
София -  40 - 60 евро
Варшава - 70 до 100 евро
Париж - 90 до 200 евро
Стокхолм - 115 до 160 евро

под Париж разбирам Париж - т.е. 2 милионен Париж - не 20 милионен Париж
същото и за Стокхолм

Това е което аз видях и платих - ако някой е видял нещо друго - нека ме поругае Simple Smile

# 70
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Хотели има всякакви.  Знам за доста добри за по 5-60 евро в Париж.
Намирам софийските за страшно скъпи.

# 71
Хотели има всякакви.  Знам за доста добри за по 5-60 евро в Париж.
Намирам софийските за страшно скъпи.
В Париж за 50-70 евро знам хотели само извън Париж с голямо П  - примерно в Мезон Алфорд
Франсетата имат тая изцепка, че дори административно  кварталите до париж не са Париж - Париж е само центъра
Ако наистина знаеш добри хотели в центъра за 50-60 евро прати линки, моля те!

# 72
  • Мнения: 107
Е кво се обиждате става въпрос за неща без които няма как!  Не е необходимост да имаш нова кола или да учиш в чужбина!
Веднага за всичко се хващате!
Иначе ми е много интересно и неочаквах толкова много отговори,за което благодаря много! Hug на всички е без обидени моля Naughty Laughing

# 73
  • Мнения: 1 294
Никой не се обижда, само дето като става дума за ходене по ресторанти, бюжет за цигари и алкохол, нямаше проблеми. А между другото студенския заем не е мой а на мъжа ми, но така или иначе и двамата го плащаме. А въпроса беше за цената на живота или т.н. стандарт, мисля образование и кола си е в него и си е необходимост, хайде сега. Пък ако не ми беше скъпо, щях да имам за кола в брой, ама ми е скъпо и за това тегля кредит. Само обяснявам каква е връзката.
Всеки пише за каквото смята, че му е важно, аз за това съм преценила.

# 74
  • Мнения: 5 710
Трудно ми е да сравня така цени, това е огромна тема.
В Западна Европа е пълно с дискаунт вериги, разликата в цените е значителна ( с обикновени супермеркати).
Тоест, аз една краставица мога да я купя и за 2 евро, и за 20 цента.
В България цените се диктуват от някакви безумни вериги, които държат и  високи цени, което няма как се приема като поскъпване на живота. Но според мен спекулативно.
В Италия ,  ако помня правилно,   откакто започна да се качва бензина цените са се повишили с около 16 процента.

Най-лесно би ми било да напишете 5 продукта  и мога да кажа с точност аз колко плащам за тях. Съпоставено с доходите ни, аз не бих казала, че стандарта ни   е особено висок, има какво да се желае още -  обичам да купувам неща на оферта, готвя, на кръчма не ходим всеки ден, в работата се носи храна, мъжът ми например се връща да обядва вкъщи, едно фиксирано обедно меню в кръчма започва от 13 евро. Ами, спестяваме ги.
Но успяваме да спестяваме, не мислим за 2ра ръка коли и дрехи , купуването на дезодорант не е повод за размисъл,  ходим 1-2 пъти на почивка, аз пътувам доста и до Бг.

И така. Лесно няма никъде.

Общи условия

Активация на акаунт