На колко е нормално да проговори детето?

  • 15 428
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 069
Виктор преди около 1 месец започна да връзва изречения.
Племенницата ми обаче започна след 3 година възраст.

# 16
  • Мнения: 4 668
Моят син е истинска говорилня  ooooh! Просто ужас ...
Сега си отворих тефтерчето , в което му записвам "бисерите" и гледам , че на около 1г.7 м. е започнал с изреченията . Не съвсем правилни , разбира се  Laughing примерно - " Мамо , накопчай ми якето "  Laughing или " Махий се мамо оттука "  Laughing
На около 2г.и 2 м. доста по - добре се справяше , но истински проговори на около 2г. и 6 м.
За сметка на това пък си беше с памперси до 2 г. и 6 м. , така че ... всяко дете си е различно  Peace

# 17
  • Мнения: 950
Моята дъщеря е на 1г. и 10м. и използва само 5-6 думички, но пък постоянно бърбори на нейния си език.

# 18
  • Мнения: 764
Аз също бях пуснала тази тема преди няколко седмици, защото нямам търпения синът ми да проговори. От отговорите, които получих, излезе, че децата проговарят на 2 г. и малко - под проговаряне се разбира свързването на смислени изречения.
Моят син е на 1г. и 9 м., но засега казва само отделни думички и то не много - само мама, тати, баба, бау-бау и ням-ням. Иначе разбира абсолютно всичко, предполагам така е при всички деца.

# 19
  • Мнения: 132
Дъщеря ми до 2г. не казваше ни дума.След това обаче малко по малко започна да говори като хората.А сега вече на3г.3м. няма спирачка.Само като спи не говори.

# 20
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Около ( и след) 1,5 до двегодишна възраст.Мисля, че четох подобно изказване в "Изкуството да бъдеш родител" на д-р Додсън.

# 21
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Важно е не само да казва нещо, а и да разбира - пасивния говор.
Т.е. като кажеш мама, тати - да се обръща към човека, като питаш нещо да посочи с пръстче.
Самото произнасяне на осмислена дума няма конкретни срокове, но е важно детето да разбира думите.
Може да го учиш, като му говориш - къде е тати - ето, къде е мама, къде е котката, да показва животни в книжка и тн.
Ако не си му показвала няма как да ги знае.
Важно е детето да те следи с поглед, да имитира звуци, жестове и тн.
Дъщеря ми почна да казва отделни думички някъде след годинка, синът ми е на 5 и не говори, при него се очертава нещо като аутизъм.

# 22
  • Мнения: 9 814
Индивидуално е. Точно както при поникването на първото зъбче и прохождането.

Абсолютно съм съгласна.
В една подобна тема в "Нашите деца" бях дала линк към една статия за това на каква възраст какво е следва да бъде речевото развитие на децата. Там ме направиха меко казано луда. Има т.нар. очаквано говорно развитие на детето, също както съществуват и таблиците с ръст и тегло за съответната възраст.

Само мога да кажа, че първата осъзната дума при моето дете беше на малко повече от 9 м., когато просто една сутрин се беше хванала на решетката на леглото си и ми подвикваше "Мама- мама". На около 1 година има речников запас от около 15 думи. На 1 г. и 4 м. започна да прави изречения с две думи от рода "дай вода".

Не е важно детето да проговори рано, а да разбира какво му говорят.
Много деца трупат речников запас и се "отпускат" да говорят едва след 3-та година.

# 23
  • Мнения: 2 312
И аз се бях притеснила много за проговарянето.
До 2г. казваше само мама, тати и още няколко думички.
И изведнъж отприщи,буквално всеки ден имаше нови попълнения в речника, на 2г и половина вече правеше изречения.
Сега знае няколко песнички и стихотворения...

Но все оше не може да казва К и я замества с Т и Г замества с Д,та това на дневен ред ме притеснява....

# 24
  • Мнения: 1 006
Записвам се да следя темата,защото моят е на две годинки и четири месеца и още е на мама и тата.

# 25
  • Мнения: 2 015
Моя син е на 1г. и 10м. и мисля, че вече няма какво да не може да ми каже.Но, имам приятелки с деца на 2г.-2,5г. и все още казват само няколко думи.Мисля, че по-голямата час по-трудно проговарят.

# 26
  • Мнения: 119
Моето момиче също разбира и говори всичко,това е от около месец,все едно отприщи.А има нейни връстници,които още не са проговорили,но всичко е индивидуално.

# 27
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Вече е на 1.7 г и знае доста думички, но още не умее да ги свързва в изречения

# 28
  • Мнения: 1 029
Доколкото съм чувала, ако детето до 3 години не проговори, значи е налице сериозен проблем. Като цяло момчетата проговарят по-късно в сравнение с момичетата, но пък всичко си е напълно индивидуално.
Дъщеря ми започна да казва първите думички много рано, малко след години и половина каза първото си изречение от три думи и от тогава не спира да бърбори. Сега на 2 години мога да кажа, че говори всичко и то сравнително правилно. Даже понякога ме изумява като изтресе някоя нова дума или фраза и то съвсем на място. За сметка на това племенникът ми, който е на две години и три месеца едва казва 3-4 думички, но пък сестра ми не мисли, че има за какво да се притеснява на този етап.

# 29
  • Мнения: 190
Не мога точно да кажа месеци, но около две годишна възраст и дъщеря ми, и сина ми можеха да съставят смилени изречения /разбира се, не и сложни смесени  Wink/.
И като сравнение - дъщеря ми се отпусна да говори по-рано от сина ми, а и употребяваше повече думи /но това и сега си е така, тя явно е по-приказлива и комуникативна от батко си/.

Общи условия

Активация на акаунт