Отговори
# 1 140
  • София
  • Мнения: 798
ИваТа,

Доколкото разбирам от поста Ви, детето се развива прекрасно.
Не го дръжте право под мишиците, много рано му е още. Има риск в тази възраст да деформирате стъпалата.
Оставете го да открива новите позиции сам, т.е., когато невро-мускулната му система е готова.
Бебетата започват да се вертикализират сами около 10-10,5 мес.
Повече информация може да намерите тук: http://www.cpcentresof-bg.com/files/custom/video/bg/2015_Dvigate … _razv_karma4e.pps

# 1 141
  • Мнения: 22
Благодаря Ви, доц.Чавдаров.
Всичко добро

# 1 142
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 380
Здравейте!
Бихте ли ми дали контакти за записване на час при доцента? Аз имам един мобилен номер, но никой не вдига и не знам дали не е сменен.

Да се допълня - разбрахме се с доцента. Simple Smile

Последна редакция: пн, 23 яну 2017, 14:12 от баба Яжка

# 1 143
  • Мнения: 3
Здравейте доц. Чавдаров, синът ми е 10,5 месеца.Нормално раждане,доносен. На 8 месеца направи температурен гърч, което се оказа част от стартираща варицела. Не сме правили ЕЕГ все още. В момента е на етап активно лазене.При лазене върху паркет забелязвам използване предимно на ляво краче,дясното се плъзга.При лазене върху матрак,например , не се забелязва.При ръцете не се забелязва подобна асиметричност. Като цяло е много активно дете. Има ли повод за притеснение?

# 1 144
  • София
  • Мнения: 798
корсашка–ивана,

Лазене по хлъзгава повърхност е нещо доста трудно, както и... ходенето по лед.
Принципно при децата не се наблюдава асиметрия при придвижване, но когато
повърхността е несигурна би могло и да се отчете такава асиметрия.

Дали има повод..... само едно описано от родител наблюдение, не е база за сериозен отговор.

# 1 145
  • Мнения: 3
Благодаря Ви за бързия отговор!Лек ден!

# 1 146
  • Мнения: 2
Здравейте доц Чавдаров. Бебето ми е на 3 мес и половина и днес забелязах че като й подам да ми хване пръстите за да я изправя до седеж с дясната ръка ме стиска малко по слабо и ако дърпам пуска малко по рано пръста ми. Притеснително ли е това и смята ли се за асиметрия на движенията. Според мен движи еднакво и двете ръце и двата крака, Играчки си хваща и с двете ръце, просто ми се струва че не позиционира палеца по същия начин като на другата и затова опуска по рано.  Главата я държи стабилно, започнала е да се отблъска като лежи по гръб и да вдига дупето но още не се е завъртала по корем. Мислите ли че това по слабо стискане е притеснително.

# 1 147
  • София
  • Мнения: 798
Лилиясто,

Не карайте детето да сяда !!!!
Не мога да коментирам вашите усещания.
поздрави.

# 1 148
  • далеч от брега на морето, но с шума на вълните в сърцето
  • Мнения: 39
Здравейте,

През месец март предстои стартиране на специализирани занимания по адаптирано плуване за деца с ДЦП. Те ще се провеждат от кинезитерапевт в топъл, минерален басейн в Банкя, 3 пъти седмично в следобедните часове.
Програмата и точните часове ще бъдат обявени скоро на страницата на ParaKids.
https://www.facebook.com/parakids.bg/
За въпроси и/или записвания може да пишете на страницата.

Поздрави,
Даниела

# 1 149
  • София
  • Мнения: 798
Уважаеми Родители,
Мила Консуела,

          Използвайки настоящият персонален форум с моето име за "насочено" информационно табло и след като системния администратор е преценил, че това не е реклама, ще си позволя Ви да попитам и коментирам, защото заболяването ДЦП и проблемите свързани с него не винаги са еднозначни, лесни и прости за решаване:

1. Какво представлява "адаптираното плуване", дайте повече информация за него и каква е разликата от обучението в плуване на здрави деца.
2. Имате ли квалификация (освен това, че сте кинезитерапевт и ако такава е получена в България) за предлаганото адаптирано плуване за деца с ЦП.
3. Къде сте специализирали и практикували адаптирано плуване за деца с ЦП.
4. Ако имате такава квалификация, специализация и практика в специализирано заведение за деца с ЦП извън България (защото у нас няма !!), където сте практикувала адаптираното плуване, моля качете копие от Вашите дипломи и сертификати, за да сме убедени в познанията и натрупания опит за предлаганото занимание.
5. Какви възрастови групи на деца с ЦП обслужвате,
6. Кои форми на детска церебрална парализа обслужвате.
7. Кой преценява дали детето има/няма противопоказания за предложените занимания.
8. Ползват ли се тестове при използването на това занимание, преди и след определен брой занимания.
9. Колко време продължава заниманието.
10.Кой и колко, заплаща процедурата по "адаптирано плуване".

          Надявам се да намерите време и сили  Laughing да отговорите на поставените въпроси, като в противен случай аз лично си представям, че зад сложния и претенциозен израз "адаптирано плуване за деца с ЦП", се крие едно пляскане и шлямбуркане" в топъл минерален басейн, от което децата ще са особено доволни, стига да няма странични ефекти или усложнения.
          Освен това, за Ваша информация и такава на Родителите: някои форми на ДЦП са противопоказани за този род занимания, някои стилове на плуване засилват тонуса на спастичните мускулни групи, детската церебрална парализа има съпътстващи усложнения и някои от тях са противопоказани за температурна или водна среда.
          Надявам се Консуела да бъде конкретна в отговорите на поставените въпроси, които да прочетем тук в най-скоро време.

# 1 150
  • далеч от брега на морето, но с шума на вълните в сърцето
  • Мнения: 39
     Уважаеми доц. Чавдаров,

     Започвам с извинение за поста си, който абсолютно непреднамерено  е публикуван във Вашата тема. Не влизам често във форума и не съм обърнала внимание, че темата не е обща. Ако смятате, че той не е уместен и вреди на работа Ви, веднага лично ще го изтрия. Щастлива съм, че  това недоразумение достигна и до вниманието на най-доказания в България специалист в тази област, който несъмнено сте Вие.
     Името ми е Даниела Садикова и съм докторант по Кинезитерапия в Национална Спортна Академия "Васил Левски" и под прозвището си в този форум "consuela" ще се опитам да отговоря на зададените от Вас въпроси и да използвам случая да запозная Родителите с работата си и тази на ParaKids.

1. Адаптираното плуване, както всеки друг адаптиран спорт представлява обучение в конкретния спорт по методика и със средства подходящи за увреждането в подходяща за това среда. За децата с ЦП се използват различни помощни средства и специализирана екипировка, които да улесняват движенията им във водата. При интерес мога да пусна линкове към видеа с такава екипировка, която ние от ParaKids спечелихме по един проект и ще ползваме в работата си с децата.
2. Относно квалификацията ми - както вече споменах съм докторант по Кинезитерапия, имам магистърска степен по Адаптирана Физическа Активност и Спорт (АФАС) и съм бивш професионален състезател по плуване.
3. Адаптирано плуване практикувам от година и половина самостоятелно. Преди това съм специализирала в НСА и Валенсия.
4. Магистърската ми степен по АФАС е акредитирана и ми дава пълното право да практикувам/ преподавам адаптирано плуване в рамките на ЕС и не само, като използвам най-утвърдените в световен мащаб методики по Halliwick и Bad Ragaz. Като специалист, който се занимава с наука, но е предимно практик, смятам че комбинацията от знанията ми като кинезитерапевт, специалист по АФА и състезател по плуване допринасят и ще допринасят за развитието на адаптираното плуване у нас. Дипломите си и курсовете, които съм изкарала и продължавам да посещавам мога да изпратя на всеки заинтересован, но не смятам, че тук е мястото за това.
5. Работя с деца и младежи от 5 до около 18 години.
6. Основната група от деца с които работя са със спастична форма, предимно хемипареза.
7. Не работя с деца, които имат лекарска забрана да практикуват адаптирано плуване. Уважавам и търся мнението на специалистите, не поставям диагнози.
8. Самата методика на Halliwick, по която работя представлява надграждаща скала по която може да се даде оценка на състоянието и терапевтичното му въздействие.
9. Заниманията са в рамките на 40-60 минути, в зависимост от индивидуалните възможности и състояние на детето.
10. За момента заниманията се заплащат от родителите и са в рамките от 6 до 8лв. на посещение, в зависимост от това на кой басейн се провеждат. Кандидатствали сме с проект към АХУ и ако той бъде одобрен и финансиран ще можем да осигурим безплатни занимания по адаптирано плуване за 60 деца през следващите 6 месеца. Търсим всякакви начини за осигуряване на безплатни занимания и смятаме, че сме съумели да осигурим много ниски такси за качеството на услугата, която предлагаме.

     Не бих казала, че ми остава много време, но сили и желание в името на каузата имам в изобилие.  Лично за мен изразът адаптирано плуване не звучи никак претенциозно, но явно Вие не смятате така. "Пляскането и шлямбуркането" всъщност не са нищо лошо и е важно да съумеем покрай забавлението и удоволствието, което осигурява водната среда да постигнем положителни терапевтични резултати.
     В практиката си до сега не съм стигнала до момент да обучавам дете с ЦП в техниките на бруст и бътерфлай, но се радвам на Вашия оптимизъм във възможностите на децата. Въпреки негативното Ви на пръв поглед отношение към работата ни и конкретно към "претенциозния израз адаптирано плуване за деца с ЦП", смятам че нашите занимания влияят положително не само психо-емоционално, но и в двигателен аспект. За момента работя с децата по-скоро с терапевтична насоченост, но силно се надявам някой ден да съумея да "произведа" и Параолимпиец  Laughing
     Тук е и мястото и да спомена, че ние в ParaKids работим и в посока интегриране на децата с увреждания и осигуряване на специализирана екипировка за достъп до различен вид спорт. Следващият уикенд на Витоша ще тестваме прототип на sit skiing /седящи ски/, подходящ за деца с ЦП. Надяваме се ако не тази, то следващата зима да съумеем да включим в спортната си програма и зимните спортове. На страницата ни във фейсбук може да видите как дете с хемипареза кара ски  Sunglasses.  Ефектът от спортните занимания не винаги трябва да е само с терапевтична насоченост. Понякога емоцията, която децата получават отключва техните скрити възможности и им дава увереност да постигнат невероятни резултати.
     Тъй като постът стана доста дълъг, завършвам с това, че за мен беше абсолютна чест, че се отнесохте така сериозно към дейността ни и Ви благодаря за поставените въпроси. Надявам се да съм била конкретна в отговорите си и ще се радвам ако имате възможност да ги обсъдим лично. Знанията и уменията, които може да получа от Вас биха били от огромна полза за мен, за ParaKids и за децата с които работим.

С уважение,
Даниела Садикова
/consuela/
     

# 1 151
  • София
  • Мнения: 798
Уважаема г-жо/це Садикова,

Вашите отговори, точни, бързи и ясни, подсказват, че сте професионалист в областта си, защото напоследък се появиха доста специалисти....  Sad Sad  .... предлагащи всякакви "измислени" методи за децата с ЦП.
Методиката на Hallwick, съм срещал в литературата касаеща рекриацията/игровите занимания при децата с ЦП, дори преди години бях дал информацията на Ваш колега от НСА.
Сигурен съм, децата с ЦП не се нуждаят само от специализирана рехабилитация, защото и те са деца, като всички останали и имат нужда от fit&fun.

Желая Ви успех и попътен вятър и защо не някой пара-олимпиец с българския трибагреник  Grinning

# 1 152
  • далеч от брега на морето, но с шума на вълните в сърцето
  • Мнения: 39
   Уважаеми доц. Чавдаров,
   Благодаря Ви за положителната оценка и възможността да запозная родителите на деца с ЦП с дейностите, които провеждаме. В духа на добрия тон, обмяната на знания, опит и споделянето на добри практики колелото се завърта по-силно и оказва положителен ефект върху всички заинтересовани страни.
   Редица научни изследвания в областта доказват, че терапевтичните занимания във вода са полезно допълнение и дори част от специализираната рехабилитация, поне в държавите, където водната рехабилитация е развита. Вярвам че заниманията, които провеждаме, разгледани като съпътстваща терапия биха могли да подпомогнат и улеснят и Вашата работа. С положителна нагласа в настоящето и оптимистичен поглед към бъдещето се надявам и в България всички деца с ЦП да имат достъп до условия и специалисти в тази сфера.

С пожелания за още много успехи в делата, сила и кураж в тежката борба с ЦП.

Даниела

# 1 153
  • Мнения: 3
Здравейте доц чавдаров. Бебето ми е на 4м. Притеснява ме че когато е нервен рита повече с левия крак(все едно помпа). Когато го нося в кенгуро рита и с двата, но когато лежи или го преобличам рита повече с левия. Обръща се за сега и на двете страни, държи главата стабилно по корем, но защо рита повече с левия

# 1 154
  • Мнения: 59
Здравейте, искам да попитам нормално ли е при бебе на 4 м да не може да се предизвика рефлекс на бабински

Общи условия

Активация на акаунт