Отговори
# 630
  • Мнения: 26
Благодаря ви!А кога най-рано би могло са му се направи преглед?

# 631
  • София
  • Мнения: 798
Fiibi,
Zvannete na mob.tel.: 0889 634 252, za uto4niavame na den i 4as.

# 632
  • Мнения: 170
Зравейте,д-р Чавдаров,
синът ми е роден 39 седмица чрез секцио по мое желание заради увита пъпна връв,не е бил на кислород или в ковьоз,апгар на 1 минута 8, на 5 минута 10. Преглеждан е от невролог всеки месец,т.к. ме притесняваше нежеланието му да стои по корем,както и това,че по-късно отпусна дясната ръчичка от юмрук. Според всички лекари,които са го преглеждали няма никакъв проблем. Притесненията ми продължиха след третия месец,когато забелязах,че леко си поклаща главата,когато го гушкаме,отново невролози,които казаха,че се уморявал и затова я клатушкал и да изчакаме с времето ще се стабилизира,но ето вече 5 месеца и половина все още си клатушка главичката,а и забелязвам,че все още дясната ръка понякога я свива в юмрук с палчето вътре и дори понякога посяга с юмрук. Според вас това сигурни симптоми на ДЦП ли са ? Ако се започне нужната рехабилитация във Вашата клиника дали детето ми ще се оправи или сме много закъснели заради лекарите които ни убеждаваха,че всичко е наред,няма да цитирам имена. Очаквам отговора Ви с нетърпение и още следващата седмица ще посетим Вашата клиника!

# 633
  • Мнения: 170
извинете ме,но забравих да добавя,че бебето ми се обръща от гръб на корем,по корем надига добре главичката,прави опити за дланна опора,но ръчичките му понякога са свити в юмруци,активен е,гука,смее се,следи

# 634
  • София
  • Мнения: 798
Нади,

ДЦП се поставя като диагноза след 18 мес. в някои гранични случаи и след 24 мес.
В анамнезата Ви няма нищо притеснително, съгласно споделените от Вас факти.
На три месеца детето трябва да контролира главата напълно както от позиция по корем, така и от позиция по гръб и когато се опитвате да го повдигнете от опората (леглого или масата) към Вас.
Децата в тази възраст не трябва да имат асиметрични движения или да предпочитат или ползват някой от крайниците си повече.

Контролът на главата и крайниците се изследва най-точно чрез неврокинезиологичната диагностика по Войта, където вестибуларният апарат се дразни по определен начин (резки движения във въздуха по различни модели), като се отключват строго определени движения по които можем да преценим за риск за отклонения в двигателното развитие, като ДЕБЕЛО ПОДЧЕРТАВАМ, ЧЕ РИСКЪТ НЕ Е ПРИЧИНА ЗА НИЩО !!!
Добре би било някои от лекарите в болницата, който са повече с невро-кинезиологична насоченост да го консултира и да прецени ситуацията дали е в границите на допустимото или се налага стимулиране на двигателното развитие.
Успех.

# 635
  • Мнения: 248
Здравейте доц. Чавдаров,

Моите близнаци са преждевременно родени - в 35 г.с. с тегло 1900 гр. Проследяваме се при вас както следва:

29.03.2012
Той - 1 - 0 ст
Тя - 1 - 0 ст

29.05.2012
Той - 2 ст ЦКС (проведохме 5 месечен курс на рехабилитация)
Тя - без данни за ЦКС

26.07.2012
Той - 1 ст ЦКС
Тя - без данни за ЦКС

16.10.2012
Той - без данни за ЦКС
Тя - без данни за ЦКС

След прегледа на 16.10.2012 казахте да не ги водим повече на преглед, освен ако нещо не ни притеснява. Аз обаче не знам дали ще мога да откроя притеснителните от непритеснителните неща, затова ще ви опиша какво могат да правят и ще ви помоля да коментирате, също ще поставя и някои въпроси.

Към момента са на 11 м и 1 с календарна възраст и 10 мес коригирана възраст.

Той - обръща се от гръб по корем и обратно, симетрична лакътна и дланна опора, пълзи много бързо, седи стабилно, изправя се по диван, мебели и кошара, ходи по тях доста умело и бързо, започна да стои без опора за около 5 сек. В началото стоеше на пръсти, сега мисля, че си стъпва на цяло краче.

Тя - обръща се от гръб по корем и обратно, симетрична лакътна и дланна опора, пълзи много бързо, седи стабилно, изправя се по диван, мебели и кошара, пристъпва по дивана неуверено и много бавно.

1. Уменията им отговарят ли на коригираната им възраст?
2. Не могат да седнат, когато са по гръб - за да седнат трябва да се обърнат по корем и от там през кос седеж, заемат седнала позиция - това нормално ли е?
3. Казахте да не използваме проходилка - следваме съвета ви. А може ли да използваме уред за прохождане - играчка, кото детето бута, но не поставено в нея? Да ги държим ли за ръце, ако пожелаят или да ги оставим напълно сами да се справят, докато не се престрашат да проходят сами.
4. Какво трябва да ме притесни - моля дайте ми пример какво не трябва да правят на тази възраст.
5. Той сам си държи шишето АМ, тя не - това притеснително ли е? Иначе посягат и хващат играчки, могат едновременно да държат по една играчка във всяка ръка.

Изчетох и трите теми за ДЦП, в които вие участвате и понеже в някоя от тях се коментираше, че няма доволно родители от вас и от клиниката (по скоро, че не пишат такива), искам да използвам възможността да напиша, че аз съм благодарна както на вас, така и на клиниката. На вас - че открихте проблема и ни насочихте за рехабилитация, на рехабилитаторката ни, на жените от регистратурата, не мога да се оплача от нищо от болницата.
Също така изчетох доста противоречиви мнения за Войта терапията. Аз за себе си считам, че беше правилното нещо за сина ми и даде резултати. Вкъщи имам пример за сравнение - две деца на една възраст, тя - без патология и той - с патологични позиционни реакции и рефлекси. След рехабилитацията синът ми определено изпревари сестра си в двигателно развитие и съм сигурна, че е заради Войтата.

Благодаря ви за отделеното време.



# 636
  • Мнения: 248
Един въпрос съм пропуснала

6. Тя като седи седнала се клати напред назад отвреме на време - виждате ли нещо притеснително в това?

# 637
  • София
  • Мнения: 798
M_Marinova,

Kopiram va6eto pismo i direktno otgovariam s 4erven cviat po vaprosite Vi:

След прегледа на 16.10.2012 казахте да не ги водим повече на преглед, освен ако нещо не ни притеснява. Аз обаче не знам дали ще мога да откроя притеснителните от непритеснителните неща, затова ще ви опиша какво могат да правят и ще ви помоля да коментирате, също ще поставя и някои въпроси.

Към момента са на 11 м и 1 с календарна възраст и 10 мес коригирана възраст.

Той - обръща се от гръб по корем и обратно, симетрична лакътна и дланна опора, пълзи много бързо, седи стабилно, изправя се по диван, мебели и кошара, ходи по тях доста умело и бързо, започна да стои без опора за около 5 сек. В началото стоеше на пръсти, сега мисля, че си стъпва на цяло краче.  всичко е добре, даже малко напред за кор. възраст

Тя - обръща се от гръб по корем и обратно, симетрична лакътна и дланна опора, пълзи много бързо, седи стабилно, изправя се по диван, мебели и кошара, пристъпва по дивана неуверено и много бавно.  всичко е за кор. възраст, братът е по-напред поради стимулиране на двигателните модели по Войта, предполагам....

1. Уменията им отговарят ли на коригираната им възраст?  да
2. Не могат да седнат, когато са по гръб - за да седнат трябва да се обърнат по корем и от там през кос седеж, заемат седнала позиция - това нормално ли е?  да
3. Казахте да не използваме проходилка - следваме съвета ви. А може ли да използваме уред за прохождане - играчка, кото детето бута, но не поставено в нея? Да ги държим ли за ръце, ако пожелаят или да ги оставим напълно сами да се справят, докато не се престрашат да проходят сами. оставете ги да се придвижват сами, дори и бутайки някакъв уред опората и баланса на тялото се ограничават от мускулите на ръцете - флексори и екстензори, вместо от коремна и гръбна мускулатура, когато се ходи около мебелите. Не ги дръжте за ръцете доката ходят !!!
4. Какво трябва да ме притесни - моля дайте ми пример какво не трябва да правят на тази възраст. не бих могъл да дам пример, има много нюанси в моторното поведение, лекарят вижда едно, родителя друго, има и преходни състояния.....
5. Той сам си държи шишето АМ, тя не - това притеснително ли е? Иначе посягат и хващат играчки, могат едновременно да държат по една играчка във всяка ръка. не предполагам.
6. Тя като седи седнала се клати напред назад отвреме на време - виждате ли нещо притеснително в това?  малко странно ми звучи

може да ми изпратите по пощата в болницата едно клипче от 30 -60 сек. и на двамата сладури, като ми пишете и трите им имена, за да видя и първоначалните им статуси
Успех!

# 638
  • Мнения: 248
Благодаря за отговора доц. Чавдаров. Ще направя клипчета и ще ви ги пратя.

# 639
  • Мнения: 170
Благодаря Ви за отговора, д-р Чавдаров!
Моя позната ми даде телефона на д-р Бенова и утре сме на преглед при нея. Мола се всичко да е наред!

# 640
# 641
  • Русе
  • Мнения: 571
Здравейте д-р Чавдаров. Казвам се Петя Христова от Русе. Имам близначета, които след 2 дни навършват 7 месеца. Момиченцето ми Цветомира е с генетична аномалия - агенезия на корпус калозум. На 15ти ноември тази година идвахме при вас на преглед и вие поставихте като заключение 3та степен Централно координационно смущение  и ни казахте че риска е 40% от неблагоприятно развитие.  В Русе ни пратиха на EMG изследване, където заключението е данни за спастицитет двустранно. Днес като отидохме при невролог да го разчете ни постави диагнозата Спастична Квадрипареза и ни насочи към ТЕЛК. Въпроса ми е може ли толкова рано да се постави диагноза, да приемам ли за достоверна тази диагноза Спастична квадрипареза, значи ли че момиченцето ми има ДЦП?
С вас се разбрахме да дойдем отново на преглед края на януари, началото на февруари месец, но до тогава тази неяснота, има ли момиченцето ми ДЦП или на този етап е само риск, ме убива. Ще съм ви много благодарна за отговор?

# 642
  • София
  • Мнения: 798
Петя 78,

Никъде в централна Европа, Канада, Австралия и Сащ, диагнозата ДЦП не се поставя преди 18 мес. възраст, поради високата степен на пластичност на централната нервна система.
У нас и в лекарските среди битуват отживелици, понякога изразени по-силно, като познанията по ДЦП на места си остават тези от старите руски и български учебници, по които учехме като студенти.

Детенцето Ви е с висок риск за церебрална парализа, поради което и мускулният му тонус е по-висок от нормалното.
Никъде по света, и никой сериозен невролог (детски невролог) не прави ЕМГ за да се докаже, че детето е с повишен мускулен тонус, а за спастицитет говорим тогава, когато вече неможем да повлияем на мускулите със съответните лечебни методи, което е след 18 мес. възраст, защото ДЦП не е диагноза, а състояние за цял живот.

Както съм Ви казал, рискът за ДЦП при Вашето дете е 40%, като същият може да намалее, да се задържи или да се повиши в следващите месеци, защото дори и с интензивна терапия, понякога получените резултати не задоволяват нашите очаквания и желания.

Продължавайте да стимулирате и рехабилитирате детето упорито.
Какво ще се случи точно знае Господ, а лекарите можем само да предполагаме, като някои от тях се отъждествяват неправилно.

Успех.

# 643
  • Русе
  • Мнения: 571
Много ви благодаря за отговора доцент Чавдаров.

# 644
  • Мнения: 47
Здравейте, дъщеря ми е с хидроцефалия и клапа, поставена на месец, правихме Войта 4 месеца при вас,спряхме тъй като започна да отговаря двигателно на месеците си. Идваме периодично на контролни прегледи и все пак ме интересува при положение, че тя се изправя от окоо два месеца и  и прави крачици настрани по мебелите от месец, има ли шанс да не проходи? Предпочита да лази и рядко ходи по мебелите.В момента е на 1 година.Предварително ви благодаря за отговора.

Общи условия

Активация на акаунт