Децата и попфолка/чалгата/

  • 8 893
  • 141
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 629
Не бих ограничавала детето си да слуша какъвто и да е тип музика, щом му харесва...


 И аз така  Peace За музика става въпрос все пак. Не мисля, че може да има чак толкова пагубно влияние върху детето

# 16
  • Мнения: 247
Пагубно е, как да не е. Младите момичета на 13-14 години търсят модел на поведение. Обличат се почти сценично като попфолк певиците, заучават пошли текстове наизуст, създават си уж собствен стил, а той не е никак собствен. Вместо да залягат над уроците, събират впечатления за бъдещата си визия. Има даже жени облечени като палячовци. На запад има стил еди какъв си, а в Бг се подражава на стила на фолкпевиците. Иначе как да се възприеме едно 13 годишно момиче - изрусено. Подмяна на ценностната система с фалшификати с цел реклама. Какво точно рекламират, сами се досетете. Бъдещи зависими потребители...

# 17
  • варна
  • Мнения: 1 830
Не бих ограничавала детето си да слуша какъвто и да е тип музика, щом му харесва...

Напълно съм съгласна Peace.В къщи слушаме всякаква музика, малката най се забавлява на чалгата Laughing

# 18
  • Мнения: 294
О, колко несправедливост има по този черен, черен свят. "Чалгата"-тази развращаваща сатана трябва да бъде забранена от църквата.  Joy Joy
Седя, чета и не мога да спра да се чудя. Как може да се показвате като възмутени псевдоинтелектуалци, които само чакат да им се подаде някаква сламка и веднага започват да плюят по нещо, което е обществено достояние. Нещо, което е въпрос на избор. Нещо, което не пречи на никой. Не ме разбирайте погрешно-чалгата не ми е сред любимите жанрове музика, обаче сте смехотворни в старанието си да покажете коя по-ненавижда и мрази този стил.
И аз не обичам дет метъл, обаче не заклеймявам черните металисти, че са тъпи, комплексирани наркомани, които не могат да си хванат гадже и кисят по пейките около църквите, запушвайки канавките с пластмасови шишета от бири?!?!? Всеки има право да не харесва едно или друго нещо, но най-малко културата не би трябвало да му позволява да определя почитателите на дадено нещо като отайка, боклук на обществото. И аз мисля, че блондинките сме тъпи, ама има и изключение нали???Има потни и мазни тираджии-пеещи фалшиво, слушайки новата песен на поп-дивата Камелия, докато ви задминават с мръсна газ по магистралата. Има и хора, които предпочитат вечерите им на масата да бъде съпровождана от такива ритми.
Наистина съм объркана и ми е смешно, как може още да има такива хора, котио да са до толкова тесногръди та да не уважат интересите на други. Смешно, унизително ми седи. Вкусове всякакви! Нямам думи. И да добавя-поста ми не е насочен към някой специален човек и коментара му от г.н., просто по-общо впечатление от прочетеното до тук си направих равносметка.
И пак казвам-Всеки с вкуса си, казало кученцето и си облизало дупенцето!

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Дъщеря ми определено харесва чалга.Не зная дали е точно чалга има песни, които са си чиста естрада, но това е една друга тема. Харесва много и латино.

# 20
  • Мнения: 2 807
magic power, и аз разсъждавам като теб, не си сама  Hug

А защо децата знаят текстовете наизуст? - ами сигурно защото родителите им не знаят всички куплети на "Зайченцето бяло", "Мила моя мамо", "Капитан", "Две калинки", "Чело коте книжки", "Слушай Мечо" и т.н..  Mr. Green
Аз каквото знам, това пея на децата -> а те на свой ред това научават  Wink


И отново мнението ми съвпада с това на basilisk  Hug
Чалгата не е просто музика, а манталитет, ценностна система и модел на обществено поведение. За мен тя е въплъщение на всичко най-вредно в българското общество. Децата ми могат да слушат каквото си поискат, може би ще има някакви периоди на подражание на връстници, но съм сигурна, че няма да се окажат чалгаджии, просто нямаме такива в обкръжението си, а и със сигурност ще усетят, че това са ценностите на някакви декласирани части от обществото.

  202uu 

# 21
  • Мнения: 96
Абсолютно съм съгласна с Dama del castelo, с двата й поста. Нужна ли е такава демонстрация на нетолерантност към този жанр? Това, че тази музика отговаря на нуждите на определена прослойка от хора, с която не желаете да се идентифицирате, причина ли е така яростно да я отричате? Не малък брой песни с променен аранжимент и текст биха прозвучали точно като детски песни (reme, не текстовете на песните са детински, опазил господ, а мелодията им). И... струва ми се, че подменяте причина със следствие - не музиката ще определи ценностната система (че да се притеснявате, че ако детето ви се зарадва на някоя чалгаджийска песничка, задължително ще пропадне), а обратното - от ценностната система зависи възприемането на музиката. С две думи, активната ни възпитателна роля трябва да е малко по-различна от изключването на копчето на уредбата/ТВ.

# 22
  • Мнения: 4 629

Интересно тогава защо и тук "младите момичета не залягат над уроците, а повече над външния си вид"? И защо ли има 13 годишни изрусени момичета? След като според теб няма друго обяснение освен чалгата сигурно и тук някой им я доставя и набива в мозъците  Whistling

Много е несериозно всичко да се обяснява с харесването на чалга

А с тези дето са сигурни, че децата им няма да слушат чалга като порастнат ще ми е много интересно пак да си поговорим, когато децата са на по 16 години

# 23
  • Мнения: 25 620

А с тези дето са сигурни, че децата им няма да слушат чалга като порастнат ще ми е много интересно пак да си поговорим, когато децата са на по 16 години

О, напротив! Тъкмо това е областта, в която домашното възпитание дава най-бързо и лесно плодове, особено в тийнейджърска възраст.
Говорим за доброволното слушане, а не принудителното, нали? Което всъщност е главният проблем с чалгата.

# 24
  • Мнения: 523
Мдам , тези "мегаконцерти" , които чалгаджиите правят от няколко години насам наистина събират доста хора по стадионите в по - големите градове . Аз не съм ходила , естествено на подобно нещо , но съм гледала клипчета , правени с телефона на една приятелка от Шумен , която е присъствала , защото обожава чалгата . Та на тези клипчета какитебяха облечени меко казано пошло и кичозно , пееха абсолютно фалшиво и аз друга тема , освен мъже , секс , пари , коли и т.н. не чух ( може и да има , но във въпросните клипове не чух да се пее за по - възвишени неща ) .
А сега да си кажа мнението по спора , който се завихри . Според мен , оставете децата сами да преценят каква музика да слушат , вие пък наблюдавайте как се развиват и им говорете , покажете , УБЕДЕТЕ......Аз гледам моите кукли , че като превъртат каналите на ТВ и се спират понякога на чакгаканалите и се заслушват . Веднъж голямата ми дъщеря спира на "Планета" и се заглежда . Аз влизам в стаята и и казвам :"Ах , виж мамо , колко е грозна тая кака и виж колко лошо е облечена ( някаква разгологъзена , мазна и пееща зле простиуеса ) ." От тогава детето като види някое момиче , което е облечено по този начин и казва моите . Та ми се ще да вярвам , че ще успея да ги науча , че не този е начинът , по който да изглежда едно момиче . И освен това , голямо значение наистина има и семейната среда , семейното възпитание , интересите на родителите и разговорите между тях .   

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Повечето деца не са тъпанарчета, че да не могат да правят разлика между хубава и лоша музика и манталитет. Аз съм казала на моите откъде и как произлиза тази музика, каква й е философията, какъв е начинът на мислене и какво се очаква. И за рапа съм им разказвала, и за диското, и за рока, и за класиката. Да, показала съм, че не музиката е страшна, а това как започват да мислят хората и как си представят живота. Голяма част от съучениците им си падат точно по чалгата и не ми пречи изобщо, че моите научават някои неща. Но това не им пречи,когато са на място и с хора с други интереси да научат нещо и от тях. Това е като да ядеш шкембе в кварталната кръчма - не си го поръчваш при нормални обстоятелства, но можеш да го изтърпиш да го ядеш веднъж на годината.

# 26
  • Мнения: 9 814
Аз също не искам да ограничавам дъщеря си, нека слуша каквато иска музика, но не искам детето ми да пее ето този тескт:

Искай ме
 
 

(х2):
Гледай ме наперен
много си уверен.
Абе просто цар си
и голям гъзар си.

(х2):
Искай ме, милвай ме,
щом като страшен мъж.
Опитай с мен.
Искай ме, милвай ме,
щом като страшен мъж.
Аха!

(х2):
Искаш да ме имаш
всеки ден напираш.
Писна ми от тебе
не остана време.

(х3):
Искай ме, милвай ме,
щом като страшен мъж.
Опитай с мен.
Искай ме, милвай ме,
щом като страшен мъж.
Аха!

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Като се замисля, има страшно много небългарски песни, които са си западняшката чалга. Текстовете на Пусикетдолс не са поезия и доста напомнят на нашенската чалга. Рапът да не е по-добър, случайно? Но като болшинството хора не разбират текста и не се впрягат. Като цяло, независимо дали става въпрос за нашенска или чужда музика певиците приличат и танцуват като стриптийзьорки и пеят едно и също, но с различна степен на  вулгарност.

# 28
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 840
Чалгата не е просто музика, а манталитет, ценностна система и модел на обществено поведение. За мен тя е въплъщение на всичко най-вредно в българското общество. Децата ми могат да слушат каквото си поискат, може би ще има някакви периоди на подражание на връстници, но съм сигурна, че няма да се окажат чалгаджии, просто нямаме такива в обкръжението си, а и със сигурност ще усетят, че това са ценностите на някакви декласирани части от обществото.

 Peace excellent posting! Peace

у дома чалга никога не се е слушала, няма и как да се случи. тази музика не може да ме накара да се забавлявам по никой начин. деца нямам и не знам какво ще ми дойде до главата един ден.
бих ви препоръчала да потърсите в по-старите теми имаше теми около абитуриентските балове http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=295835.680. сега същите тези деца пишат http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=309276.0
прочетете, няма да ви е излишно Tired

Последна редакция: сб, 02 авг 2008, 11:57 от прасунчо

# 29
  • Мнения: 2 755
Чалгата не е просто музика, а манталитет, ценностна система и модел на обществено поведение. За мен тя е въплъщение на всичко най-вредно в българското общество.
Така е. Ако можех, бих натикала тази музика в кръчмите. Там откъдето я извадиха и там където й е мястото.
В къщи чалга не се слуша. Хората от нашето обкръжение също не слушат чалга. Надявам се, детето в бъдеще да няма афинитет към тази пошла музика.

Общи условия

Активация на акаунт