ДЦП - РЕХАБИЛИТАЦИЯ И УПРАЖНЕНИЯ В ДОМАШНИ УСЛОВИЯ

  • 27 347
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 037
slu4aen , нямаше нужда да отделяте толкова време , за да ми обеснявате каквото и да било. Peace
И ние имаме проблем с ръцете.Нашите са като мек кашкавал.И на мен ми казаха че трябва да се сети че има ръце иза какво са.
мanka, купи от тези лентички за китките, незнам дали ги знаеш ползват ги тенисистите на тях преший звънчета/има ги в магазинчетата всичко по лев/, така като му правиш упражненията за ръчичките и му говориш лява ръчичка  напред, нагоре и т.н, звънчетата дрънчат, предполагам, че ме разбра, движейки съответната ръчичка , тя издава звуци, така по-лесно ще разбере, че това е неговата ръчичка. Simple Smile
Същото може да използваш и за краченцата.
Ето това е много подходящо за спастични краченца, болезнено е, Сиска винаги плаче.
http://www.youtube.com/watch?v=Xs3Efi8WJYU&feature=related
Метода на Доман за който спомена Любознателна, отворете това клипче: http://www.youtube.com/watch?v=t8ECOg_w2zM&feature=related, действа безотказно Grinning в дясно ще видите още  видео с упражнения .

# 16
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Това със стречинга и ние го правим, преди го правех по 10 последователти пъти вдигане (с изпънато коляно), но в един руски сайт прочетох за една методика - като на видеото - вдигане и задържане 30 секунди. Ако съдя по опита си с разтягането като гимнастичка, това наистина би трябвало да е по-ефикасно. Понеже тя ми пречи с ръцете и подпира крака си, вдигам колкото успея и ако не съм фиксирала рамото с крака си, за да не ми подпира, натискам стъпалото напред за да се разтегне и ахилеса. Ако се извие настрани (защото при нея няма проблем със сухожилието при чатала и така й е облекчено), тогава насочвам крака пак така, че да е на една линия с другия. Знам че е болезнено, но знам и че при задържане на крака определено време, болката отслабва и дори може да се натисне още малко.
При моето дете най-слаби са гръбните мускули, за тях правим следното упражнение - тя в изправен стоеж, аз зад нея. Обхващам колената й с ръце и я бутам напред, за да се наведе, по възможност максимално надолу. Така се разтягат сухожилията на краката. След това целта е да се изправи сама, това за гръбните мускули. От време на време правим и коремни преси, но моето дете е общо взето вече доста подвижно и затова наблягам на стречинга.

# 17
  • Мнения: 314
Благодаря ти Ажелия !
Прегледах клипчетата.Това за краченцата ние го правим,но Румен не плаче и като че ли го правим лесно.
Това значили че няма спастика в краката.В същото време като го сложа да стъпи и да пристъпи напред с
криви лявото краченце навън.Слага го с външния ръб и се налага аз да го коригирам за да стъпи правилно
на цялото ходило.
Другото упражнение в което участват 5 човека,за него ли казваш че действа безотказно?Какъв е ефекта
и спрявяш ли се сама.
Правим и това за което говори Любознателна тоест опитваме се да го правим.По едно време имахме успехи
които после се загубиха.
При нас настроението и състоянието на детето не позволяват всеки ден да се упражняваме.
Гледам винаги да се възползвам ако е добре.Вярвам в режима но ми е невъзможно да го постигна.

# 18
  • Мнения: 1 037
мanka , доколкото знам при спастичен крайник винаги има съпротивление, т.е моето мнение е, че ако детето е със спастика би трябвало да ти и е трудничко да извършваш свободно целия обем движение.
А за това упражнение в началото на клипчето няма начин да го прави един човек, смисъла е всяка част от тялото да участва със съответното движение.
Аз казвам, че действа безотказно това да оставиш детето на пода или на дълга и широка маса, бях много скептично настроена, нали съм свикнала да участвам във всяко нейно движение, но се радвам, че има ефект.
В началото бяха големи мъки опитваше се да хапе паркета, на няколко пъти си изпохапа устната, кървя, поду се, което е добре, защото болката учи, сега много бързо отлепя главата от пода Laughing.
Подреждам играчки по целия под и я оставям така, никога не съм си представяла, че ще се мъчи да лази, но го прави, даже и се радва.
За краченцето вземи мерки, в смисъл ортопедични обувки, нашите са с каишки, така и е фиксиран крака, че няма начин да го криви. Hug

# 19
  • Мнения: 314
Ажелия благодаря за съветите и информацията.
Надявам се че мога да разчитам на тях и за в бъдеще.Ще се радвам ако мога да помогна и аз .

# 20
  • Мнения: 314
Днес е празник.
Искам да поздравя всички които имат имен ден, а и всички останали:
БЪДЕТЕ ЗДРАВИ И ЩАСТЛИВИ!!!!

# 21
  • Мнения: 1 037
Манка, прочетох , че при твоето детенце има съмнения за Уест , неразбрах кой невролог Ви следи.
 При нас голяма чуденка беше за този Уест, колкото и смешно да звучи един лекар ми каза "това са колики", де да бяха. Sad
За щастие попаднахме на добър невролог, който постави точни диагнози и овладя гърчовете на Сиса, винаги ще му бъда благодарна. След като твоето детенце нама ДЦП, най-вероятно се касае за двигателно изоставене, срещала съм се с много такива дечица, момченцето ти ще напредва двигателно , бавно, но ще напредва, желая ти го от сърце. Hug
Виж в темата за СИД, там ще намериш много полезни неща, а аз ще ти пратя на лични снимки на ортопедични обувки.
Честит празник.

# 22
  • Мнения: 314
Следи ни д-р Димова от 4-ти км.На първото ЕЕГ заключението беше миоклонична енцефалопатия без данни за хипсаритмия.Не зная това категорично и трайно ли означава  че не е Уест.Последвалите ЕЕГ-та бяха по-добри от първото и това е всичко което съм изкопчила от лекарката.
Случи се веднъж Литвиненко да стане свидетел на един негов гърч и каза почти разочаровано - това са миоклонии.
Притеснена съм защото  някои негови състояния ми приличат на описаното на някой мами във темата епилепсия.Но при нас тя е симптоматична и когато споделя с лекарката за притеснениятя си тя ми напомня колко увредено било детето .
Какво е твоето мнение за стволовите клетки и за тези руснаци?

# 23
  • Мнения: 1 037
Писах ти на лични.

# 24
  • Мнения: 3
Съжалявам, че подновявам стара тема, но реших да не трупам едно и също.
Моята дъщеря е на 15 години... Тя е с ДЦП. Правена и' е операция на ахила, стабилизиране на гръбнака и преди 3 седмици удължаване на сухожилията за разкрач. Преди сме ходили на санаториуми... Сега пак ще започваме рехабилитация. Вкъщи ходи абсолютно сама, но на вън не може  Cry Не се чувства стабилна и изпитва страх. До сега е ходила с придружител, а сега я убеждаваме да ходи с канадки. Аз искам да Ви попитам какви упражнения още да правим вкъщи и дали е проблем, че до сега не е правена постоянно рехабилитацията, всеки ден, а само когато е била на санаториум... Какво ще кажете и за плуването?
Благодаря Ви предварително!  bouquet

# 25
  • Мнения: 133
Привет,
Плуването със сигурност е една от най- подходящата рехабилитация, поне според мен. Ние сме вече на 4 годиники и нямаме шанс за прохождане.Единствено на морето във водата се опитва да прави крачки. В къщи ние прилагаме хидромасаж- с тези подвижните душове на силна струя по ръчичките, крачетата- помага много за мускулния тонус

# 26
  • Мнения: 4
Здравейте мами!Майка съм на дете с дцп и вродена токсоплазмоза на 14г е.Имаме проблеми с ходенето и ни препоръчаха колело триколка от Пловдивска област съм.Тук в социалните няма такова колело .Изпращаха ме при родители с подобни проблеми  на който е било дадено такова, но те са го дали на други хора и пак ходене по мъките  колелото струвало над 1000 лв.Това е непосилно за семейството ни( аз също съм с здравословни проблеми )съпруга ми се опитва да приспособява нормално колело, но детето неможе да го кара .Въпросът ми е някой имали такова да го даде под наем поне за 1г.Или друга организациа занимаваща се с помощни средства .Незнам дали пиша на правилното място рових се в подфорумите но все бяха със стари дати.Извинявам се ако съм оспамила темата.  bouquet

# 27
  • Мнения: 6
Здравейте майчета!
Отскоро живеем в София с моята дъщеря,която е с детска церебрална парализа.Искам да ви помоля да ме насочите към  опитен рехабилитатор,който се е занимавал с такива дечица и работи частно.Ще ви бъда благодарна ако ми дадете някакви координати.Желая много здраве и успех на всички!
 
 
 
 

# 28
  • Мнения: 4
Здравейте всички! Работя в Център за социална рехабилитация и интеграция! Предоставяме безплатна рехабилитация и физиотерапия за деца и възрастни! 032 / 62-20-41

# 29
  • Мнения: 7
Здравейте,
Преди малко поставих тази информация в темата „Нашите специални деца с ДЦП”.
Надявам се, че тя ще е полезна и за участниците в тази тема.
Бих искала да Ви съобщя, че КРО за деца с ДЦП в гр. Банкя, ул. "Шейново" 8, което вече е болница в състава на "Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс" ЕАД, от 14.03.2011г. отново приема пациенти.
За радост, вече работим и по договор с НЗОК по 7 рехабилитациони клинични пътеки, едната от които е КП 240 за деца с ДЦП.
Тази вечер гледах репортаж по БТВ за това, че Специализираната болница за лечение на деца с ДЦП на д-р Чавдаров в София не може да приема всички нуждаещи се деца, защото средствата, отпуснати й от здравната каса, са ограничени.
Нашата болница има средства за усвояване за това тримесечие, защото информацията, че вече работим по клинични пътеки, все още не е достигнала до родителите.
Повече информация за изискванията за прием по клинични пътеки можете да получите на сайта на "СБР-НК" ЕАД: www.rehabilitation.bg.
Възползвайте се от тази възможност!
Стаите ни са изцяло ремонтирани през 2010г., а специалистите, които работят с децата, имат дългогодишен опит в тази област.
Придружителите, при наличие на показания, могат също да бъдат приемани по клинична рехабилитационна пътека.   
Телефоните ни са на сайта на "СБР-НК" ЕАД, който вече посочих: www.rehabilitation.bg (за филиал Банкя).
Очакваме Ви - Вашите (Нашите) деца и Вас!
Вие ни познавате!
Директор на "СБР-НК" ЕАД филиал Банкя:
Д-р Паскалева
 

Общи условия

Активация на акаунт