Такса за регистрация в частна трудова борса

  • 16 297
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 377
Нямат право да ти взимам никакви такси, независимо преди или след започването на работа.

"Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2006 г., в сила от 27.06.2006 г.) Посредникът предоставя:
1. посреднически услуги по чл. 2, ал. 1 безплатно - без събиране пряко или косвено, изцяло или частично на такси или други плащания от търсещото работа или наетото на работа лице, в т. ч. от моряка;
2. посреднически услуги по чл. 2, ал. 1 срещу заплащане от работодателя, включително от корабопритежателя, което не може да бъде за сметка на възнаграждението на устроеното на работа лице."

Контролиращи органи са Агенцията по заетостта и Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".

НАРЕДБА за условията и реда за извършване на посредническа дейно … наемане на работа

# 16
  • Мнения: 940
Аз работя в такава фирма за подбор на персонал, само че ние набираме само високо квалифициран персонал. Има закон, който опеменава, че пари не могат да се вземат от търсещите работа. Има на кого да се оплачете.
Тези трудови борси са разни гаражни такива, и не бива да им се връзва човек. Обикновенно нямат лиценз, и нямат готови договори. Незнам на кого си плащат, за да съществуват, но явно има на кого щом още не са затворени.
Нямат право да Ви се искат пари нито за преводи, нито за регистрация, нито за каквото и да било друго.

# 17
добре де от какво се издържат тогава ако не от нашите пари

# 18
  • Мнения: 289
Такива "трудови борси" обикновено пускат обяви, които отговарят на изискванията на голям брой хора, точно с идеята тези хора да се обадят, и поне половината от тях да се излъжат да им платят такса. Сигурна съм, че работодател всъщност реално няма, просто те са си измислили примамлива оферта, и са я пуснали, за да изкарват пари на гърба на търсещите работа.
Ако ще се възползваш от агенция, се ориентирай към някоя от големите и познати такива, които не само че не вземат пари от кандидатите, но и им предлагат съвсем реални работни места.
Фалшивите агенции, за които става дума, обикновено са завряни в разни мазета или безистени, взимат такса, и никога повече не чуваш за тях..

# 19
  • Мнения: 378
Такива "трудови борси" обикновено пускат обяви, които отговарят на изискванията на голям брой хора, точно с идеята тези хора да се обадят, и поне половината от тях да се излъжат да им платят такса. Сигурна съм, че работодател всъщност реално няма, просто те са си измислили примамлива оферта, и са я пуснали, за да изкарват пари на гърба на търсещите работа.
Ако ще се възползваш от агенция, се ориентирай към някоя от големите и познати такива, които не само че не вземат пари от кандидатите, но и им предлагат съвсем реални работни места.
Фалшивите агенции, за които става дума, обикновено са завряни в разни мазета или безистени, взимат такса, и никога повече не чуваш за тях..


Точно такава агенция намери работа на моя приятелка,така,че не можеш да бъдеш сигурна да ли всички частни са фълшиви,но повечето имат такава практика.
добре де от какво се издържат тогава ако не от нашите пари
и аз това се чудя

# 20
  • Мнения: 289
Къде е казано, че всички "частни" агенции са фалшиви /фълшиви/ или както е там  Mr. Green
То държавна такава коя е.. освен Бюрото по труда примерно..
Всички агенции са частни - но не всички вземат пари от кандидатите - гледам, че голяма чуденка има от какво се издържали тези агенции - ами от таксите, които се плащат, но от РАБОТОДАТЕЛИТЕ, които се обръщат към агенцията за услуга - не от търсещите работа  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 38 504
Имам вече огргомен опит в търсенето на работа.
И мога да ви кажа едно - бягайте далеч от агенции, частни борси и прочее Яйчари!
Ако не са загуба на пари, то са загуба на време.
Достатъчно обяви директно от работодатели има в интернет!!!

# 22
  • Мнения: 1 520
От известно време си търся нова работа и преглеждайки обявите се спрях на една,която отговаряше на това,което искам.Обявата беше пусната от агенция за подбор на персонала.Обадих се аз да поискам по-подробна информация,на което те ми отговарят: "Трябва да се регистрирате при нас, плащайки такса от 25 лв..."?

Никаква агенция не е това, а някаква съмнителна фирма за подбор на персонал. Агенциите са държавни учреждения.
Но за да си придаде тежести и важности, въпросната фирма се представя за агенция в обявите си. Това е цялата истина.

Не знам как стоят нещата с действително изрядните фирми, които се занимават с подбор на персонал, но съм твърдо против някой да си плаща за да работи.

# 23
  • Мнения: 940
Фирмите за подбор на персонал по закон трябва да се издържат само от таксите, които работодателите им плащат. Но никоя себеуважаваща се фирма не се обръща към малките фирми за помощ при намирането на работници.
Абе с две думи--ако Ви искат пари, по-добре не ги давайте. Вероятността да останете без работа след като дадете пари е по-голяма.
Но го има и другия момент. На някой кандидати като им кажа, че нямаме такси, и се плашат Simple Smile Общо взето объркана работа.

# 24
  • Мнения: 289
Но го има и другия момент. На някой кандидати като им кажа, че нямаме такси, и се плашат Simple Smile Общо взето объркана работа.

О да, и това е проблем наистина  Laughing
Аз имам впечатления от набирането на кандидати за работа в чужбина - самите кандидати не само че не дават пари, но и пътуват безплатно до мястото, след което ги посрещат на летището, и ги завеждат до местоработата им - и отново има такива, които казват "Ами ако ме измамите,  и ме изпратите там, а никой не ме чака??" - чудя се как да обясня, че би било доста извратено от страна на някого да ти плати билета, и да те прати някъде, където никой да не те чака  Wink а в същото време най-големите измамници сред фирмите посредници са затрупани от кандидати, които, като си плятат сами, като че ли се чувстват по-сигурни някак  ooooh!
Надявам се кандидатите за работа да започнат да мислят по-разумно..но засега тц.

# 25
  трябва да има някъде из нета и черен списък на такива агенции но не ми се рови сега.
давам конкретно име на такава черна агенция за мъжа ми-м-98.
от м.март му ,,търсят,,работа в чужбина.междувременно изгоряхме и със 150 лв.
може пък и някои да са намерили.
но моя замина сам без помоща на агенции накрая.
на въпроса ми ще ни върнат ли парите,отговора е:парите не били за тях а за документи и подобни глупости. #2gunfire

# 26
  • Мнения: 289
Да, точно поради факта, че е незаконно да се взема такса от кандидатите, този тип агенции прикриват таксата под "превод" или "изготвяне на документи" и т.н.  Peace
И всъщност не вършат нищо незаконно.. просто защото никой не може да докаже, че е платил за да му намерят работа - в квитанциите му пише, че е получил примерно преводаческа услуга  Wink
Имаше една такава агенция.. Сара-М мисля че беше, която предлагаше работа в Испания, пред офиса им се извиваха едни опашки за интервюта, но мисля че все още няма изпратен от тях човек, който да е работил в Испания  Wink иначе беше доста удобно организирана цялата процедура - в единия офис е "посредническата агенция", в другия до тях - в същия апартамент - е преводаческата агенция  Sunglasses естествено, от кандидатите не се изисква владеене на испански, сакън някой да не вземе сам да си преведе CV-то, щото полза от него никаква тогава..

Общи условия

Активация на акаунт