Моите 10 причини да съм държавен служител

  • 15 490
  • 103
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 370
сменила си за 3 години четири различни частни фирми?  Rolling Eyes
браво на теб, не те свърта май на едно място...
хем дете да гледаш, хем да се местиш от частен работодател на друг такъв, не ще да е лесна работа...
Щооо, ако на теб ти предлагат всеки път по-висока и по-висока заплата няма да смениш ли?
Не обичам принципа "залудо работи, залудо недей стоя". Wink
И не са 3, а 5 години, но това е друга тема.

# 16
  • Мнения: 7 112
Аз си мисля, че авторката не е работила за дъжавата-работодател.
И има разлика между държавен служител и такъв на щат към държавния бюджет.

Жоз, в грешка си. Частник в София и частник в провинцията са две мноооого различни неща.
За възнагражденията има една друга тема.  Wink

Рядко дълъг и безинтересен чаршаф.  Tired

# 17
  • Мнения: 4 965
От държавен служител до държавен служител разликата е горе-долу колкото от 280 лв. до 2800 лв.
...
Аз си мисля, че авторката не е работила за дъжавата-работодател.
И има разлика между държавен служител и такъв на щат към държавния бюджет.
...

# 18
  • Мнения: 212
Аз съм щастлив че мога да работя за нашата държава т.е. да бъда държавен служител. Виждам само положителни неща в държавната служба и нито едно отрицателно.
Някои намират ниското заплащане на държавните служители като голям минус. Но това са хора алчни, ламтящи за много пари и хора за които парите са най-важното нещо на света.
За щастие аз имам друга ценностна система и за мен парите не са най-важното нещо на света. Има къде, къде по-важни и стойностни неща от някакви си хартийки наречени пари.

# 19
  • У дома !
  • Мнения: 700
Аз сам на даржавна работа вече 10г.Наистина заплатата ми е малка и доста често  закасняват да ми я изплатят,но ми харесва и барзо ми минава работното време....освен това ми се трупа трудов стаж докато сам в отпуск по майчинство......незная при частниците как е?

# 20
  • Мнения: 220
Цитат
Аз съм щастлив че мога да работя за нашата държава т.е. да бъда държавен служител. Виждам само положителни неща в държавната служба и нито едно отрицателно.
Някои намират ниското заплащане на държавните служители като голям минус. Но това са хора алчни, ламтящи за много пари и хора за които парите са най-важното нещо на света.
За щастие аз имам друга ценностна система и за мен парите не са най-важното нещо на света. Има къде, къде по-важни и стойностни неща от някакви си хартийки наречени пари.

 Peace

интересно ми е... налага се да влезете в болница или на преглед / да не дава господ, ама.. / и на компютъра цъфва - неплатени осигуровки  Confused Shocked - ко прайм, частника дава голяма заплата ама забравя за осигуровките... точно когато най-са ни нужни... при държавната служба няма такъв филм....

Цитат
Жоз, в грешка си. Частник в София и частник в провинцията са две мноооого различни неща.
За възнагражденията има една друга тема.

колко е вярно това, ама някои хора продължават да си мислят, че София е България...

# 21
  • Мнения: 3 423
Абе, струва ми се, че в България са така разпределени
картите, че ако си държавен служител и не участваш в
кльопачката, просто си губиш времето и не си струва...
Тукашните държавни служители не могат да бъдат бутнати
от местата им, пенсията им е почти колкото заплатата, имат
какви ли не привилегии, докато си го местят от джоб в джоб.

# 22
  • Мнения: 4 585
интересно ми е... налага се да влезете в болница или на преглед / да не дава господ, ама.. / и на компютъра цъфва - неплатени осигуровки  Confused Shocked - ко прайм, частника дава голяма заплата ама забравя за осигуровките... точно когато най-са ни нужни... при държавната служба няма такъв филм....
Че като имам манги, за къв х/й ми е държаваната болница с миризмите си.
Заминавам направо в частна. Там чаршафите са бели, има нет и кабелна.

# 23
  • Мнения: 413
Попаднах на "Моите 10 причини да съм държавен служител" преди време и аз като такъв настоящ и последвало бивш държавен служител напълно подкрепям написаното. За разлика от Дон Кихот, обаче немога и неискам да се боря с вятърните мелници.

Реално Мойте 11 причини да се махна:

1.  за 3 г. заплатата ми е от 249 стана 340 лв. заради плоския данък и едни 10 % от миналата година. След дълги преговори  миналата година си изпросих едно съвместяване за 6м.
Очаквах на края на месеца да ме зарадват с 10-те % от атестацията, ами 34 лв. – поне карта за една линия от градския транспорт можеше да си взема, ама  ги няма – не са ги гласували. Чудя се, дали контрольора ще го интересува? Е, какво е някои акт отгоре.
Правих си наложителни изследвания: 135 лв. + лекарствата = повече от половината заплата. Да не мислите, че някой ги осребрява? Болнични- да, ама като ти трябват парите за лечение, а не след 2 месеца. Отпуски-да, ама като има хора да работят. А като сте двама и обема на работа расте все повече и повече.

2. V младши ранг съм и няма надежда за повишаване в ранг, въпреки, че отговарям на всички условия. Трябва да се освободи место и чрез вътрешен подбор. Познавам колеги с 7 г. стаж и атестации с 2-ки на същият ранг.

3. Премии за храна - няма такова животно.

4. 150 лв. за представително облекло, които го дават на края на м. май за цялата година.
Случайно, през първата година бяха ме изпуснали от списъка, ама нали съм в София с голямо препращане се оправих.

5. 13-тата заплата  е според какво ти пусне шефа и доколко си му приятен и роднина, а не по заслуги.

 6. Имам 4 шефа. След моето напускане им остава един работник. В момента имаме свободни бройки, но конкурси не се обявяват. И да обявят те се провалят. Дават 290 лв. Искат висше, компютърна грамотност, стаж по специалността, английски задължително.

7. Няма нищо сигурно в държавното учреждение - има, 12 % съкращения, с цел увеличаване на административния капацитет. Промени, закони, наредби, преминаване от една към друга структута. Дават ти да се разпишеш, че си запознат със съкращенията едва когато датата за подаване на документи за ТЕЛК или бременност е изтекла. Съкращават длъжността и хоп и не отговаряш за другата и майчинството ти се прекратява. Застрахована съм, ако по време на работа стане нещо с мен, но не и отивайки и връщайки се от работа, като застраховката не е поименна, а за бройки от колектива.

8. Обучения  - Благодарна съм на Г-н Василев, че след 1г. и 6м. се разписа на удостоверенията за за начална компютърна грамотност, изкарана през юни 2006 г. и на мене си, че изчаках този вълнуващ момент.
Все още не е обявена дата за изпита по компютърна грамотност и IT card проведен през м. декември 2007 г.
Многомодулните специализации не ти дават допълнително сигурност срещу съкращение или напускане или прекъсване по уважителна причина - подписваш договор за 3 г. да бъдеш на работа в администрацията. Ако напуснеш, прекъснеш  плащаш за обучението, но ако завършиш можеш да продължиш още  1-2 г. срещу заплащане в Нов Български да получиш степен бакалавър.
Обучения против корупция: "Уиски по Коледа" и пр..

9. Работата в държавното учреждение е изпълнена със стрес. Един от колегите ми получи инфаркт, а другия инсулт. А за тея три години умряха от учреждението поне 2-3 от рак. Телефони, нетърпеливи клиенти - губещи, искащии предлагащи .... 
И само като знам, колеги как пишат доклади, ходят по разпити и като свидетели по дела и по следствие, се питам за какво?

10. Тежка администрация-  Бумащини, никому непотребни, но да има работа.
Да вземем за пример командировките... Новата мода он инклузив (с всичко включено и без дневни) или пък за хотел 35 лв.. Къде в София има стаи за и до 35? Ще се мушнем в една с колегата.

11. Шуробаджанащината, интригите и лицемерието  - неизменен спътник. Всички работещи в държавно учреждение обичат да помагат на роднини. Обичат да помагат и на познати. Е, вярно че никой не ти се усмихва, докато си върши работата, но си има причина за това.

Последна редакция: чт, 07 авг 2008, 12:10 от izina

# 24
  • Мнения: 13
И все пак, ако се гледат нещата от хубавата страна, мога да кажа: Вали, гърми, заплатата си върви. Peace

# 25
  • Мнения: 4 965
Добре, де. Защо не правите разлика между мястото, където работят въпросните "държавни служители"?
Пак повтарям - била съм държавен служител (в министерство, при това) и тогава можех да се подпиша под всичките 10 точки (и под следващите 11).
Сега пак съм държавен служител, но мога да опровергая абсолютно всички точки...
Е, някои от (дадени като пример в темата) положителните страни също мога да ги опровергая - примерно, прибирането навреме; отпуските и болничните, ама те са "друга бира"...
Та, има разлика вътре в държавния сектор, както има и в частния (и в частния сектор съм била, та съм видяла и на двете места и плюсовете и минусите), а пък двете съвсем не могат да се сравняват. Знак за равенство никъде няма...

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
П.П. Забравих още нещо. Ако умра докато съм на държавна служба, държавата ще поеме разходите по погребението ми. Което не е малко, като се има предвид колко е скъпо едно погребение.

това вярно ли е?
За 1в път го чувам... Thinking
Иначе наистина от мързел Борисе, си държавен случител. Много точно си се изказал.

# 27
  • Мнения: 111
Попаднах на "Моите 10 причини да съм държавен служител" преди време и аз като такъв настоящ и последвало бивш държавен служител напълно подкрепям написаното. За разлика от Дон Кихот, обаче немога и неискам да се боря с вятърните мелници.

Реално Мойте 11 причини да се махна:

1.  за 3 г. заплатата ми е от 249 стана 340 лв. заради плоския данък и едни 10 % от миналата година. След дълги преговори  миналата година си изпросих едно съвместяване за 6м.
Очаквах на края на месеца да ме зарадват с 10-те % от атестацията, ами 34 лв. – поне карта за една линия от градския транспорт можеше да си взема, ама  ги няма – не са ги гласували. Чудя се, дали контрольора ще го интересува? Е, какво е някои акт отгоре.
Правих си наложителни изследвания: 135 лв. + лекарствата = повече от половината заплата. Да не мислите, че някой ги осребрява? Болнични- да, ама като ти трябват парите за лечение, а не след 2 месеца. Отпуски-да, ама като има хора да работят. А като сте двама и обема на работа расте все повече и повече.

2. V младши ранг съм и няма надежда за повишаване в ранг, въпреки, че отговарям на всички условия. Трябва да се освободи место и чрез вътрешен подбор. Познавам колеги с 7 г. стаж и атестации с 2-ки на същият ранг.

3. Премии за храна - няма такова животно.

4. 150 лв. за представително облекло, които го дават на края на м. май за цялата година.
Случайно, през първата година бяха ме изпуснали от списъка, ама нали съм в София с голямо препращане се оправих.

5. 13-тата заплата  е според какво ти пусне шефа и доколко си му приятен и роднина, а не по заслуги.

 6. Имам 4 шефа. След моето напускане им остава един работник. В момента имаме свободни бройки, но конкурси не се обявяват. И да обявят те се провалят. Дават 290 лв. Искат висше, компютърна грамотност, стаж по специалността, английски задължително.

7. Няма нищо сигурно в държавното учреждение - има, 12 % съкращения, с цел увеличаване на административния капацитет. Промени, закони, наредби, преминаване от една към друга структута. Дават ти да се разпишеш, че си запознат със съкращенията едва когато датата за подаване на документи за ТЕЛК или бременност е изтекла. Съкращават длъжността и хоп и не отговаряш за другата и майчинството ти се прекратява. Застрахована съм, ако по време на работа стане нещо с мен, но не и отивайки и връщайки се от работа, като застраховката не е поименна, а за бройки от колектива.

8. Обучения  - Благодарна съм на Г-н Василев, че след 1г. и 6м. се разписа на удостоверенията за за начална компютърна грамотност, изкарана през юни 2006 г. и на мене си, че изчаках този вълнуващ момент.
Все още не е обявена дата за изпита по компютърна грамотност и IT card проведен през м. декември 2007 г.
Многомодулните специализации не ти дават допълнително сигурност срещу съкращение или напускане или прекъсване по уважителна причина - подписваш договор за 3 г. да бъдеш на работа в администрацията. Ако напуснеш, прекъснеш  плащаш за обучението, но ако завършиш можеш да продължиш още  1-2 г. срещу заплащане в Нов Български да получиш степен бакалавър.
Обучения против корупция: "Уиски по Коледа" и пр..

9. Работата в държавното учреждение е изпълнена със стрес. Един от колегите ми получи инфаркт, а другия инсулт. А за тея три години умряха от учреждението поне 2-3 от рак. Телефони, нетърпеливи клиенти - губещи, искащии предлагащи .... 
И само като знам, колеги как пишат доклади, ходят по разпити и като свидетели по дела и по следствие, се питам за какво?

10. Тежка администрация-  Бумащини, никому непотребни, но да има работа.
Да вземем за пример командировките... Новата мода он инклузив (с всичко включено и без дневни) или пък за хотел 35 лв.. Къде в София има стаи за и до 35? Ще се мушнем в една с колегата.

11. Шуробаджанащината, интригите и лицемерието  - неизменен спътник. Всички работещи в държавно учреждение обичат да помагат на роднини. Обичат да помагат и на познати. Е, вярно че никой не ти се усмихва, докато си върши работата, но си има причина за това.


Напълно съм съгласна с горенаписаното, все едно аз съм го писала:))По-скоро бих изброила причините защо се махнах, отколкото обратното...

# 28
  • Мнения: 212
П.П. Забравих още нещо. Ако умра докато съм на държавна служба, държавата ще поеме разходите по погребението ми. Което не е малко, като се има предвид колко е скъпо едно погребение.
това вярно ли е?
За 1в път го чувам... Thinking
Иначе наистина от мързел Борисе, си държавен случител. Много точно си се изказал.

Вярно е. Пише го в Закона за държавния служител. Но то си е и нормално. След като си служил на тая държава тя ти дължи поне едно погребение като хората.

9. Работата в държавното учреждение е изпълнена със стрес. Един от колегите ми получи инфаркт, а другия инсулт. А за тея три години умряха от учреждението поне 2-3 от рак. Телефони, нетърпеливи клиенти - губещи, искащии предлагащи .... 

Е това пък вече направо ме уби. Ти да не би да работиш някъде другаде а да си мислиш че си на държавна служба.
Ето аз съм типичен държавен служител. По цял ден съм в Интернет, чатя си, пиша си тук във форума и така в смях, шеги и закачки минава работния ми ден. Къде го видя тоя стрес, къде го видя това напрежение.
Дори напротив - на работа си почивам от стреса вкъщи Simple Smile

# 29
  • Мнения: 413
Борисе, моята работа е отговорна и си слагам подписа и главата под доста документи. Не съм деловодител, секретарка или интернет администратор.
Имал ли си работа с разследване по случаи, обяснения, следствие? Знаеш ли как се пише доклад? Чувал ли си за човешки жертви?
Явно, ти си от онея заради които администрацията се слага под общ знаменател.
Знаеш ли, че са ме питали в чужбина, за заплатата ми, за ден ли е? И като кажеш за месец-те питат колко е хляба, а млекото. И се чудят и маят как е възможно. Ама там ги ценят като кадри. И шуробаджинащината я няма.
Е, аз нямам повече сили да се боря с такива като тебе. И смятам, че съм достатъчно способна, кадърна, образована и мога и не искам да умра и да не знам за какво съм живяла. Виждам предпенсионерския дух на хора, които са работили само тук и навън не ще оцелеят. И сме тръгнали да ги учим на английски  и .н.т. И чакат пенсия. И им е все тая.
Ами, знаеш ли, че след майчинство, майките се връщат с 4% за година, след като нямат атестация. Е, има баби, татковци, пенсионери и "в помощ на майчинството".

Общи условия

Активация на акаунт