Мами виенчанки сънуват мелби и торти - 20

  • 23 938
  • 285
  •   1
Отговори
# 225
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Якобс, не така!  Naughty 
  Порових се в Гугъл-а и излезе, че това е църковна традиция от славянските племена /от сайта по-долу/. 
  ...
http://www.ongal.net/editions/6Kult_obr/11Marga_ret.doc
http://semeistvo.rozali.com/dnevnik-bebe/p6219.html
http://magi.triada.bg/calendarandtradition.aspx?d=2203
Къде го видя това твърдение?  Църква и славянски племена  ooooh!  Да не бъркаш църковно-славянски език със славянските племена? Така е наречен "толерантно" българският език (близък до днешния македонски диалект поради произхода на Св. св. Кирил и Методий), на който са преведени Светото писание и други богослужебни книги. Т.е. църковно-славянският език си е чиста проба български от 9-10 век. Да не говорим, че славянските племена са почитали езическия бог Перун. Християнството им е крайно чуждо, поне според историята, която сме учили. 
Та, в първият линк става ясно, че в старите Требници съществуват молитви, които и по по етнографски записи се четат на 40 ден на родилката – т.нар. "чиста молитва". Именно след това свещеник извършва ритуала "Въведение в Църквата" на новороденото. Тъй като в българските традиции има доста голямо преплитане на езически вярвания и християнство, нямаше да е чудно, ако и "Погачата" е една такава смесена традиция. Но, както казах, всъщност обичаят е привнесен у нас от турците по време на 5-вековното ни икономическо и политическо пребиваване в пределите на Османската империя. Не знам турски и затова не мога да потърся в Гугъл инфо от турски сайтове. Нито ползвам персийски, за да дам линк и за обичая, в Иран например, на 40-тия ден да се събират жени, (които не трябва да са в месечен цикъл!). Но информаторките ми са също толкова достоверни, колкото и тези на  д-р Маргарет Димитрова - автентични туркини и иранки (само не съм ги питала от кои села са, но и това ще стане, ако тръгна да си повишавам титлата на "Доктор" с подобни изследвания  Mr. Green )
В другите два линка просто е разказано за обрета. Нищо от историята на произхода му. Но ето това направо ме втрещи:
Цитат
Около нея са присъствали само жени и то такива, които не са в месечен цикъл. Изключение се е правело само за най-близките роднини. Те обаче е трябвало да признаят, че са „нечисти“ и да изтърсят полите си над детето.
Считало се е, че по този начин жените не могат да навредят на новороденото. Заедно с това обичаят е имал още един елемент, който днес не се практикува. Детето е трябвало да бъде закърмено от всяка от присъстващите жени, след което всяка от тях му е плюела в устата. Тези действия са имали предпазна сила, на практика те са създавали имунитет на малкото създание.
Горките дечица  ooooh!
Въпросът на Кристиян ме разсмя допълнително  hahaha
Това само zа деца с бьлгарско гражданство ли важи?
Явно, че ауслендърите в Австрия упорито се стремят да оправдават "симпатиите" на Щрахе  Peace
Извинете ме за дългия пост. Но и без друго темата стана крайно скучна и в нея вече не пишат доста от хората, които имаха какво да кажат интересно. Аз май също като ЛаДолче ще почакам да се появи нещо свежо.  Tired
Деяна, бях ти написала поздравления за новата работа, но постинга нещо не се е публикувал. Както и да е! Пожелавам ти от сърце да ти хареса на новото място и да ходиш с удоволствие. А Алекс и Виктор да намалят драстично нуждата да ги водиш при доктора! Приятен престой в България! На Диана - също весело изкарване там, както и в Гърция! Пий едно Узо с гръцка салата заради кърмещите Wink
Весел ден на всички! На явно или тайно срещащите се - приятни  lalalala

# 226
  • Мнения: 4 150
Интересно ми стана,zаЩото по статистиките на много страни хората имат често по два и три брака,пьк не са правили тоzи обичай...

# 227
  • Мнения: 339
Кристиян ами то в другите страни може да имат други обичаи с цел бракуване  Laughing и ако нещо объркат хайде по няколко пъти бракили пък никакъв hahaha
Незнам, аз на такива неща не вярвам. За мен това си е обичай за здраве да си събере майката приятелки да видят бебето, а и нея след раждането. Не случаино се прави на 40дни, защото навремето тогава се е приемало че новороденото (и родилката) е достатъчно укрепнало та да го доближат чужди хора, а и раждалите знаете че горе доло до тогава си в нещо като в цикъл така да се каже Mr. Green Не сте ли чували че до 40дни майката не трябва да става от леглото #Crazy Всичко това е напълно нормално за тогавашното време обаче и единствено от здравословна гледна точка. Ама това с полите ме изуми че и да му плюят на горкото Sick
Рени пиши моляте и то по често  че иначе няма какво да чета Mr. Green

# 228
  • Виена, Австрия
  • Мнения: 284
С тази питка направо ще ме уморите!  Laughing
Толкова задълбочени дискусии и разсъждения и търсене в интернет, за нищо и никакво тестено изделие  Joy

Ренка, що за изказване мила?! Който не иска да пише си е негов проблем, ама ние какво сме виновни, че и нас да пренебрегваш и да чакаш нови попълнения?! Явно са се заформили някакви подмолни интриги за които широката публика не е информирана?!

На deiana и *Diana* лек път и приятно изкарване на почивката!

# 229
  • Мнения: 957
Кристиане, какво се връзваш на глупости!!!

Аз съм отвратена от българските обичаи!!! Sick Sick Sick

"Детето е трябвало да бъде закърмено от всяка от присъстващите жени, след което всяка от тях му е плюела в устата. Тези действия са имали предпазна сила, на практика те са създавали имунитет на малкото създание."

Това явно вместо ваксина е действало Sick

# 230
  • Мнения: 339
Ейй няма да си мия зъбите от днес, че в събота ще трябва да плюя Joy ще събирам бацили за имунитет  Twisted Evil

# 231
  • Виена, Австрия
  • Мнения: 284
 Joy     Joy     Joy       rotfImbo

# 232
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Жени, няма нищо подмолно!  Hug Стига си подозирала населението в заговори, че някой може да не разбира майтапа  Peace
За "тестеното изделие" просто споделих какво съм научила, при това тук, а не навремето в Университета, където имахме специални предмети като фолклор и митология например... А поправх Якобс заради фактическата неточност, понеже някой може да остане с погрешна представа за това откъде идва споменатия обичай. Ама нали съм многословна, стана дълго и пак се страхувам да не съм ви отегчила...
Споменах хората, които не пишат, понеже идеята на започнатата точно от тебе тема за мами в Австрия е да сме си полезни тук, да обменяме опит, мисли и т.н.
Хора, сега видях в една друга тема, че Кристиян има "бан" за един месец заради "непочтително" отношение към администратора на сайта. Хем ми е смешно, хем тъжно...  Tired Може и аз да отнеса някой "бан" и така ще имам принудителна почивка от форумО  Mr. Green
Торбестото, и на мен ми мина през ума асоциацията с ваксинирането като прочетох за това дивашко поведение спрямо бебе на 40 дни  Sick Добре че вече не се практикувало. Макар че идиотщини от сорта на "осоляване на бебето" съвсем наскоро бяха довели до смъртта на едно новородено в България. Та няма да се учудя ако има места, където да практикуват подобна отживелица.
Иначе, Ро, права си! Това събитие си е един чудесен повод да се види майката с приятелките си. Ама нали се сещаш как по стародавна традиция родилката точно тогава се е запознавала с приятелките на... свекървата например  Mr. Green А ти щом си на Погача в събота, внимавай! Ако си "нечиста", да не забравиш да си признаеш и да си "изтърсиш" полата! За целта - отивай с пола!  hahaha hahaha hahaha
В интерес на истината, аз съм планувала едно събиране с приятелките като си отидем сега до България. Така де! Трябва да им представя гордостта си!  bowuu Ако на баба й се меси, и питка ще има. Но със сигурност ще има бири и други течни благини  Mr. Green И много, ама наистина много  lalalala lalalala lalalala
Изчезвам!  newsm52

# 233
  • Мнения: 323
Жени пиши какво става с малката?Дано всичко да е наред.Ренка браво на теб,дано да се повеселиш и заради мен в Бг,аз едва ли в близко бъдеще ще мога да отида.

# 234
  • Мнения: 135
Добър вечер,
момичета трябва ми помоста ви. Днес говорих с моя гинеколог,НЕ, със жена му говорих,която е на телефона,като секретарка,и  и обясних,че 2 вечери подред имам съвсем 3а кратко/не повече от 5минути/ болки като пред менструация. И тя вместо да ме успокои,че това е нормално и че при мн. жени в началото го има,тя ми вика" ja,jetzt entscheidet sich,ob es eine intakte Schwangerschaft wird oder nicht.Sie sind in einer sensiblen Phase,es geht eben um alles oder nichts.Ob sich das Ei in die Gebärmuttereinnistet.."Направо ме ра3би с тия и3ра3и"intaktna" "alles oder nichts".3а 2път 3ваня и се ги ръси такива.Иначе доктора е май ок.1 път съм била.Частно 120евро.Може и 3атова да бе6е така мил...Ами те момичетата от форума повече 3наят и ме успокоиха.....Не3нам може би преувеличавам и твърде много искам,но пък така ли се говори..ох,не3нам, май сте го сменям то3и доки..Но пък 4 гинекол. съм обиколила и един небе6е свестен..Препоръчайте ми някой?
благодаря  и хубава вечер( а и та3и твпрограма направо един готин филм не пускат)
П.С. Май несто ме е стегнала Шайбата. Нали съм бременна,настроения Outta Joint Whistling Crazy

# 235
  • Мнения: 413
 Shocked Рени, що така бе , аз нищо не съм писала, само копнах няколко файла от гугъл-а от някаква д-р по тези науки.Аз нямам нищо общо с тази област и не претендирам да имам.  Grinning
  
  Добре, че на прощъпулник не се плюе в устата на детето, че скоро ще правя   Joy  Joy  Joy

Айде "полициствах" малко, както се изрази Патенце за мен  hahaha hahaha hahaha

Криси - Поздрави на Петя, че нямам време да и пиша.

Последна редакция: чт, 28 авг 2008, 21:31 от Jacobs

# 236
  • Мнения: 413
Забравих нещо,
моля мамите, които имат закупено жилище да ми пишат на лични.

Тромбон - не съм имала такива симптоми, моите проблеми бяха от друго естество, които и на врагът си не пожелавам. Най-добре сменяй гинекологът, /такива консултации по телефона  ooooh!/ Аз лично, докато си намеря подходящия арцт, смених трима за едно тримесечие и накрая ходих на частно при Оберарцта на ГА  на  СМЦОст и при него беше секциото и съм доволна.  Адресът ти е на ЛС

Последна редакция: чт, 28 авг 2008, 22:22 от Jacobs

# 237
  • Мнения: 135
Jakobs,благодаря мила.
А сте ми дадеш ли  името му  на твоя гинеколог от ГА?
 Hug

# 238
  • Мнения: 323
д-р Карл-Михел Раднер.Той е професор гинеколог и работи в 12 бецирк в една малка клиника,ако имаш осигуровки,а сигурно имаш такива ела.Аз ходя при него и засега съм доволна.

# 239
  • Мнения: 343
trombon

този твоя гинеколог да не е в 3 бецирк?
ако доктора е добър, не бих го сменила само защото жена му дрънка тъпо.

Общи условия

Активация на акаунт