Когато не знаете отговора?

  • 4 084
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 134
Казвам откровено, че не знам, но ще прочетем двете и ще научим. Често питаме и тате. Laughing

За Бог, достъпно обяснение е: не можем да стигнем до Него, да го пипнем и да Го видим, но Го усещаме, чрез "нещата", които прави и ни дава. Така както слънцето, чрез топлината и светлината.

# 16
  • Мнения: 3 367
...кой е постановил че е възпитано да се казва "моля и благодаря" ...

...И? Кой е постановил? newsm78
lelqta от книгата за добрите маниери Laughing
*
за Бог,смърт и пр дума не е ставало,но има едно правило к аз харесвам-на сложни ? да се отговаря с брой думи (+/- 3) = броя години на детето,иначе губят интерес

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Когато не знам, признавам, че не знам.
Вчера тригодишната ми дъщеря ме попита "Защо стъпах в локвата?" - отговорих - не знам, сигурно ти знаеш. Може би искаше да пита защо съм я прибрала да я преоблека, понеже и долните и гащи бяха мокри и мръсни, но ме попита доста отдалече.
За Бог съм обяснявала, че аз не знам той да съществува и че един ден, сам(голямото ми дете) ще реши кой е и какъв е, но от мен толкова.

# 18
  • Мнения: 5 255
"Защо" до безкрай  Joy
Понякога се уморявам и отклонавам темата  Grinning
Една нощ се събуди в 2 ч  ooooh! и поиска да знае какво има под кожата - вадихме енциклопедията за човешкото тяло  Crazy
Запис  newsm56

# 19
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Когато не знам, контрирам с въпроса "А ти как мислиш?", следващата алтернатива е "Мама не знае, ще попитаме тати, дали знае, ако и той не знае, ще прочетем в книгите и ще научим" С това е доволен и се приключва.

# 20
  • София
  • Мнения: 17 592
Хайде да обсъдим как постъпвате, когато не знаете отговора на зададен от малкото чудовище въпрос?
Понякога просто ми се изпотява мозъка от въпросите на дъщеря ми. Ето малък пример от вчера - Серия 'в колата':
Защо сега е лято? - обяснявам...
А защо когато при нас е лято в другото полукълбо е зима? - обяснявам...
А как така земята е кръгла?
Как точно кръгла...
А какво има в земята?  newsm78
А коя планета е най-малка?
Коя е най-голяма?
Колко са общо?
Ще ми дадеш ли слънцето?....

Серия 'лека нощ' тъй като четем някаква енциклопедия за великите личности:
Я, Тутанкамон е като Тутенщайн... обяснявам разликата м/у фараона и героя от филмчето... следва пространствено обяснение какво е фараон и как се казва жената на фараона... А от къде идва думата 'фараон'? Thinking
Кой е бил бащата на Тутанкамон?
А коя му е била майка?
Умрял ли е?
Как е умрял?
Защо е умрял?
А къде точно е умрял?
А къде отиваш като умреш? /на този въпрос съм давала отговор около 567889543 пъти/
Защо умират хората? ...

Опитвам се да давам правдиви и коректни отговори, но понякога адски се затруднявам. Да не говорим, че тя все ми задава въпроси, точно когато нямам И-нет под ръка... Как да си изровя от съзнанието точно как се казваха различните пластове на Земята и колко точно бяха планетите в Слънчевата система.
Ако кажа, че не знам - тя решава, че просто ме мързи да отговарям. Веднъж й казах, че ме е заболяло главата от нейните въпроси и последва отговор цитат от "Пипи": "Ех тези възрастни, все ги боли главата като нямат какво друго да правят..."

Е точно тези думи ако ги има в Пипи, ще си изям книжката. Доста добре я зная...

Колко са планетите? Ами тя не те е попитала колко са планетите в Слънчевата система. Колко са планетите? Безброй. Толкова много, че няма такова голямо число. Коя е най - малка? Не знам. Не всички са известни. Кои са бащата и майката на Тутанкамон? Понятие си нямам. Не знам родителите на всички хора, които са живели някога. Знам за Тутанкамон, понеже е бил важен. А родителите, братята, сестрите, децата му - ами, не са били важни, за това и не ги знам. Навярно някой ден и ти ще си толкова важно, че хората да знаят за теб, а за мен - не... От къде идва думата фараон? Не знам. Има хора, наречени лингвисти, те знаят за произхода на думите. И т.н.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 999
..Е точно тези думи ако ги има в Пипи, ще си изям книжката. Доста добре я зная...

Има ги на СД-то Simple Smile

..Знам за Тутанкамон, понеже е бил важен. А родителите, братята, сестрите, децата му - ами, не са били важни, за това и не ги знам. Навярно някой ден и ти ще си толкова важно, че хората да знаят за теб, а за мен - не...

Всъщност бащата на Тутанкамон е бил важен - Аменхотеп, който въвежда монотеистичната религия и почит към Ра и сменя столицата на страната на Амарна. Неговата първа съпруга е била не по-малко известната Нефертити... която обаче не е майка на Тутанкамон...а коя е майка му - не знам Sad

# 22
  • Мнения: 4 292
Признавам си.  Grinning Синът ми има навика да ме пита невероятни неща, може би като всяко дете. Не винаги успявам да отреагирам адекватно и обикновено казвам, че не знам точно, но можем двамата да научим. Понякога успяваме, друг път не.
Истината е, че мразя, когато не мога да отговоря на конкретно питане. Детето очаква от родителите си да знаят всичко и е трудно да им се обясни, че това е много трудно за постигане.

# 23
  • Мнения: 3 367
Истината е, че мразя, когато не мога да отговоря на конкретно питане. Детето очаква от родителите си да знаят всичко и е трудно да им се обясни, че това е много трудно за постигане.
Колко различни да хората Laughing Аз съм абсол. наопаки,нямам никакво притеснение да не знам отговор,или да съм уморена,да ми се плаче,да си призная че съм сбъркала (по маса пъти на ден ми се случва). Не мисля че децата очакват от мен да знам/мога всичко,всекидевно се старая да им показвам че и аз съм човек и си имам ограниченията..

# 24
  • Мнения: 4 292
Колко различни да хората Laughing Аз съм абсол. наопаки,нямам никакво притеснение да не знам отговор,или да съм уморена,да ми се плаче,да си призная че съм сбъркала (по маса пъти на ден ми се случва).
Не се притеснявам да призная, че не знам нещо, просто мразя тези моменти - различно е.
Не мисля че децата очакват от мен да знам/мога всичко,всекидевно се старая да им показвам че и аз съм човек и си имам ограниченията..
Ми то като се замисля, синът ми не очаква от мен да знам всичко, а само това което ТОЙ ме пита.  Laughing Съответно и без да се старая умишлено, той разбира сам, че не съм всезнаеща.  Wink

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
Истината е, че мразя, когато не мога да отговоря на конкретно питане.

Особено когато е нещо, което съм чела или учила, но просто не мога да го изровя от съзнанието си... Като пластовете на Земята да речем. Crazy

# 26
  • Мнения: 4 629
Признавам си като незнам. После проверявам и отговарям.

Ако е нещо, което не мога да проверя като "Какво става след като умрем?" казвам истината - незнам и няма как да проверя или разбера. Мога да кажа  като теб в какво вярват различни хора, но, че точен отговор няма.

АКо е нещо, което съм забравила пак си признавам, че не помня - като пластовете на Земята например.

Кофти се чуваствам като не мога да задоволя любопитството по всички въпроси, но както ти казваш не сме енциклопедисти

# 27
  • Мнения: 5 877
E за какво е Гугъл? (В доброто старо време - енциклопедии, ама така е в пъти по-бързо).
"Много хубав въпрос, знаеш ли, че и аз не знам отговора, като се приберем вкъщи, напомни ми да проверим".
Ако има вариант, насочвам я към компетентна по въпроса персона  Laughing

# 28
  • Мнения: 14 654
Признавам, че не знам или че съм забравила. После проверяваме заедно. За планетите и звездите ми е помагал този
астрономически речник.

# 29
  • Мнения: 798
Ами понякога знам отговора, но пък не знам как да му го кажа, за да му стане ясно на него  Laughing
С това се сблъсках по темата за бебетата. Лесно обясних как точно ще излезе от корема ми, но по-трудно беше как точно е влязло там. Но се разбрахме  Peace
Наскоро ме попита как гласа на тате стига до телефона, така че ние да го чуваме. Обясних за звуковите вълни (той е на три години и половина) и той ми каза "Аха!". Явно нищо не разбра, защото след седмица започна да разпитва за звука от телевизора, а аз навлезнах и в темата за образа  Heart Eyes
Но когато не знам - честна съм и казвам "не знам". Обожава да ме пита за всеки човек по улицата - кой е, как се казва, накъде е тръгнал. Не мога да го лъжа, че познавам целия свят.
За други неща - преценявам кой може да ми помогне или къде можем да проверим и така се и разбираме.

Общи условия

Активация на акаунт