Отговори
# 15
  • Мнения: 3 268
Блонди, логиката е, че докторите не помагат, а създават проблемите за бебето и майката.Т.е., ако раждаш без "помоща на специалисти и апаратура" споменатите от тебе "усложнения, проблеми, ядове" няма да възникнат.
Това мнение е безотговорно,да не употребя друга по-крайна дума!Имам две,изключително тежки раждания,като при второто се наложи спешна животоспасяваща операция.Как щях да си я направя в къщи ми е въпроса!?
И относно познаването на тялото да споделя.Мислех,че познавам тялото си,но уви,оказа се,че не е така.Много гадни номера ми извъртя това мое тяло,не очаквах това от него.И добре,че беше лекарския екип,иначе нямаше да ме има,нито мен,нито детето ми.

# 16
  • Мнения: 1 161
Peace И аз преди да се изнеса ще споделя,че за мен е лудост да раждаш вкъщи, защото при евентуални усложнения всеки миг може да е фатален за майката или бебето.  Thinking

Дайте да не почваме пак старата песен. Ако вие обичате хората да уважават вашите собствени решения и избор, уважете и чуждите. Раждането у дома е лична отговорност и право на избор.

Нека пишем за тези, които ИСКАТ да се подготвят за домашно раждане.

Ще споделя част от нещата на които ние наблегнахме:
  • Запознаване със самото явление неасистирано раждане в естествени условия - като че ли е по-важно бащите, които не са присъствали на раждане да се запознаят с това за да не се "панират" като дойде време за асистиране. Аз самият вярвам, че тялото на родилката знае всичко необходимо за едно успешно раждане и единственото условие е тя да бъде оставена на мира. Полезни са статиите "Не бутай реката - тя си тече сама" и следващата след нея "КЛЮЧОВИ ПОТРЕБНОСТИ НА РАЖДАЩАТА ЖЕНА"

    Като начало се свързахме с хора, които вече са раждали у дома. Някои от тях ни изпратиха видео със заснето неасистирано раждане на близнаци. Ще го намерите на http://homebirth.beinsa.info/video.htm "Неасистирано домашно раждане" част 1 и 2.

    Прочетете също разказите за други подобни раждания в България. Това ще ви вдъхне кураж и увереност. Те са на http://homebirth.beinsa.info , най-отгоре.

    Емоционалното състояние на бебето е решаващо за успеха на раждането - това продължава да се пренебрегва от докторите, които го третират като предмет, който трябва да се извади от родилката. Вашето спокойствие и увереност, сигурността и тишината на дома успокояват бебето. Не забравяйте, че раждането е огромно натоварване и стрес за него. Ако то започне да се върти, да ръкомаха и кракомаха, ще се оплете във пъпната връв и прочие усложнения.
  • После идват позите за раждане - след като у дома родилката има свободата да избира произволна поза за раждане е добре асистиращият татко да се запознае с тях за да може да помага: http://homebirth.beinsa.info/#myth3
  • Идеята за болка, безпомощност и неприятни изживявания може да обърка и обезкуражи жената, особено ако й предстои първо раждане. Страха идва от филми със сцени на мъчително раждане и разкази на "доброжелателки". Всъщност в аптеката на тялото има нужното обезболяващо средство - надбъбречните жлези произвеждат ендорфин, действащ като болкоуспокояващо средство, потискат безпокойството и способстват за достигане на състояние на цялостно удовлетворение. Под въздействие на ендорфините жените често по време на раждане се държат така, сякаш са приели наркотик. В промеждутъците между болезнените контракции те се чувстват добре. Всъщност при естественото протичане на раждането много жени могат да изпитат истинско състояние на екстаз. На това са посветени статиите  "Нима раждането е нещо опасно и болезнено?", "Раждане в Екстаз", "Винаги ли болката и раждането вървят ръка за ръка?" (след горната статия)
  • После идва въпросът какво да приготвим за раждането - добре е предварително да се научите как се повива новородено. На нас ни показаха върху кукла. Пригответе чисти пелени, шапчица, която се слага веднага, защото новороденото бързо изстива, стерилни ножици за прерязване на пъпната връв, щипка за пъпната връв, покривки, одеала, мушама.
  • Добре е пъпната връв да не се реже веднага - ето защо.


Това се сещам засега.

Последна редакция: чт, 14 авг 2008, 10:05 от Ludmil

# 17
  • Мнения: 705
Да, наистина няма смисъл от темата. Ако някой търси тази информация, ще си я намери.
Не исках да се разводнява разговорът в друга тема, но все се разводнява, където и да е.

Прощавайте, мисля, че е по-добре да приключим темата. Ако някой иска да си спори и обсъжда, да заповяда, полето е свободно.

# 18
  • Мнения: 61
Темата не е за това дали се нуждаем от специалисти или не по време на бременността и раждането.



Определено има смисъл от темата, стига да се спазят условията на авторката.

# 19
  • Мнения: 502
Едно записче от мении. Да се информирам, че вече си правя планове за втори брой Crazy

# 20
  • Мнения: 583
Подготвих се докато четях за самият процес, но през ум не ми е минало, той да бъде независим от лекари и апаратура. Как ли щеше прочетеното да помогне на заклещената глава на дъщеря ми , и липсата на напъни за успешно раждане? Който иска да рискува, здравето на детето си, казвам на детето си, защото мен единственото което ме притесняваше беше, как ще се роди детето, а не как аз ще родя.

# 21
  • Мнения: 3 638
Още вчера видях темичката, но нямах време да пиша  Tired Исках само да пусна един линк към сайта на една канадска акушерка и дула. Лично аз попаднах на него, докато се информирах за раждането на близнаци. Според мен има много полезна информация и най-вече доста снимки и разкази

http://www.breechbabies.com/contents.htm

При мен раждането вкъщи за съжаление не беше възможно, а и не бих се чувствала спокойно - първо раждане и то близнаци. Явно съм имала и някакво шесто чувство, получих много сериозен кръвоизлив след това и ако не се намирах в болницата не знам как щяха да се развият нещата  Sad Но като изключим финалната част имам прекрасни спомени, както споменава и Людмил, аз бях от онези жени, които са изпитали истинско състояние на екстаз, по-точно бих го сравнила с един прекрасен сън  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 3 869
Аз открай време имам проблем с правилното разбиране на думите, ама заглавието на темата далеч не ме наведе на "домашно/неасистирано раждане". За мен си е ясно и точно - как да се подготвим НЕЗАВИСИМО от специалисти и апаратура, т.е. да сме подготвени без значение дали болницата разполага с хай-тек апаратура, именити доктори и пр. Пък за избралите домашно раждане - ние си знем защо и как и как сме се подготвяли; това е друга тема.
Мая, правилно ли съм те разбрала? Или пак съм чела каквото не е написано?!?

# 23
  • Мнения: 705
Разбира се, че правилно си ме разбрала, Меги. Но и да поясняваш и да не поясняваш, все тая.

# 24
  • Мнения: 2 746
Людмил, прочетеното в дадените от тебе линкове и направо безумно.

"В по-стари времена плацентата е оставала в пелените на детето поне два дни, след което пъпната връв е изсъхвала и се е скъсвала сама."

Людмил, уточни, моля те, колко по-стари времена ? Плацентата не бивало да се реже веднага, заради ценните вещества - абе хора, не знаете ли че след като се роди, бебето си получава същите тези, дори бих ги нарекла безценни вещества, чрез коластрата и кърмата!!! Какви са тези драми и истерии с прерязването на връвта?

Ами това:

"Най-добрият начин да защитите вашето бебе е да го родите без намесата на медицински лица. Най-сигурното място, където бебето ще е защитено, е собственият Ви дом."[/
color]

Извинете, но това твърдение е направо подсъдно!!!! Най-малкото, заради хилядите деца, които СА СПАСЕНИ, благодарение именно на лекарска намеса!!!!

От всичко прочетено си правя извода, че някои хора си живеят в някакъв собствен, измислен свят, и си въобразяват, че живеят в хармония с природата.

# 25
  • Мнения: 1 161
Людмил, прочетеното в дадените от тебе линкове и направо безумно.

"В по-стари времена плацентата е оставала в пелените на детето поне два дни, след което пъпната връв е изсъхвала и се е скъсвала сама."

Людмил, уточни, моля те, колко по-стари времена ? Плацентата не бивало да се реже веднага, заради ценните вещества - абе хора, не знаете ли че след като се роди, бебето си получава същите тези, дори бих ги нарекла безценни вещества, чрез коластрата и кърмата!!! Какви са тези драми и истерии с прерязването на връвта?
В момента проявяваш неуважение към темата и присъстващите тук. Темата е за жени, които не желаят апаратурата да измества майчиният им инстинкт.

Невинни деца и майки се осакатяват и умират всеки ден премазани в автомобили по пътищата в България (за пример виж днешните новини). Смятам за по-безотговорно жена с дете да се качи в гробница на колела, отколкото да ражда у дома със семейството си.

Предлагам ти да гледаш това видео и да си откриеш собствена тема "ЗАЩО ТРЯБВА ДА РАЖДАМЕ В БОЛНИЦА". Там ще можеш свободно да изложиш всичките си аргументи...

Последна редакция: чт, 14 авг 2008, 12:29 от Ludmil

# 26
  • Мнения: 2 674


На мен много ми помогна тази книга,препоръчвам я където и да сте решили да раждате Wink


http://lib.ru/KIDS/grantly.txt

# 27
  • Мнения: 2 746
Людмил, по-спокойно, гледам, скочил си да ме биеш  Mr. Green

Темите от този род би следвало да се обособяват в отделен подфорум за алтернативни методи на лечение, на живот и т.н. Определено не е за тук.

Людмил, не е нужно да ми крещиш. И постът ми е насочен конкретно към теб, не виждам защо намесваш и "тук присъстващите". Може би защото не ти стигат силиците да обориш здравия разум.....И да, тези линкове за раждането са опасни, все едно чета сектантска проповед.
НЕ ИСКАМ ДА СПОРЯ С ТЕБ И ПРЕКРАТЯВАМ КРАЙ НА УЧАСТИЕТО СИ В ТЕМАТА. МОИТЕ УВАЖЕНИЯ КЪМ ТЕЗИ, КОИТО СА СЕ ПОЧУВСТВАЛИ ЗАСЕГНАТИ!

# 28
  • Мнения: 3 869
Не мисля, че тамата е за алтернативен форум, тъй като няма нищо алтернативно в нея. Това че системата у нас е закостеняла и не е променяна последните 40 г. (като изключим масовото поставяне на окситоцин, епидуриалните упойки и ужасяващия ръст на секциото), не значи че светът спи. И не става въпрос за холандския модел. Нека погледнем Германия или Франция.
Пародията на болнично раждане, напревена от актьорската група Монти Пайтън е много показателна за това как работи системата днес у нас - майката е пасивна, медидицинският персонал е активен, детето се третира като обект, а не като субект. Людмил даде връзка към филмчето. Цитирам само един от многобройните "бисери" в него - майката лежи по гръб с краката нагоре, заобиколена от всевъзможни апарати и 7-8 души екип и пита "Докторе, а аз какво да правя?"; Докторът отгаваря "Нищо, скъпа. Ти не си достатъчно квалифицирана за това!"  Laughing
Мисля, че в тази тема целта е именно да видим кои са ресурсите, които ще ни помогнат да бъдем "достатъчно квалифицирани".
И не, не става дума да изчетем учебниците по акушерство и гинекология - това е работа на акушерките и лекарите. Работата на майките е да бъдат информирани и активни, а не пасивни обекти в една система.
На този адрес http://www.unhinderedliving.com/childbirth.html
има он-лайн курс за подготовка за раждане. Темите покриват не само всевъзможни въпроси свързани с раждането, но и тестовете и изследванията, които се предлагат по време на бременността; физическата активност и храненето; подготовката за раждане в болница, за раждане у дома с акушерка и за неасистирано раждане.
Например, известно е, че никой от тестовете за откриване на генетични проблеми при бебето не е 100%, в най-добрия случай е 80%. Методите, по които се правят тези тестове обаче не са безопасни и носят известен риск от спонтанен аборт. Ако една жена е готова да износи и роди детето си независимо от теоритичните рискове, за нея такива тестове са безмислени. Затова е важно преди жената да се подложи на подобни тестове, да си отговори на въпроса "Какво ще направя, ако теста покаже голяма вероятност за генетична болест ?" Все пак "голяма вероятност за" не е равно на "генетична болест". Ако отговорът е "Ще задържа детето, въпреки всичко", то е безмислено тази жена да си трови бременността с притеснения и да си прави тестове изобщо.
Друг пример е използването на форцепс за "заседнало бебе". Позата при раждане може да се окаже от решаващо значение за избягването на ненужни интервенции. Ако жената клечи, костните й структури се отварят с още 2-3 сантиметра, като правят възможно преминаването на доста голямо бебе. Същевременно пътят на бебето навън се съкращава с около 30% и гравитацията си казва думата също. НО, при положение че всеки АГ доктор е обучен да ползва форцепс при типичната поза по гръб, защо да се гловоболи да помага на пациентката да клекне и пр. Още повече, ако тя не е предварително запозната със своите възможностти и очаква лекарят да свърши работата, с радост ще си чака и форцепса и 4-та степен ЕПЗ и 7-те шева. Епудурилната упойка, наложила след като окситоцина е направил контракциите невъзможни за майката и бебето, също допринася за този сценарий.
Още един пример: пъпната връв се реже веднага след раждането, понякога и по-рано, ако омотана около вратлето, вместо да се остави да спре да пулсира, за да може бебето да си получи всичката му полагаща се кръв. Това се прави за удобство на болницата - нали ако бебето има нужда от кислород или кръв, все пак е в болница - ще го обдишат, ще му прелеят кръв. Но може и да е много по-просто и безболезнено за всички, само дето отнема повече време. Не знам защо в болниците фактора време се поставя над всички други. Някакъв норматив ли гонят?!?! Повече пари ли изкармат така?!?!
Както и да е, отплеснах се, а дадох само един ресурс. За сметка на това пък е доста подробен, макар и на английски.

# 29
  • Мнения: 1 218
viva_nova    Peace

Общи условия

Активация на акаунт