Лекарят съветва да захраните със сок? Сменете лекаря.

  • 5 019
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 984
Явно трябват допълнително съвременно обучение на педиатрите. Окобено на тези, които пожелават "захранване" със сокчета.
Може би е време да се организира поредица от семинари за педиатри за кърменето и захранването. Здравната каса да задължи педиатрите да опресняват знанията си по съвременна медицина за деца и неонатология. Simple Smile

# 16
  • Мнения: 6 713
При мен не е проблемът в педиатъра - той си е ОК, каза да не давам сок и т.н., но свекито направо щеше да ме побърка, особено преди 1-2 месеца #Crazy #Crazy Уж е акушерка, ама от тия дето не са мръднали с 1 милиметър от разбиранията си от преди 100 години!!! #Cussing out Така ме тормозеше с това сокче, че бях на път да дам по едно време, реших че правя нещо лошо като не й давам едва ли не! Какви последствия щяло да има върху детето, то в кърмата нищо нямало, как ще расте това дете........ Stop
Не е точно по темата, но го казвам, понеже има и много майки, които слушат своята майка или свекърва, която съответно така е захранила и така е правилно според нея. Въобще борбата е на много фронтове, не само при педиатъра Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 17
  • Мнения: 1 121
Моят педиатър е американец и нямам никакъв проблем с него относно захранването. Даже това почти не го обсъждаме, предимно ми обяснява колко е важно детето винаги се вози в столче за кола, как да обезопася къщата, как да го наглеждам постоянно и т.н.

Обаче майка ми ме побърка. И аз кърмех на поискване, ама как можело да не давам сокчета и вода на детето. Как мога да го мъча така, горкото? За квото и да ревнеше тя веднага решаваше, че е жадно... но аз така и не я послушах и естествено не съжелявам. Отделно искаше на 3 месеца и супа да му давам, щото в кърмата ми нямало нищо ooooh! като започнах с пюретата на 6 месеца искаше пържоли да му дава, пюретата били натурални сокове Laughing въобще всякакви "безценни" съвети ми даваше жената Sunglasses

# 18
  • Мнения: 2 111
Нашата педиатърка следва схемата за късно захранване-до шести месец само кърма.
Но пак препоръчва сокче да се даде първо като стане детето на 6 месеца.Е,дадох 3 дни сок от ябълка,нищо му нямаше на детето и спрях.Не виждам полза от тези сокове.
По въпроса за захранването абсолютно нищо не коментираме,защото знае че чета много от интернет и въобще не ми се бърка.

# 19
  • Мнения: 3 926
Всъщност, за да не се ядосват и да не обвиняват форумите и интернет, защо просто не им покажете част от новата литература за отглеждане на бебета, включително и новото издание на Спок Hug
Книга за кърменето, и Спок биха ви свършили идеална работа. Заедно с няколко броя от което и да е детско списание, защото вече почти всички застават зад дългото кърмене и късното захранване. А там консултират водещи педиатри Grinning

Аз лично смятам, че педиатърът ми трябва да е в течение на всичко, което става с детето. Иначе защо съм го избрала Rolling Eyes За три години работа с нея Wink сме имали разногласие само по въпрос с едно даване на Вентолин. Единствения път, в който наистина излъгах Rolling Eyes Иначе смятам, че след като тя е лекар на детето ми е добре да знае с кого си има работа Grinning

Сега я уведомих, че бебе номер две (бъдещ Любчо) ще дойде без ваксини от болницата. И ще си стои така поне до 6-тия месец. Поговорихме. Изказахме си гледните точки и се разбрахме. Тя не е съгласна с мен, но ще постъпи както аз искам, защото аз съм родителят. Е, доволна съм и на това Grinning

# 20
  • Мнения: 76
Да ви кажа че пък аз захраних по старата схема с сок от 1-2 месец - резултата е колики първия път и толкоз .Кърмих 6 месеца и спрях по мое желание а щерката не се е отбила ,да кажа само чер ядеше попара 140 грама и гледаше все едно не е яла. Сега яде плодове и зеленчуци за световно и Н.П.Малкия пие сок / разреден/  и няма НИКАКви колики и го пие с кеф .Вече / 3 навършени месеца  / яде пл. пюре и не е пропракал дори а напротив мрънка за още! щ
Причината да направя така не е че съм майка садист а че не прочетох  / а аз доста си почетох / основателна причина да не му давам нищо до 6 месеца и прочие.И в случая с каката педиатъра казваше кога и какво а сега 3 години по късно казва "ааа  не до 4 месеца само на мляко и "рано му е " Е как за едното беше навреме а за другото е рано ????Различни са децата , какво ли?

# 21
  • В събота
  • Мнения: 201
Причината да направя така не е че съм майка садист а че не прочетох  / а аз доста си почетох / основателна причина да не му давам нищо до 6 месеца и прочие.

Извинявай, ама къде пък прочете основателната причина да му даваш?

# 22
  • Мнения: 76
Ами опита с първото! Има чудесни хранителни навици и на една година ядеше сама с лъжичка а не тепърва да се учи да дъвче.ИСКАМ ДА КАЖА изрично, че не съм за заместване на кърмения а постепенно предлагане и на други храни.Например  - нияколко лъжички пюре и след това млякоо...

# 23
  • Мнения: 3 718
Причината аз да не дам сок на 45 дни и да избера схема на захранване от 6 месец беше, че се постарах да се информирам. Основателни причини да не дам сок има и в някои от статиите в библиотеката на този форум.
Причината да захраня на 6 месеца е, че исках да видя у детето си проявени признаци на готовност за захранване. Защото ако природата беше измислила човешкото същество да пие сок на 40 дни, то поне щеше да има признаци на необходимост. А и естествен начин на приемането му.
marine_log , в интерес на истината децата захранени късно нямат проблем с дъвченето и хранителните навици. Моето дете дъвчеше големи парченца плод от към 7-8 месец, а е захранен на 6. Просто на тази възраст вече са готови. 

# 24
  • Мнения: 425
Педиатърката ми ме посъветва да давам сок-аз естествено не го направих-когато ме попита дали давам-казах"не",обясних и защо и че искам да бъде изключително на кърма-тя се съгласи жената.Относно захранването-реших да почна след 6-тия месец.За целта отидох на консултация при един много препоръчван педиатър-тук,от форума,-не ми се ще да споменавам името му.Казах,че кърмя на поискване ,казах как наддава и т.н.Какво беше учудването ми,когато той ми препоръча-забележете-захранване със сок,заместване на хранене-в 7 месец"обедното кърмене постепенно да се замести Shockedс пюре"и разни други такива!Бях толкова шокирана,че дума не можах да обеля!Сякаш само преди 10 мин не бях обяснявала как кърмя и че искам да продължа колкото се може повече.И капак на всичко беше репликата"ние тази схема на захранване я предлагаме вече 9 години-много е успешна! #CrazyЕ,повече не се появих при него-с това посещение приключих!Продължавам да си ходя при участъковата ,поне там знам какво да очаквам,чета си инфо от нета,ако имам въпроси си питам във форума.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 734
marine_log ,основателните причини за късното захранване са подробно обяснени в специализираната л-ра,изхождайки от подробни проучвания и дългогодишни световни практики..Ще нахвърлям някои неща набързо:
До 4-ия месец храносмилателната с-ма на бебетата не е започнала да изработва ензими за преработка на друг вид храна,освен млякото.Даването на сок или пюре преди тази възраст не води задължително до колики,но нищо полезно от тази храна не се усвоява,нито витамини,нито минерали и други в-ва.Всичко се изхвърля така,както е било прието,като същевременно товари неимоверно много стомахчето и незрялата лигавица.Възможно е в резултат на това ранно агресивно вмешателство да се появят предпоставки за язви,колити,алергии за в бъдеще.Тези здравословни проблеми не са задължителни за всяко ранно захранено бебе и не се проявяват в бебешка,а в късна детска възраст или в зрелите години.
За сока-в домашно изцеденият сок,под въздействието на механичният натиск над клетките на плода се разрушава тяхната структура.В сока остават малко витамини,много захар и агресивни плодови киселини и никакви фибри и баластни в-ва.Съответно,дори да поеме някакво количество витамини,бебе под 4 мес. неможе да усвои нищо от тях,но за сметка на това има да се справя с ненужно количество захар и агресивни за стомаха киселини.
На 5-6 месеца стомахчето е в готовност да поема друго освен млякото,но отново соковете не са за предпочитане,заради агресивния си състав.Препоръчва се да се започне с пюрета,термично обработени като за начало.
Дъвченето не се определя от ранното захранване,а от естественият период,когато бебешкият организъм е готов за него.Той отново настъпва след 6-ти,7-ми месец.Дотогава доминиращ е инстинктът за сучене,което и кара по-малките бебета да изтикват с език по-голямата част от поднесената им с лъжичка храна и да присвиват устата си когато я приемат все едно сучат.Така,че здравословните хранителни навици не се постигат с прекаленото избързване,а с водене по естественото развитие на бебето.

# 26
  • Мнения: 108
И аз да споделя за нашата педиатърка. Тя си спазва стриктно старата схема на захранване, съветите за кърмене са като от преди 25 години. Аз и казах, че съм спряла да давам сок (подведох се в началото), за пюретата всеки път ми казваше: ама трябва вече да и даваш!
 След това и казах за конференцията по кърмене, която се проведе в Плевен, тя прояви интерес, но нямала възможност да отиде. Предложих и и занесох линкове към Библиотеката и блоговете на Бу и Хедра. Следващия път я питах дали ги е разгледала, на което тя отговори: Ама ние тези неща си ги знаем, нищо ново не пише там!
 Представете си моите изненада и учудване! Като ги е знаела защо не ми ги е казала, а си е кара по старата схема? А ако не ги е знаела какво лошо има да се поинтересува и да ме поразпита примерно как аз ги прилагам и да види, че работят на практика?
 Последния път хемоглобина ни беше 90 и ми се струва, че долових едва ли не задоволство: ето виждаш ли, като не ме слушаш...

# 27
  • Мнения: 454
Аз пък захраних със зеленчуково пюре на 5 навършени месеца. Сигурно щях да изчакам още, ако не бяхме планирали ходене на море, но не ми се щеше да я захранвам в този период, че да не и дойдат много новостите. Иначе моята педиатърка ме подкрепяше за късното захранване, но пък каза, че реша ли да захранвам, трябва да започна със сок. Изобщо не и се обяснявах. То който се интересува и си усеща детето, знае каво да прави. Иначе това с водата и мен много ме дразни. Ама на, все още не съм си уморила детето. Като не иска да пие, значи не е жадно. Направило ми е впечатление, че жени които не са кърмили, защото нямали кърма или не им била хранителна, са най-големите привърженички на водата. Отгоре на всичкото обичат да дават съвети, които задължително трябва да приемеш. Аз като се натоваря повече от такива приказки, директно им казвам, че не приемам съвети от жени, които не са кърмили и че вероятно, една от причините за това е даването на вода. Обикновено така успявам да им затворя устите.

# 28
  • Мнения: 534
след като прочетох всичко до момента съм убедена че на 90 процента от днешните педиатри работят по старата схема на захранване,което за мен не е правилно.На мен колкото и да ми мрънка педиатърката всеки път като отида на консултация че незахранвам със сокчета аз ще си държа на моето само на кърма до 6 месеца и това е.Всеки сам преценява какво е най добро за бебето му.

# 29
  • София
  • Мнения: 604
да кажа и аз за миналата година, когато синът ми беше на 3 седмици. Педито ми каза да му давам сок от череши, за да не изтървем сезона, после нямало да има Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт