За и против витражите ?

  • 6 302
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
На мен ми харесва като стил, но не и за дома! За заведение или търговски обект-ОК, но за дома - не одобрявам.

# 16
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
Харесва ми!!! даже съм си нарисувала сама стъклото на кухнята, за да не ме дразни с бои за стъкло! Peace

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
права си Диди  ooooh!
явно стъклописите са значително по-евтини от витражите, но според мен постигат също толкова добър ефект
Нека стане ясно:
Стъклописите се наричат също витражи (от френски vitrage — остъкление и от от латински vitrum — стъкло) и представляват цветни рисунки на стъкло. Те са декоративно и изобразително изкуство, използващо цветни парченца стъкло, които се подреждат в мозайка и изобразяват различни фигури.
 За закрепяне на парченцата стъкло в равен лист най-често се използва рамка от олово с двоен П-образен профил, наречена шпросна. Мекото олово се обработва лесно и позволява стъклата да се закрепят плътно, без опасност да бъдат спукани от напрежението на металната рамка.
 Друг вариант за прикрепване на парченцата стъкло е тъй нар. "Арабски витраж". При него съединяването става посредством гипс, тъй като сплавите, с които се спояват шпросните се топят при не особено висока темпетатура, което изключва използването им за правене на витражи за места, където е горещо.
 Стъклописите най-често заместват стъклата на прозорците в християнски църкви. Там изобразяват библейски сцени или просто преплетени християнски символи.

 Това е от Уикипедия, и не разбирам къде според вас е разликата?  newsm78

# 18
  • Мнения: 97
dianivo Какви са тези бои и от къде мога да намеря такива? По принцип повече ми харесва стъклописа от колкото витража /лично мнение/.

# 19
  • Мнения: 511
Здравейте и от мен!Ако може да се намеся.Такива бои продават в специализираните книжарници/за художници-ако мога така да ги нарека/.Даже мисля 4е се водят за керамика.Пробвала съм в/у 4аши и една бутилка.Но после за да се ползват се изпичат обикновено за около 30 мин. във фурната.На боичките пише.Предполагам , 4е за стъкло на врата няма да е проблен "непе4енето".Боята на другия ден се втвърдява-зависи все пак от пластовете.Има плътни и прозрачни цветове.Струват по около 3 лв.Можеш да спестиш като си вземеш -жълто и синьо-смесваш в капачка и става зелено.И така с другите цветове.Аз имам за сега основните и два ярки.Тренирай или пробвай цветовете в/у бурканче.После ще мажем по стъклата:)

# 20
  • Мнения: 97
azuro имам две врати със стъкла, които поради липса на средства не сменихме, бъди сигурна че ще има "мазане"  redecoration по тия стъкла.

# 21
  • Мнения: 2 759
                        Обожавам витражи. Доколкото разбрах от поясненията: класически витражи. Но не харесах нито един в темата, само два от дадения сайт. 'За' съм да се ползват в дома, придават страхотен уют... Представям си един хубав вътрешен прозорец между спалнята и банята примерно... Много нежно би влизала светлината в тъмната спалня и същевременно няма да разкрива нищо от самата баня.

# 22
  • София
  • Мнения: 90
Витражите могата да въдат мноооого красиви и модерни, но са много капризен момент от декорирането на жилището. На първо място помисли къде обичайно си виждала витражи-църкви, обществени сгради и всякакви други места, където има много пространство.
Витража трябва да "диша"- тоест му трябва свободно място, на което да не му пречат други детайли от обзавеждането.
Ако мястото ти го позволява- имаш примерно голямо и изчистено от елементи антре, можеш да сложиш врата или огледало с витраж и ще стои много добре.
Същото важи и за дневните, но там положението е още по-деликатно, защото витража е като картините:
Ценителите на изкуството напасват обзавеждането си към произведенията , а не обратното Wink
Лично аз много харесвам витража! Peace

Общи условия

Активация на акаунт