2-ра Лятна магрибско познавателна, чувстве

  • 26 230
  • 290
  •   1
Отговори
# 15
..Целта на постта не е да се умира от глад и да се измъчва тялото, а да се осъзнае как и колко може да се живее с по-малко и че има хора, които живеят с лишения. Така 29 дена ще е, а в бахайската вяра, тя е възникнала в Иран, този вид пост продължава по 19 дена.
Пост без молитва и духовни практики е само глад.
мисля,че много малко са муслимите, които осъзнават това..особено като се има предвид как по цял ден мислят какво ще готвят след залез слънце и като започнат да се хранят, омитат още по-голямо количество храна отколкото,ако не бяха постили Peace а за непиенето на течности в такива горещи страни да не говоря....
условията на живот се променят, хората също, май е време и някои традиции да се променят...а и не се знае какъв е бил първоначалния замисъл на тоя пост... например неяденето на свинско месо го обясняват с това, че видиш ли прасето било мръсно животно, пък аз съм чела и за друга теория, а именно, че не се яде свинско по простата причина че е много мазно и не се понася добре из тея ширини поради жегата...или пък при нас постът е бил по-скоро поради липса на достатъчно месна храна и при наличие на 80 дни пост през годината, месото е стигало за цялото семейство.... Peace

# 16
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
криси , при мюзлим не се яде и пие нищо от първа молитва до магреб,не се пуши, не се сексира, не се дават аванси м/у половете и не се флиртува, тоест  определено се касае за морално и духовно постене, както и физи4еско ,което  е по-осезаемо!проблемът е с летните  рамадани, както е сегашният, денят е от 5 .18 сутрин до 20.10 за моя град, тоест това време е времето за  постене и 4ак с магреба, при нас един топ пуква(идеята е като при  4ерешовото топ4е) се обявява на4алото на  хапването!по4ва се с те4на храна, при нас е шорбата, пие се нещо и после ве4е второто!
мира,да ти кажа  традиционното им хранене поне на моите хора е строго разпределено като порции и съобразено, те никога не си сипват втори път, а  дори оставят малко в 4инията или ако е обща 4инията,както е при кускуса и ориза се гледа да има и за другите!от тях винаги остава за някой закъснял гост или за притопляне!
моят мъж слабее много по рамадан,(няма дебели наоколо поне до 9 коляно в рода им) вси4ки слабеят, само аз дебелея! защото те ходят и на работа, понякога и втора работа, пазарят в жегата, ходят  насам -натам, излизат ве4ер и се прибират късно, малко спят ,4е трябва и сутринта да се събудят за закуска преди първа молитва!а  през рамадана, едва изяжда шорбата и пие сок и казва,4е като се прибере ще хапне, тоест не виждам прекаляване, едно ядене ,една супа, хляб някоя маслина или салата и малко десерт за цял ден! знаете,4е когато  е свит стомахът е трудно и тежко да се набухаш за последно, както правим в бг! те не са  по тъпкането с храна, дори малко ядат по бг стандарти
а готвенето се прави преди самото ядене, какво да го мислиш, то им е като азбуката, те знаят да готвят и какво ще готвят, прост за тях е рутинно,като вкуса на ястията е неизменим!

Последна редакция: сб, 23 авг 2008, 17:25 от marsy

# 17
  • София
  • Мнения: 3 778
krisy и аз бях започнала да постя преди Коледа, но си навлякох големи бели, категорично ми забраниха и сега стриктно папкам сутрин, обед, вечер, че и малко повечко от необходимото  Crazy  но не знам дали ще имам сили да го направя 45 дни  Rolling Eyes силна вяра трябва, да ме прости Господ, не съм най-добрият пример за праведна християнка  Sad
Мира, едва ли познаваш всички мюсюлмани на тази земя, за да направиш такова изказване.  Rolling Eyes Уважавам мнението ти, но ми се струва малко неправилно и пресилено. Обобщенията винаги са грешни  Whistling

# 18
  • Мнения: 3 804
мира ние явно сме друга категория-не влизаме в рамките които си поставила Thinking,аз готвя по едно нещо,традиционно за Сирия,много рядко може да приготвя още нещо допълнително,ина4е сока е задължителен
а останалото Марси много добре го е обеснила Peace

# 19
  • Мнения: 110
Мира, какъв е този пост?
1. Кога опозна всички мюслим, че така се изказа? Несъмнено това е целта на постта - осъзнаването с колко малко можем;
2. за свинското да: това е мръсно месо - виж с какво се прани прасето - често с остатъци от храна и живее на отпадъци и да, на тези географски ширини е невъзможно да се сервира свинско - и това го има; 
3. Като от сутрин до вечер не пиеш и ядеш, при това в топлите и направо горещи дни, е невъзможно след залез слънце да се натъпчеш и да не ти стане лошо и да се наложи да се освободиш от тази храна, а това само по себе си противоречи на въздържанието и свикването с малко. Сокове да- даже сега мъжът ми ме подсети, ако нямам сокоистисквачка да взема, че е хубаво така да се захрани човек вечер. Ама аз имам де: точно сега на консервирани сокове не ни се кара. Фурми доста ядем по Рамадан, хляб хапваме и двамата, арганово олио и бързаме да си наваксаме от въздържанието през деня. Така беше в Белгия, така ще е и сега.
така и така долу на юга не ядем пържено - сега и картофите с подправки, които правим- само леко ще са задушени и много с копър тук, че в Мароко няма.     
4. Правят се тези сладки - "рога на газелата", сладки повечко, сушени фурми и смокини;
5. Трудно е без течности, поне на мен - без кафе, но се свиква, иначе очите блесват по един хубав начин, кожата се избистря, а аз пред деня не мисля за храната, която ще готвя нощно време, а как ще гушна мъжа си и ще си четем заедно и т.н.     

Другият път като участваш в темата, мира1, силно те съветвам и моля да се регистрираш. Благодаря.   
   

# 20
  • Мнения: 323
Момичета,момичета не се хващайте за Мира,оставете я-нали тези постове са и затова да се изказват мнения,които може да ни харесват,не е задължително.Тя си има свое мнение,ами да си го има,ако пожелае ще научи повече,ако  не неин проблем.
Знаете,че мнението като цяло за араб.свят не е добро,така че нищо ново под слънцето.И там не ни обичат западняците,ама какво да се прави,ние сме олицетворение на пропадналост и какво ли още не.Ама повечето от вас знаят,че това не е така,но има хора ,които обобщават нещата създават такова мнение.

Не е нужно да реагираме по този начин,че някой напада другия,хайде малко да бъдем на тези неща и да ги погледнем от друг ъгъл-НЕЗНАНИЕ,което води до изкривени представи.

# 21
  • Мнения: 110
А сега докато си мислех за Рамадана и за съвременността се сетих, че да, времената се менят, вече 80 км не се преминават с дни и с впрягове камили и с коне, но например - за ежедневието и хигиената. По Рамадан не е прието и да се ходи през деня с грим и парфюми и други аксесоари, които привличат вниманието. Естествено, ако някой има кожно заболяване или силен видим козметичен дефект, който много го притеснява или пречи на работата му, си ходи с козметичния грим, но той е по-скоро медицински и трябва да е основен. 
За елементарната хигиена важи следното: има лосиони за тяло, талкове и рол-он, които са без аромат. Те дават свежест и хигиена - все пак на работа не може да се мие човек 5-6 пъти, затова може да се полва тази козметика. Която жена иска, може и по всяко време на годината да ползва - има даже една фирма "Халал". Преди и по време на Рамадана обаче рязко скачат продажбите. Даже това е част от рекламната стратегия на фирмата - да си в тон с Рамадана и същевременно - да си хигиеничен.                     

# 22
  • Мнения: 32
Здравейте сладурани   bouquet
Десислава1976, Жълто момиче добре дошли   Hug
 Темата за магреба, подхваната от Катя Ахял е интересна , ще ви хареса. А и явно вашите мароканци са чаровни и омайни, щом така си ги обожавате  FlutterPeace Хубаво е сте се намерихте.
Криси, как се чувстваш  Hug?
Съгласна съм с тебе - незнанието, медийната дезинформация и лошия пример на някои семи-мюсюлмани вършат доста лоша работа. Confused
 Мисля, че първите 2-3 дни на поста са най-трудни - явно след това тялото се нагажда на новия режим. Действително жаждата е по-голям проблем от глада, но се издържа слава Богу..  Определено поста прави хората по-религиозни и увеличава желанието им да станат  по-добри. А когато дните на поста свършат, удовлетворението е огромно!
Освен това жените на практика не постят непрекъснато цял месец, защото по време на месечните периоди са освободени. За бременните , болните и пр. вече обясниха  Wink
Много искам да постя и тази година - въпреки че съм вече в 7я месец . Дано успея иншаАллах! Praynig
Цитат -  не ни обичат западняците,ама какво да се прави,ние сме олицетворение на пропадналост   - отново зависи от хората  Peace Никога не съм чула от роднина на мъжа ми или него самия, да каже нещо лошо против САЩ, нищо че разбиха страната му во веки веков ... Аз съм говорила, а не те - особено когато спасителите убиха 2,5-годишната му племенница в началото на тази година ...

# 23
  • Мнения: 110
al-Yashbi', тъкмо днес си направих дуа /за останалите четящи пояснявам/ - помолих се за теб и щях да ти пиша една лична страница ... и ето те и теб тук! Повикала съм те, иншаллах. Ти наистина, в 7-ми месец... ако не се чувстваш добре, май не си много за пост, нали бебо трябва да се храни и да расте веселушко и енергичен.
А ти нали ходи да спа-център - на красив хотел. Поне краката натопи ли в басейна, че то вече сигурно корема тежи за плуване.

Отложиха ли училището при вас заради горещините и Рамадана? В Мароко не. Почва си по график. Мони в кой клас ще е сега? Ти как се чувстваш? Съпругът ти как е? Заедно ли сте на твоите консултации? Мони как приема бебо? 

Много прегръдки!!  Hug Hug
     

   

# 24
  • Мнения: 558
Катя, караш се на мира, че обобщава, ама и ти го правиш с прасетата...това на баба ми се храни с фураж, трева  и вода....същото е при прасетата из свинефермите...те са стотици на брой, от къде ще им намери собсвеникът остатъци от храна за всичките  newsm78 това,че някои си хранели прасетата с остатъци от тъхната храна,не намирам за лошо, след като аз съм я яла... и в никакъв случай не смятам,че заради това месото е мръсно,защото храната се движи из червата и няма ама никакъкв допир с месото  Peace а и да не ти споменавам ,как моите араби като са яли 10 човека от една чиния, връщат остатъка от чинията в тигана с остатъка от манджата

наскоро четох за още една мароканка във френското правителство, но име не запомних... има някакъв скандал около нея, че е против арабките да носят кърпи и дори такива не получават френско гражданство.

и другото интересно нещо, което ми попадна, но не знаех,е за банките, кредитите, лихвите и тяхната несъвместимост с исляма...как се процедира в такъв случай? не вярвам всички да имат пари за жилища и коли, та да не им се налага да се занимават с банките, особено тези из европа и америка... или пък парите на сметките->винаги плюсът се олихвява, та дори и на минимална лихва...къде си държат парите тогава?

# 25
  • Мнения: 32
Добро утро   bouquet
Кате Ахял, училищата в ОАЕ работят нормално по време на Рамадана . Може някои училища да направят изключение, но не и това на щерка ми - мнозинството деца в него не са мюсюлмани...
Плувам аз като един бременен кит  Party За съжаление, хотела на Японските аеролинии няма женски закрит басейн и този път пропуснах  Cry Само гледах мъжа ми и щерка ми как се плацикат.
Трогната съм, че правиш дуа за мене  Heart Eyes
Пепеляшке, здрасти. Съществува т.нар. ислямик банкинг, отговарящ на изискванията на шариата. В исляма е забранено лихварството, а не банкирането. Банки, печелещи от търговия с ценни книжа, търговия и инвестиции, различни от лихварството не са харам. Ислямските банки не плащат лихва по влоговете на своите клиенти, а мудараба - процент от печалбата на банката, който не е фиксиран и може да не бъде изплатен в случай че финансовия период е завършил със загуба. Ислямските банки дават и някои видове кредити -  за покупка на недвижимости напр., но не начисляват лихва по заема.
За свинското - Свинското е високо съдържание на холестерол .. много лекари не го препоръчват.
 Бях чела в израелския форум, че Бог  прокълнал свинята да не може да  вдига глава нагоре,т.е да се моли.
Религиозните хора смятат, че когато Бог СУТ нареди нещо то спазването му е за тяхно добро. Наставленията на Създателя не могат да бъдат оспорвани - Той е Пре-Мъдрия и Вечния, а ние не .
Лек ден на всички  Hug

# 26
  • Мнения: 110
пепеляшке, моите уважения към теб, но всеки твой пост в темата досега съдържа наставническото -"да не ти казвам", "да не ти споменавам".... не не казвай и не споменавай, не пиши в темата дори - никой няма нужда от твоите преднамерени наставления и провокации. И мнение от "твоите мароканци", след като - не ги познавамхолата, но други ти не си виждала и не си и ходила в този свят. 

За свинското- и защо е забранено - мисли малко ако искаш - кога е низпослан Корана и кога и дали в ислямските страни е имало свинеферми, че да се отглеждат свинете, хранени с фураж и за храна. Свинското е забранено от векове ... когато свинеферми е нямало... свинете са ядяли отпадъци от храна, може би и в отпадъци са се ровили или са тъпчели храната си - това е идеята. Свинското е забранено и в юдейството, и в християнството дори.

За банкерството ти е обяснено вече от ал-Яшби.               

Като се сетиш по-контретно за мароканката, кърпите и френското гражданство какъв е казуса, пиши да го дискутираме тук - с удоволствие.

Аз за общи неща мнение не давам - ако не можеш да не наставляваш и това те мъчи, моля, остани само читател.

Лек ден!!   

# 27
  • София
  • Мнения: 3 778
Привет девойки   bouquet
Надявам се, че мирът и усмивките ви спохождат
al-Yashbi Благодаря ти за приветствието  Hug, какво значи името ти. Разбирам, че си бременна. Желая ти леко оставаща бременност и слънцето да огрява сърцето ти. Казвам го съвсем чистосърдечно, защото всяка бъдеща мама трябва да ходи на розово облаче и музика да звучи в ушите й.
Сигурна съм, че един ден като и на мен се случи няма да ходя по земята, а ще летя от щастие  Laughing
pepelja6ka аз съм на принципа на пълната толерантност до колкото е възможно и пълен респект. всеки има право на мнение и то е лично неговата истина и стига да не ти го натрапва трябва да се уважава. Преди време спорих жестоко с няколко мюсюлмани, защото се опитаха да ми обяснят, че ето на няма дядо Коледа и изобщо Коледа, защото видиш ли те не вярват в него. Не ме интересува дали те не вярват в Коледа и дядо Коледа, за мен този празник и старецът с торбата с подаръци са важени и, ако те се опитат да ми натратят тяхното мнение, то аз ще се защитя. Същото е със свинското месо - приятелят ми изобщо не се интересува дали баба ти храни прасето си с черен хайвер - за него свинското не е правилно и ако му натрапиш мнението си, че трябва да го яде, той ще се защити. Идеята ми е - когато напълно и категорично и двете страни уважаваме и отдаваме пълен респект към религията, традициите и вярванията на другите, то можем да живеем в някаква хармония и баланс, но когато се опитваме да даваме обобщения, да натрапваме вижданията си, да се налагаме и двете страни бъркаме, защото истината за всеки от нас е различна. Май мисълта ми е прекалено объркана  Whistling

# 28
  • Мнения: 2 804
Кате , мерси за информацията свързана с приятелите ни в БГ .
Наистина Наима , има златни ръце , Аллах да ги пази и закриля !

# 29
  • around the world, where the heart belongs
  • Мнения: 1 187
И аз да се запиша в новата тема. Нищо, че не пиша усърдно, следя всяко мнение и откривам толкова сходни неща с моите преживявания, че ми става едно тъжно и насталгично ...   Confused

Общи условия

Активация на акаунт