Ривотрил-как да го спра

  • 101 675
  • 80
  •   1
Отговори
# 15
Да,вярно е,че се привиква с Ривотрила,но чак пък коварен......!!!!Ами не дай боже да си с епилепсия-как ще го пиеш цял живот?Нека този,който е успял да го спре да предложи схема за спиране или поне за намаляване.

# 16
  • Мнения: 212
звучат много страшно коментарите ви за ривотрил.аз го пия заедно с антидепресант.Мисля че ми е предписан за половин година.Мислите ли че за такъв период може да се получи зависимост?

Няма нищо страшно ако се пие колкото е преценил докторът който го е изписал. Проблема започва ако се пие на своя глава и както вие си мислите че е правилно.
Зависимост се получава и затова Ривотрила се спира бавно и постепенно за да се избегнат неприятните усещания от спирането му. Ако някой е пробвал да спре Ривотрил изведнъж от раз, знае за какво говоря. Получават се симптоми подобни на спирането на наркотик.

Да,вярно е,че се привиква с Ривотрила,но чак пък коварен......!!!!Ами не дай боже да си с епилепсия-как ще го пиеш цял живот?Нека този,който е успял да го спре да предложи схема за спиране или поне за намаляване.

Коварен е защото те успокоява и си мислиш че всичко е наред а той не лекува всъщност. Само тушира симптомите. Проблемите си остават.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Наистина е коварен.Аз го пих може би две години.Основно имах силно главоболие , придружено със силен световъртеж  , а понякога и повръщане.Докторката ,при която ходех , май нямаше решение на проблема ми с години и все ривотрил ми изписваше .Имала съм чувствителна нервна система -дъра бъра.Верно  с него спях и се чувствах малко по-добре.Но започнах да напълнявам незнайно как.Две години по-късно се добрах до ендокринолог и той изпадна в див ужас като разбра за какво съм пила тоя ривотрил.И ми обясни, че при жените действа закръглящо освен , че се пристрастяваш .Естествено проблема за мойто неразположение се оказа аденом на хипофизата ,който е причинявал главоболието.Поради некадърността на лекарите години се тъпчех с всевъзможни лекарства , но нито за миг не съм лекувала проблем.Така, че внимавайте с лекарите и не им се доверявайте сляпо! #2gunfire

# 18
  • Мнения: 661
esil ,

Според мен в момента не е много удачно да спираш Ривотрил-а , след като си в депресия . След като се стабилизираш - тогава можеш да го спреш постепенно . Аз също съм пила Ривотрил около година и не съм имала сериозни  проблеми със спирането му . Да , в началото си мислиш ,че не можеш за заспиш без него и по навик посягаш към хапчето , но и това се преодолява . При всеки е различно .МНого е важно не само да пиеш хапове , а и да работиш върху себе си - например в това , как да тушираш напрежението от ежедневието , как да му противодействаш . МОжеш да промениш нещо ( неща ) в начина си на живот . Не бива да разчиташ само на лекарствата . Те само помагат да се успокоиш и да размислиш трезво какво не е наред и можеш ли да поправиш нещо в живота си .  Не на последно място трябва да четеш различни материали за депресята си , тоест да се инетересуваш непрекъснато от състоянието си  , от начините на лечение , били те с лекарства или не  . Ако  пиеш  Ривотрил само за сън , можеш да попиташ лекаря си дали да не ти изпише "Ксанакс " , макар че и той е от групата на бензодиазепините . КОй ти изписа тези лекарства - Ципралекс и Ривотрил - психиатър или личен лекар ? Антидепресантите действат понякога след 1 , 2 месеца , може и повече - зависи от състоянието на пациента , долколко е дълбок психичния му проблем . За съжаление много хора в България страдат от депресия и се знае , че това е болест на интелектуалците . ПО -добре е да вземеш мерки навреме , независимо как ще реагират околните ( а те в повечето случаи или се присмиват , или се отдръпват) , отколкото да влачиш проблема , а той да се задълбочава . Ще те посъветвам и още нещо - не вярвай на " рекъл - казал " и тук във форума . Ако вземаш решение относно здравето си , нека да е с помощта на лекаря ти . Българите имаме навика да се правим на много компетентни , без да се замисляме какви вреди нанасяме с тази наша "компетентност "  . Успех в лечението !  Hug

Последна редакция: вт, 02 сеп 2008, 10:26 от elpidaelpida

# 19
  • Мнения: 305
Аз през деня се чувствам добре,но вечер когато вече съм поуморена ми натежава главата,понякога ми се вие свят,чувствам се отпаднала и единственото ми желание е да си легна,което е нетипично за мен.Спинкам по цяла нощ непробудно. А някой има ли инфо за Золофт?

# 20
Ципралекса и ривотрила ми изписа доц.Александрова -Психиатър от Плевен.Тя ме успокои,че Ривотрила в малки дози не е проблем.Освен това аз съм много чувствителен човек и смятам,че ми е необходим ,за да ме държи по-спокойна.Надявам се когато се почувствам готова за това,поне да го намаля.Доцентката каза,че Ривотрила е по-изчистен от останалите бензодиазепини.Много хора пият години наред Ксанакс.Лексотан,Транксен-зашо никой не говори  за привикване кем тях?Та те са от същата група!

# 21
  • Мнения: 661
Имах една приятелка , също много чувствителен човек . МНого се раздаваше и то за хора ,които не го заслужаваха . КОгато изпадна в депресия , почти всички се отдръпнаха от нея , което допълнително я срина . Накарах я да чете книги за депресията , говорехме си за нейните проблеми . С течение на времето , с много работа върху самата себе си , тя разви здравословен егоизъм  и се научи да се противопоставя на тези , които само искаха да я използват ,  да се бори  с проблемите и да се уважава . Все още е неспокойна и понякога посяга към Ксанакс( преди беше на РИвотрил )  , но само за да заспи , понеже сънят е добро лекарство срещу стреса , на който всички ние сме изложени . Научи се да разпуска , да бъде по изобретателна в туширането на безпокойството си . Аз писах вече , че понякога вземам Ксанакс по същите причини , но не съм го пила от май месец . Не съм имала проблеми със спирането му . Всичко опира до себеконтрола .

# 22
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Ципралекса и ривотрила ми изписа доц.Александрова -Психиатър от Плевен.Тя ме успокои,че Ривотрила в малки дози не е проблем.Освен това аз съм много чувствителен човек и смятам,че ми е необходим ,за да ме държи по-спокойна.Надявам се когато се почувствам готова за това,поне да го намаля.Доцентката каза,че Ривотрила е по-изчистен от останалите бензодиазепини.Много хора пият години наред Ксанакс.Лексотан,Транксен-зашо никой не говори  за привикване кем тях?Та те са от същата група!

Това което ти е казала доцентката съм го чула и от моя психиатър. Напълно съм съгласна, казвам го от личен опит. Пила съм Ривотрил и нито съм имала проблем със спирането, нито с пристрастяване. В психиатрията той е помощен медикамент. Когато започне да ти действа антидепресанта няма да имаш нужда от него. Постепенното, контролирано и прецизирано откъм доза спиране е безпроблемно - гарантирам. Ако някой привикне това по-скоро ще е психическа, а не физическа зависимост. Някой по-горе беше писал за това. Сега понякога взимам 1/4 от 0,5, това може да стане и веднъж в месеца, може и на няколко месеца веднъж.

elpidaelpida, много ми харесват постовете ти. Подписвам се с две ръце под тях. И аз стигнах до много изводи за себе си, за характера и поведението си. Опитвам се да се променям; бавно успявам... но защо трябваше да стане по трудния начин Confused.





 

# 23
  • Мнения: 4 451
Аз бих те посъветвала наред с медикаментите, да посещаваш и психолог (психотерапевт). Определено споделянето на проблемите ти с него (нея) помага много, можеш да разкажеш за всичко, което те притеснява. Ще ти помогне да погледнеш на проблема от страни, да опознаеш себе си по-добре. На мен лично тези терапии бяха от голяма полза, дори бях спряла Ривотрила напълно. Но за съжаление живея не лек живот (имам дете от аутистичния спектър) и проблемите ме връхлитат един след друг и отново посегнах към таблетките. Embarassed

# 24
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Мари_Анка, няма нищо срамно, че ти се налага от време на време да пиеш Ривотрил.
По-добре четвъртинка, за да се успокоиш и да можеш да продължиш напред, отколкото да се натоварваш и да става по-зле. Ако те заболи глава нали вземаш хапче? Това е същото.
 И аз съм "за" психотерапията. Много помага!

# 25
  • Мнения: 661
ivap ,

Благодаря ти за хубавите думи  Hug На някои харесват моите изказвания , на други - не , но това от което се ръководя е ,пишейки тук , да не навредя . Доста неща знам , още много имам да уча , но все пак се надявам да бъда от помощ . НИщо в този живот не става по лесния начин , но трябва да се борим и със себе си , защото от нас зависи семейството ни , приятелите , близките . Работейки върху себе си и когато ние сме добре , можем да помагаме на скъпите за нас хора . В повечето случаи , когато мамата в къщи е болна ,  нещата не вървят както трябва , независимо колко се стараят мъжете ни ( а някои изобщо не се и стараят ) .

# 26
Zdraveyte.Ot dve god.pochti mozhe da se kazhe che go vzemam rivotrila i nay nakraya se sbadna mechtata mi da go spra. Blagodareniena lekarstvoto INSIDON koeto go niama na nashia pazar i si go nabavih ot Turtzia uspiah da go otkazha.S mnogo trudnosti i usilie se poluchi.Taka che ako reshite da go otkazhete struva si s INSIDON -tova e antidepresant mnogo dobar.Zhelaya vi uspeh.Zaponete shemata za piene na lekarstvoto tribva da vi go napravi vashiat psihiatar.Zhelaya vi uspeh!

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Добре де, малко ми е странно да откажеш успокоително с антидепресант- те са с различно предназначение ? Даже обикновено двете се предписват едновременно, защото се потенцират взаимно и ефектът е по-силен.
Въпросът май е по-скоро да спрем ривотрила, но не като го заменяме с друго лекарство, а да го спрем без да се връща тревожността, това  е главната цел.

# 28
  • Мнения: 121
Няма как доктора да е заковал,че е за 6 месеца точно,но ти желая успех.

# 29
  • Мнения: 13
Здравейте, приятеля ми е пил ривотрил 4 години,  преди да се срещнем. Заедно сме от 1.5 год. Казва ,че го е спрял около 2 седмици след като сме се запознали (срещахме се абсолютно всеки ден и след 3 мес. заживяхме заедно). Спрял е и другите медикаменти. Сега ви чета и изниква у мен един въпрос. Всички пишете, че се спира много трудно, а той го е спрял от раз? Мисля, че е пил по 1 хапче на ден, в продължение на 4 год. В съчетание с още някакви хапчета. Възможно ли е да е продължил да го пие, без аз да знам? Пил го е заради паническо разтройство. Но още от началото почнахме да говорим доста на тази тема и ако в началото е имал по 2-3 кризи месечно, сега има по 1 на 3 месеца... Моля ви за отговор.

Общи условия

Активация на акаунт