АВГУСТ е към своя край и нашите бебоци са най-прекрасни знай

  • 15 787
  • 301
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 2 376
Отчитам се веднага Simple Smile


Добрах се най-накрая до ПЦ (мъжът ми потроши всички възможни ПЦ-та и сега борим едно, с по-леки поражения  Crazy ) . Бебчо спи Simple Smile Не знам вие как се оправяте, ние по цял ден/нощ сме като скачени съдове ( Аз, Лоти и една бутилка с вода). Цока 20 мин заспи и след 5 мин Вау-Вау... и хайде пак.

Марта и нашата педиатърка каза , като са ни малки бебетата да не се чудим и да звъним на ГП-та, а да ходим директно или в Института по педиатрия или в Токуда.
Ония ден видях едни петна и газ към Токуда с идеята, че сме хванали млечница, ама слава богу било засъхнала кърма. Трябвало да плакна устата с вода след ядене, но не мога да стигна да стерилизирам лъжица , пък има ли сми от такова нещо  newsm78 ?
Обаче сме наддали 250 грама за седмица  newsm44. Вече сме почти 3 кг. Дано все така да папка милата душичка  Praynig
Докато стояхме и чакахме пред кабинета, изведнъж бебчо реши, че трябва да манджи и като отвори една уста..... (а тя си е гръмогласничка...) и кво да правя, срам не срам, нахраних я.

agramd, имаме развитие с кучето. Първо и изяде чорапите, което означава "вече си в семейството", после ни издебна и я нацелува. Сега е луд по нея. Като ревне бебето и налита на бой на най-близкостоящия... Е малко ревнува, че не го гушкаме вече.. но и това се надяваме да отмине.


Искам да питам не ни ли се полагат децки надбавки и как да си ги добавим?

Бизу , мисля те и стискам палци, скоро да чуем много хубави новини от теб.

# 256
  • Мнения: 88
Здравейте мамита!
Вписвам се и аз в августовския регистър с нашето скъпоценно съкровище.  Мъничкият Лаэар се роди на 18.08 в 17:05 часа с тегло 3.300кг., 50 см. baby_neutral
Благодаря на Бога, че ни подари и това детенце. Сега детските гласчета вкъщи са вече 4 - 2 на дъщерите ми и 2 на синовете ми.
Да са ни живи и здрави!
На всички августовски бебчета желая здраве, много гушкане и поводи за усмихнато гукане. А на мамитата - сили денонощно  ooooh! и предостатъчно обич от близките им.

# 257
  • Мнения: 11
здравейте на всички!! аз нямах много време да пиша последния месец, но ви чета с удоволствие...честито на всички майчета, които вече си гушкат сладките бебоци!!! Laughing
и аз като повечето чужбински майки я карам изцяло натурално..тук в Канада дори за коликите препоръчват само кърма да се дава, нито капки..нищо...та аз купих едни (Gripe Water), обаче си стоят неотворени, та май преминахме периода на коликите..сега Макс е някакси по-спокоен (ама нали вече е на месец, та май и по-разумен стана  Crazy)...обаче понякога го отдавам на изпитата биричка Embarassed
кърмим се на поискване и дундьо е наддал 1.600кг за 1 месец...вече тежи 4.600кг и е 54 см..изобщо съм доволна..обаче много връща след ядене (май и аз имам хиперлактация, защото като почне да яде започва да издава едни звуци и да се нерви, че кърмата тече много бързо..и аз като Котето марта правя едни акробатики на дивана Mr. Green ) ..
тук като цяло много държат на кърменето и всички те подкрепят и насърчават и няма такова нещо, че кърмата не ти стига..тогава просто по-често трябва да се му дава на детето да яде и така..
на Макс също му се появиха едни пъпчици по лицето, но аз ги отдавам на жегата, защото той постоянно се гуши в мен и забелязвам, че му се появяват само там където е лежал върху мен, та сега слагам една пелена между нас, за да не му се търка кожата..пробвах да промивам с чай от лайка и като чели завяхват, ама после пак се появяват (тук последната седмица стана много влажно и топло и може и от това да е!!..вече не знам)..засега не го мажа с нищо ще видим на консултацията като отида на 16.09...
предният път лекарката му откри някакво щракане на хрущяла на ханша (Hip click)  и на 16.10 ще ходим на ехограф, за да видим какво е положението..ако наистина има нещо такова ще трябва да носи едни стягащи гащи за ханша..и така..дано да е всичко наред Praynig

друго сега не се сещам..а ето слинга, който аз ползвам, ама той нещо много не го харесва..става му топло вътре и или мрънка, или заспива в една поза, от която все си мисла, че ще се изкриви  Shocked
http://www.sleepywrap.com/index.php?page=tying-methods
и така..стана малко дълго и накъсано.. #Crazy

# 258
  • Мнения: 26
МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ
Както всички знаем, от началото на 2007 година можем да се радваме на по-добри условия за отглеждането на деца.
315 дни, в които държавата плаща обезщетение от 90% от осигурителния доход. Колкото по-високи осигуровки, толкова повече пари.
Това гарантира 9 месеца отглеждане на спокойствие на детето, без големи финансови притеснения. Важното е да се знае, че тези условия важат, ако сте плащали добри осигуровки поне 6 месеца преди датата на раждането.
Обезщетенията се изплащат от НОИ по лична сметка на майката, а не както беше до миналата година от работодателя. Всички документи се подават от счетоводителя на вашия работодател.

Първи етап: Издаване на болничен за бременност и раждане. Издава ви го гинекологът, който следи бременността, точно 45 дни преди определения термин за раждане. Може да го направи срещу амбулаторна книжка, която трябва да имате. Ако нямате, личният лекар ще ви издаде такава. Трябва да си откриете лична банкова сметка, на която да ви се изплащат обезщетенията. Всички документи /болничният и декларация за откритата банкова светка/ се подават при счетоводителя на фирмата, в която работите, а той ги подава в НОИ. До един месец трябва да получите първата си месечна сума.

Втори етап: След като родите, болничното заведение издава болничен лист с датата на раждане, който отново се предоставя на работодателя и той подава в НОИ.

Трети етап: След 42 дни от раждането педиатърът на детето издава отново болничен, който трябва да е придружен с декларация за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане. Отново счетоводството на работодателя трябва да подаде документите в НОИ. След изтичането на 135 дни болничен, подавате молба при работодателя за 315 календарни дни отпуска, които той няма право да откаже. С тази молба, попълвате и молба декларация за изплащане на обезщетение за бременност и раждане за остатъка от 135 до 315 дни отпуска до НОИ, прикрепяте копие от акта за раждане на детето и работодателят отново ги подава в НОИ.

Четвърти етап: След края на 315-дни имате право на отпуска до навършване на 2 годишна възраст на детето. Майчинството ви /обезщетение за отглеждане на дете до 2 годишна възраст/ е една месечна минимална работна заплата /220лв./. Документите са отново молба до работодателя, молба до НОИ и копие от акта за раждане на детето. Ако желаете да започнете работа, получавате 50% от майчинството си. Можете да го прехвърлите и на близък човек или да наемете детегледачка от Борсата по труда.

Не забравяйте, че ви се полага и Еднократна помощ за раждане на дете. Трябва да имате акт да раждане от общината, в която е адресната регистрация на майката. Там се издава и удостоверение за семейно положение. Сумата се изплаща от службата по социално подпомагане пак по адресна регистрация на майката. Попълва се молба, прилагат се копия от личните карти и удостоверението за семейно положение на родителите и се дава акта за раждане на детето. Тази помощ може да потърсите до 3 години от раждането на детето.


Необходими документи за отпускане на детски надбавки:
Всички детски надбавки се изплащат от териториалните дирекции “Социално подпомагане” по постоянен адрес на родителите.
Приемането на документите е в дирекциите “Социално подпомагане”. Бланка на молбата декларация може да се намери на сайта на Агенцията за социално подпомагане. В представената на сайта структура са дадени и адресите на всички дирекции “Социално подпомагане” в страната.
Ако майката работи, тя трябва да подаде молба декларация, служебна бележка от работодателя - брутен доход на родителите за последните 12 м., акта за раждане на детето и бележка, че детето ходи на училище (ако е на училищна възраст).
В случай, че майката е пенсионерка, за получаването на помощта е бъде необходима само молба декларация. Данните за доходите и за изплатените вече помощи се прехвърлят служебно от НОИ на дирекциите “Социално подпомагане”.

Срокове за подаване на документи:
Майките, които вече получават помощ и едногодишният срок на предходната молба декларация не е изтекъл, имат право на продължаване на изплащането на помощта след подаването на нова молба-декларация.
За майките, които за първи път ще ползват помощта, правото възниква от момента на подаването на документите. Напр. когато срокът на предишната молба декларация изтича до 31 декември 2008 г, документите трябва да се подадат през януари 2009 г, за да няма прекъсване на изплащаните детски надбавки.
По 25 лева са детски надбавки, които родителите ще получават за всяко дете през 2008 година, ако месечният доход на член от семейството е под 300 лева.

Еднократните помощи за раждане на дете се изплащат само на български граждани. Изплащат се независимо от това дали майката е осигурена или не. Помощите се предоставят, за да подпомогнат финансово родителите на детето. Правото на тази помощ възниква с раждането на живо дете. Помощта се изплаща по реда на държавното обществено осигуряване, доколкото някой от родителите работи или се осигурява за всички осигурителни случаи. Помощта се изплаща на майката, а ако тя не работи – на бащата. Правото за получаване на еднократна помощ за раждане на дете възниква от момента на раждането на детето и се установява с оригинално удостоверение за раждане. Помощта може да бъде поискана в срок от 3 години, считан от края на годината на раждането. Размерът на еднократната помощ за раждане на първо дете е 250 лева, за второ дете - 600 лева, а за всяко следващо – по 200 лева.

НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА ДЕТЕГЛЕДАЧКА ПО ПРОГРАМАТА В ПОДКРЕПА НА МАЙИЧИНСТВОТО

Ред за кандидатстване:
По-долу са изброени необходимите документи, които се подават в Дирекция “Бюро по труда” .
Ред и условия за включване на майките в програмата:
Желаещите да се включат подават 1. писмено заявление в дирекциите “Социално подпомагане” по постоянен или настоящ адрес, когато е различен от постоянния.

Прилагат 2. Удостоверение за обстоятелството, че са с право на обезщетение при отглеждане на малко дете по чл.53, ал.1 или по чл.54, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване.
Удостоверението се издава, както следва:
Ø от териториалното поделение на НОИ, ако на майката плащанията на паричното обезщетение по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване се извършват от НОИ.
Ø за майките, заварени в отпуск за бременност и раждане по чл. 163 от КТ или в отпуск за отглеждане на малко дете по чл.164, ал.1 от КТ към 1 януари 2007 г. и в получаване на парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, удостоверението се издава от:
- осигурителите - за наетите от тях лица;
- от едноличните търговци, които имат наети на работа лица - за тях и за наетите от тях лица;
- от търговските дружества - за собствениците и съдружниците в тях;
- териториалните поделения на НОИ - за самоосигуряващите се лица, заварени към 01.01.2007г. в получаване на обезщетение при бременност и раждане или за отглеждане на малко дете по чл.53, ал.1 или по чл.54, ал.1 от КСО, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършват от териториалните поделения на НОИ (за лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, за земеделските производители и тютюнопроизводителите и за едноличните търговци, които нямат наети на работа лица).

В рамките на периода след изтичане на отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ, до навършване на 3-годишната възраст на детето, майките, които желаят да се включат в програмата, прилагат към писменото заявление(1) 3. служебна бележка от работодателя или друг документ, удостоверяващ трудовия/осигурителния статус, както и 4. копие от акта за раждане на детето.

Не се допуска едновременно осигуряването на грижи за малко дете от безработно лице по програмата и ползването от родителите на правото на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8- годишна възраст по чл.167а от КТ.

Условията, на които трябва да отговарят безработните лица, желаещи да се включат в програмата са:
- да са регистрирани в дирекции “Бюро по труда”;
- да представят в дирекциите “Бюро по труда” удостоверение от съответния психодиспансер, че не страдат от психически заболявания.
Дирекциите “Бюро по труда” извършват първоначален подбор и организират провеждането на интервю на майката с подбраните безработни лица. Насочването на безработните лица за наемане по трудово правоотношение на разкритите работни места се извършва в съответствие с избора на майката, която има право сама да избере безработното лице, независимо от спецификата на образованието и професионалния му опит. Наличието на родствена или съпружеска връзка между майката и безработното лице не е пречка за участие в програмата.
Работодател по програмата са дирекции “Социално подпомагане” на територията на цялата страна.

Подробна и конкретна информация относно реализацията на програмата майките и безработните лица могат да получат в дирекции “Бюро по труда” по местоживеене.


Накратко това ви дава възможност да наемете безработен, регистриран в Бюрото по труда да отглежда детето ви в дома до навършване на 3год.( Безработният може да е и ваш роднина - майка, свекърва, леля, сестра, съпруг и т.н.) Заплатата от 220 лв. му я изплаща Бюрото по труда, с което се сключва трудов договор. Тези 220 лв. са брутно възнаграждение и от тях се приспадат данъци и соц.осигуровки.
Макар и не идеална това е алтернатива на яслата, а тъй като възнаграждението, което се поема от държавата е смешно ниско, може да доплащате по ваше усмотрение на наетия човек.

Ето и най-новите промени:
С промените в кодекса се залага правото на бащата след раждането и изписването на детето от болница да ползва 15 дни родителски отпуск. В тези 315 дни, в които майката получава 90% от заплатата, след шестия месец бащата може да поеме останалите три месеца. По желание. И семейството да прецени. Майката, ако получава повече, може да се върне на работа.

Добавям още новости:
220 лв. заплата на баби да си гледат внучетата
По 220 лв. от държавата на месец ще получава всяка баба или дядо, ако си гледат внучето от 9-месечна до 3-годишна възраст. Единственото условие е възрастните хора да са пенсионери. Целта е младите майки да могат да тръгнат на работа по-рано, а роднините им да имат и финансов стимул да им помагат при отглеждането на детето. Това предвиждат промените в Закона за заетостта, които българските министри приеха на редовното си заседание вчера.
"Младите родители могат да кандидатстват и в трудовите борси за помощник при отглеждането на детето, ако нямат подходящ роднина. Единственото условие е бебето да е навършило 9 месеца", обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Той допълни, че възрастният помощник ще взема по 300 лв. на месец, ако гледа близнаци.
Възрастните хора ще вземат възнагражденията като бонус към пенсиите си, предвиждат промените в закона.
Татковците да получават платен отпуск до 15-ия ден след раждането на бебето, предвижда приетият вчера Национален план за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете 2008-2009 г. Целта е бащите да се включат активно в грижите за новороденото. Според някои майки обаче е възможно мъжете да тръгнат да празнуват появата на наследник по време на двуседмичния отпуск.
Младите бащи ще имат право на тримесечен отпуск, след като бебето навърши шест месеца. Така татковците и майките ще могат да спят на смени нощем, когато децата реват от никнещите зъби.

Източник: в. Монитор

 

# 259
  • Мнения: 1
Pomilvana, чудесна новина, да е жив и здрав мъника Лазар и да хапва и наддава добре! Ще чакаме разказ за раждането (че аз все още съм доста заинтересувана, като чакаща), ако имаш възможност! ЧЕСТИТО!

Feb, надявам се всички проблеми скоро да отшумят и малчо да качи хемоглобина! Радвам се че папка добре и както виждам е доста интелигентно момче, щом различава записа от реалитито  Party Heart Eyes

Аз благодаря сърдечно на всички ви за позитивната енергия и пожеляния, които много ме сгряват и ми дават ужасно много кураж!
Hug Hug Hug Hug Hug Hug

# 260
  • Мнения: 26
Bizu миличка аз не го пиша всеки път, но те наглеждам да знаеш  Wink Стискам палци и вярвам, че раждането ще мине леко и безпроблемно. Много целувки и прегръдки и от мен, и цялата ми положителна енергия  Hug Heart Eyes

# 261
  • Мнения: 1
Мерси, Асенце  Hug благодаря и за полезната информация по-горе  Peace

Лека нощ и целувки на всички сладки малки бебчета! Нека бъдат добрички към своите ангели-пазители  - красивите им мамчета   bouquet  bouquet

# 262
  • Мнения: 88
Здравей, Bizu!

Раждането мина определено с Божия помощ, без да преувеличавам. Тапата ми падна на 15.08., а терминът ми беше на 19.08., така че на 17.08 влязох в болницата с някакви болки. За 10 часа престой в предродилна зала направих само 1 см. разкритие - от 3 на 4 см. Болки имах, но раждането не започваше като процес. Тогава дойде едно мами до мен със силни контракции, която след около час стресна всички. Тоновете на бебето й паднаха рязко и се изгубиха. Всички се разтичаха. А аз...просто започнах да се моля за нея и за бебето й от все сърце. Много ми измиля. Спешно извадиха бебето със секцио. Като чух плача му, ревнах от благодарност към Бога. Това беше неописуем момент. След това при мен нещата се развиха за 2-3 часа. Родих на 2 напън без разкъсвания. Пак плаках от радост.
За мен това раждане е особено специално и защото искахме да кръстим детето ни Лазар /което значи Бог е Помощник/. Мисля че моя син си дойде с името. Вярвам, че Бог помогна на онази жена и на мен.
На теб желая всеотдайно обгрижване от лекарския екип, всичко да мине успешно и накрая да има прекрасен празник в чест на новодошлото съкровище.

# 263
  • Мнения: 702
Добро утро момичета!
Аз изпратих каката на градина Пепо заспа и с голяма чаша кафе,сядам пред компа да видя как сте!
Моя шоши също връща,най вече в моментите в които си вълнува и маха с ръчички!
Асе много са сладки Вики и Денис,както и Ния на Граци,направо ви завиждам,че се събирате,аз тук в Марково си обикалям сама с количката,то не,че, има много къде да се отиде,всичките ми приятелки са с по големи дечица колкото Ивайла и работят и общо взето с Петърчо сме си самички!
Pomilvana честити ти син,добре дошла при нас,колко са големи другите ти дечица?


# 264
  • Мнения: 2
добър ден   bouquet

аз тази нощ не бях пожалена от малката Годзила при все че съм рожденичка, бебо се събуди в 2 и общо взето през пол час бяхме я на гърда я на ръце, най-сетне заспа ама аз се разсъних #Crazy сега едно кафе и обратно в леглото да си дремя.

първо да ви почерпя - днес ставам на 29 години, а Бориско на 21 дена.. newsm18 Tada beer2 beer beer3

ние вчера бяхме в мола, ама май много не му хареса и накрая ревна горкото:) но пък мама трябваше да бъде закичена с подарък та нямаше начин Mr. Green

Асе, мерси за инфото , бебоците са супер, да ме включите и мен в тия разходки като почна сама да вдигам количката, че засега се въздържам. къде излизате най-много?

Нашето оченце междудругото не се оправи от кърмата. в момента е доста зле- цялото се покрива със жълт даже зеленикав направо секрет който засъхва по мигличките и аз го чистя с преварена вода през 2 часа..ама той продължава да си се образува и така сме вече 3ти ден май..явно нещата няма да разминат без капки...да препоръчате някакви?  newsm78

Иначе гъбичките изчезнаха за 1 ден! много се радвам, че ви послушах и купих Дактарина, направо е вълшебен! Peace

ами това е от нас, хайде Бизу, чакаме те  Hug

# 265
  • Мнения: 0
Здравейте момичета
kovatcheva благодаря за милите думи . радвам се че всичко завърши добре.след много битки и притеснения сега си гушкам бебето Praynig . благодаря на господ и на напредналата медицина. сега вече притесненията са от друго естество.
малката изобщо не иска вече да яде  и да спи.незнам какво да правя. мързи я да суче ли незнам. яде по 2 мин и спира. започва рев а не иска да яде ,след час се повтаря същото. по цяла нощ не спи и по цял ден.бяхме на консултация, не казаха да има проблем. ако продължава да реве ще я водя на друг педиатър, да чуя още едно мнение

# 266
  • Мнения: 1 266
Нашето оченце между другото не се оправи от кърмата. в момента е доста зле- цялото се покрива със жълт даже зеленикав направо секрет който засъхва по мигличките и аз го чистя с преварена вода през 2 часа..ама той продължава да си се образува и така сме вече 3ти ден май..явно нещата няма да разминат без капки...да препоръчате някакви?  newsm78

Гноен конюнктивит. Капките са Тобрекс. Преди да сложиш капките, почисти с памуче (клечка за уши) с физиологичен разтвор и направи лек масаж на слъзното каналче (вътрешния ъгъл на окото откъм нослето). След това сложи капките. Проблемът би трябвало да се размине, иначе каналчето се отваря от лекар със сонда, когато стане на половин година.

Да бе, много съм отнесена:
ЩАСТЛИВ РОЖДЕН ДЕН, разбира се Simple Smile
Да растеш като щастлива майка, а Борис да расте като щастлив син!   bouquet

Последна редакция: чт, 04 сеп 2008, 09:51 от Котката Марта

# 267
  • Мнения: 1
Мила Буби, ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН! Бъди много щастлива с малкия Борис и неговия тати! Желая ви само приказни моменти и весел празник!
  bouquet  bouquet  bouquet


Аз само да хвърля едно око и отивам да си правя нещо за закуска  Peace Днес съм на преглед от 14:30ч надявам се да ми кажат че ще раждам  Mr. Green

# 268
  • Мнения: 2
Нашето оченце между другото не се оправи от кърмата. в момента е доста зле- цялото се покрива със жълт даже зеленикав направо секрет който засъхва по мигличките и аз го чистя с преварена вода през 2 часа..ама той продължава да си се образува и така сме вече 3ти ден май..явно нещата няма да разминат без капки...да препоръчате някакви?  newsm78

Гноен конюнктивит. Капките са Тобрекс. Преди да сложиш капките, почисти с памуче (клечка за уши) с физиологичен разтвор и направи лек масаж на слъзното каналче (вътрешния ъгъл на окото откъм нослето). След това сложи капките. Проблемът би трябвало да се размине, иначе каналчето се отваря от лекар със сонда, когато стане на половин година.

Да бе, много съм отнесена:
ЩАСТЛИВ РОЖДЕН ДЕН, разбира се Simple Smile
Да растеш като щастлива майка, а Борис да расте като щастлив син!   bouquet

както винаги СЪРДЕЧНО БЛАГОДАРЯ за навременната и компетентна намеса, кактои за пожеланията   bouquet

# 269
  • Мнения: 1
Pomilvana, много хубав разказ! Майчетата с по-повече дечица, звучат толкова благо и мило  Hug Hug Дано и аз се насладя на раждане като твоето Praynig Praynig

Лазар е прекрасно име, пусни малко снимки, когато имаш време  Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт