Да го подкрепя ли?

  • 8 279
  • 154
  •   1
Отговори
# 105
  • софия
  • Мнения: 636
Привет, мами! Имам добър мъж, който е на държавна работа - полицай е, Сега е решил да напуска и да си търси по-платена работа,Притесняваме това че ние сме по на 35 години живеем в провинцията имаме детенце на 9 год а той иска да ходи в София за повече пари Дали да го подкрепя бихте ми помогнали с мненията си?!?
Аз не бих!  Naughty
Мъжът и жената трябва заедно да бъдат родители, не от време на време. Не приемам мъжа ми да си идва събота и неделя, дори да изкарва повече пари. Ами вниманието, времето заедно, споделянето...не, благодаря!
И аз мисля така. Парите не заменят любимия човек до теб. За тези четири години откакто сме семейство не сме се разделяли нито за ден-щастлива съм, че това е така и че мога да споделя всеки един момент от живота си с моята половинка.

# 106
  • София
  • Мнения: 10 430
Аз не бих го подкрепила, дори бих се обявила категорично против. Ако е временно, докато се устрои и уреди квартира, училище и т.н. - О.К.. Супер! Миналата зима за малко да не се преселим в малко крайморско градче така, жалко, че не стана. Но с намерения постоянно да живеете така... newsm78...до пенсия ли ще карате резделени? Егати парите дето ще ме накарат да прежаля семейството си! Добре че и мъжът ми е абсолютно на същото мнение.

# 107
  • Мнения: X
Ако е за постоянно,и аз не бих подкрепила.Това означава две домакинства,двойни разходи за всичко-ток,вода,телефони,храна,транспорт+ всяка седмица и до В.Търново...наем в Сф...Каква заплата ще получава,че да му стига да си покрива разходите в Сф,да дава и на теб с детето и да ви остават ,да спестявате?!Нещо не мога да си го представя...

# 108
  • Мнения: 1 761
Първо да те уведомя, че правото на свободно предвижване е залегнало в хартата на правата на човека. Теб обаче надали те вълнува това, защото звучиш като някой със средновековни крепостни разбирания за живота и света...но ако те успокоява, разликите между теб и някоя жителка, да не кажа селянка, защото теб това много ще те засегне, на Арканзас като манталитет са нулеви.

Днес плюеш пришълците от други градове, утре съм сигурен, че ще плюеш по имигрантите, се някой ще ти е виновен за нещо.

Има два вида пришълци в София и другите големи градове. София не е изолиран случай, нито в местен, нито в световен мащаб. От личен опит знам, че Варна преминава през същата метаморфоза. Та да се върнем пак на тези, които ти тровят животеца. Първата група са добре образовани, търсещи по-добро заплащане и развитие на кариерите хора. Мога спокойно да твърдя, че този тип хора получават доста добри пари и би трябвало да плащат и повече данъци. Сигурно не знаеш, но общинските бюджети се определят и финансират от правителството, не директно от хората. А в България, сивата икономика е 40+%. Така, че сърди се на правителството, че не може да си събира и разпределяправилно данъците, самите хора с нищо не са ти виновни. Напротив, те създавт предпоставки София да е един  чудесен град, но пак кавам вси1коопира доправителство и кметове.

Втората група са хора, дошли тук за да започнат от дъното - сервитьори, строители, бакшиши. За тях дова с данъците не важи с такава сила, но те са източник на евтина работна ръка и тяхното наличие държи много продукти и услуги , които ти сигурно ползваш, на прилични цени. Я си представи какво ще стане ако всички сервитьорки и бакшиши последват призивът ти и се изнесът от София?

Някой в темата спомена New York - градът е постоянно заливан от миграционни вълни, както на местни така и на чужденци, гонещи мечтите си. ЛА и Лондон са изложение на същите миграционни процеси, постояннен приток на "външни" и точно в това се дължи успехът на тези мегаполиси - способността им да събират таланти, мечтатели, хора които смеят да опитат и да поемат рискове. Тези градове създават атмосфера на прогрес, ти искаш застой.

Има една теория - Clustering Theory, според която, хората търсят себеподобни индивиди да дружат и работят с тях. Така се образуват и горещи икономически точки като Силиконовата долина и Сиатъл (прогмаисти и инжинери), Лондон и НЙ (финанси) и тн. Така, че пак казвам, не вини тези, които търсят по-добър живот и среда в Сф!

Благодарение на свободното движение на хора,стоки и финанси, ти имаш зимно време,а и въобще имаш, продукти като банани и портокали. Зачерkнеш ли едното, зачеркваш всичките. Ти явно не помниш живота преди 1989, но това не е голям проблем, вземи прочети как е живота в Северна Кореа - странна която ограничава движението на своите поданници в и извън страната.

И един въпрос...ти някога излизала ли си от страната, борила ли си се за виза? Малко ме съмнява, може да си родена в Сф, но имаш провинциално мислене. И запомни - човек не избира къде се ражда, а какво прави с живота си.


Най-накрая да прочета един разумно написан пост.

# 109
  • Мнения: 3 777
Един глас за Гризанка! Laughing
Добре си спомням времето преди 89 г....Ако можеше да се върнееее
В София ще останат достатъчно сервитьорки и бакшиши, за да обслужват софиянци, повярвай ми! А глупостите, че в Ню Йорк и ЛА било същото-ок, така е, но това е проблем, а не гордост и радост за местните жители!

п.п. Бих могла да мина без банани през зимата. Peace Joy
О, по темата: не бих подкрепила съпруга си, но и той не би поискал подобно нещо от мен (а и от себе си).

# 110
  • Мнения: 1 404
Вие се познавате най-добре, но все пак като тегли чертата колко пари ще изкара всъщност -квартира, ток, храна струва ми се леко несериозно.


 Peace Напълно подкрепям. И не  ми е ясно защо всеки си мисли, че в София парите падат от небето....

# 111
  • Мнения: 48
Големия град не е за всеки. Аз го направих, подкрепих го, но явно не бяхме подготвени за премеждията, които "предлага" големият град и сега вече съжалявам, че не си останахме в спокойния, непретенциозен, свестен и тих град.

# 112
  • Мнения: 48
Парите не винаги са най-важното нещо в този живот.

# 113
  • Мнения: 7 947
Лерман, боже колко думи и чак теории...само за да кажеш, че и ти не си роден на Попа и се чувстваш засегнат от онези, които не искат "пришълци" в родните си градове...еми всеки има право на мнение. Ама темата не е за това все пак!

Авторката, какво стана всъщност???

Последна редакция: пн, 27 окт 2008, 14:37 от viliko

# 114
  • Мнения: 39
... но не мога да си обясня защо хората, които живеят на дадено място, се смятат за нещо повече от други, които живеят на друго...  newsm78 Можете просто да си оградите София с бодлива тел и да не допускате никой да влиза, но да се разберем: И НИКАКВО ИЗЛИЗАНЕ!  Naughty
PeaceЩом като на вас ви е писнало от пришалци , на лято си стойте в Софията. Всичките се изсипвате в провинцията: и ние като вас не можем да дишаме по плажовете и курортите ама не се оплакваме! 
Някога Хемингуей е казал че всико което се намира по-далеч от морето е провинция така че да се разберем кое вие софиянци наричате провинция!

А иначе по темата на авторката не мога да дам съвет. И ние с мъжът ми живеем разделени в по-голямата част от времето (пътува), но да не чува дявола си живеем добре(не от финансова гледна точка) от три години сме така и засега не се оплаквам  Praynig

# 115
  • Мнения: 3 423
Съжалявам,че не видях авторката да пише какво са решили.
Аз лично бих подкрепила съпруга си,но само при положение,че е временно,т.е. нека наистина си вземе един месец неплатен отпуск да с епробва и види как е и ако прецени,че така може да се преживява в София нека изтегли и вас. Разбирам нежеланието ти да се преместиш там,От редките си гостувания в столицата наистина виждам,ч е епренаселено,трафика е ужасен и въобще....и все пак е някаква възможност,щом е решил не го спирай,че след време само теб ще обвинява,а и колкото и да не ти харесва там,все пак ще си бъдете всички заедно-приеми го като плюс.
При мен ситуацията е различна-аз искам да се преместим в Сф,съпругът ми не. Трудно бихме с еоправили финансово,защото всички ни казват,че ако не си докарваме общ мес.доход около поне 3000лв няма да се справим,а и детенцето ни е още бебе,варианта за нея е само частна ясла,където не са много деца и съответно няма да с еразболява надявам се толкова,а и ще получава повече грижи. Но пък яслата е много скъпа,а според наши изчисления можем да докарваме доход средно 1800лв-което е нищо,поне за начало така мислехме. Да,обаче пък никога няма да си простя,ако не пробвам,точно аз пък може да се окаже,че не се спрявям там. Сега е ред на Гризанка да ме погне и е съвършено права,само,че ако тя живееше,където съм аз,щеше да ме разбере.

# 116
  • Мнения: 1 404
Съжалявам,че не видях авторката да пише какво са решили.
Аз лично бих подкрепила съпруга си,но само при положение,че е временно,т.е. нека наистина си вземе един месец неплатен отпуск да с епробва и види как е и ако прецени,че така може да се преживява в София нека изтегли и вас. Разбирам нежеланието ти да се преместиш там,От редките си гостувания в столицата наистина виждам,ч е епренаселено,трафика е ужасен и въобще....и все пак е някаква възможност,щом е решил не го спирай,че след време само теб ще обвинява,а и колкото и да не ти харесва там,все пак ще си бъдете всички заедно-приеми го като плюс.
При мен ситуацията е различна-аз искам да се преместим в Сф,съпругът ми не. Трудно бихме с еоправили финансово,защото всички ни казват,че ако не си докарваме общ мес.доход около поне 3000лв няма да се справим,а и детенцето ни е още бебе,варианта за нея е само частна ясла,където не са много деца и съответно няма да с еразболява надявам се толкова,а и ще получава повече грижи. Но пък яслата е много скъпа,а според наши изчисления можем да докарваме доход средно 1800лв-което е нищо,поне за начало така мислехме. Да,обаче пък никога няма да си простя,ако не пробвам,точно аз пък може да се окаже,че не се спрявям там. Сега е ред на Гризанка да ме погне и е съвършено права,само,че ако тя живееше,където съм аз,щеше да ме разбере.

Не знам защо си мислите, че в София заплатите са по 3000 лв? Цял живот жиея тук и ако не си наистина много квалифициран, с поне 3 езика и много опит, повече от 800 много, ама мнооооого трудно се взимат.  Големите пари са за програмисти, софтуерни специалисти, архитекти и тнт...
Никой няма да ти даде повече от 800 лв (даже и това се смята за голяма заплата), само защото си дошъл у големото село. Да не говорим за наемите, панелна гарсониерка в най-крайните квартали средно над 150 евро.

# 117
  • Мнения: 3 423
аннтония много ясно съм писала,че общия доход според софиянци трябва да е 3000лв,а не,че само единия от нас ще взема толкова ooooh!,точно затова и писах,че най-много според нашите изчисление бихме си докарвали заедно около 1800лв! Напълно наясно съм!

# 118
  • Мнения: 0
Да, не съм роден на Попа, роден съм на пъпа на Варна, все тая, няма голяма разлика след като и двата града са заляти от пришълци. Разликата е кой как го приема, дали ще се отдадем на махленски шовинизъм (днес тия от другите градове/села, после чужденците, после циганите и тн) или ще потърсим и ползите и истинските причини за ставащото около нас. Явно този тип поведение не допада на индивиди като viliko, малко е сложен, изисиква усилие и търпение да се запознаеш обстойно с даден проблем, а и защо да се хабим заради някакви "чужденци", "натрапници"...

Истината е че отдавна не живеем в хомогенно общество, както нашите баби и дядовци, и свободното движение на хора и урбанизацията са неизбежни. В един динамичен свят и динамично общество термини като "кореняк" губят смисълът си.

GeoNadin твърди, че миграцията била повече проблем за градове като НЙ, Лондон и ЛА. Да, мога да се съглася до някъде с нея - повече хора, повече замърсяване, повече трафик, по-високи наеми поради по-високото търсене. Но...май с това се изчерпва всичко и благодарение на всички тези "пришълци" Калифорния и НЙ имат икономики по-големи от тази на България. Позитивният ефект от наличинето на неспирен поток имигранти към Ню Йорк е добре документиран. През 70-те години, населението на града се свива с 10% и НЙ е изправен пред същата заплаха както повечето стари градове в САЩ (Бостън, Кливланд...). Бладодарение на имигрантите обаче, градът се спасява. Имигрантите формират около 43% от работната ръка в града (от финансити и доктори до строителни работници). Те обичайно се заселват в по-евтини и неразвити квартали и с течение на времето спомагат за облагородяването на тези квартали - за справак Бронкс, Брулин, Куинс и дори Харлем.

Проблемът в БГ е, че неуспелите в Сф имат малко стимули да се върнат по родните си места, както като икономическа перспектива, така и като народопсихология (Как така да се върна на село, всички ще ме мислят за загубеняк!)

# 119
  • Мнения: 654
Защо объркахте тема?
Става дума за едно семейство изправено пред сериозна стъпка.
В Дарик новините има анкета ,,Най- добрия град за живеене",вървете там.

Общи условия

Активация на акаунт