Витамин Д - нужни ли са добавки наистина?

  • 2 386
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 814
Детето ми се роди през септември.
Давала съм вит. Д през зимните месеци до април.
Много зависи и от това дали детето качва по 500-600 гр. на месец или по 1500 гр.

# 16
  • Мнения: 1 404
Много зависи и от това дали детето качва по 500-600 гр. на месец или по 1500 гр.
Съгласна PeaceНа първото дете не съм давала,всичко беше Ок,но сега бебето наддава по1500 гр на месец и направи рахит Sad

# 17
  • Мнения: 3 069
не може да се натрупат запаси за зимата!
Едно дете трябва да се извежда всеки ден (ако времето позволява) а зимата да се приема Вигантол ако педиатъра е преценил.

# 18
  • Мнения: 3 869
stelt,
Благодаря за линка. Всъщност точно на това се надявах - коментарите да са подтлатени с допълнителна инфо. И аз намирам връзката между наддаването на детето и нуждата от вит. Д, но наистина въпросът е как да преценим. Лично аз нямам доверие на педиатъра - не за друго, просто няма как от 3 мин. виждане и 2 въпроса към мен да прецени състоянието на детето...
Предполагам, че темата е била многократно обсъждана досега, така че ако някой може да даде линк към предишни теми -   bouquet

# 19
  • Мнения: 6 713
Предполагам, че темата е била многократно обсъждана досега, така че ако някой може да даде линк към предишни теми -   bouquet

Ползвай търсачката като за начало. Peace

Ами аз с какво да подплатя моя отговор, освен, че имам доверие на педиатъра си, и правя каквото ми каже. Мисля, че щом е завършил медицина знае повече от мен Simple Smile

# 20
  • Мнения: 422
А трябва ли да се дава задължително сутрин? newsm78

# 21
  • Мнения: 2 401
И според мен педиатъра е този, който трябва да прецени, НО поне в нашия случай изобщо не виждам някаква задълбочена преценка, съветът е детето е добре, но ти за всеки случай си му давай, това не ми изглежда много надеждно! Confused

# 22
  • Мнения: 3 869
Ето още нещо по темата:
http://www.biberonbg.com/info/vitamind.htm

звезвиче,
и за не бих била от доволна от подобен отговор; то, и при нас горе-долу същото се получи  Sad

# 23
  • Попово
  • Мнения: 687
според мен пролет, лято и есен не е нужна добавка от каквото и да е, вече от октомври ноември до към март не е лошо да се дава  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 3 092
Лично аз нямам доверие на педиатъра - не за друго, просто няма как от 3 мин. виждане и 2 въпроса към мен да прецени състоянието на детето...
тогава можеш да го смениш  и да темата е обсъждана много пъти,
просто ползвай търсачката.

# 25
  • Мнения: 2 111
Дъщеря ми е родена октомври и давам вит.Д.
Педиатърът каза да го давам до 1 година без прекъсване.

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ето един линк (и друг път съм го давала в по-стари теми) с изключително подробна информация за различните лица на дефицита на вит. Д и проблемите, свързани с липса и предозиране - има много интересни материали:
http://www.vitamindcouncil.org/
В кърмата се съдържа много малко количество вит. Д , тъй като се очаква бебето да си го набавя самостоятелно през кожата, а не чрез храната. Дълго време даже се е смятало, че в кърмата изобщо няма вит.Д, но преди 30-тина години е открита една особена водоразтворима форма - при всички случаи обаче съдържанието в нея не може да осигури цялата нужна за детето дневна доза, ако детето не се извежда навън.
Има и друго - ако майката е била с дефицит на вит.Д, както е много често случая с живеещите в голям град, избягващи излизането навън и обилно употребяващи кремове с висока UV защита майки, тогава и детето няма да има адекватни запаси, натрупани през бременността и оттам вероятността да се получи дефицит е по-голяма. Един начин това да се компенсира е майката да приема допълнително вит.Д по време на кърменето - чрез рибено масло (което има и други ползи и създава добър профил на мазнините в кърмата) или чрез бебешките препарати; в този случай приемът на майката може да повлияе на статуса на бебето.

# 27
  • Мнения: 5 940
По-напред съм обяснила, че не давам. Сега ще напиша и мотивите си:
-трябва много малко незакрита и ненамазана от тялото площ, за да се синтезира необходимото количество витамин Д при положение, че детето излиза навън всеки ден
-живея в краен квартал, почти село, смятам, че е достатъчно чисто
-синът ми се храни с адаптирано мляко, което е допълнително обогатено
-всеки ден, включително и зимата, е минимум по пет, шест часа навън. Имаме двор, винаги е бил навън
-предозирането е общо взето толкова опасно, колкото и недостигът
След втория месец синът ми качваше три месеца поред над килограм, но никога педиатърът не  е зебелязвал симптоми на рахит.

# 28
  • Мнения: 1 336
Добре де каква е вредата ако се дава в умерени дози? И има ли изобщо такава?

# 29
  • Мнения: 14 490
Добре де каква е вредата ако се дава в умерени дози? И има ли изобщо такава?

ти какво разбираш под умерени дози?
мойта педиатърка я питах да давам ли като съм почнала да храня с АМ, в което има витамин д, тя отговори "да" без въобще да се замисли дали няма да се предозира детето.
иначе в книгата която ползвам пише деца хранени с АМ в количество повече от 560 мл на ден нямат нужда от добавка на витамин д.
аз даже и като кърмех давах нередовно някъде около месец

Общи условия

Активация на акаунт