Яслата/7/ :)

  • 17 363
  • 285
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 3 249
За играчките и аз смятам, че не е редно да се внасят за доброто на самото дете. Поне не в тази крехка възраст и при тези първи стъпки в яслата.

Представям си дъщеря ми - влиза с най-любимата си кукла/количка или каквото там реши, другите деца й я дърпат и тя през цялото време ще трепери и ще трябва да се защитава. После лелките се сменят и иди обясняай, че това е твое, като си на 1 година и не можеш да говориш. По-добре не. Лично мнение.  Peace

Може би бих й дала нещо като "талисманче" - нещо малко и тайно, което да си сложи в джобчето и да си знае, че е само там... Но пък моето дете е още малко за такива неща, няма да разбере смисъла.

А за строгостта - и аз много се шашнах от главната сестра, но си давам сметка, че поне единият възпитател трябва да е строг и да всява респект, иначе не виждам как ще се справят с 20-25-30 деца на куп. Не казвам да се кара, особено безпричинно, но да има правила и те да не се пристъпват. Например всеки път да се прави забележка на дете, което се бие/рита/щипе/хапе/блъска и дори ако трябва временно да се отстранява от играта. Дори това да е моето дете...

Ох, отплеснах се. Сега разтягам локуми тука, ама на 15.09 сигурно и аз ще рева, че лелката на Симона е твърде страшна  Rolling Eyes

# 196
  • Мнения: 789
И ние май ще почваме от 15-ти. Чудя се изследванията за колко време ще станат и трябва ли ми направление от моята лекарка за Васермана? Педиатърката ни беше отпуска и от понеделник ще е на работа. Надявам се да станат изследванията навреме и да не закъснеем с тръгването.

За играчките и аз си мисля, че от една страна е добре да си е с любимата играчка, за да си я гушка и да се успокоява, но от друга пък непрекъснато ще трябва да си я пази от другите деца и май е по-добре без.

Чудя се дават ли шишета с вода. Ива си заспива с нейното, та ако не дават ще е сложно.

# 197
  • Мнения: 382
На нас не ни разрешиха да внасяме наше шише с вода, от ХЕИ не давали да се внася нищо, стои си в гардеробчето отвън.Попитах  дали си е поискал да пие вода , казаха , че периодично лелята им давала.И в същото време ходим с малки автомобилчета/метални , без опасност нещо да се отчупи от тях и някой да го глътне/ всеки ден от вкъщи , казаха ,че може щом го успокоявали.Явно през цялото време ги стиска в ръце, защото като си го взимам са у него , не ги е зарязал някъде.Ще пробваме да увеличаваме времето на престоя, но след понеделник, защото след престоя в къщи драмата в понеделник е отново голяма.

# 198
  • Мнения: 8 289
В нашата ясла даваха да си носим играчки. Отначало си ходеше с възглавничката из залата. Оставихме му я няколко месеца там да си заспива с нея. Чак като тръгна на дежурна ясла я върнахме вкъщи. По едно време се разхождаше вътре с един телефон. И чашка с накрайник бяхме занесли отначало, защото не беше много внимателен с обикновена и разливаше често. Сега също понякога ходи с играчка в яслата, но си я оставя сам в шкафчето. Изобщо не иска да я вкарва вътре. Едно от момиченцата в групата му, си ходи с един голям плюшен пингвин. Те обаче си го носят винаги, защото тя без него не заспива нито в яслата, нито вкъщи. Така че си го разнасят. Всички деца знаят, че това е на Ели "па-па" - хлапетата го мислят за патка - и никой не й го пипа.

# 199
  • Мнения: 2 908
Хайде да се запиша и аз в отбора-тръгваме на 15-ти септември на ясла,вече чакам резултатите от изследванията.При нас не искат Васерман.Казаха ми,че не пият от техни шишенца,а от чаши ги учат,моята още не може сама да се храни,интересно ми е колко гладна ще ми я връщат вечер,защото от самото начало ще остава до 16ч-така изискват при нас-няма до обяд,няма за час-два.За памперса писах в една предна тема-не знам как ще е при нас,защото тя е с гащички,без памперси,но пишка"на поискване"у нас,иначе навън стиска-не желае да пишка клекнала или в заведения за сега-знае си само гърнето в къщи.Не ми се е напишквала навън-стиска детето.За тези слагания "под час" в яслата ,май и аз ще вдигам пара,защото децата са различни-повечето са с памперси още,но има и без и тези без, смятам,че трябва да ги третират малко по-различно,защото децата със, могат по всяко време да се изпишкат в памперса,но децата без не разбират в началото,че трябва да стискат 2 часа например ,а и не могат да пишкат в гащите. #Cussing outМалката няма проблеми да я изпишкавам и преди тръгване сутрин-тя като и кажа-хайде маме да пишкаме колкото има,че ще излизаме след малко и тя си пишка и излизаме веднага,затова винаги е изпишкана точно преди да излезем,но това не гарантира,че ще пишка пак след 2 часа.Ще пиша пак след 15-ти как ще е,но нещо ме гризе от сега,че ще ми лепнат памперса на дупето на детето ми,което не го е помирисвало за през деня от 2 месеца вече-само за следобедният сън. Rolling Eyes

# 200
  • Мнения: 789
Като ходих в понеделник да проверя кога ще тръгва и им казах, че е без памперс от 11-месечна и че се надявам да не вземат да го върнат. Старшата сестра каза, че нямало такава опасност. Щом е без, няма да й слагат. 23 деца са в групата, имало и по-малки, за да "дръпнели" от по-големите. Само дето ме притеснява да не вземе тя да "върне" назад - преди месец на площадката майките, които не бяха махнали памперса почнаха да го махат и масово се напишкваха децата. А Ива като ги гледаше единия ден и до края на деня първо се изпускаше по малко и чак след това сядаше на гърнето.

Ако можеше директно в детска щях да я запиша - тя и без това си играе все с по-големи от нея, с малките хич не се разбира.

# 201
  • Мнения: 2 908
Между другото като зачетох по-подробно изискваните документи по наредбите за ясли,които са дадени на стр.8 тук,а и на сайта за градините,никъде не пише,че трябва Васерман.(там ,където пише,че изследванията за кръв и урина трябва да са в едноседмичен срок)Защо всички масово правят Васерман?То е ясно,че не се зачита онова другото писание,на стр.8,където пише,за кръв и урина в едномесечен срок....значи и другото към него не важи вече.Аз само си задавам тъпо въпроса,то е ясно,че директорките на яслите си искат каквото им скимне май-сега тук майките са луднали за паразити и глисти какво се дава-стъкълче ли,ако ли,или две клечки?Ако ви кажа,че на 3 майки тук в една и съща лаборатория са им искали 3 различни неща,ще ми повярва ли някой?На една са и искали да даде стъкълче и една клечка,на втора са и искали само две клечки,а на мен като отидох ми искаха една клечка и ако. Shocked

# 202
  • Мнения: 382
Какви са тези клечки, аз съм дала, кръв, урина, стъкълце с тиксо и два пластмасови шишенца с ако /"контейнерчета за фекалии",купени от аптека, имат лъжичка вътре/.Това ми е казал педиатъра-това нося, в лабораторията не са казвали какво искат, а просто ги приемат.

# 203
  • Мнения: 688
За играчките - искаше ми се да пращам Миа с играчка в яслата за да има нещо познато за утешение, но май по-добре, че не дават (в нашата ясла поне). Първо, че малко или много, тази играчка напомня постоянно за вкъщи и за мама. Второ, че все ще има дърпане и препирни, а после пък и родителите ще се цупят, че играчката им е изчезнала. И трето - много родители дават големи боклуци на децата си. Масово се купуват опасни играчки - некачествено сглобени, с остри ръбове, лесно чупещи се или с отделящи се частички, с токсична пластмаса или бои. А лелките си имат доста работа и без това, та не им се рискува да стане подобна беля. Както и с облеклото - това им е един от основните проблеми - да няма копчета, капзи, връзки, че малките като нищо я ги изчоплят, я ще глътнат нещо, я ще се оплетат. Повечето правила в детските заведения не са просто приумица на персонала, ами са си следствие от опита им.

# 204
  • Мнения: 4 970
е- стига де.прекалявате.... Crazy Опасни били играчките, токсични и т.н.... Я влезте  в една ясленска група и вижте какви са наличните играчки, с които си играят децата Wink.Екологично чисти,и съобразени с последните  изисквания на световните  асоциации....... Joy.Масово карат родителите да носят от къщи  запазени играчки, които са омръзнали на тяхното дете, за да има с какво да играяф децата в групата.И ако си мислите че това не включва стандартните  плюшени играчки(които между другото са забранени за деца под 3  години- т.е. в ясленска възраст...).Хайде стига, моля ви Whistling Преклявате с маниите.

# 205
  • София
  • Мнения: 542
И ние от понеделник сме на ясла. Уж ремонта свършил....Ще разбера със сигурност в понеделник сутрин  Rolling Eyes
Нашите пантофки са на К&К, случайно ги видях, бях харесала друга марка, но взехме тези. Доволна съм, а и на малката много й харесват.
Цветя не мисля да носим, а дали ще остава до обяд и колко дни, не знам  newsm78, но можем само за 2-3 дена, защото после няма кой да я взима на обяд... Tired

# 206
  • Мнения: 247
Нашата ясла закъснява с ремонта. Вчера ми казаха да проверя евентуално около 1 октомври, но не били въобще сигурни, че тогава ще бъдат готови. А пък аз съм радостна, че още около месец и нещо ще си бъдем заедно.

# 207
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 386
И ние от понеделник сме на ясла.
.....
Цветя не мисля да носим, а дали ще остава до обяд и колко дни, не знам  newsm78, но можем само за 2-3 дена, защото после няма кой да я взима на обяд... Tired
Мисля, че е добре да попитате още в началото, а може би дори и да им кажете, че не може дълго я вземате на обяд. В една ясла на приятелката ми й казваха да си прибира детето на обяд повече от месец, докато тя каза , че няма да може един ден - и до там. Лелките казаха добре, детето си спа там нормално...дано и вие свикнете лесно и бързо!   bouquet

# 208
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
здравейте
от вторник и щерката е на ясла - след РД отива...
моля има ли мами...исках да кажа деца в 76 ОДЗ в яслата?
искам пресни "сведения" и мнения какво да очаквам
благодаря ви предварително

# 209
  • Мнения: 688
Velmar, разбира се, че има много опасни играчки на пазара и много родители дори не се замислят като купуват. Е, всеки има различни представи за опасност. Чувала съм за майки, за които да дадеш луканка на 4-5 месечно бебе не е опасно и го правят, но за мен е абсурд.  Crazy  По същия начин смятам, че за толкова малки деца са опасни плюшени играчки с очи тип копче, които лесно могат да паднат и да бъдат погълнати или да  попаднат в нослето. Опасни са всякакви камиончета и коли, на които лесно се отделят гумите/вратичките/фарове. Също и играчки от някои некачествени пластмаси, които при удар се чупят на остри парчета за разлика от тази, която ползват утвърдените и качествени играчки, която се огъва, но трудно се чупи. Отделно, че много играчки са толкова скапани, че дори и като нови имат ръбчета от лошата матрица при изливане. Скоро четох тук из форума, че в един магазин са заредили чудесни  пластмасови лъжички, които обаче са забранени за продажба в др. страни поради токсичността си  ooooh! За някои това може да е престараване и прекаляване, но за мен е много по-важна сигурността, отколкото амнайсте хиляди играчки. По-добре децата да си играят с 10 качествени  играчки отколкото със 100 некачествени.

Общи условия

Активация на акаунт