Призив към българските здравни институции

  • 57 027
  • 188
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 87
Дългогодишните ни усилия за създаване на програма за превенция на национално ниво, дадоха резултат.
Новосъздадената Национална генетична лаборатория вече изпълнява:
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА
ЗА
ДИАГНОСТИКА, ПРОФИЛАКТИКА И КОНТРОЛ НА ЛЕЧЕНИЕТО
НА
НАСЛЕДСТВЕНИ БОЛЕСТИ, ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИЯ И ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ

2009-2013



Цитат
Изследването „фетална анатомия” продължава да бъде недостъпно за болшинството бременни.  От това изследване се нуждаят всичките над 70 000 бременни годишно. С него се откриват повече от 2/3 от всички вродени аномалии (3500 случая годишно - б.а.).

Основни предизвикателства (1) Оборудване на Клиниката по „Фетална медицина” към СБАЛАГ „Майчин дом” със съвременен 4 измерен ултразвуков апарат. (2) Разширяване и интензифициране на провежданото в Клиниката по „Фетална медицина” на  СБАЛАГ ”Майчин дом” програма за обучение на специалисти в областта на феталната анатомия и ултразвуковата диагностика на вродените аномалии. (3) Лицензиране на българските УЗ специалисти в областта на феталната морфология (анатомия). (4) Конкретизиране в Наредба № 39 от 16.11.2004 г. в частта за профилактичните прегледи и диспансеризацията, че поне 1 от „акушерските ултразвукови прегледи” трябва да бъде за „фетална морфология (анатомия)”. (5) Да се продължи интезивното и непрекъснато популяризиране на приема на фолиева киселина от всички жени в детеродна възраст чрез : съществуващите интернет портали и страници, средствата за масово осведомяване, препоръки и указания от лични лекари и специалисти, листовки, учебните програми на средните училища и др.

Пълният текст на програмата ще намерите на сайта на НАЦИОНАЛНА ГЕНЕТИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ.

Ако изобщо смъртта дори на едно дете може да има смисъл, то с предизвикването на тази Национална програма за превенция, смъртта на две мои деца намира своя смисъл, поради последвалият обществен отзвук и граждански натиск, и вложените професионално-медицински усилия за създаване на превантивна програма в национален мащаб, за всички след тях.

Всички проблеми и факти, които визира Призивът, подкрепен от вас и инициирал последващите събития, организирани от ИК "300 бебета повече", се оказаха болезнено верни. Всичко онова, към което призовавахме институциите, беше взето под внимание и имплементирано в новата Национална програма. Остава тя да бъде окончателно гласувана /скоро/, финансирана адекватно и прилагана масово.

И най-важното - мили майки, не забравяйте, че постигнахме всичко това ЗАЕДНО.
Всяка от вас е част от това събитие. Резултатът доказва, първо, че сме били прави - и второ, че все още сред нас се намират човешки същества, загрижени за другите. Обичам ви и ви благодаря.

Стискам ви палци за още и здрави български деца.  Heart Eyes

Последна редакция: пт, 03 окт 2008, 09:50 от tender

# 151
  • Мнения: 87
Днес, 02.10.2008, вече официално, макар и с двегодишно закъснение правителството одобри Национална здравна стратегия

Цитат
За здрава нация, ползваща достъпни и качествени услуги в здравната система, е визията на одобрената от правителството Национална здравна стратегия 2008-2013 г. Кабинетът прие и план за действие към нея. Документите са отговор на изискванията на новите реалности, приоритети и предизвикателства в сферата на здравеопазването. Целта им е изграждането на преструктурирана, реформирана, финансово устойчива и ефективна здравна система, която осигурява качествени здравни грижи по промоция, профилактика, лечение и рехабилитация.
.
В нея се залага на промоцията на здравето и профилактиката на болестите

Част от новата здравна стратегия е и резултатът от Призива - Национална програма за превенция на малформациите 2009-2013, която ще бъде разгледана в МС до 3 седмици /по информация от новините на БНТ1 от 02.10.08/.

=======================================
А аз вече знам
"Защо?!"...

Малки боси крачета очакват
да притичат след мен - също бос.
Куп въпроси следите разплакват,
породени от онзи въпрос,
незаслужено, жилаво лепнещ
хляб, омесен от лошо тесто.
Даже силна душа ще се сепне,
щом въпрос я прониже - “Защо?!”...
 
В здраво тяло проникнала пика –
къс заострено черно сърце,
не очаквам смъртта многолика
от живота да вдигне ръце.
Искам само душата ми в кръпки,
отговорила свойте въпроси,
тя да вземе, а в моите стъпки
да притичват крачетата боси.

Последна редакция: пт, 03 окт 2008, 11:09 от tender

# 152
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Подкрепям напълно призива.Все още нямам дете но живо започнах да се интересувам за ползата от фолиевата кисилина.Благодаря

# 153
  • Мнения: 826
Подкрепям. Информираността е много важно нещо Peace

# 154
  • Мнения: 3 695
Подкрепям напълно призива.Все още нямам дете но живо започнах да се интересувам за ползата от фолиевата кисилина.Благодаря
Peace подкрепям и аз съм в същото положение

# 155
  • Мнения: 87
 На днешното си заседание (27.11.2008)кабинетът прие националната програма за редки болести 2009-2013 г.

Цитат
Очаква се прилагането на програмата да доведе до намаляване на броя на родените деца с тежки наследствени и вродени генетични болести.

Реализирането на дейностите по програмата ще бъде осигурено с 22 103 098 лв. от държавния бюджет като ще се търсят и възможности за допълнително външно финансиране.

Програмата е насочена към осигуряване на навременна профилактика, диагностика и условия за оптимално лечение на пациенти с редки болести в България.

За масови неонатални кринингови програми са предвидени близо 9 млн. лв., а за диагностика на генетичните болести и поднатален селективен скрининг близо 1, 2 млн. лв. ... а за биохимичен скрининг при бременни близо 8 млн.

 Peace

най-после...Националната програма е официален факт.

честито, майчици......и татковци Heart Eyes  Blush

# 156
  • Мнения: 572
ЧЕСТИТО НА ВСИЧКИ НИ,
дълъг път измина сърцето ни, дано сега да има кой да следва идеите  baby  family6
пожелавам на всеки
 а на теб tender   ПОКЛОН (той си е от мен)

# 157
  • Мнения: 87
Новината е отразена от официалните сайтове на членовете и основните двигатели на "300бебета повече":
Az-jenata - ""300бебета повече - с институционално решение"
сдружение Zachatie - Приета е Национална програма за превенция

Надявам се, че и "БГ-Мамма" и "Движение на българските майки", също скоро ще отразят постигането Simple Smile и приемането от МС на първата работеща и финансирана Национална програма за превенция, като Новина на уеб-страниците си.
Simple Smile

Инициативен комитет "300 бебета" повече » Членове

Томи Тодоров
Марина Стефанова
Даниела Тодорова
Жюстин Томс
Горица Белогушева
Ива Дойчинова
д-р Мариела Даскалова
д-р Васил Даскалов
електронно списание "Аз-жената"
сдружение "Зачатие"
БГ-Мама
Движение на българските майки 


Благодаря на всички за помощта.  Hug

# 158
  • Мнения: 1 558
 newsm10 и от мен

# 159
  • Мнения: 494
Мисля, че българските здравни институции са много, много назад във времето. Мисля, че повечето от съветите, които дават са много остарели и вече почти не нужни, а освен това явно и работят с досада, защото и тази стара информация я получаваш само ако задаваш много въпроси и с някакъв троснат защо не ги оставиш да си пият кафето  ooooh! Много е трагично положението на българските здравни институции

# 160
  • Мнения: 790
Мисля, че българските здравни институции са много, много назад във времето. Мисля, че повечето от съветите, които дават са много остарели и вече почти не нужни, а освен това явно и работят с досада, защото и тази стара информация я получаваш само ако задаваш много въпроси и с някакъв троснат защо не ги оставиш да си пият кафето  ooooh! Много е трагично положението на българските здравни институции

Така е

# 161
  • Мнения: X
Цитат
Мисля, че българските здравни институции са много, много назад във времето. Мисля, че повечето от съветите, които дават са много остарели и вече почти не нужни, а освен това явно и работят с досада, защото и тази стара информация я получаваш само ако задаваш много въпроси и с някакъв троснат защо не ги оставиш да си пият кафето  ooooh! Много е трагично положението на българските здравни институции

Така е

 Naughty точно казано

# 162
  • Мнения: 2 110
 newsm10 и от мен !

# 163
  • Мнения: 237
Цитат
Мисля, че българските здравни институции са много, много назад във времето. Мисля, че повечето от съветите, които дават са много остарели и вече почти не нужни, а освен това явно и работят с досада, защото и тази стара информация я получаваш само ако задаваш много въпроси и с някакъв троснат защо не ги оставиш да си пият кафето  ooooh! Много е трагично положението на българските здравни институции

Така е

 Naughty точно казано
много,ама много то4но

# 164
  • Мнения: 69
Подкрепям  Peace

Общи условия

Активация на акаунт