Въпрос за фамилията на детето

  • 5 355
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 378
Според Закона за ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134673409
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
Всичко е въпрос на доказване Party
отпадна вече това,нашето презиме не завършва на -ва

# 16
  • Мнения: 63
Отговарям на повечето въпроси- детето още не родено и не искаме фамилията на съпруга ми, защото и двамата не я харесваме. Много е сложна за произнасяне и обикновено никой не я произнася или записва правилно. Вчера говорих с позната адвокатка и май наистина вариантите са или да е с фамилията на баща си, или за фамилия да се използва името на дядото по бащина линия. Самоче ние не искахме това. Не е ли пълна глупост да може да носи за фамилия името на дядото по майчина линия, само ако е извънбрачно дете? Това е поредния абсурд в нашата държава!

# 17
  • Мнения: 307
А защо като се женихте той не взе твоята фамилия и да си решите проблема ?

# 18
  • Мнения: 95
...Вчера говорих с позната адвокатка и май наистина вариантите са или да е с фамилията на баща си, или за фамилия да се използва името на дядото по бащина линия. Самоче ние не искахме това. Не е ли пълна глупост да може да носи за фамилия името на дядото по майчина линия, само ако е извънбрачно дете? Това е поредния абсурд в нашата държава!
Така е. Абсолютно съм съгласна с теб! И мисля, че това е дискриминация. Защо по бащина линия да може да вземе името на дядото за фамилия, а по майчина не? Crossing Arms Закони... Confused

# 19
  • Мнения: 2 190
Според Закона за ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134673409
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
Всичко е въпрос на доказване Party

Мисля, че трябва да попиташ в общината, където живееш, в ЕСГРАОН, оттам ще те упътят какво трябва да направиш, най-вероятно е възможно, те ще ти обяснят как и какво. Не смятам, че има законова пречка за това. Човекът се кръсти Манчестър Юнайтед, та вие няма да може да сложите нормално фамилно име на детето си...
Успех!

Смятам, че трябва да направиш казаното в двата поста по-горе.

Освен това в латинска Америка именно така се формират имената - едното от майката, другото от бащата.

Още няколко съвета:
- точното име се вписва в акта за раждане в общината, няколко седмици след раждането. Родилният дом не е лице по гражданското състояние, а само помага в този процес. Т.е. ако в родилният дом, който ще родиш служителката откаже да запише фамилията, която сте избрали - или оставяш детето без фамилно име, или там записват каквото те са решили, а в общината специалистите имат последната дума. Знам няколко случая за подобно решение - смяна на малкото име, заради ревяща свекърва и вписване на фамилно име на бившия съпруг 7 месеца след развода.

-
Така е. Абсолютно съм съгласна с теб! И мисля, че това е дискриминация. Защо по бащина линия да може да вземе името на дядото за фамилия, а по майчина не? Crossing Arms Закони... Confused

Ако от общината ти откажат - обърни се към Комисията по дискриминация. За тях казусът трябва да е елементарен.

Последна редакция: вт, 09 сеп 2008, 16:49 от biborana

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Според закона, не може да носи името на ТВОЯ баща. Може да го запишете с името на НЕГОВИЯ баща, както е случая с нашите деца  Peace
Малко по-нагоре съм цитирала ЗАКОНА, според който МОЖЕ.
Четете, преди да се изказвате неподготвени.

# 21
  • Мнения: 750
Искаш да кажеш, че може да го запише с името на тъста?!
Не може, точно това съм казала.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Цитирам сама себе си
Според Закона за ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134673409
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
Всичко е въпрос на доказване Party

# 23
  • Мнения: 2 190
А защо да не може на името на тъста.

Евгения и Тодор Живкови не са ли кръстени с фамилията на тъста. Ама ще кажете той беше бай Тошо, за него може за друг не.

Иначе формулировката на закона е само за ТРАДИЦИИ, което според мене не е правилно. Трябва родителите да могат да решат да използват името и на другия дядо, а защо не и на бабите.

След издаване на акт за раждане смяна на името става чрез съда.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 890
А защо като се женихте той не взе твоята фамилия и да си решите проблема ?

  И аз това се чудя...  newsm78

# 25
  • София
  • Мнения: 4 042
Евгения и Тодор Живкови не бяха ли осиновени от дядо си след смъртта на Людмила? Или май само Евгения, а Тодор си остана Славков? Не помня добре.

# 26
  • Мнения: 2 190
Aunt Ogg, не знам за осиновяването.

Но Внукът Тодор беше Живков - до средата на 90те, ама тогава нямаше нет и не мога да дам линк, после вече стана Славков. Но темата е друга, аз смятам, че щом родителите искат - могат да използват името на тъста за фамилия.

Друг е въпросът, че различни фамилии, често води до непрестанни намеквания и тъпи въпроси като - ама детото от съпруга ли е или таткото е друг, а защо тогава не носи вашата фамилия и т.н.

# 27
  • Мнения: 259
Не мога да кажа дали това е възможно в България, но моята дъщеря която е родена в Испания е записана с моята фамилия, т.е. като презиме фамилията на мъжа ми и фамилията и е моята фамилия от преди брака ми. Такива са Испанските закони дори не поискаха да и сложат едно а за благозвучност, та в Испания имената и са Ния Йотов Дикова, но поне в България в акта и за раждане я записаха Йотова Дикова. Така че мила желая ти успех и дано намериш начин да запишеш детето както ти искаш, ако ли не ела да родиш в Испания  Wink, това последното в кръга на шегата разбира се.

# 28
  • София
  • Мнения: 958
Все си мисля, че детето носи името на баща си като знак, че е плод на любовта и сексуалните взаимоотношения между майката и бащата......Детето да носи името на бащата на майката не е разумно според мен.......

# 29
  • София
  • Мнения: 1 890
Все си мисля, че детето носи името на баща си като знак, че е плод на любовта и сексуалните взаимоотношения между майката и бащата......Детето да носи името на бащата на майката не е разумно според мен.......

    Е, при нас пък точно така ще бъде - ще носи моята фамилия. Бащата така поиска по ред причини, затова той взе моята фамилия при брака. Не мисля, че това е толкова важно, нито пък, че засяга други хора или роднини. Така сме решили, така. Айде да дойде някой да иска обяснение или да натяква, ще го пратя дето му е мястото и ще забрави да пита повече.  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт