Отпуска по време на майчинството?!?

  • 2 675
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 155
nad_tab, такова "животно" няма! Или платен отпуск или майчинство.
е не е вярно или това Biby !
Моля, прочетете линка, който пуснах по-нагоре мога да намеря още 5-6 подобни. Значи платеният отпуск не зависи от благоволението на работодателя. той е минимум 20 дни годишно и всеки който прави бизнес в Б-я и длъжен да спазва закона ( и моля нека пак не разводняваме тамата с това как никой не спазвал законите, ами като имат, персонал, който да се примирява - няма да ги спазват). За времето на майчинството всяка майка има право И на платен годишин отпуск в размера на минимум 20 работни дни, ако има най-малко 8 месеца ОБЩ ТРУДОВ СТАЖ преди излизането по майчинство. Т.е, ако си бил 2 години имаш прраво на 40 дни минимум. В случая на Надето тя е била по майчинство 9 месеца.Ето я и сметката - 20 дни : 12 месеца = 1.6666 дни месечно, умножено по 9 месеца прави - 15 дни МИНИМУМ, защото може да са договорили и по- голям размер. 
Ето още мнения по въпроса:
http://www.djure.net/feature-a.php?id=538

Bibi, явно не съм се изразила правилно  Rolling Eyes Имах предвид, че майчинство и платен отпуск не могат да се ползват едновременно /поне така разбрах въпроса на nad_tab Thinking/, а не че за периода на майчинството не се полага платен отпуск!

# 16
  • Мнения: 414

Бибка, точно това ми трябваше Simple Smile Благодаря ти много! На мен ще ми се събере значи отпуска за 4 години и ще си гледам Аничка още 4-5 месеца плюс Simple Smile

# 17
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Наде, имаш право на платен годишен отпуск за времето, в което си в отпуск за гледане на малко дете. Можеш да си го ползваш след връщането си на работа или преди да изтекат двете години, но тогава трябва да подадеш молба за прекъсване на отпуска за гледане на малко дете (т. нар. "майчинство") и за ползване на платен годишен отпуск, след изтичането на който да си продължиш майчинството (с нова молба до работодателя).
Размерът на годишния ти платен отпуск е такъв, какъвто сте го договорили с работодателя в договора ти (или в колективния трудов договор), а ако не сте - ползваш минимума, посочен в Кодекса на труда -  т. е. 20 дни.

# 18
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
НадТаб,
да не би да искат да те пуснат в отпуск, защото според друга точка от КТ платеният отпуск трябва да се ползва в рамките на годината? И по тази причина да ти спрат майчинството, да те обявят в платен отпуск и след това отново да те върнат в майчинство?
Наистина не разбрах, че искат едновременно да те водят и в двата отпуска.

Чл.175. (1) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) Когато през време на ползуването на платения годишен отпуск на работника или служителя бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск, ползуването на платения годишен отпуск се прекъсва по негово искане и остатъка се ползува допълнително по съгласие между него и работодателя.
(2) (нова,ДВ,бр.100 от 1992 г.) Извън случаите по преходната алинея отпускът на работника или служителя може да бъде прекъснат по взаимно съгласие на страните, изразено писмено.

# 19
  • София
  • Мнения: 10 310
Значи да внеса малко яснота по моя казус  Mr. Green аз се върнах на работа когато Али беше на 9м.(3м. болнични, 2,5м.натрупана отпуска и 3,5м. майчинство). Та в петък ме сюрпризираха, че за тези 3,5 месеца няма право на отпуска, демек ми намаляват 7 дена от сегашната натрупана  #Cussing out
Fea, мноооого полезен линк, за съжаление в Кодекса на труда не пише нищо за отпуската... как е възможно  newsm78

Последна редакция: сб, 02 юли 2005, 23:19 от nad_tab

# 20
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Всъщност по пътя на тълкуването става ясно, че не могат да ти намалят отпуската - времето, през което си в майчинство ти се зачита за трудов стаж, а следователно имаш и право на платен годишен отпуск за това време. Не си длъжна да го ползваш в рамките на календарната година, за която е, има случаи, в които това ползване се отлага - един от тях е, ако ползваш друг вид отпуск. Нямат никакво право да ти намаляват отпуска пропорционално на времето, в което си била в отпуск за гледане на малко дете!

# 21
  • София
  • Мнения: 10 310
времето, през което си в майчинство ти се зачита за трудов стаж, а следователно имаш и право на платен годишен отпуск за това време.
То това следователно.. си е наше тълкование... трябва да си е написано черно на бяло... иначе не става  #Cussing out

# 22
  • Мнения: 6 206
Тези линкове на биби не ти ли вършат работа?
Там ясно е казано, да, трупа се отпуска.
Мен много ме зарадваха, браво, това не го знаех. И през ум нямаше да ми мине да си ги търся...

# 23
  • София
  • Мнения: 10 310
Тези линкове на биби не ти ли вършат работа?
Там ясно е казано, да, трупа се отпуска.
Мен много ме зарадваха, браво, това не го знаех. И през ум нямаше да ми мине да си ги търся...
Ами те не са официален документ! Трябва си нещо от кодекса или някоя наредба, която пропускам....

# 24
  • София
  • Мнения: 6 561
Или е в наредба или в някое писмо на НОИ.
Наде, всъщност твоите работодатели трябва да ти доказват защо не ти се полага и то надлежно с нормативни документи (никъде изрично не пише, че НЕ ти се полага), а не ти на тях. Въпреки, че съм сигурна, че го пишеше някъде (но аз вече съм малко out of space, защото от 2 години се занимавам с търговия, не със социално осигуряване, но ще го намера пустия текст, в понеделник, ако имаш все още този проблем ще го изнамерим, да не тормозя дружките сега през уикенда. Просто 100 % съм сигурна.

# 25
  • София
  • Мнения: 10 310
Биби и аз съм 100% сигурна... ама друго си е да подложиш сигурността с нещо неопровержимо  Mr. Green
Че иначе девойката дето ни води отпуските  ми звънна да ми каже,че не ми се полагат тези дни, нали трябва с нещо да докажа че съм права, че да си ги искам  ooooh!

# 26
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Кодекс на труда: чл. 164, ал. 4
Чл.164. (1) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(2) (отм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.)
(3) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) Отпускът по ал.1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.
(4) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.
Щом ти се признава за трудов стаж, ти се полага отпуск, ако имаш трудов стаж над 8 месеца.

Поправи ме, ако продъжанам да съм неразбрала.  Embarassed

# 27
  • Варна
  • Мнения: 11 340
То това следователно.. си е наше тълкование... трябва да си е написано черно на бяло... иначе не става #Cussing out

Всъщност не е наше тълкуване, такава е съдебната практика! Не разполагам с пълна нормативна база вкъщи, още по-малко с практика, но в общи линии, тълкуването е следното:

Член 354, точка 6 от КТ признава за трудов стаж, без да е съществувало трудово правоотношение, и времето, през което майката се грижи за отглеждане на малко дете.
Член 155, алинея 1 от КТ указва, че всеки работник или служител, който има най – малко 8(осем) месеца трудов стаж придобива право на платен годишен отпуск.
В практиката по правоприлагането на трудовите правоотношения е наложено следното тълкуване:
Размерът на полагаемия се за годината платен отпуск зависи от придобития за съответната календарна година трудов стаж при конкретния работодател. За стаж се зачита не само реално отработеното от работника/служителя/ време по даденото правоотношение, но и почивиите и празничните дни, ползваните платени отпуски, независимо от тяхното основание, отпуските по болест, както и някои неплатени отпуски, за които изрично е посочено, че времето им се зачита за трудов стаж и др.
Във всички тези случаи полагаемият се платен отпуск на работника /служителя/ не се намалява за времето, през което той не е работил реално по трудовия договор.

# 28
  • София
  • Мнения: 10 310
Ех момичета... а на мен ми казаха, че ми се признава за трудов стаж, но не ми се полага отпуска тъй като съм била в отпуска за отглеждане на........... логиката е как така отпуска за отпуската  ooooh!

# 29
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Контрирай ги със следното: когато си работиш нормално, приблизително 1 месец годишно си в отпуск (платен годишен) - намаляват ли ти пропорционално отпуска за този един месец?! Ама че абсурдно твърдение - ти не ползваш отпуск за отпуска, а отпуск за време, което ти се зачита за трудов стаж!

Общи условия

Активация на акаунт