Пълнени чушки с кайма?

  • 25 391
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 434
Аз пък никога не запържвам каймата. Омесвам каймата с подправките,пълня чушките и варя в тенджера. След това правя застройка с яйце,мляко и брашно.
И аз ги правя така Peace

# 16
  • Мнения: 702
Ето и моята рецепта за пълнени чушки с кайма!
Около 10 червени чушки
250гр кайма смес
1 глава лук
1,1/2 ч.чаша ориз
3,4 суп.лъжици дом пюре или дом. сок
чер.пипер
някаква подправка на Маги или Вегета
Чубрица
магданоз
Запържвам леко лука,прибавям каймата и ги запържвам,след това прибавям ориза заедно с чер.пипер на око и запържвам леко прибавям дом пюре разбърквам и добавям 1ч.чаша вода разбърквам и оствям да къкри докато ориза поеме водата,накрая слагам подправките и наситниният магданоз!
Пълня чушките и печа!

# 17
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз пък никога не запържвам каймата. Омесвам каймата с подправките,пълня чушките ........

После:
.................., нареждам ги в тава слагам вода и във фурната, когато се запекат обръщам чушките , за да се запекат и от долната страна

Ето така ги правя аз!  Peace

# 18
  • Мнения: 836
Пълнените чушки (и родопските сърмички) са любимата ми манджа.
За да станат вкусни чушките, задължително слагам в плънката малко кимион.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Аз пък никога не запържвам каймата. Омесвам каймата с подправките,пълня чушките и варя в тенджера. След това правя застройка с яйце,мляко и брашно.

И аз така  Peace.

# 20
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Пълнените чушки (и родопските сърмички) са любимата ми манджа.
За да станат вкусни чушките, задължително слагам в плънката малко кимион.

Припомни ми моля, кои бяха родопските сърмички..........  newsm78

# 21
  • Мнения: 836
... Припомни ми моля, кои бяха родопските сърмички..........  newsm78

В кърджалийско ги правят с много по-малки размери от общоприетото - да стават за една хапка. Използва се най-тънката и крехка част от зелевия лист. Плънката може да е като за обикновени сърмички. Набляга се на месцето Laughing

А, тук Dona е дала рецепта за нещо по-специално:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=155734.msg3007814#msg3007814

# 22
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Силви_ , благодаря!   bouquet

# 23
  • Мнения: 2 803
И аз съм от запържващите... Laughing Laughing Laughing
По-вкусно става...

Задушавам 1 голяма глава лук(наситно нарязана),добавям каймата и я мачкам с дървена лъжица,за да стане на трохи,добавям ориза(да стане стъклен,за да не се слепва),червен пипер,настъргани 2 средно големи домата,1 връзка нарязан магданоз.Обърквам.След като попие ориза водното от доматите добавям млян черен пипер.Пак обърквам и свалям от огъня.

 Изчистените от семето и измити чушки,посолявам отвътре и пълня с плънката.Отгоре слагам тапичка от домат.Нареждам в тенджерата,наливам гореща вода до средата на чушките и после на котлона(не ги харесваме във фурна,затова - на котлона).Варят се докато люспатазапочни да се отделя(1 1/2 часа).Понякога застройвам соса с кисело мляко и яйце,но понякога - НЕ.



И аз така. Понякога и без домат.

# 24
  • У дома
  • Мнения: 135
Побутвам една любима гозба. Simple Smile
Чудя се да запържвам ли днес или не...?
Кажете, как става по-вкусно, моля.

# 25
  • Мнения: 5 001
По-вкусно става ,когато е позапържена плънката...

# 26
  • У дома
  • Мнения: 135
По-вкусно става ,когато е позапържена плънката...

ок, мерси, отивам да запържвам.  bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 12 554
Побутвам една любима гозба. Simple Smile
Чудя се да запържвам ли днес или не...?
Кажете, как става по-вкусно, моля.

Запържено. И ако искаш пробвай без домат.  Wink Само с червен пипер и джоджен.

# 28
  • На точното място
  • Мнения: 298
Преди мноого години мама ги правише във тенджерата, но един ден ни свърши бутилката с газ точно като трябваше да ги вари. Така ще не ще ги сложи във фурната. От тогава и тя ,а сега и аз - само във фурната и предварително запържена сместа. Рецептата ми е 1/1 с първата написана, само че слагам по-малко ориз и не слагам вода в плънката /разчитам само на сока от доматите/, защото ми се преварява ориза, ане обичам.

# 29
  • Мнения: 27 524
Най-вкусните чушки /сособено сухите червени/ правят в Северозападна България, признала съм ги, но така и не готвех, когато баба ми почина и сега не знам рецептата  Tired Няма други такива  Simple Smile

Иначе аз ги правя така:

10 чушки
300гр кайма
1/2 ч.ч. ориз
1 домат
1 морков
1 ск. чесън
1 гл. лук
1 ч.л. червен пипер
чубрица, сол, черен пипер
брашно, олио

1 яйце
кисело мляко
брашно

Задушавам нарязаните на ситно лук, морков и чесън в олио. Добавям ориза, докато стане прозрачно-жълтеникав /ползвам кръгъл/. Добавям каймата, предварително разбъркана с 1/2 ч.ч. вода. Задушавам, докато остане на мазнина и на трохи. Добавям настърганият домат, 1 ч.ч. вода и подправките. На слаб огън, доктао се поеме водата.
Посолявам чушките отвътре и ги пълня. Топвам дупката в брашно.
Нареждам в тенджера, заливам да се покрият с вода и затискам с обърната чиния.

Прецеждам бульона, след като са станали готови, добавям разбитото яйце с кисело мляко и брашно. Сгъстявам на котлона и връщам при чушките  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт