Яслата (8)

  • 15 885
  • 299
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 67
Моята дъщеря тръгва от 15 септември и съм ужасно притеснена как ли ще се справи. Очаквам големи ревове и тръшкания. Досега не е ходила и нали е свикнала на домашно гледане...

# 76
  • София
  • Мнения: 259
Знае ли някой, какво става с изследванията кръв и урина ако се отложи тръгването? Мъжа ми нещо май се разболява и ако стане така, и вземем всички да се тръшнем, ще трябва да забавим започването. Обаче ако трябва още веднъж да я дебна да взема урина направо ще се побъркам, та се надявам да са валидни въпреки това.
Да се надяваме, че няма да се наложи да отлагаме тръгването де, ама все пак...

# 77
  • Мнения: 789
Ива е в яслена група на ОДЗ. 2 пъти ми казаха, че първия ден ще вляза с нея, но само, за да видя помещенията. Аз се надявах да мога да остана с нея, но няма.... Ако успеем утре да вземем изследванията, минем през педито и отидем до яслата, за да ги занесем, ще сме герои. Питах какво искат за там, но ми казаха:"Нищо по-различно от това, с което е облечена у дома". Пак ще питам. Казаха ми и да говоря с персонала на групата и да им кажа, ако има нещо по-особено за нея или ако е алергична към нещо. Чудя се дали да си измисля някоя алергия към неща, които не искам да й дават. Изобщо как процедират по въпроса с хранителните алергии?

# 78
  • София
  • Мнения: 6 292
eleinbg , не сме посещавали тази ясла, но до скоро живеехме в блока до нея и като родих съм се интересувала за нея. Яслата е нова, май от 1-2 години, тогав анаправиха и основен ремонт. На един колега дъщерята ходи там и той беше много доволен. А и винаги съм го харесвала това ОДЗ. Късмет с тръгването ви.

Ива е в яслена група на ОДЗ. 2 пъти ми казаха, че първия ден ще вляза с нея, но само, за да видя помещенията. Аз се надявах да мога да остана с нея, но няма.... Ако успеем утре да вземем изследванията, минем през педито и отидем до яслата, за да ги занесем, ще сме герои. Питах какво искат за там, но ми казаха:"Нищо по-различно от това, с което е облечена у дома". Пак ще питам. Казаха ми и да говоря с персонала на групата и да им кажа, ако има нещо по-особено за нея или ако е алергична към нещо. Чудя се дали да си измисля някоя алергия към неща, които не искам да й дават. Изобщо как процедират по въпроса с хранителните алергии?

Аз лично не бих излъгала. Но ако детето има наистина алергия към някоя храна или напитка, ще кажа със сигурност. Както ще кажа, че детото ми трябва д апие повече вода, защото има проблем с бъбрека. Колкото до даването на неща, които не искам.. ами примирявам се с факта, че ще яде понякога неща, които иначе не бих дала, но се надявам, че все пак, че не толкво аполезните неща няма да се дават често. Иначе и на мен ми е интересно как ще подходят при нас първия ден, дали някой ще разговаря с нас (моля мамите да псоделят дали е проведен разговор с тях първия ден или просто взеха детето), длаи ще ни пуснат вътре да видим помещението или не... Ама май тези неща ще ги разбера чак на 1 октомври, живот и здраве.

# 79
  • София
  • Мнения: 928
catty m, благодаря Hug и аз само хубави неща съм чувала за там и с това се успокоявам. Но като си го знам мамин глезльо как не се е делил от мен за повече от час, час и половина и не дава чужд човек да го пипне ooooh!
В крайна сметка не е първото дете, което ще тръгва на ясла. Рано или късно ще трябва да свикне, че мама не може да е постоянно до него.

# 80
  • Мнения: 3 715
Момичета, дано не разводнявам темата, но моето дете от другата седмица ще тръгне на ясла, утре ще ходи да му вземат кръв, но ме притеснява това, че дупето му се е зачервило от два дни и не знам може ли така да се вземе пробата за паразити.
Надявам се бързо да се адаптира, той е свикнал без мен и баща си, оставяме го често в Патиланци да го гледат за по час, час и нещо и няма никакви проблеми. Но ще видим.

# 81
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 998
На нас ни поискаха освен всичко друго и минерална вода .Занесох вода , на чийто етикет е записано , че е подходяща за деца, но дали всички родители правят това newsm78, защото водата е обща.

Аз на малкия му давам изворна. Минералната не е подходяща за деца под 3 годишна възраст. И в яслата като тръгне, пак изворна ще нося.

# 82
  • Мнения: 1 194
Здравейте, бях се записала в предишната тема . Започнахме адаптацията в понеделник. Първите три дни ходихме само за по час и малчо се държеше прекрасно-тичаше, играеше и зобщо не плака. Днес обаче с мина по същество-по дълъг престой и обяд и доста е поплакал Cry. Като си го взех хлипаше и възздишаше, но бързо сякаш абрави. Наистина на мен сякаш ми е по-тежка адаптацията от него. Чувствам се виновна, че го водя и оставям сам, сякаш го предавам. Дано бързо се вразумя, той е вече "голям" има нужда от компанията на връстници, трябва да научи и френски няма как, а и това е начинът свеки повече да не живее при нас. Но....
Лека адаптация на всички малчовци! Hug

# 83
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 466
Така, нас не ни приеха в дветет ясли, в които е записан - в едната не ни излезе името, а в другата още при записването ни бе даден номер за септемви 2009 когато сме 3 г, но директорката каза да съм отидела да говоря с нея, когато се наложи да тръгна на работа. Смятам да го направя другата седмица- да видим ще може ли да тръгне октомври или ноември....

та въпросът ми е ; вие правихте ли нещо да подготвите детето, че например от другата седмица няма да е с вас вече?

Моят син е много привързан към мен, няма баби , на които да го оставям, досега не е бил сам дори 1 ч., навън не иска да играе с други деца, дърпа само мен или като види, че има други, да си ходим, да сме сами само двамата.... С баша си не иска, няколко пъти са излизали сами, но на входната врата плаче за мен и се чудим с какво да го излъжем, мъжът ми казва, че навън постоянно се озъртал и "мама, мама". Бяхме на море с моите родители, беше немислимо да го оставя с тях, вечер като отидехме на заведение, започваше да плаче и да вика "мамо да си ходим в нашата стая" (на неговия си език естествено). Бяхме принудени да си стоим в къщата, ами добре че имаше барбекю, та да сме на двора поне и да хапваме там..... Въобще пълна идилия.... В детски кът не влиза сам - за да влезе трябва да съм до него.....

Та ми се струва, че ще е ужасно трудно с тая ясла, ако въобще стигнем до нея....

Казвайте как да го подготвя ако въобще има начин!

# 84
  • Мнения: 382
На нас ни поискаха освен всичко друго и минерална вода .Занесох вода , на чийто етикет е записано , че е подходяща за деца, но дали всички родители правят това newsm78, защото водата е обща.

Аз на малкия му давам изворна. Минералната не е подходяща за деца под 3 годишна възраст. И в яслата като тръгне, пак изворна ще нося.
Ти ще носиш изворна , но те каква ще му дават на детето , никой не знае, ами ако друг родител е занесъл неподходяща вода  Mr. GreenЕва ли имат 20-тина  5 литрови бутилки с надпис , коя на кого е, карат наред, докато свърши.Няма никакъв контрол ми е мисълта.

# 85
  • Мнения: 687
При нас добре са го решили проблема с водата. Не се носи от родителите, а поръчват трапезна вода Савина и всеки плаща по 8 лв. на година. В офиса поръчвахме такава и мисля, че е добра. Доколкото погледнах в сайта при преработката й намаляват значително съдържанието на минерали и е пречистена с озон. А за яслите, където се носи вода, може на родителската среща да се предложи всички родители да носят само изворна или друга подходяща за деца. А една мама беше споделила, че в тяхната ясла събират пари и един родител се занимава с  поръчката и доставка на консумативите (кърпички, тоал. хартия, вода).

# 86
  • Мнения: 789
jas.min, взе ми думите от пръстите за водата  Grinning И аз си мислех да се говори на родителската среща да се носи само подходяща вода. На мен притеснението ми е, че по принцип не им дават достатъчно вода. Моя приятелка се оплакваше, че синът й не може да се изпишка вечер, правиха даже изследвания и лекарката каза, че е обезводнено детето.... Като го вемели изпивал по половин литър наведнъж и искал още. Спряха го от яслата.
Надявам се, че е частен случай за тази ясла, но дали  Confused

# 87
  • Глоджево/близо до Русе/
  • Мнения: 186
Здравейте и от нас Heart EyesОт понеделник насам сме на ясла-първите два дена беше ужас-ревеше много,направо се тресеше,не спеше,не ядеше,вечер като си я прибирах се залепваше за мен и по цяла нощ спяхме прегърнати,само да се мръдна и почваше да реве от страх ,че ще я оставя,но вчера ми казаха,че  си е изяла всичко,спала е на обяд и снощи беше по-весела като отидох да си я взема,тази сутрин само малко поплака докато и обуя вътрешните,но след като я взеха вътре чух,че утихна,успокоявам се,че лека-полека ще свикне,но направо ми се къса сърцето като я видя да плаче Sadсега събота и неделя като си почине вкъщи и понеделника сигурно ще плаче пак много.........милото ми дано да свикне по-бързо

# 88
  • Мнения: 239
Здравейте! И ние сме в кюпа! От март ходим на ясла. Лятото - ваканция два месеца и сега от 1 септември отновооо...
AIR относно подготовката - преди да тръгне все му разказвахме как е в яслата, че там има много дечица да си играе, добри лели, които да го пазят, мнооого играчки, различни от неговите.... и др. такива, но не мисля че помогна, защото в продължение на два месеца плачеше, когато го водех. След почивката положението бе по трагично и от началото, въпреки повтарянето на това как ще си играе с децата и т.н. След две седмично ходене вече не плаче сутрин и надявам се да се е адаптирал. Спаско също е "саможивец" и не се заиграва много с децата и до ден днешен. Ако се заиграе е събитие и ми го съобщават, когато го взимам. Там е тих, не могли да го чуят какво иска - трябвало им слухово апаратче за него...
Проблема вече ни е след взимането от яслата - не там, а там да ходим, не това, а това иска, когато му го дадеш вече иска друго и само се тръшка. Да се къпем, но с дрехите, като свалим дрехите, ревем за дрехите, изсипваме коритото, като го изкъпя на бързо, пък решава че вече иска да се къпе в коритото, за да плува, айде пак рев..... да не отегчавам аудиторията, но един ден изпада в истерии, на другия е абсолютно спокоен....
Относно раничките за ясла - не е необходима кой знае каква раница, защото тя си остава в яслата и ще стои там цяла година с резервните дрешки. Така че и аз занесох чантата за количката, която дори е и закъсана малко. Резервните дрешки, които са там са такива, които или не ми харесват много или са му малко големи, защото и за тях забравяш ..., ако детето не се цапа и не се налага да го сменяват често.
Персонала в яслите /в нашата поне/ се състои от медицински сестри, на които им казват леля еди коя си, санитарки - и те лели и една педагожка, която посещава групите за по няколко часа. Та там всички са лели, дори и директорката и не им казваме госпожи...
Та, на лелите занесох малко прасковки и грозде да се почерпят първия ден, и бонбони. И не защото се подмазвам, за да ми гледат по добре детето, а защото са хората, които ще прекарват повече време с моето дете в будно състояние, отколкото мен. Ние трябва да сме приятели с тях, а не врагове. По положително да гледаме на тях, за да сме спокойни.
Занесох и някои играчки - нови, за да не ги познае детето и да реши че са негови.

# 89
  • Мнения: 545
здравейте пак и от мен! Вече четвърти ден е на ясла в 50-то одз. Поне започна да яде, но по лицето й личи, че доста поплаква. Иначе вкъщи е весела, играе много, почна и по-спокойно да спи. Другата седмица имаме родителска среща и съм много любопитна да разбера как им протича деня между храненията. Засега стои само до обед, ще видим от кога ще предложат да остане за цял ден. Неприятно ме изненада менюто на яслата, не знам какво съм си представяла. Сутрин основно ядат чай с филия с масло и колбас (не съм против хляба а салама). Плодове и зеленчуци въобще не виждам да дават. Не съм маниачка на тема здравословно хранене, но все пак......... Даже с мъжа ми се посдърпахме, той каза, че прекалявам с претенциите, че и ние сме отраснали със салам на филията. Знам ли.
Относно водата - тя влиза в стаята с една чаша, пълна с вода, така и я намирам - стиска чашата, кога пила, кога не. Засега никой не ни е искал пари за каквито и да било консумативи, освен 7 лв за охрана. Ще видим какво ще поискат на родителската среща.
AIR, Ева по никакъв начин не съм я подготвяла за ясла по простата причина, че нищо не разбира от приказки. Дори не съм  я водила там да играе. Предния ден преди да я вземат, ходихме до яслата да занесем изследванията. Просто се приготви, че ще бъде голям зор, трябва да проявиш твърдост и търпение. Моята дъщеря сме я оставяли на баба й по една седмица, когато ходихме на море това лято, освен това я оставяме и по цял ден, когато искаме да си свършим нещо, да излезем. Досега никога не ни е търсила. Не е от най-общителните, с деца се заиграва нормално за своята възраст, т.е. играе до някое дете с неговите играчки. Първият ни ден в яслата беше ад, като я вземах, от улицата я чух, че реве. Изкараха я подута от рев. Беше ми невъобразимо тежко какво причинявам на детето си. Все пак мисли оптимистично, че малкият лесно и бързо ще свикне и от сърце ти пожелавам бърза адаптация, както и на всички майчета в тази тема.

Общи условия

Активация на акаунт