Кога се използва готварска и кога заквасена сметана?

  • 89 545
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 418
По повод темата за сметаните,става ли вкусно Картофи с пиле и сметана.Мисля утре да направя,ако някой е правил да сподели Hug
   Според мен,става много вкусно!Само че,ако има картофи,те трябва да са почти напълно готови, преди да добавиш заквасената сметана,иначе тя ще ги стегне и ще си останат сурови.
    Иначе,аз съм голяма фенка на заквасената сметана.Днес,например,направих едно от любимите  на семейството ни  ястия:бяла риба в сметанов сос.Често правя и пиле в същия сос.Преди няколко дни спретнах едно вегетарианско ястие:лук,моркови,гъби,чушка,царевица и чесън в сос от заквасена сметана.......Такава вкусотия се получи ,не мога да ти опиша! Crazy Party Hug
    При мен никога не се пресича и не става на парцали.Ползвам заквасената сметана на Данон,останалите марки изобщо не ме устройват, с тях се получават и "парцали",и прекалено кисел вкус..... Sick
    
    Обикновената(незаквасената) сметана съм ползвала само веднъж за един много хубав сладкиш "Пай Банофи".

# 16
  • София
  • Мнения: 1 890
Сигурно знаеш, че сметаната трябва задължително да е стояла няколко часа в хладилник (не фризер), обича студеното Simple Smile, но може още повече да се улесниш, ако сложиш преди разбиването във фризера за 15 минути горе-долу бъркалките на миксера и купата, в която ще разбиваш. Peace

    Само да кажа, че противно на упътването, на мен много по-добре ми се разбива, когато НЕ е студена. Независимо от марката. Още от барманските години го установих и я държах за малко върху кафемашината да се постопли. Иначе ми става мн рядка, като сос.  Sick

# 17
  • Мнения: 4 434
Селма сподели как точно правиш вегетарианското си ястие Praynig

# 18
  • Мнения: 7 418
Селма сподели как точно правиш вегетарианското си ястие Praynig
    Беше рецепта на някой от "Любимите рецепти",но не мога да си спомня кой......Който я познае,да пише!
   
    Трябват ти:1 глава лук,1-2 моркова,гъби(тарелка), 1-2 чушки,царевица 1 малък буркан(или само половина,ако решиш),чесън 2-3 скилидки,зеленина(целина,копър....)Всичко нарязано на едри кубчета.Около 200 г заквасена сметана(Данон).
    Запържваш лука и морковите,докато омекнат малко.След това добавяш останалите зеленчуци по реда ,в който са изброени,без зеленината.Добавяш и  заквасената сметана.След като изключиш котлона и зеленината.
    В оригиналната рецепта имаше и зелен грах,но аз го нямах под ръка и не го сложих.Ако искаш можеш да сложиш и от него.
    За гарнир сварих кафяв ориз.
    ДАже и моят мъж,който не е вегетарианец,си облиза пръстите от тази вкусотия! Crazy Наистина е нещо невероятно! Simple Smile

# 19
  • Мнения: 4 434
Селма сподели как точно правиш вегетарианското си ястие Praynig
    Беше рецепта на някой от "Любимите рецепти",но не мога да си спомня кой......Който я познае,да пише!
   
    Трябват ти:1 глава лук,1-2 моркова,гъби(тарелка), 1-2 чушки,царевица 1 малък буркан(или само половина,ако решиш),чесън 2-3 скилидки,зеленина(целина,копър....)Всичко нарязано на едри кубчета.Около 200 г заквасена сметана(Данон).
    Запържваш лука и морковите,докато омекнат малко.След това добавяш останалите зеленчуци по реда ,в който са изброени,без зеленината.Добавяш и  заквасената сметана.След като изключиш котлона и зеленината.
    В оригиналната рецепта имаше и зелен грах,но аз го нямах под ръка и не го сложих.Ако искаш можеш да сложиш и от него.
    За гарнир сварих кафяв ориз.
    ДАже и моят мъж,който не е вегетарианец,си облиза пръстите от тази вкусотия! Crazy Наистина е нещо невероятно! Simple Smile
Благодаря Hug Ще се приготвя,няма отръвка,обожавам гъби Stop

# 20
  • Мнения: 108
Едната е течна,а другата е заквасена
Това е все едно каква е разликата между прясно и кисело мляко....

Готварската сметана не е сладка,т.е. няма захар в нея и се използва за сосове

Заквасената(съдържа закваска) също може да се използва за готвене.Аз лично не правя готварски сосове с нея,защото ми стават на парцали и не ми харесва.Ползвам я за крем(изцедена и смесна с издедено кисело мляко+разни плодчета,бисквити...) или плънка за палачинки(сладки и солени)

Течната си я ползвам за крем супи,сосове към печени меса и гъби....Сосовете и  супите стават гладки,плътни като вкус....Харесва ми.
Напълно съм съгласна с теб. Браво  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт