за Свеки-с любов

  • 2 873
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 526
Тук се кара направо на име. Има разбира се и "мамосващи" но не са мнозинство.

# 16
  • САЩ
  • Мнения: 170
И тук се обръщат към свекървите по име. Може и да има такива които се мамосват, но не са мнозинство.
Моята свекърва е от българските и и викам майко. Честно казано хич не ми е по сърце така да и казвам, но още като се сгодихме с мъжа ми и тя ми каза, че другата и снаха така и казвала и тя няма нищо против. Знае че истинска майка няма да ми бъде, но смята че това е правилното обръщение. Та така, обърнах си езика от самото начало и на практика го приемам само като обръщение и не влагам истинския смисъл на думата.
Според мен е добре снаха и свекърва да се разбират от самото начало кой как иска и не иска да му се казва и така ще се избягват неприятни ситуации.

# 17
  • Мнения: 2 786
И тук са по име, поне тези случаи, които познавам  Peace

# 18
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
и в Холандия е прието обръщението "майко" Rolling Eyes
Звезди, това го чувам за първи път Crazy В Северна Холандия поне не е така Thinking А и никъде другаде, където съм била из Холандия не съм чула така да се обръщат към свекърва newsm78
Ти с 'майко' се обръщаш към свекърва си? Mr. Green
Не съм чула досега някой да се е обърнал с 'майко' към свекърва или тъща. Назовават ги по име. Разликата е, че по- старата генерация се обръща на "Вие" към свекърва/свекър. Същото важи и за зетьовете като се обръщат към тъща/тъст.

И аз не съм чувала "майко", а само по име.


В Русия и екс руските страни свекървате се нарича мама, а говоренето на Вие е под раzбиране.


Това с Вие-то ми е много интересно. Има доста руснаци, които ходят в нашето манастирче и се познават с години и като започнат само на Вие....

# 19
  • Мнения: 2 804
Аз си и казвам майка и ми е много добре така .
Помня как се разплака като ме чу за първи път да и казвам ммъй - мамо .
Жива и здрава да е , че е родила съпруга ми и го е възпитала да уважава жена си и да е грижовен към семейството си .

# 20
  • Мнения: 352
В Словакия на родителите на партньора се говори на Вие в повечето случаи, когато се говори на ти, се обръщат към тях по име. Моите свекър и свекърва още преди сватбата ми казаха, че можем да си говорим на ти, което е рядко срещано.  Crazy  Когато се говори в трето лице, се използва свекърва, свекър, като не влагат нищо негативно в названията.

Мъжът ми има страхотни отношения с моите родители и им казва мамо и тате. На тях им е мнооооого кеф, ама много, защото го обожават!  Crazy Та те взеха да ми опяват, че и аз трябва да се обръщам към неговите родители с мамо и татко  Rolling Eyes Сега резултатът е, че директно не им казвам никак  Mr. Green  , а когато в присъствие на единия споменавам другия, казвам мамка Олга или татко Юрай...   Rolling Eyes Нищо по-добро не можах да измисля. Сега, откакто имаме дете, вече е по-лесно и им казвам бабка Олга и дедко Юрай и всички са доволни!  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 5 710
В Италия не знам какво е общо положението, има културни разлики север-юг, може някой в Палермо например да казва 'майко', а друг на север да говори на 'Ви'. Аз съм посредата - обръщах се към свекърва си по име, към свекър си също.
Напоследък той е толкова сладък, че въведох и побългарено умалено име, завършващо на  звучното 'чо', но не го употребявам пред него. Отбелязвам, че за мен няма значение как наричам хората т.е  наричам ги така, както те искат.
Ако искат да им казвам 'ваша милост' - няма проблем. Не си създавам проблеми с 'аз имам една майка.." и т.н.

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
В Русия и екс руските страни свекървате се нарича мама, а говоренето на Вие е под раzбиране.
(не случи моята свекърва на снаха)
Аз сега живея в Беларус/бивша СССР/ и обръщението към свекито е наистина ''мама'' Peace

# 23
  • Мнения: 1 488
В Англия  по име
В Словакия майка и татко

# 24
  • Мнения: 3 988
Аз имам свекърва мейд-ин-Бългериа и много си я обичам, както и тя мен. Но това не е причина да й казвам майко. Живеехме заедно доста години с мъжа ми преди да се оженим и от тогава още си караме по име и с нея, и със свекъра. В трето лице ги наричам пак по име, "сверъкосвам" ги само на майтап.
И мъжът ми се обръща към моите родители по име.

# 25
  • Мнения: 110
Аз казвам на моята "майко" с тя много се вълнува. Тя е всеотдайна жена, възпитала много мил, грижовен и уважителен син. Каза ми, че съм й другата дъщеря, а и така се държи с мен. И се разплака, когато й казах "мамо". Естествено ми е. Не познавам много снахи в Мароко. Омъжените около мен казват "майко".             

Общи условия

Активация на акаунт