Какво правите с бланширания ориз?

  • 26 116
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 520
Приготвям и варя бланширания ориз както всички останали видове. Разликата му с обикновения такъв е, че е подложен на термична обработка и при варенето не се слепва и става пухкаво бял, въпреки че преди това е бил жълтеникав на цвят.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 610
В къщи готвим само с бланширан ориз(мъж ми не харесва другия,че се преварява и лепне).Готвя го по всички възможни начини,но само се слага поне чаша вода повече отколкото на другия ориз

# 17
  • Мнения: 1 176
Приготвям и варя бланширания ориз както всички останали видове. Разликата му с обикновения такъв е, че е подложен на термична обработка и при варенето не се слепва и става пухкаво бял, въпреки че преди това е бил жълтеникав на цвят.
В къщи готвим само с бланширан ориз(мъж ми не харесва другия,че се преварява и лепне).Готвя го по всички възможни начини,но само се слага поне чаша вода повече отколкото на другия ориз
По същия начин правя и аз, готвя абсолютно всичко по традиционния си начин.

# 18
  • Мнения: 80
Аз пък нищо не готвя с бял ориз - винаги с бланширан. Причините са 2 - става доста по-бързо а и е доста по-вкусен за мен.

Моята простичка рецепта е:
1 ч.ч ориз бланширан
200 гр. замразени зеленчуци(моите са смес президент  - броколи, морков, грах, царевица)
2 резена ананас от консерва, нарязан на малки кубчета
1 с. л  пикантина
соев сос на вкус
3 с.л олио
настърган кашкавал на вкус

Ориза се сварява и оставя настрани. В мазнината се слагат замразените зеленчуци и се запържват леко. добавя се пикантината, слага се ориза(отцеден) разбърква се добре, добавя се ананаса и няколко капки соев сос. Разбърква се добре и се сервира. Поръсва се с настърган кашкавал.

Не знам дали някой е публикувал подобна рецепта... така готвя аз.

това си ми е любимо. Наскоро правих и пълнени пиперки с ориз и кайма.

# 19
  • Мнения: 929
Мойте слънца много обичат мляко с ориз и им направих с бланширания ориз - нямаше оплаквания(ако имаше  #2gunfire по мъжо), свърши за два дена. А снощи го наготвих със свинско и си стана доста добре.
rianonr , Kölsches Mädel ще пробвам вашите рецепти поне ориз колкото си щеш.

# 20
  • Мнения: 80
Ilistavreva ,  може да замениш ананаса с малки парченца нарязана чушка(зелена), придава страхотен аромат. Аз си имам едно правило - винаги задушавам малко зеленчуците, за да са свежи.

Друг вариант е диетичен ориз с пилешки хапки(така го нарича създателката му Краси). Рецептата е доста простичка:
200 гр пилешки гърди, нарязани на малки кубчета(около 1х1 см)
соев сос
сварен бланширан ориз(сварен само във вода!)
2 с.л олио.

хапките се задушават до готовност(но не се пържат) овкусяват се със соев сос. и се прибавят към горещия отцеден ориз. Поръсва се със соев сос на вкус и се разбърква добре. Сервира се топло.

# 21
  • Мнения: 12 665
Всичко готвя с бланширан ориз. Дори традиционното нашенско пиле с ориз, като го запържвам.
Но виж с басмати доста се изложих.

# 22
  • Мнения: 929
rianonr това последното ми звучи много добре!

# 23
  • Мнения: 80
Ilistavreva, страхотна вкусотия е! дори и студено е много свежо, стига да не се прекали със соевия сос!

Кажи като го направиш пиши!

# 24
  • Мнения: 2 926
Момичета, все не мога да го направя тоя ориз.
Вечно ми стои твърд и недоварен.
(а имам претенциите, че мога да готвя  Mr. Green)

# 25
  • Мнения: 80
Момичета, все не мога да го направя тоя ориз.
Вечно ми стои твърд и недоварен.
(а имам претенциите, че мога да готвя  Mr. Green)

Знаеш ли, може да е от марката. И на мен ми се е случвало да не може да се свари... ползвам само един от пикадили, но не знам как се казва. Мога да видя като се прибера вкъщи. Интересно е че го казваш все пак.. понеже аз пък изобщо не обичам разварен ориз, а като правя пиперки с кайма, ориз и моркови става много разварен... но така или иначе тези пиперки ги мразя(приятеля ми твърди че били божествени)...ама...
Аз като готвя ориза, никога не сипвам водата(или бульон) наведнъж и винаги на тих огън. Но определено ако спазваш пропорциите за бланширан ориз 1ч.ч ориз, 3ч.ч вода има вероятност да остане недоварен..

# 26
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Всичко готвя с бланширан, много го харесваме!  Peace

# 27
  • Мнения: 304
досега не съм ползвала бланширан ориз,но ще опитам Thinking

# 28
  • Мнения: 2 631
Aз пък само бланширан ориз ям Peace Другият ми е много кишав Sick.

абсолютно  Peace само такъв консумираме
понеже нямам време да седя до котлона след работа - всичко правя в микровълновата

Слагам една чаша вода в йенски съд да заври, после на око малко олио и 1 главичка лук и каквито зеленчуци се сетите (моркови, грах, царевица) и за 10ина мин да се задушат. После слагам ориза. сол на вкус и още вода в съотношение 1 към 3. Слагала съм и тиквички, но те заедно с ориза  Peace И за около 20-30 мин е готов. Снощи правих със сурови моркови (обикновен ползвам замр.) и стана още по-вкусно  Peace

# 29
  • Мнения: 12 665
Момичета, все не мога да го направя тоя ориз.
Вечно ми стои твърд и недоварен.
(а имам претенциите, че мога да готвя  Mr. Green)

Отдавна готвя само с бланширан и не мога да направя сравнение, но иска повечко вода. А за сваряването - ами пробвам. Не се водя по часове и минути.

Общи условия

Активация на акаунт