Отговори
# 15
  • Мнения: 109
Виждам,че са ти отговорили вече.По принцип за адаптация до една - две седмици никой не ще ти направи проблем.НО много мами искат,хем детето да е на градина и те да си почиват с кафенцето,хем да си получават парите и да не работят.Именно за това са тези засечки.

# 16
  • Мнения: 244
Е то добре ги засичат, ама кво да направя аз сега?


Дъщеря ми е на ясла от 3.09. От същата дата си пуснах 1 месец платен отпуск, докато се адаптира поне малко. За съжаление, след 3 дни ходене се разболя, та времето за адаптация се скъсява. След този месец, ако се налага, ще взема още отпуска, ще впрегнем и бабите, ще го мислим на място.

# 17
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Сина ми ходи на ясла от февруари, аз се водя в майчинство и всеки месец си получавам 220 лв......Така, че мисля че няма да ти го спрат или поне до януари 2009 г. защото аз сега пред държавата се водя в майчинство и детето ми е на ясла, а парите си ги получавам всеки месец  Peace


Много лошо ще стане, когато ще трябва да ги връщаш тези 220.00 лева с лихвите при това...... Sad

# 18
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Парите се спират само в случай, че детето е настането за отглеждане в заведение на пълна държавна издръжка... освен ако нещо не е променено!

# 19
  • София
  • Мнения: 3 524
Момчил ще го пусна на ясла от 1 октомври - така каза директорката ни
Ще изчакам да видя как ще потръгне и се връщам на работа
изчакването ще продължи най-малко месец, максимум три.
През тези месеци ще си получавам ли прословутите 220 лв.?

спират се парите. можеш да си пуснеш платен годишен отпуск, като междувременно ще получаваш 50% от тези 220 лв. като работеща майка. после връщайки се на работа отново ще ги получаваш в размер 50% и това е до навършване на 2 г. възраст. Peace

Nansen "настането за отглеждане в заведение на пълна държавна издръжка" според  КСО това означава в ясла или градина Peace

# 20
  • Мнения: 3 092
От яслите изпращат ЕГН-та на децата до Общината. НОИ лесно може да засече информацията, че детето е на ясла, а майката не се води на работа и тогава ще трябва да се връщат парите и то с лихвите. До колкото знам, давността е 5 год.
точно така е ...

# 21
  • Мнения: 3 695
Парите се спират само в случай, че детето е настането за отглеждане в заведение на пълна държавна издръжка... освен ако нещо не е променено!
Нищо подобно, текста "на пълна държавна издръжка" отпадна 2006 г.:

Обезщетение при отглеждане на малко дете

Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда.
(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) Обезщетението по ал. 1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
(5) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Самоосигуряващите се лица, които са осигурени за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете в сроковете по ал. 1 - 4.

# 22
  • София
  • Мнения: 17 592
Не само, че не можеш да получаваш пълния размер на обезщетението, но нямаш право и да продължаваш да ползваш отпуск по точно този член от ТК. Можеш да си пуснеш натрупаната годишна отпуска или неплатен отпуск. При всяко положение ще получаваш половината пари.

# 23
  • София
  • Мнения: 17 592
Не само нямаш право да ги получаваш, но и трябва да се върнеш на работа или да излезеш в друг вид отпуск.  Peace
Вероятно има резон в това законово положение.Но си мисля нещо от практическа гледна точка.Какво се случва,ако детето по някаква причина не може да свикне с яслите и трябва да си остане у дома?Майката е принудена или да напусне работа,или да ползва неплатен отпуск /ако се налага да го гледа за по-дълъг период от платения й отпуск/Може би е трябвало да се помисли за някакъв гратисен период,не знам....

Винаги има право да ползва остатъка от този отпуск - е, докато дечко стане на 2. Да си промени мнението, един вид.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 524
Винаги има право да ползва остатъка от този отпуск - е, докато дечко стане на 2. Да си промени мнението, един вид.

ако детето е в ОДЗ дори да е под 2 г. няма право на този отпуск.
общо взето излиза че не е винаги Peace

Последна редакция: пт, 12 сеп 2008, 15:34 от elpet

# 25
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 751
Доколкото знам не ги спират.Виж ако има нов закон,то не съм чула за него,но ще е нечестно.

# 26
  • Мнения: 3 695
Доколкото знам не ги спират.Виж ако има нов закон,то не съм чула за него, но ще е нечестно.
Напротив - не е редно държавата да плаща едновременно обезщетение на майката за гледане на детето и субсидия за детско заведние пак за същото дете.  Naughty

# 27
  • София
  • Мнения: 3 524
не е редно държавата да плаща едновременно обезщетение на майката за гледане на детето и субсидия за детско заведние пак за същото дете.
съгласна съм с теб Peace но докато всички започнат да мислят не как да прекарат държавата, и обезщетението ще е ниско и ще продължават да го обвързват с МРЗ, вместо да го повишат Crossing Arms

# 28
  • Мнения: 1 168
Винаги има право да ползва остатъка от този отпуск - е, докато дечко стане на 2. Да си промени мнението, един вид.

винаги, но ако детето не е в ОДЗ дори и да е под 2 г.
общо взето излиза че не е винаги Peace
Е как? Ако детето се спре от ясла и се информира за това по каналния ред в НОИ, няма ли да плащат 220-те лева /или колкото станат/ до 2 годишна възраст? newsm78

# 29
  • София
  • Мнения: 3 524
това имах предвид- ако е спряно от ясла и майката заяви че иска да ползва остатъка от този отпуск, разбира се че ще може да позлва остатъка а и да й се плаща това обезщетение за остатъка до 2 г. Peace

Общи условия

Активация на акаунт