Програмите за обучение в детските градини

  • 19 436
  • 86
  •   1
Отговори
# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Стихчето наистина е малко глупаво newsm78
Ама това няма нищо общо с програмите в детските градини Peace

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Никой не може да те задължи да научиш детето си на това стихче, което наистина е глупаво, щом ти или детето не го харесвате...

Преди години имах такъв проблем с дъщеря ми в ДГ, беше на 5 или 6г., дадоха й стихче, тя отказа да го научи с мотива, че е глупаво и не й харесва...То и не беше хубаво...Говорих с учителката и стигнахме до решение ние да си изберем стихче, свързано с празника, в случая "8 март", и да го научи детенце.
Така и направихме!  Peace

А, относно, програмите за обучение в ДГ: доколкото знам, са две и са доста добри, разработвани са много време и от десетина години вече се използват във всички градини. Учителките си избират по коя от двете да работят. 
Ако не бъркам, това важи и за ЧДГ. За да получат лиценз, и те трябва да работят по програма, одобрена от МОН.  Peace

# 17
  • Мнения: 3 550
Бенджи, стана ми интересно. Какви са тези две програми? Какво съдържа всяка от тях? Какви са разликите? Предимства и недостатъци? Залях те с въпроси.  Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 6 999
Ако не бъркам, това важи и за ЧДГ. За да получат лиценз, и те трябва да работят по програма, одобрена от МОН.  Peace

Абсолютно - нашата градина работи с "Моливко"  Peace

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Steisi, как какви? Учебни програми. Като в училище, на различни авторски колективи. Повече не мога да ти кажа. Знам само, че и двете са добри.

Нашата ЦДГ /държавна/ работи също с "Моливко".

Как какво съдържат?! Учебното съдържание, преподавано на съответната група по възраст...
Не знам разликите, предимствата и недостатъците...Не работя в ДГ! Трябва да питаш някоя учителка...Просто съм майка на две деца, ходели/ходещи редовно на ДГ.  Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 5 016
Нашата градина /частна/ работи по 'Ръка за ръка' на издателство 'Просвета'. Та това са двете програми - 'Моливко' и 'Ръка за ръка' - и двете са много хубави.

# 21
  • Мнения: 62
Програмите в ДГ са няколко:"Моливко''на ИК''Слово'';"Ръка за ръка"  на "Просвета", ''Пред училище на ИК''Даниела Убенова'', отделно има и допълнителни помагала по Труд и техника и  Безоп. на движението.
 Искам да кажа , че тези  ми данни са от периода преди майчинството. Какви са офертите на ИК тази година не знам, но предполагам,че промените не са големи.
Oбразователното съдържание е структурирано по направления,които наподобяват предметите в училище.Ще се спра само на основните направления.
Наблюденията ми за  "Моливко" са:прекрасно разработени помагала по математика,но помагалото по роден език е слабо.
''Ръка за ръка'' ,математиката е разработена зле , помагалато по роден език е структурирано като буквара,има какво да се желае ,но общо взето  е добро.
''Пред училище'' е с перфектно разработено учебно съдържание по роден език , математиката -слаба.
 За мен най- добрият вариант е компилация между няколко ИК.Въпроса е ,че това излиза по-скъпо. И не всички учители избират този вариант.Но по каква програма ще работят децата, решават учителите.

Последна редакция: нд, 14 сеп 2008, 01:35 от Tiana33

# 22
  • София
  • Мнения: 2 079
Нека внеса някои ясноти относно Програмите за обучение на децата в детската градина.
Единни за всички детски заведения, независимо дали са частни, общински или държавни, са Държавните образователни изисквания за предучилищното образование в България (т. нар. ДОИ за ПУВ), които можете да видите тук (по-надолу, след Наредбата са).
А програмите за осъществяване на тези ДОИ са няколко: на Витанова и екип; на Русинова и екип;  на Колева и екип; "Стъпка по стъпка" и "Програмата за подготвителна за училище група".
И петте програми са доста остарели.  Confused  В момента тече обсъждане на нова Програма за обучение и възпитание, на екип на проф. Гюров, но все още не е одобрена за работа в детските градини.
Програмните системи за осъществяване на ДОИ и на програмите са повече. Те са Моливко, Ръка за ръка, Пред прага на училището, На издателство Изкуства и други.

На тези, които се интересуват съм готова да дам и още информация.  Hug

# 23
  • Мнения: 1 652
Tiana 33, абсолютно съм съгласна с теб, особено за родната реч на Моливко.

Мисля, че ако едно помагало  е слабо, то може да бъде компенсирано от учителката. Разбира се задачата не е лека, но е възможна. По важното е според мен детето да работи със съответното помагало, а не поради разсеяност да пропуска занятия, или поради това, че учителката работи с по- активните деца. Ако детето се затруднява някъде е добре да си имаме помагалото в къщи и да наваксваме пропуснатото. лично мнение.
Може би някой ще каже - има и други помагала- според мен е важно да си имаш същото - /напр- Моливко /, с което работят и в детската градина.


# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Според мен, важно е просто, детето да не отсъства, или да отсъства колкото може по-малко, от ДГ. Така не пропуска занимание и уч. материал. Учителките се стремят да работят с всички деца, и даже повече с децата, които се справят по-трудно, и накрая, всички горе - долу са на едно ниво...Но това трудно може да стане, ако детето един месец е в къщи при баба, две седмици е на ДГ.  Wink

# 25
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
В началото на учебната им година даваме пари за съответните помагала. Всеки божи ден когато взимаме детето помагалато му стои на шкафчето отворено на страничката, на която са работили, както и всички допълнителни неща - рисунки и прочие които са творили. Който иска си го взема в къщи за да продължи работата по него и да види как се е справило детето му, но естествено на сутринта трябва да го върне за да продължат.
Пък който иска може да си купи и същото помагало за в къщи. Аз за в къщи предпочитам списанията за деца.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Моето дете когато беше в първа група работиха по програмата " Ръка за ръка". Но госпожата им втората година предпочете "Моливко". И от тогава са си с Моливко. Според мен е важно педагога да е добър, а не коя точно програма ще се избере.

# 27
  • Мнения: 9 814
Едно само се питам  newsm78: като се има предвид темата за затворените заради ремонти градини, къде ли вече не само ДГ е стартирала работа, но и раздава стихчета за научаване вкъщи.
При положение, че такава практика има само за коледните и пр. тържества.
А и уважаемата авторка /гост/ не се е появила да сподели как върви научаването на стихчето от детето й.

# 28
  • Мнения: 1 652
Момичета, аз преместих моят син от детската  градина, в която ходеше в предучилищна група в училище, тъкмо защото в детската градина за година и девет месеца нищо не научи. И там стихчета се раздаваха и учеха само за осми март.
 На втория ден от предучилищната излезе рецитирайки:
Грабна лятото торбичка
пълна с песни със игри
и през китната горичка
кой знае къде се скри.

Един ден като отидох да го взема чух ,че подготвят песнички за първия учебен ден.

Така, че има и добри детски градини т.е добри детски учителки.  За тях   bouquet  bouquet  bouquet

# 29
  • Мнения: 3 146
инка62, много полезно, благодаря!



Добре де, Бенджи 2710, и аз също така мисля, но кой е виновен, след като детето ми не може да изкара повече от 1 или 2 седмици и минимум 2 трябва да е вкъщи, включително и защото разви и алергична астма от градината... Накъсва се всичко, притеснявам се, че изпуска и въпреки че се опитвам да компенсирам, не е същото, защото явно му е по-интересно да се занимава и да учи зеидно с другите деца, а сам и болен вкъщи не му е добре.... Нож с две остриета е цялата работа.

Общи условия

Активация на акаунт