За препоръките - кога, как, колко?

  • 3 819
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 775
Така представени нещата, ме карат да си мисля, че това момиче си търси по-високо платена работа, преди да е напуснала сегашния си работодател, и той все още не е уведомен за това.

# 16
  • Мнения: 3 091
Така представени нещата, ме карат да си мисля, че това момиче си търси по-високо платена работа, преди да е напуснала сегашния си работодател, и той все още не е уведомен за това.
Не е такава случката, а и темата не е за да коментирам този частен случай. Използвах примера, за да покажа един тип отношение към препоръката, което смятам за неправилно.
Исках да коментираме дали са ви искали препоръки, дали сте давали препоръки и кога принципно се предоставя този документ.

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На мен не са ми искали препоръки. А и има срок на изпитване, който много добре е регламентиран в КТ. Не винаги опитът е от полза. Някои вече търсят хора без опит, за да си ги обучат както им харесва и както предпочитат.
Някак не съм привърженик на тези препоръки, струва ми се, че много измислени неща има в тях, някои може и да са подвеждащи. Изпитателният срок според мен е за предпочитане. В този ред на мисли, ми се струва, че ако получиш препоръки след известно време(месец два) от назначението, тогава ще можеш да прецениш по-реално какво още можеш да очакваш като качества и кое в препоръките е вярно.

# 18
  • Мнения: 5 370
Препоръка никога не ми е искана, въпреки че на последното ми интервю аз сама предложих да дам телефон на пряк шеф....причината беше, че им обясних, че не напускам заради конфликти или лошо извършване на работата,  а заради  Money Money
Чак се изсмяха незлобиво и казаха, че няма нужда.
Ламичке. Като ползваща услугите на жена за почистване и доскоро и детегледачка, искам да ти кажа, че в случая най-голямата препоръка би била от човек, който вече е  ползвал услугите на кандидата и ти го познаваш(имам предвид ползвалия услугите). Ако детегледачката ми и хигиенистката не бяха ЛИЧНИ познати на семейството, Не бих си поверила ни детето, ни апартамента на случаен човек. Крайно е мнението ми, знам. Но си е мое.

# 19
  • Мнения: 104
Ако може да се възползвам и аз от темата, за да попитам нещо - ако ми предстои да напусна първата си работа, без да имам лоши отношения с работодателя, аз ли трябва да си поискам препоръка и кога? Дали преди да напусна трябва да помоля да ми напишат някаква препоръка, при положение, че в службата ми това не е практика и досега не ми е известно да са давали препоръки (тоест няма вероятност те сами да се сетят да ми напишат) или това би било прекалено нахално от моя страна? Изобщо как се процедира в подобни случаи?

# 20
  • Мнения: 3 091
Ако може да се възползвам и аз от темата, за да попитам нещо - ако ми предстои да напусна първата си работа, без да имам лоши отношения с работодателя, аз ли трябва да си поискам препоръка и кога? Дали преди да напусна трябва да помоля да ми напишат някаква препоръка, при положение, че в службата ми това не е практика и досега не ми е известно да са давали препоръки (тоест няма вероятност те сами да се сетят да ми напишат) или това би било прекалено нахално от моя страна? Изобщо как се процедира в подобни случаи?
Почти със сигурност ще те накарат сама да си я напишеш, а те просто ще ти я подпишат. Самата препоръка се иска се или след или непосредствено преди да напуснеш. Ако си оставате с добри чувства ,препоръка ще ти подпишат и подпечатат във всеки един момент.

Пъзел, и аз така искам - с препоръка от първа ръка, но няма

# 21
  • Мнения: X
Ако може да се възползвам и аз от темата, за да попитам нещо - ако ми предстои да напусна първата си работа, без да имам лоши отношения с работодателя, аз ли трябва да си поискам препоръка и кога? Дали преди да напусна трябва да помоля да ми напишат някаква препоръка, при положение, че в службата ми това не е практика и досега не ми е известно да са давали препоръки (тоест няма вероятност те сами да се сетят да ми напишат) или това би било прекалено нахално от моя страна? Изобщо как се процедира в подобни случаи?
И аз искам това да знам.
Спомням си, че предшественичката ми на тази позиция, на която съм сега, когато напускаше навремето се нуждаеше от препоръки ,и то на немски. Това, което направи, беше да си копне някъде от нета едни примерни препоръки на немски, да ги разпечата и да ги даде на шефа да ги подпише. Шефът, естествено не знае немски, и се подписа под написаното, без тя дори устно да му преведе за какво става въпрос, но за да не й скърши хатъра като за последно сбогом, турна един подпис и толкоз. Аз лично, не знам дали бих имала наглост, подобна на тази и ако някой ден ми поискат препоръки, наистина ще се чудя как по-елегантно да си ги поискам...

# 22
  • Мнения: 3 423
Бутински, и в Германия се случва понякога сам
да си пишеш препоръката. Зависи от това колко
го мързи работодателя ти. Случва се и да питаш
по сто пъти какво става с препоръката ти, но не
се смята за наглост и не е неудобно да напомняш.
Просто не си оставяш магарето в калта, нормално е.

# 23
  • Мнения: X
Да, Лисе, мързелът си е мързел навсякъде, ама чак пък да не разбере и дума от собствените си препоръки, ми се видя прекалено.
Забелязвам го, че напоследък доста често драска разни дълги и прочуствени писма на лист smile3523  и после ми дава да ги набирам на компютъра. Да се надяваме,че до деня на напускането ми ще е станал толкова изкусен в писането на служебни писма, че дори и сам ще може да възпее професионалните ми  качества  Mr. Green, пък ако не ще, ще да следвам примера на другите .

# 24
  • Мнения: 1 763
Това с препоръките ми се вижда странно. Във фирмата, в която работя, са напускали много ценни кадри. Ръководството по всякакъв начин се старае да ги задържи, дори чрез не особено приятни методи. Въобще не мога да си представя да седнат да пишат препоръки. Дано не ми искат, ако реша да работя на друго място, защото просто ще ми откажат да ми дадат такива.
Конкретно по темата- би трябвало да се представят преди започване на работа, даже преди интервюто.

# 25
  • Мнения: 2 759
...Самата препоръка се иска се или след или непосредствено преди да напуснеш. Ако си оставате с добри чувства ,препоръка ще ти подпишат и подпечатат във всеки един момент...
                     Не, няма. В нашата фирма много хора напуснаха с най-добри чувства, но според шефа 'нищо лично, аз препоръки не давам'... Важи за всички. Някой ден и не мен ще ми дотрябва да покажа какви съм ги вършила толкова време, и  Whistling...

# 26
  • Мнения: 2 018
Препоръката е един вид гаранция, че работника е съвестен и отговорен човек и  професионалист.
А всъщност гаранцията ти я пише човек, който изобщо не познаваш и по презумпция трябва да му се довериш.

-------------------------------------------------

... и в Германия се случва понякога сам
да си пишеш препоръката. Зависи от това колко
го мързи работодателя ти.
...

Хубаво ми е да чета такива редове!  Whistling  Wink

# 27
  • Мнения: 2 697
Препоръката е един вид гаранция, че работника е съвестен и отговорен човек и  професионалист.
А всъщност гаранцията ти я пише човек, който изобщо не познаваш и по презумпция трябва да му се довериш.

Точно това е смисълът на препоръката. Друг е въпросът, че малко HR-и в БГ се опират много на препоръки, по-добре е те да бъдат придружени от телефонен разговор, примерно. Злоупотребите са много, не е практика само в България, но пък в България доста честичко се украсяват CV-та с работни позиции, които изобщо не присъстват в биографията на въпросния човек, какво остава за изфабрикуване на препоръка Confused

Та това е добрата практика и съвсем по принцип, друг е въпросът, че както работодателите ги мързи да пишат препоръки, така и някои HR-и ги мързи да общуват с бивши работодатели и пр., както и изобщо да прочетат получените документи, така че в много случаи референциите просто увисват във въздуха.

# 28
  • Мнения: 12 665
Като става дума за домашна помощница и препоръка, само се сещам за Ейглетиерови - как тя га изнудваше. Щото знаеше туй-онуй.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 754
Не съм чела всички отговори.Но ако аз искам да започна при теб работа и не съм работила преди това на друго място/т.е.няма от къде да взема препоръки/ и въпреки това съм амбициозна,върша си добре работата,така,че ти да си доволна от мен,та за какво са ти тогава препоръки?Не мисля,че е толкова важно човек да има препоръки.Ми аз мога примерно да помоля някой познат да ми напише такива без да съм работила дадена работа.Имаш ли гаранция,че са истински тези препоръки,които четеш?

Общи условия

Активация на акаунт