nyakoy ot vas rajdal li e v Germania

  • 5 452
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Ауч, ако се надяваш на детски, майчинство и т.н според мен е най-добре да си при някого на работа, отколкото Selbstständig. Спомням си, че на курса за бременни акушерката спомена, всички работещи имат еди какви си права, студентките и "самоначалничките" трябвало сами да се оправят. Каквото и да означава това newsm78 Аз нямах законните 6 преди и 8 след раждане седмици "майчина закрила" която имат работещите. Ако си на "ти" с немския можеш да разровиш тарифите за раждане, така ще добиеш представа колко струва.  Rolling Eyes

# 16
В моя случай  както сега сам в 4месец,  ако сега там веднага се назнача някаде на работа и си плащам  осигуровките , то тогава ще имамли някакви права за детски,майченски и т н  или могали без дасъм назначена  да мога даси плащам някякви здравни осигуровки, с които  да имам някакви права там за детето, също  колко време трябва да съм била на работа  за да изляза в майченски от там ,тук в БГ имам осигуровки и европеиска карта но на тях аз несе надявам ,също така ме интересува регистрацията само адреснали трябва да е, моята е в WIESBADEN сега могали в друг град да се регистрирам и от колко време дали има значение .май вече доста ви поизмъчих с въпросите си но там няма кого да питам или ако има някакви такива институций моля някой ако знае дами каже много съм притеснена .

# 17
  • Мнения: 3 423
Добре, де, що питаш нас, а не врътнеш един
телефон на кметството, където си регистрирана,
и един на кранкенкасето? За нула време ще ти
обяснят къде и какво да правиш. Как така няма
кого да питаш?! На тях им плащат и за това, да
дават информация по телефона. Знаеш ли немски?

Доколкото съм чувала, ако не си медицински осигурена,
може би някоя от организациите тип каритас биха могли
да ти поемат случая. Според мен европейската карта може
да покрие само разходи, които биха ти покрили от България.
Тоест, ако бг-касата плаща за раждане 5 лева, ще ти поеме
точно толкова и ако родиш в Германия. Останалите 2995 евро
трябва да ги вадиш от джоба. Ако викаш линейка - още 300 евро.

Съвет: не се мотай из форуми, а звънни поне телефон на службите.

# 18
  • Мнения: 7 605
Лиске, това с Европейската Карта никак не е така, но тя покрива само СПЕШНИ, непредвидени посеЩения на лекар. Т.е. с нея никой няма да ти следи бремеността  Stop Тоzи вариант отпада.

Не zнам и дали е уда4но да се обади в някое Кранкенкасе, и да пита какво трябва да прави zа да й плаЩат раждането и вси4ко свърzано с него. Ще се късат да я искат като zастраховано към тях лице  Laughing

# 19
  • Мнения: 3 423
Кое, Татяна, да не е така? Искаш да кажеш, че
от България биха изплатили 300 евро за идване
на линейка, така ли? Не мисля. Мисля, че покрива
само това, което покрива в България. Ама мисля...
Не съм го видяла черно на бяло. За следенето на
бременността съм съгласна, едва ли го покрива.

# 20
  • Мнения: 7 605
Кое, Татяна, да не е така? Искаш да кажеш, че
от България биха изплатили 300 евро за идване
на линейка, така ли? Не мисля. Мисля, че покрива
само това, което покрива в България. Ама мисля...
Не съм го видяла черно на бяло. За следенето на
бременността съм съгласна, едва ли го покрива.

Лиска, така е. Такива са спораzумениета. Аz нали бях с такава карта, иzдадена във Франция, в Германия. С такава карта имаШ съЩите права, както един осигурен в съответната държава. Примерно във Франция ми се полагаха ежемесе4ни иzследвания zа токсоплаzмоzа, а тук с картата не ми ги платиха, zаЩото тук това не е покрито от ЗК.

# 21
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Аз съм раждала в Германия с частна застраховка. Посещенията на доктор си ги плащахме и след това застрахователят ни ни изплащаше 75% - за цялата бременност май към 2,000 евро се събраха, от тях си сме платили 15%. За пациенти с частни застраховки лекарите ползват тарифи които са 2-2.5 пъти над базовите (и освен това те викат на редовен преглед по-честичко, както забелязах - легални трикчета Mr. Green): това с тарифите си го пише на фактурата, която лекарят изпраща и явно си е практиката, тъй като застрахователят ни покри всички фактури без никакъв проблем.

За болницата/родилното - там направо имаше някаква директна връзка между болницата и застрахователя и получихме само 'за сведение' копие от фактурата, платена от застрахователя на болницата (към 3,000 евро, аз бях със секцио по спешност).

частната ни застраховка ни беше с доста солидно покритие - покри ми курсове за бременни, следродилна гимнастика, както и  посешения на акушерка (хебаме) вкъщи.

Това го пиша, за да си знаеш цифрите, ако не си уредиш документите. Действите се разви във Франкфурт, 2006 г. Не мога да кажа за майчинство и други, тях не съм ги вземала в Германия, ама нашия случай беше безкрайно сложен административно  Crazy.

Другото са ти го казали. Ясно е, че ако имаш възможност да раждаш в Германия, едва ли би се замислила за касапницата в БГ. 

# 22
Здравейте ,,престои  ми раждане, но и пътуване  до Германия кадето работи съпругатми  някой можели дами каже какви са изискванията за раждане,  някакви документи трябват ли от тук ,самото раждане  колко струва или аз могали дасе осигурявам там и как към кого дасе обърна или  четох в форума за частна застраховка но къде мога дая сключа  .

# 23
Здравей Татяна с немския несам чак толкова добре   зада  говоря по телефона били могла даме посъветваш към кранкенкасето как мога да се  застраховам ,благодаря ти .

# 24
  • Мнения: 3 880
Здравейте ,,престои  ми раждане, но и пътуване  до Германия кадето работи съпругатми  някой можели дами каже какви са изискванията за раждане,  някакви документи трябват ли от тук ,самото раждане  колко струва или аз могали дасе осигурявам там и как към кого дасе обърна или  четох в форума за частна застраховка но къде мога дая сключа  .

Аира, щом съпругът ти работи тук значи е и осигурен. Ако е с държавна осигуровка и ти ще си осигурена към него (фамилно осигуряване), ако е с частна ще трябва да се осигуриш отделно, просто той да пита неговите осигурители какъв е реда.
За документите- паспорт ще ти трябва при всички случаи, евентуално и акт за брак, но не съм сигурна newsm78

# 25
Благодаря за бързия отговор но съпругат ми нее осигурен  аз как мога дасе осигуря частно .

# 26
  • Мнения: 7 605
Никоя 4астна zастрахователна компания няма да осигурява бременна жена  Stop

# 27
  • Мнения: 3 880
Никоя 4астна zастрахователна компания няма да осигурява бременна жена  Stop

А доброволна държавна? Те май нямат право да откажат, или как беше newsm78

Аз да питам, съпругът на Айра с какъв статут е тогава? Това все пак има значение....

# 28
  • Мнения: 3 521
А доброволна държавна? Те май нямат право да откажат, или как беше newsm78

Зависи колко бременна ще дойде. Точно май от статута на съпруга и май зависи дали ще я приемат за осигуряване.

# 29
  • Мнения: 7 605
Държавните не zнам....но Щом съпругът не е осигурен, не zнам колко е zаконно тук  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт