Има ли Мами Студентки в чужбина?

  • 2 147
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Как стои въпроса с ходенето при лекар? Когато през декември мъжът ми и дъщеря ми ми дойдат на гости, дали ще можем да отидем при всеки лекар, ако се наложи?  Изкарахме им Европейска здравна карта, има ли някаква такса, като отидем на преглед?
Моя позната полякиня ходи с такава еу-карта, попълнила е там на място някакъв формуляр и нищо не е плащала. Можеш да опиташ като дойдеш,  да включиш дъщеря си към твоята застраховка, т.е. сумата която плащаш си остава същата, а щерката получава немска осигуровка.

# 16
  • Мнения: 19 297
Ако ти имаш здравна осигуровка в Германия, детето и съпругът ти автоматично се осигуряват към теб. Може да отидете при всеки лекар, на тримесечие се плаща еднократно 10евро, за децата всичко е безплатно, включително и повечето лекарства.
С ЕЗК се ползва по принцип при смешни случаи, но мои познати с такава са ходили на нормален лекар и не е имало никакъв проблем.

# 17
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ако ти имаш здравна осигуровка в Германия, детето и съпругът ти автоматично се осигуряват към теб.

това не важи ли в случаите, когато мъжът и детето пребивават постоянно в страната, а не само за посещение?

# 18
  • Мнения: 489
Ако ти имаш здравна осигуровка в Германия, детето и съпругът ти автоматично се осигуряват към теб.

това не важи ли в случаите, когато мъжът и детето пребивават постоянно в страната, а не само за посещение?

Да, определено не важи така радикално, както е написано. При нас не важи с моята студентска застраховка, понеже съпругът ми работи на свободна практика. Мисля, че става в случаите, когато единият работи и се осигурява, а другият е безработен.
За детето трябва да се провери за твоята ситуация.
А за европейската карта от БГ съм чувала, че човекът си плаща тук всичко на място и после си търси парите от касата в БГ.

# 19
  • Мнения: 3 880
И аз мисля, че няма да може просто така да си включи детето в нейната застраховка без то да пребивава постоянно тук. Peace
С европейските карти или не плащаш нищо или плащаш, а после в БГ ти връщат- или всичко или някаква част, не знам точно, трябва да се пита подробно. Това дали да плащаш или не на място зависи от това при кой лекар ще идеш, най-добре питай здравната каса дали нямат някакви списъци на лекари, с които си уреждат сметките помежду си, без пациентът да плаща.
На нас миналата година ни се наложи да посетим лекар на Майорка и имахме списък от нашата каса с такива лекари там ( друг е въпросът, че ни се падаше малко далече и пак отидохме на частният в хотела, но имахме и частна здравна застраховка за пътуване в чужбина, така че не беше проблем).

# 20
  • Германия
  • Мнения: 8 099
http://bundesrecht.juris.de/sgb_5/__10.html Аз бих направила следното, щом детето дойде тук, му правя адресна регистрация и с нея искам семейна застраховка за него.  Не вярвам, че някой от касата ще дойде лично да провери, дали това дете живее постоянно тук или идва на всеки 3 месеца Thinking

# 21
  • Мнения: 19 297
Не знаех, че може да има проблем да осигури детето към нея.
При нас и двамата бяхме студенти. Мъжът ми работеше за една фирма и се осигурявахме към него.После завърши по-рано от мен и се ексматрикулира.
По това време вече не работеше и минахме тримата към моята студентска застраховка. Де факто за период от няколко месеца той не е бил нито студент, нито е работел някъде, а просто е пребивавал в страната. Но пък има Freizuegigkeitsbescheinigung, ако това има някакво значение.
Просто според мен всички трябва да си направят адресна регистрация. Моя позната прави докторантура и цялото семейство е осигурено към нея, без значение дали прекарват повече време в БГ или в ДЕ.

# 22
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Виви, говорим за различни неща....  Wink

Лимонче идва да е студентка тук и пита каква застраховка е необходима на детето и мъжа ѝ, когато ѝ идват на гости... те няма да пребивават псотоянно в ДЕ.
разлика има  Wink

# 23
  • Мнения: 19 297
Няма разлика, защото никой няма как да разбере дали са там или не. Освен това застраховката не се вдига, когато са осигурени и тримата. Сумата е една и съща, когато си студент. Ние живеем от началото на май в БГ, но застраховките и  другите неща си ни вървят. Връщахме се юли месец в ДЕ, поради здравословни проблеми при малката.
Абе, то момичето като отиде ще пита. Все ще намерят някакъв удобен вариант.

# 24
  • Мнения: 759
Здравейте на всички Simple Smile Не съм мама, но замалко съм студентка в Словакия, ако някои има въпроси ще се опитам да бъда полезна Simple Smile Успех на всички Simple Smile

# 25
  • Мнения: 67
Лимонче идва да е студентка тук и пита каква застраховка е необходима на детето и мъжа ѝ, когато ѝ идват на гости... те няма да пребивават псотоянно в ДЕ.
разлика има  Wink

Да, и за това се чудя, дали въобще се прави адресна регистрация  newsm78
Моята здравна ще ми я поемат ДААД- които ми дават стипендията, ще попитам там. Аз просто си мислех, че без да се обяснявам на никого, ще мога да водя  малката с нейната ЕЗК.  Thinking
А, какви са тези 10 евро на тримесечие? Преди 4 години беше при всяко посещение...
(Днес отлитам, толкова се вълнувам  Crazy)

xtna, приятно учене в Словакия! Може да се появи някой друг, който учи там.  Peace

# 26
  • Германия
  • Мнения: 8 099
10? са 1 път в 3-месечие, ако отидеш при доки. Домашният ти дава после направление за спец-лекар, ако ти е нужно и обратното, ако отидеш напр. при гинеколог, ти дава направление за домашния
(с това направление и бележката, че си платила вече после не плащаш пак 10те ?) поне тук така процедират.

Последна редакция: пт, 26 сеп 2008, 09:48 от pepelyashka

# 27
  • Мнения: 3 880
А, какви са тези 10 евро на тримесечие? Преди 4 години беше при всяко посещение...
Винаги е било на тримесечие, на календарно обаче, т.е. ако отидеш първия път в края на март, а втория в началото на април си плащаш и двата пъти Confused И, естествено, ако нямаш направление тази процедура се повтаря при всеки лекар, който си посетил през тримесечието Crazy

Лек полет  bouquet

# 28
  • Мнения: 67
Здравейте всички,
пристигнах благополучно в Германия. Моите приятели ме посрещнаха и още снощи си направихме нощна разходка из прекрасния Дрезден. Ще почивам тук 3 дена и после заминавам за университетското си градче и се хващам сериозно за специализацията.
 Hug

Общи условия

Активация на акаунт