За подаръците към лекари, учители и прочие подобни

  • 8 915
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 18 542
Правилно е да НЕ се дават подаръци на лекари и учители, а да им се плащат адекватни заплати.

# 16
  • на село
  • Мнения: 830
 Не съм против ,който има на сърце, да им дава. Аз пари не давам, освен ако не съм била в частна клиника, където си плащам на касата срещу касов бон.
Против съм лекаря /учителя и пр./  да си мисли, че съм длъжна да му дам.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 104
Не съм против подаръците.  Ако съм благодарна, защо да не изразя благодарността си по този начин?
Виж, бутането на пари ми се вижда кофти. Не съм го практикувала досега.

# 18
  • Мнения: 27
Аз също съм против даването на пари, ако наистина си доволен от дадения човек може да му дадеш някакъв подарък от сърце. Все пак дето се казва няма да му плащаш, затова че си е свършил работата без значение лекар, учител и т. н.

# 19
  • Мнения: 232
Аз съм за подаръците от всякакъв характер към лекари и учители, когато са от сърце, от благодарност.
Смятам, че тези хора в България получават унизително заплащане, а са едни от най-важните за обществото.
Не мога да разбера, защо е приемливо да оставиш (повече) пари на сервитьора, или фризьора, ако си доволен от обслужването, а на лекаря/учителя - не newsm78

Против изнудването съм. Лекари/учители, които изнудват болни/учащи за пари са позор за професията си и лепват лошо име и на съвестните си колеги.
newsm10

# 20
  • София
  • Мнения: 1 735
Правилно е да НЕ се дават подаръци на лекари и учители, а да им се плащат адекватни заплати.
Peace

# 21
  • Мнения: 1 289
Пари в плик се дават само на сватба. В други случаи е обидно, естествено ако не става дума за корупция.

# 22
  • Мнения: 157
Аз съм ЗА, когато са заслужени. Обичам да подарявам.

# 23
  • Мнения: 7 640
................Размислите ми са породени от това, че доста години живях в чужбина, където подобна практика не съществува. Да занесеш на лекар бутилка алкохол е крайно неприемливо, например, а за даване на пари в плик лекарят (а ако не се лъжа и даващият) могат да го осъдят. Същото и при учителите. Изобщо всякакви материални подаръци се приемат като разрез в професионалната етика. Евентуално допустими са подаръци с чисто емоционална стойност - снимка на бебето, което лекарят е изродил, колаж със снимките на учениците за учителката...Приема се, че на тези хора им се заплаща да си вършат задълженията и не трябва да има допълнително поощрение от страна на "клиентите". Тоест, те си вършат работата, за която им се плаща и по подразбиране трябва да работят по възможно най-добрия начин, на който са способни.


ама знаеш, че животът в чужбина и в България не може да се сравнява- нито като обичаи, нито като стандарт и заплащане.

Аз лично съм присъствала на връчването от куриери на огромни кошници с вина и лакомства от благодарни пациенти в частна  скъпоплатена клиника в САЩ.

Значи- случва се.

# 24
  • Мнения: 4 434
................Размислите ми са породени от това, че доста години живях в чужбина, където подобна практика не съществува. Да занесеш на лекар бутилка алкохол е крайно неприемливо, например, а за даване на пари в плик лекарят (а ако не се лъжа и даващият) могат да го осъдят. Същото и при учителите. Изобщо всякакви материални подаръци се приемат като разрез в професионалната етика. Евентуално допустими са подаръци с чисто емоционална стойност - снимка на бебето, което лекарят е изродил, колаж със снимките на учениците за учителката...Приема се, че на тези хора им се заплаща да си вършат задълженията и не трябва да има допълнително поощрение от страна на "клиентите". Тоест, те си вършат работата, за която им се плаща и по подразбиране трябва да работят по възможно най-добрия начин, на който са способни.


ама знаеш, че животът в чужбина и в България не може да се сравнява- нито като обичаи, нито като стандарт и заплащане.

Аз лично съм присъствала на връчването от куриери на огромни кошници с вина и лакомства от благодарни пациенти в частна  скъпоплатена клиника в САЩ.

Значи- случва се.
Да случва се Peace Peace Peace

# 25
  • Мнения: 2 673
Аз съм за даването на пари в плик или без плик. Парите са прекрасно нещо и всеки им се радва Laughing. Дали оставям на бакшишите бакшиш на козметичката или на лелята в яслата - разликата каква е?  Освен в  това, че първите са по-добре платени от всяка ясленска леля  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 4 204
Кои все пак са " прочее подобни" ???Още от заглавието си личи отношението към "прочее подобни", а от такива не мога да се оцапам да взема каквото и да е. Връщала съм една злонамерена досадна скандалджийка дъщеря с пълните торби обратно. Щото такива си мислят, че могат да се държат обидно, просташки и заядливо и после като подхвърлят едни бонбони на "прочее подобни", и трябва да съм благодарна, може би??!!! В същото време как се отказват плетени дръжчици за хващане на горещи съдове от 80 г баба, която наистина иска да покаже благодарността си по някакъв начин? Това са реални примери от първа ръка.

# 27
  • Мнения: 384
Подаръци обича да получава всеки!Аз от тук правя извод и правя подаръци,ако съм получила внимание,добро отношение или качествена услуга!
Специално за лекарите обаче не ми харесва!Те вече си имат много приемливи тарифи за извършваните от тях услуги а,понякога +това и се усеща и лека носталгия по добрия,стар нуменклатурен навик`отвори вратата с краче,моля`!!Което на мен ми идва в повече Confused

# 28
  • Мнения: 11
Интересна тема!
Ето какво бих и не бих направила:
1.На лекаря, който ме е избавал от болката бих занесла лично голям букет с цветя,придружен с послание в което изразявам благодарност. Зависи от случая бих го/я поканила на обед/вечеря в тих ресторант или приложила визитната си картичка с послепис,че бих била радостна да помгона някога с нещо и аз в случай на необходимост.

2.На учител бих поканила децата от класа да изработят нещо от глина (статуетка за най-готин учител например, учител на годината или подобни), бих им купила платно да нарисуват нещо всички ....ако е лично,бих направила това с моето дете и с цвете бих благодарила на учителя.
Снимка на детето/класа с учителя в хубава настолна рамка  може би е достатъчно мил спомен.

Не бих
1.Дала пари с плик
2.Не бих участвала ако класа ще купува златна гривна или колие или нещо от което има нужда учителката
3.Не бих купила ваза или стенен часовник и всякакви там сервизи


 Не бих направила много неща, но ще се огранича с тези защото мисля, че е достатъчно
Благодаря за хубавата тема! Simple Smile

4.

# 29
  • Мнения: 474
Макар темата да се дискутира от дълго време в интерес на истината доста ме заинтригува.И то защото имам дъщеря в 12клас .Идвайки си вчера от училище със смях ми заразказва как нейните съученици  започнали да коментират по колко пари да събират за подарък на класния за края на учебната година.До тук да кажем добре но когато ми каза че имало предложение да му купят кола  Бога ми щях да  падна. И съм сигурна че ако  съберат определена сума и му я  дадат изобщо няма да се  дърпа. Е малко от хорски срам както се казва.Довечера съм на родителска  и сигурно и този въпрос ще се повдигне по късно от родителите .Просто думи нямам.

Общи условия

Активация на акаунт