След коя година човек става "стара" мома иl

  • 26 763
  • 254
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 716
Именно за такива познати, на които им се живее, хората са казали:
"Стара е вече, за да се държи като мома"  Wink

# 61
  • София
  • Мнения: 2 806
Има жени и мъже, които просто не се наживяват и не им се обвързва.
Но има такива, които искат да създадат семейство, но по различни причини не успяват.

# 62
  • Мнения: 4 737
Но има такива, които искат да създадат семейство, но по различни причини не успяват.
Ако причините са емоционално несъответствие с партньорите, с които ги събира живота...това ги превръща в хора, които продължават да търсят подходящия.Нищо повече.

# 63
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 333
Именно за такива познати, на които им се живее, хората са казали:
"Стара е вече, за да се държи като мома"  Wink

Това не съм го чувала...хъм, значи само на момите им е разрешено да правят джиджи - биджи, че това си е абсолютно противоречие. В израза "стара мома" се предполага "стара девственица", тоест мома, която не е успяла да си намери мъж..., а в приказката "стара е вече, за да се държи като мома" се предполага, че жената е стара, за да палува. Но ако момите палуват, то няма как да станат стари моми, защото вече не са девствени.

Иначе добра теория - младите правят секс, възрастните не, всеки, който не иска да се жени,  попада в графата "стара мома/стар ерген"....тц,тц,тц - а сексуалната революция, женската еманципация, правото на личен избор -  да вървят по дяволите!

# 64
  • Мнения: 253
Аз явно нещо май не съм разбрала... newsm78
"Стара" мома за мен не означава неомъжена !
Имам предвид хората, които до тази възраст са били сами и продължават да са сами, нямат партньор /независимо постоянен или не/ , нямат деца и т.н.
Ако вие го разбирате в смисъл неомъжена - то аз със сигурност ще съм "стара" мома  Mr. Green

# 65
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 333
Е такива случаи вече са много малко, аз лично не познавам такъв човек...а, сетих се за един познат, сам е, може би защото работи по 20 часа в денонощието и не се интересува от другия пол. Ама това си е неговия живот, със сигурност не го възприемам като стар ерген. Защото определението "стара мома/стар ерген" идва от време, когато е означавало неомъжени/неоженени индивиди, не нещо друго.
Това малко ми заприлича на темата, в която се обсъждаше защо има семейни двойки, които не искат да имат деца. Все едно е задължително да имаш дете, или пък да имаш партньор.

# 66
  • Мнения: X
Тя темата започва да заприличва на едни други две, от които поне една със сигурност е заключена.

# 67
  • Мнения: 2 716
значи само на момите им е разрешено да правят джиджи - биджи, че това си е абсолютно противоречие. !
Чак пък разрешено.
В миналото сексът се е смятал за "необходимо зло", а сега (след "сексуалната революция") е общодостъпен и неограничен. Колкото ти душа сака.
Старата/ия...  са такива, които усещат, че нещо им липсва.
Има много интересни социологически изследвания по темата  Wink
Компенсаторни практики и ....  Embarassed забравила съм.
Но епитетът се отнася за ПОВЕДЕНИЕ, а не за ВЪЗРАСТ  bowuu

# 68
Само в българския език има такова словосъчетание като СТАРА МОМА. Ама че манталитет имаме...

# 69
  • София
  • Мнения: 38 539
Само в българския език има такова словосъчетание като СТАРА МОМА. Ама че манталитет имаме...


О, бъркаш се!
На английски - spinster
Испански - solterona

Поне тия ги знам

# 70
  • Мнения: 2 803
Гласувах над 40 г.

# 71
Само в българския език има такова словосъчетание като СТАРА МОМА. Ама че манталитет имаме...


О, бъркаш се!
На английски - spinster
Испански - solterona

Поне тия ги знам

Добре де,ама като понятие СТАРА МОМА ,че неомъжена над еди колко си години ( като анкетата тук  )  или за    манталитета  иде реч в английския и испанския  език? Стана ми любопитно.
 newsm78
Защото  кой каквото и да ми говори,за мен  това словосъчетание  е  гадно и обидно.  Аз лично  не бих осъдила  никоя  жена за това,че на еди колко си години не  се е омъжила по документи,нито пък  за  характера й.

# 72
  • Мнения: 7 186
Определенията "стара мома" и "стар ерген" първо- са морално остарели, и второ- връзката, която е останала с тези думи, не е свързана с възраст, а със състояние на духа. Може да си на 20, или на 50, с два брака и 4 деца, и пак да имаш старомомински /-ергенски манталитет.
Има хора, които не са обвързани по една или друга причина, но това не означава, че някой има право да им лепи етикети. Не харесвам и хората, които използват тези определения за необвързани хора в определена възраст. Това ми говори за простотия, тесногръдие и консервативност.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 1 423
Бях сигурна че все някой ще ми скочи  Mr. Green
Това което написах го написах не защото съм на 21, а защото имам такива познати и мъже и жени!И като казах, че "нещо им има" нямам предвит, че са едва ли не сакати, а че примерно  имат някакви проблеми или са с наднормено тегло или нямат пари/особено за мъжете/ или страдат от комплекси, или имат особен характер /всичко, което изброих дотук мога да го свържа с конкретен човек, който познавам/
И стига сме се заяждали че вече не е интересно, нали темите се пускат за да си каже човек мнението !!!

 ooooh!
Рядко се случва да нямам какво да кажа.

Дефинирай "особен характер" и съотнасянето му към семейния статус.
Опитай да обясниш дали всички омъжени/женени са с тегло в нормите и с пари.
Теорията ти издиша, откъдето и да я погледнеш.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Оооооо, българският език е много богат на такива "мили" термини - стара мома, стар ерген, парясник/ца, яловица, възрастна първескиня (това последното казано от лекар). Няма лошо, езикът е богатство. Лошото е че освен бабите на село, тези думички съвсем сериозно ги използват и млади хора.

п.п. А как се квалифицира жена на около 35, която иска дете, но не иска мъж и си го получава чрез АРТ процедура newsm78

Общи условия

Активация на акаунт