Здравното министерство ограничава секциото?

  • 6 738
  • 112
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 512
хм така ще "подложат" на частните болници- ако някоя жена е решила да роди секцио и без да има медицински причини за това и ако приемат безумните наредби, то просто ще наливат в касичките на частните болници, това е ясно.

Ами то и в държавна болница да си със "секцио по желание" си плащаш на съответният доктор за тази екстра.
[/quote]

# 16
  • София
  • Мнения: 3 524
Ами то и в държавна болница да си със "секцио по желание" си плащаш на съответният доктор за тази екстра.

това е ясно. репортажа е за проекти на нормативни документи които целят да се ограничи в държавните болници раждането със секцио и така биха насочили жените, желаещи да родят по този начин към частните болници- това имах предвид. Rolling Eyes

# 17
  • София
  • Мнения: 6 011
Смях в залата, Дами и Господа!

Същинската новина е, че цената на секциото просто ще скочи 3 пъти и всяка жена, решила да ражда така просто ще трябва да се бръкне по-дълбоко.

По добре МЗ да се замислят какво кара хиляди здрави български жени да се подлагат на доброволна оперативна намеса и да работят за подобряване на нещата в тази насока - а именно причините за страха ни и действия по изкореняването му.

Коя нормална жена ще предпочете престой в болница, където на цял етаж се полага една осрана тоалетна? Където бъка от хлебарки? Където нямаш информация как е детето ти? Където го захранват с АМ през шише с огромна дупка и не ти помагат за кърменето? Където спиш на легла и дюшеци, на които е спала и майка ти, когато е раждала? Където почти всяка жена така или иначе е с разкъсвания и шевове при раждането? Където се отнасят с теб като същество, лишено от достойнство?
Секциото по желание просто е алтернатива на всичкото това. С ограничаването му няма да се изтръгне корупцията, нито ще спрат операциите по желание. Просто някои хора ще забогатеят повече, това е.

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Раздвоена съм като нагласа. От една страна "секцио по желание" вече придобива епидемични размери, защото майките се страхуват да раждат нормално заради болката, а лекарите се съгласяват заради парите. Затоват трябва да се направят някакви ограничения и секцио да се прави единствено, ако е наложително. От друга страна никога не се знае кога и на колко майки ще се наложи да се направи секцио и да се слагатнякакви изкуствени ограничители като % от общия брой раждания е несериозно.

# 19
  • Мнения: 9 814
Раздвоена съм като нагласа. От една страна "секцио по желание" вече придобива епидемични размери, защото майките се страхуват да раждат нормално заради болката, а лекарите се съгласяват заради парите. Затоват трябва да се направят някакви ограничения и секцио да се прави единствено, ако е наложително. От друга страна никога не се знае кога и на колко майки ще се наложи да се направи секцио и да се слагатнякакви изкуствени ограничители като % от общия брой раждания е несериозно.

Проблемът е, че "секцио по желание" в страната ни няма. Оперативна намеса при раждането се предприема само при индикации, които не позволяват нормално раждане. Поради тази причина, за да бъде направено секцио по желание лекарите вземат пари "под масата", т.е. практикува се явна форма на корупция. Пък и така е по-лесно, както за медиците, така и за родилките- назначават ти час на дата Х и всичко се приключва на бързо.
Аз съм ЗА естественото раждане и против секциото по желание, Но уважавам правото на избор на  всеки човек.
И наистина трябва да има разяснителни кампании, че нормалното раждане не е тооолкова страшно, за да спрат да се появяват питания от сорта "Колко са адските болки при нормалното раждане", защото аз мога да задам въпроса "Колко време са адските болки след секцио"
Предполагам, че темата бързо ще се изроди в спор- за и против секциото.

# 20
  • Мнения: 5 940
Редактирах се. Нищо няма да напиша, защото не ми се влиза в безсмислени спорове. Днес ми е слънчево Grinning

# 21
  • Мнения: 45
И аз съм за правото на избор . Peace
Казвам го от опит. Родих нормално и не искам повече така, а това е моето право да реша.

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, и аз не искам темата да се превръща в за и против секциото или нормалното раждане. Но едно не ми е ясно - как така една жена, която всъщност е некомпетентна откъм показакели за прилагане на един или друг метод за раждане може ей така, плюнчейки пръст да решава, че иска да ражда със секцио. Истината не, че има достатъчно много методи за обезболяване на нормалното раждане и достатъчно много рискове от секциото. Докторите се навиват да правят секцио по желание на майката заради парите, от чиста алчност, защото знаят, че ако жената е решила, че иска секцио, тя ще намери кой да й вземе парите, нали?

Желанието за секцио на мен все повече ми напомня на детските ни игри, когато като играехме на майки и трябваше да "раждаме" просто се правехме на заспали, а по едно време "сестрата" ни носеше бебетата. Та и със секциото така - сбъдване на детската мечта просто да заспиш и да ти дадат едно бебе.

# 23
  • Мнения: 45
Не съм мн съгласна RadostinaHZ. Ако след нормално раждане/каквото и да е било-леко или трудно/, с детенце ти е имало проблеми след това, не вярвам да се реши който и да е пак на същия риск.   
 

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Ок, ако е имало проблем с първото раждане най-вероятно лекарят сам ще предложи секцио. Но при първо раждане, без да има сериозни здравословни причини да се иска секцио от майката само, защото я е страх, или защото е прочела, че "звездите" раждат така, или защото такава е модата, не ми се вижда нормално. Поне това, което аз съм чувала с ушите си от бременни жени, които не са раждали още е, че искат секцио, защото нямат никакво намерение да търпят няколко часа болки, защото ги е страх или защото много щели да се разтегнат "отдолу" и щели да имат разкъсвания. А и били чували, че секциото било безопасно.

# 25
  • София
  • Мнения: 6 011
Докторите се навиват да правят секцио по желание на майката заради парите, от чиста алчност, защото знаят, че ако жената е решила, че иска секцио, тя ще намери кой да й вземе парите, нали?
Именно.
И с ограничаването на операциите в някави проценти просто цените ще се повишат.
Да не говорим, колко невинни майчета пък евентуално ще посрадат от това решение на МЗ. Защото лимитът на секциото ще се изчерпа "за свои хора" и когато на някоя майка наистина и се наложи да ражда секцио и няма лимит ще бъдат подложени с бебето на огромен риск.

# 26
  • Мнения: 45
Да, но нали това е правото на избор.  

# 27
  • Мнения: 9 814
RadostinaHZ не е само това.
Голяма част от жените, които раждат за първи път са над 32-35 години и това също е причина самите лекари да им препоръчват оперативно раждане.
И не мисля, че е по-безболезнено отколкото естественото раждане. Да, о.к. операцията не се усеща, но след това?!
Е, секциото пожелание е наистина по-лесно и за двете страни, както казах вече.
Но, дори и със закон да бъде забранено, вратички ще се намерят винаги.
Все пак всеки отговаря сам за себе си.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Абе, пак става ялова работа с тези наредби. Не може да е безразборно, но и не може да е фиксиран %. Жалко за тези, които тепърва ще раждат.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 011
И не мисля, че е по-безболезнено отколкото естественото раждане. Да, о.к. операцията не се усеща, но след това?!
Тук вече трябва да се включет мами, раждали и по двата начина, всички останали сме субективни.
За мен пък не е "естествено" и безболезнено раждането, завършило с 45 шева и 4-месечно несядане на д-то след това /примера е истински/.
Проблема е именно, че естествените раждания масово са с лоша слава, заради същите тези лекари, които нямат време да те чакат. Пришпорват нещата по всички познати и възможни начини. И предлагат секцио с лека ръка за да родиш в тяхната смяна и съответно да вземат парите. Това докато се изкорени ще страдат само и единствено родилките.

Общи условия

Активация на акаунт