Имат ли близнаците проблеми с говора?

  • 16 727
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 638
   А за това че проговарянето зависи повече от външната среда отколкото прохождането например, което е индивидуално не мисля че съм много съгласна. Просто моите малко след годинката изобщо не схващаха опитите ми да повтарят срички или думички, докото едно приятелче на годинка и три месеца просто виждам как има желание да издава звуци и да приказва, говори вече повече от нас.

Явно не съм го обяснила много правилно, ама нали късно вечер пиша и съм вече полуизфирясала   ooooh! Смисълът беше (или поне така четох) че говорът може да се стимулира. Т.е. сигурно си зависи и от детето, но докато не можеш да го накараш зорлем да ходи, то при говорът ако се полагат усилия може да се развива по-добре. Но това само теоретично, как стоят нещата в практиката тепърва и аз ще откривам  Simple Smile

Дъмпер , а с триезична среда как стоят нещата?  newsm78 Питам ако случайно са ти казали, нали спомена, че си се консултирала с детски психолог. Аз тук не смея да ги питам, защото само това чакат и без това само мърморят как децата на чужденци не научавали добре холандския Sad

# 16
  • Мнения: 7 803
ами за 3 езика не съм питала, но казаха всеки да говори на дете на родния си език. като тръгнат на ясла, на детска градина или детегледачка, ще научат и другият език. може би трябва да потърсиш детски педагог или психолог и да попиташ  Peace

# 17
Нашите близнаци проговориха рано и нямаха проблеми с говора. Сега говорят много и със всички. Много общителни деца са.

# 18
  • Мнения: 623
След дълго отсъствие да се включа по темата,че и ние сме на този етап.  Heart Eyes

Според мен при проговарянето има съчетание от две неща - и генетична предразположеност и ефект от стимулиране.Аз също бях чела,че близнаците проговарят по-късно,затова доста се изненадах от ранните опити на Ники да повтаря и учи думи.Вече знае към 15-ина,  употребява ги по предназначение и има голямо желание да общува (разбира се не ги произнася като голям човек).Сестра му е по-"тежка".Видно е,че трудно си обръща езика като се опитва да повтори нещо.Не мисля,че другия и пречи или забавя по някакъв начин.
Факт е,че те постоянно са сред повече хора,които им говорят,показват по книжките,разказват им разни неща и в къщи и навън.Това определено оказва влияние, най-вече при момчето,на което явно му е заложено и му е по-лесно  да имитира и произнася звуци.

..........Въобще проговарянето обещава да бъде много забавен период.Когато им се изнервя и кажа троснато"Боже,Божеее!", а господинчото и той след мен "Бозее...", веднага ми минава яда Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 174
Аз мисля, че едното дете не  пречи на другото при проговарянето,ами точно обратното.Дъщеря ми започна първа да казва доста думи,докато сина ми беше по-пестелив.В момента мога да кажа,че Ради се справя по-добре,от няколко дни,мога да кажа,че казва добре буквите "р" и "в" в думичките,докато Дари не може.
Пак се повтарям според мен си е до дете,ген и т.н.,това, че са близнаци само им помага. Hug

# 20
  • Мнения: 3 638
Дидка, моите определено не са толкова напред с материала  Simple Smile Но пък слушат два езика и може би и на това се дължи.

Jordan, комплименти за голямото семейство!!! Шапка ти свалям  smile3501

# 21
  • Мнения: 623
Да,fata,и аз знам от близки и познати с деца в двуезична среда, че започват да различават и двата езика,проговарят само единия първо,като за втория някои се заинатяват и не искат да приказват,въпреки,че всичко разбират.
Лятото срещнахме далечни роднини,живеещи в Холандия.Научили са 4-5 годишното си дете само на чуждия език,за да му е по-лесно.Аз лично не одобрявам отлагането на родния език за по-късно, но както и да е....Разказвам случката заради това,че когато то забърбори на моите,по реакцията на Ники се видя,че е усетил различния говор и нищо не е разбрал.Това за мен беше неочаквано.

Много ми е странно как толкова малки дечица разбират какво им говориш.Като им кажеш "Направи това, донеси онова..." и те го правят, т.е.знаят езика преди да са го проговорили Confused

# 22

Между 12-24 месеца децата трябва да:

Свързват 2 прости думи Това го правиха на година и 2-3 месеца
Да имат речник от около 10 - 20 думи На 2 години речникът им наброяваше 50+ думи
Да имитират няколко животни На една годинка имитираха няколко, на 2 години имитираха всички, които аз знам
Да махат за довиждане Махаха за довиждане преди да навършат 1 годинка
Говора им да се разбира до 25% от непознати хора Непознатите разбираха доста повече от 25%, а когато децата бяха на 2 години, почти всичко им се разбираше от непознати

Между 24-36 месеца децата трябва да:

Задават прости въпроси "защо" и "какво" Още преди 2-годишна възраст
Да имат речник от около 450 думи Не съм ги броила, но говореха колкото брат си в първи клас
Да казват името си Казваха си имената преди да станат на 2 години
Да отговарят на въпроси с "къде е" Преди да станат на 2 години
Да познават 3-4 цвята На 2 години и половина разпознаваха поне 10 цвята
Да познават частите на тялото На 2 години...
Да съставят изречения от 3-4 думи От 7-8 думи
Да следват прости указания И с по-сложни се справяха
Говора им да се разбира поне до 50% от непознати хора На 2 и половина всички им разбираха всичко

Между 3-4 години децата трябва да:


Използват редовно изречения от 4-5 думи Ако са бавно-развиващи се...
Да имат речник от около 1000 думи Не ги броя Simple Smile))
Да назовават цветовете Отдавна...
Да могат да разказват нещо Можеха преди да станат на 3 и ние ги слушахме с голям интерес
Да знаят кратки стихотворения Да...
Говора им да се разбира поне до 75% от непознати хора 100%
Да могат да изпълняват 2-3 степенни указания Можеха си го и преди
Да разбират почти всичко, което им се казва Разбираха всичко

Между 4-5 години децата трябва да:

Говорят правилно в минало време Говориха правилно и на 3 години
Да имат речник от около 1500 думи Пак се започва с броенето
Да разпознават основните цветове Отдавна ги разпознаваха
Да разбират значението на противоположностите Разбираха го на 3 години
Да говорят ясно Говориха доста по-ясно от най-големия си брат когато беше на тяхната възраст
Да използват изречения с повече от 5 думи На 4 години изреченията им бяха с по 10-ина думи и следваха много бързо едно след друго
Да преразказват със собствени думи
 

Това сега го видях. Ако пак е от САЩ не се и учудвам. Звучи ми като списък за бавно-развиващи се деца. Имам една двойка близнаци, те растат с още 6 братя и сестри. Предполагам, че това има значение за говора, но и ние много говорим с тях, затова според мен децата, независимо дали са близнаци или не, развиват говора си в зависимост от това колко се говори с тях. Нашите имат и роднини от други държави, затова говорят свободно и на други езици. Когато се общува с детето, то се развива много по-добре отколкото иначе.

# 23
  • Мнения: 7 640
Джоран, що не внимаваш малко с квалификациите Twisted Evil?

Педагог ли си, педиатър или прост(о) разбирач?

На мен изброеното ми звучи напълно реалистично, отделно, че не споделям мнението, че щатските критерии са за глупави- за каквото и да е.

# 24
  • Португалия
  • Мнения: 3 949
..............................

На мен изброеното ми звучи напълно реалистично, отделно, че не споделям мнението, че щатските критерии са за глупави- за каквото и да е.



Подкрепям! Около мен има много двуезични деца/повечето в български или смесени с българи семейства/ и определено не може да се даде формула- всяко дете е различно! Въпреки че е само още една двойката близнаци newsm78
Тук ,мисля ,че споделяме опита от своите деца- така и другите майки правят съпоставка със своите , а това е вид опитност,която не може да даде нито една статистика!   bouquet

# 25
  • Мнения: 1 174
От изброените критерии,моите не познават цветове,но има време до 2 г и половина Mr. Green

# 26
  • Мнения: 7 803
ами по мои наблюдения наистина миналото време, родовете  и множественото число са трудни за децата. моите са на 3 определено на моменти уцелват вярното, но не винаги,

# 27
  • Мнения: 3 638
Jordan , позна, списъкът е американски  Simple Smile Но дава ориентир за минимума, който децата трябва да са достигнали и мислех, че може да е полезен за някого. А и от информациите, които съм чела досега фактът, че близнаците могат да имат проблеми с говора е признат навсякъде. Това не значи, че непременно трябва да го имат, затова и пуснах тази темичка, за да споделят и други майки. При малкото двойки близнаци, които съм познавала и за които имам спомен си спомням, че момчето заекваше, а при другата двойка едната сестричка беше глухоняма и другата също не говореше много добре  Sad Тук познавам една близнашка майка с близначки на почти две годинки и тя ми казваше, че нейните момичета още не говорят и си имат собствен език. Лично в нашата ситуация децата са в двуезична среда и освен това тук нямаме баби и дядовци или по-големи братя и сестри, които да им бъбрят или да ги занимават по цял ден. Затова ми се искаше да обменя опит и да направя всичко възможно, за да ги подпомогна с езиковото развитие.   

# 28
  • Мнения: 7 803
фата, ние сме в същото положение, но с 1 език по-малко  Mr. Green та като малки им пусках дискове с бг детски песнички и приказки. сега обожават песничките и пеят  Hug

# 29
  • София
  • Мнения: 12 229
  Еми честно да си призная, според този списък моите са доста назад, защото сега на две годинки и вече два месеца, тепърва започваме с думичките. Надявам се все пак скоро да се отпуснат и да проговорят, със сигурност ще се похваля тук в темичката когато се случи  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт