Консултация с логопед - тема 3

  • 170 420
  • 759
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 132
Здравейте и от мен!
от доста време ви чета и реших да се включа и аз  Laughing
Дъщеря ми е на 2г и 7 мес. и според обще приетите норми не говори.......................
 Някои казват да го оставя до 3 г....други казват, че трябва да се работи упорито, но не ми става ясно как точно...
Това е на кратко....
Някакви идеи от специалистите тук? Laughing
Това че детето ви е здраво и има добре развита фина моторика е чудесно, но не е добре да го оставяте и да изчаквате с идеята, че проблемите в езиково отношение ще бъдат "израстнати".Добре би било да започнете терапия-или с логопед или с разработена програма и под наблюдението на логопед.При тези толкова противоречиви мнения, за които пишете е доста трудно да се дават съвети без да е проведена консултация на живо на базата, на която да се започне терапия или да ви се изготви програма за терапия.

# 121
  • Мнения: 2 096
Здравейте,
искам да се консултирам с вас за сина ми 2г и 1м. който говори по малко от връстниците си.. като цяло на последък научава доста нови думи.. по няколко на ден.. верно не ги изговаря целите, но пък взима по сричка от думата.. използва изречения от типа - пате чип чип (патето се къпе) или тати фиууу (тати завива с гайковерта). Мисля си че тревогите ми са плод на майчина амбиция да говори добре и да си комуникираме по лесно, но все пак искам да чуя мнението ви - какво трябва да може в речеви аспект дете на 2г?

# 122
  • Мнения: 80
Здравейте, дъщеря ми е на 5г. и има проблем с Р, Л Ш , прави опити но не се получава .Иначе говори много, учи стихотворения, разказва  но всичко изглежда някак "лигаво".Моля за съвет трябва ли да се консултираме с логопед и съответно за координати на такива в района на Сливен, Ямбол, Ст.Загора
Благодаря ви предварително!

# 123
  • Мнения: 4 525
Здравейте, искам и аз консултацийка за сина ми - 3 г. 2 м.: говори много и в общи линии - всичко. Но произнася повечето от думите ужасно неправилно, дори не много сложните. До скоро вместо вода казваше "опадата" (негова бебешка дума), вече казва "да" или "ода". Вместо легло казва "гольо" или нещо такова, по подобен начин казва 'колело'. И така е с много думи. Мога ли да го стимулирам по някакъв начин да започне да прозинася думите правилно и редно ли е да го поправям?
Малкият ми син - година и 8 м.: речникът му се състои едва от няколко думи (не съм ги броила  Embarassed): мама, няма (произнася го пак 'мама'), ам-ам, папа, тати (само ако го накарам да го повтори), пак, пана (падна), айде, да, не, баба, дядо (ако го накарам да ги повтори) и как правят някои животни. Никакъв намек за изречения. Не съм забелязала да има проблеми с моториката - рита топка, реди кубчета едно върху друго, сглобява прости фигури от конструктор, драска по лист с химикал, но го държи много странно, храни се сам. С него как да процедирам?
Забравих да добавя, че малкият иначе говори страшно много, но с някакви измислени от него думички, тук-таме съставени от срички, но в повечето случаи на мен ми звучат абсолютно нечленоразделно.
Благодаря!   bouquet

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 11:38 от *АнАн*

# 124
  • Мнения: 100
Здравейте,дъщеря ми е на 1г и 7м,не казва нито дума,говори си нещо постоянно но неразбираемо.Не казва дори и мама,тати.Бихте ли ми дали съвет към кого да се обърна в Пловдив,педиатъра ни явно за него това не е проблем и ми пробутва клишетата за Айнщайн и др които са проговорили късно.,но това не ме успокоява.

# 125
нашия педиатър също мисли че няма проблем а малкия е на 2 г и 4 месеца ,не казва нито дума само крещи.Незнбам към кого да се обърна в Габрово

# 126
  • София
  • Мнения: 132
Здравейте,
искам да се консултирам с вас за сина ми 2г и 1м. който говори по малко от връстниците си..  - какво трябва да може в речеви аспект дете на 2г?
Ако прегледате дори повърхностно която и да е от темите Консултация с логопед или материалите събрани в Библиотеката на Деца с увреждания...... ще намерите поне няколко периодизации на детското развитие,които ще отговорят изключително добре и подробно на въпроса ви.
Тревогите ви са  доста основателни, а и детето ви едва ли ще комуникира вечно само с вас.

# 127
  • София
  • Мнения: 132
Здравейте, дъщеря ми е на 5г. и има проблем с Р, Л Ш , прави опити но не се получава .Иначе говори много, учи стихотворения, разказва  но всичко изглежда някак "лигаво".Моля за съвет трябва ли да се консултираме с логопед и съответно за координати на такива в района на Сливен, Ямбол, Ст.Загора
Благодаря ви предварително!
Добре е не само да се консултирате, а и да започнете терапия.Съскавите и шушкавите звукове би трябвало вече да са чисти в говорно отношение.За Р и особено за Л все още имате време докато се появят в норма.

# 128
  • София
  • Мнения: 132
Здравейте, искам и аз консултацийка за сина ми - 3 г. 2 м.: говори много и в общи линии - всичко. Но произнася повечето от думите ужасно неправилно, дори не много сложните. До скоро вместо вода казваше "опадата" (негова бебешка дума), вече казва "да" или "ода"......
 с химикал, но го държи много странно, храни се сам. С него как да процедирам?
Забравих да добавя, че малкият иначе говори страшно много, но с някакви измислени от него думички, тук-таме съставени от срички, но в повечето случаи на мен ми звучат абсолютно нечленоразделно.
Благодаря!   bouquet
Трябва да консултирате детето си, защото от една страна използва свои думи, а от друга размества и редуцира другите,които са в речника му.За да може да се направи добра и действаща програма и да се подходи правилно към терапия детето трябва да бъде чуто от логопед и тогава част от терапията може да бъде и поправянето от ваша страна на произнасянето на думите.
По притеснителното във вашия случай, е че и по-малкото ви дете използва свои думи, които дори и вие явно не разбирате.
Съвкупността от тези факти ме кара да ви посъветвам да направите консултации и за двете си деца,за да може да се терапевтира по-голямото и да се направи превенция с по-малкото преди проблемите и при него да се задълбочат.

# 129
  • Мнения: 4 525
Благодаря, ще се консултирам!   bouquet

# 130
  • Пловдив
  • Мнения: 580
       Здравейте. Искам да се консултирам с вас за единия ми син. На 3г и половина е. Понякога, когато иска да каже нещо започва с ъъъъ, ъъъъ, ъъъъъ и тогава казва изречението. Сякаш мисълта му върви, а той не намира думите в момента, с която да я изрази. Когато говори по телефона почти не ъ-ка. Освен това имаме и проблеми с произнасянето на з, с, ш.  Роден е недоносен. Благодаря ви предварително. Много ще съм ви благодарна, ако ми дадете и координати на добър логопед в Пловдив.

# 131
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Здравейте,
искам да се консултирам с вас за сина ми 2г и 1м. който говори по малко от връстниците си.. като цяло на последък научава доста нови думи.. по няколко на ден.. верно не ги изговаря целите, но пък взима по сричка от думата.. използва изречения от типа - пате чип чип (патето се къпе) или тати фиууу (тати завива с гайковерта). Мисля си че тревогите ми са плод на майчина амбиция да говори добре и да си комуникираме по лесно, но все пак искам да чуя мнението ви - какво трябва да може в речеви аспект дете на 2г?

От примера, който давате, става ясно, че в общуването с детето, използвате "бебешки" думи. Ако искате наистина детето ви да се научи да говори правилно и ясно, трябва категорично да забравите думи като "чип-чип", "дидя", "папкам" и т.н., както и да спрете да повтаряте неговите собствени бебешки думи, вместо да му подавате правилен модел за подражание. Чувството, че детето така ви разбира по-добре е измамливо и невярно.

нашия педиатър също мисли че няма проблем а малкия е на 2 г и 4 месеца ,не казва нито дума само крещи.Не знам към кого да се обърна в Габрово

Аз лично не мога да помогна, но знам за една майка от Габрово, която пише в този под-форум и посещават добър логопед в Габрово. Проблемът е, че й забравих никнейма. Защо не разпиташ в седмичната тема, може другите да се сетят и да помогнат. И аз ще разпитам.

# 132
  • Мнения: 631
и аз съм от габрово и моят с син ситуацията беше такава на около две години си говореше пет шест думички нещо на негово си дърдореше но основно крещеше ..... сега е на 3г и 5м продължава да не говори и да крещи е .... крещи по малко и говори повече но все още няма изречение .....
работа работа и пак работа
първо - детска градина
второ работа със психолог поне два пъти седмично за да има резултат и работа с логопед също е добре два пъти седмично
успех .....
логопедите в града са трима / единия от тях е от севлиево /, психолози има но обикновенно нашите деца трудно допускат външни хора до себе си
освен това трябва да го консултираш с психиатър започни с д-р Стоянова тук в Габрово следва доц. Стамболова в София задължително детето ти има нужда от лекарство което стимулира мозъка / това е Ноотропил за децата които не говорят/ задължително е също да му направиш неврологични изследвания при детски невролог който да направи ЕЕГ и друго каквото прецени тука няма такъв ....
освен всичко друго трябва и да си много силна тъй като детето се приспособява изключително трудно към каквото и да е ново нещо и не слушай глупости че трябвало да стане на три години за да проговори и че момчетата проговаряли по късно няма такива филми
освен това веднага трябва да престанеш да отвръщаш на детето си на исканията му с ъъъъъъъъ или с показване ще го караш да казва нещо независимо от това че се ядосва и кряка .....
вероятно се познаваме тъй като града е малък ....

# 133
  • Мнения: 631
постинга ми трябваше да е лично съобщение на една майка от Габрово
дано да чете темата написала е че детето и е на 2г и 4 месеца и не говори само крещи

# 134
Много ти благодаря за инфото!!!От голяма помощ ми е.Твоето детенце играе ли с играчки,лесно ли привличаш вниманието му?при нас беше мн.трудно но сега нещата взеха да се оправят-вече ме гледа като му говоря,всичко разбира постоянно иска да си пише разни работи(да драска с химикала и моливите)само дето не говори...Незнам само как д-р Стоянова и другите лекари ще го накарат да им обърне внимание....

Общи условия

Активация на акаунт