Посъветвайте ме за свекървата?

  • 3 627
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
Аз бих постъпила както е написала zori13.Или ще я поканя друг ден.

ООООО, тя държи да направи погачата тя, да нареди на масата, каквото тя мисли,че трябва да има и да се изпълнят ритуалите, които тя е чула. Ако я направя без нея , трябва да правя два пъти всичко, ще се разсърди за месеци. вече го е правила при предишен опит да си наложи мнението, което аз на приех. сърди се цупи се и заплашваше да я забравим и т.н. Но от всичко това страда мъжа ми?!

# 16
  • София
  • Мнения: 4 042
Като започне да командва мило и с усмивка казваш: " Майко (или както там се обръщаш към нея) , седни ти сега ето тук, почивай си ,забавлявай се, ти си гостенка. Аз и ...(мъжа ти) ще се оправим с всичко. Ти не се притеснявай, стой си спокойно и си празнувай.  Grinning Grinning Grinning"
Това нито е обидно, нито ще я изложиш пред хората. Даже напротив- ще си кажат каква добра снаха и се е паднала, как гледа на бабата да и е добре. И бабето няма да смее да се обажда много-много,пак заради хората, щото тя ще излезе зла-такава грижовна снаха, а тя да мрънка!  Peace
И като позабрави, щото ясно,че ще забрави, пак така нежно и припомняш,че е на гости и да си почива.

# 17
  • на майната си
  • Мнения: 425
ООООО, тя държи да направи погачата тя, да нареди на масата, каквото тя мисли,че трябва да има и да се изпълнят ритуалите, които тя е чула. Ако я направя без нея , трябва да правя два пъти всичко, ще се разсърди за месеци. вече го е правила при предишен опит да си наложи мнението, което аз на приех. сърди се цупи се и заплашваше да я забравим и т.н. Но от всичко това страда мъжа ми?!

А ти разчиташ нещата да се оправят без обидени? Има 2 варианта за мен:
1. Ти си разстроена/обидена
2. Тя е обидена/сърдита

При такива претенции без мерене на п..ки няма да стане Simple Smile
Аз бих избрала 2-ри вариант - белким се сети.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 508
Един съвет и от мен. Имам 15 годишен семеен живот и много добри отношения със свекърва ми , въпреки че не й казвам "майко". Още в началото със съпругът ми се разбрахме, че с моите родители аз ще контактувам, когато се налага, а той- с неговите. Всеки си знае по какъв начин да надвие над собственото си родителско тяло. Така че помоли съпругът си да поговори с нея и да й каже, че у вас вие ще казвате какво да се прави, защото вие сте домакините и това е вашия дом. Ако имате нужда от помощ, ще й кажете и че у тях тя да си определя какво да става и че тогава вие ще се съобразявате с нейните правила. И пред гостите ако се наложи по-добре ще е той да я скастри. Ще има по-голям ефект, защото всички ще разберат, че той подкрепя теб, а не майка си. Мисля че и върху нея ефекта ще е по-добър. Иначе ще оправдаете всеобщото мнение че свекървите и снахите се карат непрекъснато.
И още нещо- казвай "добре" , усмихвай се и си прави каквото си знаеш- ти си си у вас.

Това е чудесен съвет  Simple Smile
При нас също помага, ако изобщо се наложи, а след 10 години брак и двете със свекърва ми се научихме как да подхождаме една към друга без да се обиждаме.

# 19
  • Мнения: 118
По принцип избягвам подобни теми, защото смятам, че не е редно да се изнасят семейните неразбории в общественото пространство, но не можах да се въздържа този път  Simple Smile Имах подобен проблем със свекърва си /не че се е решил напълно де .../ - все тя каквото каже, както тя смята, че е редно, в собствения ни дом се разполага като домакиня. Та за поредния семеен празник, не си спомням повода вече, влиза свекърва ми и още не си е свалила обувките се звъни на вратата - лелята на мъжа ми. И се започна - "Добре дошла, Х., заповядай..." По принцип гледам да не се излагаме пред хора, каквото имаме да си казваме, си го казваме двете. Но този път й се усмихнах мило и казах "Първо ти добре дошла, ..." Тя се сконфузи, но не можа да каже че съм я нагрубила. Пък останалите гости лекичко се подсмихнаха  Simple Smile След този случай винаги казва, аз нали съм на гости  Laughing

# 20
  • Мнения: 194
Така като чета, май само аз оставам с впечатление, че жената иска да помогне Thinking

Ако не правеше това, сигурно авторката щеше да пусне тема, че не и помага. Twisted Evil

В началото и аз имах разминаване по някои въпроси със свекървата. Имаше период, когато ми беше криво. Нищо не и казвах и на мъжът ми също. След това, почнах да му пиля на него... и пак нищо. Сега, ако има нещо, което ми е неприятно и го казвам директно, без да се заяждам и без излишен сарказъм. На четири очи. Тя го прави същото.
Разбираме се Peace

# 21
  • Мнения: 4 434
По добре и кажи преди погачата някой думи,
та да знае как да се държи

# 22
  • Мнения: 6 703
мислех да и кажа просто: "Не се разпореждай, ако обичаш, не си домакиня!" - Много ли е злепоставящо и грубо?

Грубо е и определено е неприятно за гостите.
Преди няколко месеца като гост бях свидетел подобни реплики. След тях вече нямаше празник, а гостите се чудехме как да се измъкнем по-бързо. Грозно е пред други хора да си разрешавате семейните и роднински отношения.

# 23
  • Мнения: 1 168
Докато четях, ми хрумна следното: приготвяш всичко предварително, така както искаш да бъде /ако трябва и с табелки кой къде да седне Laughing/ и като се опита свеки да се намеси, много мазно и любезно и казваш: "ама, не се притеснявай, всичко е приготвено, просто седни и си почивай и си гледай празника - не се тревожи за нищо!" Хем ще и "намекнеш", хем гостите ще останат очаровани!
Не изключвам да го прави от добро желание - не познавам нито теб, нито нея, но си мисля, че това е най-безболезнения вариант, особено за пред публика!

# 24
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Преди на дойдат гостите поговори снея.Обясни и че това е твоя територия и тя няма думата.Ако се обажда и за напред  не и мълчи и пред гостите и отговори-достатъчно си я търпяла. Mr. GreenАз не бих мълчала  и веднага бих я поставила на място.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 430
Също токо може да й кажеш, че е почетен гост) Т.е. - не трябва нищо да прави) Даже може да подредиш нейното и на твоята майка място по специален начин)

И ако каниш хората в примерно 12ч., на нея й кажи - ела моля те в 11,45, че си почетен гост - така няма да ти цъфне в 9 сутринта и да домакинства)

Така имаш 15 минути да й обясниш ритуалите, които ще направите и как ще протече всичко.

И гледай да се прибереш в къщи 5 минути преди времето, в което си я поканила. Така ще се научи да идва навреме, а не с час по-рано)))

# 26
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Що бе, има и други начини. Примерно:

Свекърва: " - А сега, да подредим гостите..."

Ти: "А, не, не така, ние решихме...еди как си (с усмивка на уста)"

Свекърва: "Ама аз..."

Ти: "Така преценихме предварително..( и винаги с усмивка на уста)" и не й даваш думата, просто действаш, и така за всяко нещо. Просто не й даваш възможност да възразява, директно действаш, като говориш паралелно. Вариантите за нея са два, или да млъкне и да се кротне, или да започне някакъв безумен спор с теб пред хората, който ще я дискредитира.

Има си начин да я поставиш на мястото й без да се налага да си разменяте нито една дума напряко.

Просто трябва да й покажеш, че ти решаваш, или по-скоро, че вече си взела решение по отношение на всеки един детайл, и то е крайно решение, което не подлежи на обсъждане, още по-малко пък на промяна в последния момент.

И най-важното: Не се обяснявай с нея. Няма полза от обяснения, тя никога няма да приеме, че тя не е права, както междудругото вече ти го е заявила. Така че, не влизай в ненужни обяснения. Само действай.

# 27
Аз лично бих поговорила с нея и да й обясна, че аз имам семейство и на нашите празници ние с мъжа ми ще дирижираме празненствата, когато ме покани тя - тя да ръководи парада. подреди си всичко и я накарай да разбере, че ти искаш да е така, а не така , както тя иска. Naughty все пак не си развалай настроенито заради такива нелепи неща и прави това котео ти смяташ за необходимо. весел празник и много усмивки.  bouquet

# 28
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Аз бих подготвила всичко предварително, а нея бих я поканила малко по-късно от гостите.Така когато тя пристигне вече почти всички ще са си по местата.

# 29
  • София
  • Мнения: 622
Моята свекърва е същата и аз на погачата имах подобен проблем, не исках да се карам с нея, казах и че ако иска така да се меси и да дава акъл за всичко, нека тя да подготви всичко от до. Жената накупи всичко, погачи, почерпки, кърпи, всякакви подробности, дойде рано-рано и се почна едно рязане, подреждане, суетене- когато ме викаше за нещо, аз и казвах- "ааа, не, сега ти си домакиня в нас, не знам дали това, което ще направя ще ти се хареса".. Тя пуфтя, сумтя, празникът протече много добре, просто не си слагах на сърцето това, че всичко не е така, както аз искам и се забавлявах. Резултата- тя плати абсолютно всичко, изнесе всичко на гърба си, изми и оправи след това (само за протокола- млада е, работеща-в смисъл, не съм измъчвала немощна баба) и повече никога, ама никога не си е позволила да дава акъл. Идва като гост, забавлява се и си тръгва доволна. Мисля, че още помни погачата  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт