Относно проблема с ранното ставане - съдействие за репортаж

  • 7 099
  • 75
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 677
Не знам по какви програми учат децата ни,но явно всяко училище има различен начален час  newsm78
Дъщеря ми е в 6-ти клас и досега винаги са започвали часовете в 7.50ч.,като училището е на една смяна и от първи клас досега все са имали поне по 6 часа на ден,т.е. тя от тогава си учи до 1.00ч. Трудничко й е да става,но не е невъзможно,ако си е легнала навреме.Училището й е близко.
Но баткото,който е 10-ти клас втория срок трябва да стане в 6.00,да излезе в 6.30ч.,за да започне училище в 7.30ч. Ето това вече ми се струва проблем.Вярно е,че е голям,но и той е още дете.Колко възрастни тръгват по това време на работа?Не много,нали!Той ми е казвал,че трамвая,с който пътува е пълен предимно с ученици,които дремят по седалките или се свиват през зимата от студ.Е,неговото училище е голяма гимназия и е на двусменен режим,но е доста натоварващо за децата.
Аз не бих искала да идват и да ми снимат децата как стават,съжалявам.  Wink

# 16
  • Мнения: 1 035
Голямата ми дъщеря е първокласничка .Училището в което учи е буквално пред входа на кооперацията .За да отиде навреме (07 20 ч. ) я събуждам към 06 30ч. Ами ако пътуваше както съседчето около 30 мин. до друго училище ? Ами както  най- близката спирка е на около 15 мин път от в къщи ? Значи за по сигурно трябва седемгодишното ми дете да става в 05 30 ч.  Shocked
И имайки в предвид програмата  за вторник (3 уч . часа), да я прибирам в 10 30.

# 17
  • Мнения: 349
Малката ми дъщеря е в шести клас.Става в 6.10 за да се приготви и да закуси.Тръгва по тъмно-към 6.40,улиците са почти неосветени,до спирката има 8-10 минути.Хваща към 6.50-7.00 рейса и към 7.20 е в училище.Започват в 7.30.Ходи вече сама на училище и всеки път ,когато се сетя Tired за блъсканицата в рейса,за кучетата в градинката покрай която минаваме,за почти тъмната улица и за още сто неща-ИЗТРЪПВАМ.
Каката е в осми клас,но те започват в 7.45 Shocked,пък и е по-бърз и удобен транспорта.Става чак в 6.50, вече е светло,тоалет,закуска в училище.В 7.10-7.15  е на спирката и в 7.35 е в училище.

# 18
  • Мнения: 217
Аз не смятам ранното ставане за проблем. Ако е такъв, разрешава се с ранно лягане и добра организация. Предпочитам училището да започва рано и да свършва по-рано.Дъщеря ми е в пети клас и часовете им започват в 7.30. Става в 6,15, въпреки че живеем далеч от училището. Баща и я кара до там. Най- късно в 22.00 гледам детето да е в леглото. Естествено, чантата и дрехите за обличане са приготвени от вечерта. В събота и неделя я оставям да спи колкото иска.

# 19
  • Мнения: 11 607
Аз не смятам ранното ставане за проблем. Ако е такъв, разрешава се с ранно лягане и добра организация. Предпочитам училището да започва рано и да свършва по-рано.Дъщеря ми е в пети клас и часовете им започват в 7.30. Става в 6,15, въпреки че живеем далеч от училището. Баща и я кара до там. Най- късно в 22.00 гледам детето да е в леглото. Естествено, чантата и дрехите за обличане са приготвени от вечерта. В събота и неделя я оставям да спи колкото иска.

Колкото и да си ляга рано детето - събуждането рано сутрин е травмиращо. Моето момиче си ляга в 21- максимум 21,30ч. (много рядко), и то не по мое настояване, а сама си се организира - както лягането, така и дрехите. Но въпреки това всяка сутрин сърцето ми се къса като я гледам как става, как се облича, как отива до спирката(не всички имаме възможност да водим децата си до училище с кола) и докато ми пусне сигнал,че е пристигнала в училище - аз все съм под напрежение.

За голям човек е травмиращо като става рано, какво остава за малко човече. Едно е да не те гони часовника, друго е, часовника и да звънне - теб не те притеснява. Защото навън вече деня е започнал, ти си с бодра глава и деня ти може да стартира. А е само 7,30-8ч. Самата аз съм ходила на работа от 6,30 и от 9ч. и вярвайте ми.......предпочитам работното си време от 9ч.

# 20
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
И аз съм против ранното ставане. Всяка сутрин ставам в 6 и недай си боже стана 30 мин. по-късно и вече нито закуска, нито тръгването могат да се организират както трябва. Може да ви е смешно, но аз помагам всяка сутрин на сина ми, който в полусънено състояние се облича и после се скрива под завивките за още 10 мин. През зимата е още по-гадно, защото навън е тъмно и е ужасно травмиращо за децата. Аз ще  предложа на ръководството на училището в начален курс да започват в 8,30, а през зимата в 9. Нека няма голямо междучасие от 30 мин., но децата да тръгват в по-нормално време на училище.

# 21
  • Мнения: 1 849
А аз си мисля, че малко повечко си глезотим децата. Ние преди години как сме ходили на училище от 7,30 и как сме учили. Аз съм голяма поспалана, било ми е трудно да стана, но всяка сутрин ни строяваха на двора и правехме гимнастика 15 мин. Не си спомням някой да е дремел в час. Техникума ми беше в съседен град и хващахме ученическия автобус 6,30 ... А съпруга ми ми е разказвал, че е прекосявал цяла Стара Загора, за да отиде на училище ... Смятам, че е въпрос до нагласа на човека. Децата ни бива да се приучават на дисциплина. Разбира се това е мое мнение и не искам никой да засегна с него.

# 22
  • Мнения: 122
Аз не смятам ранното ставане за проблем. Ако е такъв, разрешава се с ранно лягане и добра организация. Предпочитам училището да започва рано и да свършва по-рано.Дъщеря ми е в пети клас и часовете им започват в 7.30. Става в 6,15, въпреки че живеем далеч от училището. Баща и я кара до там. Най- късно в 22.00 гледам детето да е в леглото. Естествено, чантата и дрехите за обличане са приготвени от вечерта. В събота и неделя я оставям да спи колкото иска.
Напълно съм съгласна. Имам петокласничка - Варна. Искат ги в 7.15. Става 6:45. Но 9.30 или най-късно 10:00 е заспала. Аз съм чела , че сънят вечер преди полунощ е най-полезен .
 Е вярно , че сутрин е тъмно и студено- може би половин час по-късно щеше да е идеално да излизат децата.
 Аз обаче повече се възмущавам от тази ежемесечна смяна на смени( първа-втора-първа-втора) . Тъкмо свикне детето с един режим- и на ставане и на хранене и на писане на домашни- и хоп: минават в другата смяна - тъкмо и там свикне и хоп: обратно. И така девет пъти. Да не говорим за работното време и обедните почивки на родителя, който отговоря да го прибира/води от училище. За пъва смяна трябва да се освободи около 12:30, а за втора 13:30- и това всеки месец се сменя. Е кой е тоя шеф дето ще изтърпи такъв служител?

# 23
  • София
  • Мнения: 17 283
При мен проблема е точно обратен и мисля, че той също трябва да се има предвид - миналата година в първи клас синът ми започваше училище в 8:20. Аз работя далече, което означаваше, че всяка сутрин трябваше да закъснявам за работа. В градината го оставях в 7:30 и всичко беше ОК. Така че се наложи първите няколко месеца да ми изтърпят закъсненията, а след това като детето посвикна, да стои при портиерите в коридора и да си чака класната (която все закъсняваше) да отключи класната стая.
Подкрепям migito напълно, винаги сме ставали рано като деца, а пък за гимназията ставах и излизах преди нашите да са станали дори, защото гимназията ми беше на другия край на Пазарджик и имах много ходене пеша.

# 24
  • Мнения: 11 607
Бърди, проблема, за който пишеш в Кюстендил е решен много сполучливо. Направили са стая, където родителите могат да оставят децата си. Обзаведена е много добре, шарена, с игри. Репортажа го гледах заедно с децата и те в един глас казаха - Леле, колко е хубаво! Завиждам им.
В тази стая са под контрол и докато стане часа за училище - те си играят там. Но за отбелязване е, че игрите са подходящи за големи деца. Имаше букви, цифри, не са бебешки и тип детска градина.

Не обичам сравнения с едно време.........Най-малкото, което е, тогава колко бяха колите, сега колко са? Времената са различни. Можем да вземем хубавото от миналото и да продължим напред. Напр. гимнастиката сутрин е хубаво нещо. Нищо не пречи на родителите да правят гимнастика с децата си сутрин.

# 25
  • София
  • Мнения: 17 283
Това звучи страхотно просто! Дори да няма кой знае какви игри, само сигурна стая да е, пак е попадение  Peace

За колите си права, не се бях замислила върху това, защото имаме късмета училището да ни е през един блок.

# 26
  • Мнения: 377
Аз имам две деца, които са абсолютно различни в ставането сутрин. Дъщеря ми винаги е била като войниче - като кажа "Хайде, маме, ставай!", тя става без да мрънка, а сега (вече е голяма) си нагласява алармата на телефона и сама се събужда. Синът ми е обаче другата крайност - 15 минути преди да трябва да стане, аз започвам "Хайде маме, разсънвай се" и така на всеки 3-4- минути, а той се крие все по-надълбоко под одеалото. Е накрая ще не ще става.
Така че според мен си зависи от детето дали е ранобудно или не. Иначе дъщеря ми нямаше да влезе с взлом в къщи (в 2 часа следобед), защото брат й заспал и не чул звъненето на два джиесема, домашния телефон и звънеца на вратата! #Crazy След половинчасови мъки да го събуди, тя накрая била шута на вратата и си влязла в къщи. Така че какво значение има колко е часа, някои деца просто са си поспаливи. ooooh!

# 27
  • София
  • Мнения: 1 775
Така че какво значение има колко е часа, някои деца просто са си поспаливи. ooooh!
Има значение. Дани ми е като войниче. Сам си навива часовника и си се буди. Проблемът не е в буденето, а в това че не всички деца живеят на две преки от училището.  В това, че не е все едно дали детето ще стане в 5 или в 6 часа. Нашето училище е на 3 спирки от нас. Няма по- близка гимназия. Ако не е мъжът ми, аз няма да се справя сама. Абсурд е да го пусна сам да пресича Околовръстното. По- надоло има глутница кучета. А днес, като не успях да се напъхам в тролея с децата и с количката един господин ми каза " Ще чакате следващият, за къде толкова сте се разбързали"...
И накрая, днес не са имали първи час, защото Госпожата е дошла направо за втория. Всички деца са стояли сами в стаята. Нямам думи, направо  ooooh!. ..

# 28
  • Мнения: 2 716
Семейството ми става в 6.00 (тате по-рано за да направи кафенце). Децата ми пътуват. Свиква се. Мой избор е да пътуват, за да учат в добри училища. Опитахме с кварталното училище - на 2 крачки, не я бутат в трамвая, поспива си... и ... както и да е.
Дублирам мнението на Агли.
Ако се "преборим" за започване от 9.00, децата ще му свикнат и пак "ще им е рано".
Моля да се отчете, че мнението ми е лично и не е претенция за закономерно.

# 29
  • Мнения: 377
[А днес, като не успях да се напъхам в тролея с децата и с количката един господин ми каза " Ще чакате следващият, за къде толкова сте се разбързали"...
#2gunfire Точно заради такива хора преди време забраних на дъщеря ми да бъде възпитана и учтива с по-възрастните, макар че до тогава и наливах в главата, че трябва да е едва ли не Тимур. Една бабичка е беше свалила от рейса като я закачила с бастуна за крака и я смъкнала, защото ако детето се качало в рейса, бабишкерата нямало къди да си сложи торбите! #2gunfire #2gunfire
Естествено детето закъсня за училище, а добрите граждани в рейса са си мълчали. Мога да дам десетки примери от този сорт случили се на децата ми.
Извинявам се, че излязох от рамките на темата, но виждам, че не само ние сме пострадали от простотията на някои хора.

Общи условия

Активация на акаунт