Места за забавления – Хайде да разплачем децата!

  • 2 326
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 034
че е тъпо да има лотария с подаръци в куклен театър - тъпо е, спор няма. все пак театърът има за цел да възпитава в определни културни ценности, ако е добре направен и организиран.

но има начин да се излезе от тази ситуация, без да се превръща цялата история в голяма драма.
особено по-малките деца се залъгват и винаги има начин да се накара едно дете да се усмихне. да не говорим, че при по-глямо дете  може да се използва случката като показно как не трябва да се разтройва от такива неща - да се акцентира на самото представление, което е било хубаво /ако е такова, разбира се/.

още повече, че все някога ще попадне на някаква "лотария", в която няма да бъде избрано. не е ли по-добре да се научи детето понякога и да губи.

в стремежа си да "опазим" крехката детска психика, много често като родители затваряме децата си под стъклени похлупаци.

вариантът "повече няма да водя детето си на куклен театър" е просто смехотворен.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 296
Съгласна съм с Криси,но:
1.Преди да квалифицираш кое е нормално и кое-не,си помисли защо не проверихте дали съществува тази лотария в театъра,преди да заведете детето.И това единственият театър ли е в Пловдив?
2."Такъв е животът" по-скоро се отнасяше за авторката,не за детето.
3.Съжалявам,че не плеснах с ръце и не заревах заедно с вас.Това не означава,че не съм съпричастна.
Желая на дъщеря ти весело и усмихнато детство!

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
NinaPopova, понеже съм от Пловдив и последната година съм водила 2 пъти дъщеря ми на куклен театър, уточнявам, че след края на представлението и томболата за която си споменала всяко дете получава пакет Зрънчо. Аз лично не виждам нищо нередно в подобна лотария. Книжките които дадоха и двата пъти струваха 3 лева и същата жена за която говориш и ти уточни, че ако някой иска, може да си ги купи на тази цена. Ако детето ми се затръшка толкова бих й купила, но по принцип гледам да й обяснявам, че не може да има всичко. Ако ти е трудно да обясниш на детето ти това сега, то неминуемо ще го разбере в по-напреднала възраст, когато разочарованията ще са по-големи.
Преди време и аз бях пуснала ето тази критична тема за Пловдивския куклен театър http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297380.0 Лично на мен това ми се стори по-сериозен проблем.

# 18
  • Мнения: 36
      Е, хайде сега, момичета! Тук беше описана една необмислена практика  на неподходящо място, на която не само 1 дете-моето  е реагирало с плач. И за нещо толкова естествено детско, трябва да отговорям  на въпроси с : не, разбира се, не й купувам всичко, което поиска; не, разбира се, не плачи по рождени дни, когато само празнуващото детенце получава подарък и да, разбира се, кой ще оспорва качествата на театъра?!?! Да, разбира се , че ще я водя на куклен театър, но не и в този, докато не се премахне тази нелепост, сигурно ще отнеме по-малко време от написването и на 1 мнение тук! 
      Детето ми се гледа с много любов, разбиране и уважение и това дава изключителни резултати. Тя самата е много добро, сияещо, нежно, любящо  и разбиращо момиче. И дори ми е доста абсурдно в момента да ви се описвам как я отглеждаме и каква е тя! Просто не разбирам защо, нали не е темата- кой как си отглежда децата?! За отвличане на вниманието, учението в търпение и обясненията – че накъде без тях! Но все пак тя не е машина за хармония Не и със сигурност като сме някъде другаде не плачи, когато някое дете получи нещо, а тя не;  НЕ Е ДО ИМАНЕТО; не става въпрос нито за моето дете, нито за мен! А за изявата след театъра- дали е добра идея. Пък всеки реагира, било голям или малък, спрямо своите личностни характеристики и ценостна система, или просто не реагира – това е ясно. 
      Не мисля, че е хубаво на вълшебни места – като куклените театри- да се случва така,  дори и на 1 единствено дете, пък камо ли редовно с много различни! Явно там има някакви различни очаквания; може би!
    А за това на всички да се дава „зрънчо” и отделно лотария- за пръв път чувам- имало е жест към ВСИЧКИ деца; със сигурност е нямало разплакани; Но май се размиха нещата. Според мен нещата НЕ СА В ИМАНЕТО, а в отношението, жеста, вниманието; и не става въпрос за моето дете, а за нелепа според мен изява. И за мое успокоение, виждам, че има и други, които я намират нелепа

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Последното нещо което бих направила тук е да се намесвам в полемики кой как си възпитава децата.
Включих се само да направя уточнението, че към момента поне, всяко дете си тръгва от въпросния театъра с подарък, макари символичен. На мен това, плюс приятната обстановка /театъра е изцяло обновен/ и една смислена и съдържателна постановка ми се струва напълно достатъчно за цената от 3 лв. за дете и толкова за възрастен. Останалото е плах опит за малко маркетинг от управлението на театъра. За двете постановки, които видяхме аз не видях дете да плаче конкретно за това, че не е спечелило книжката. Ако детето ти е по-скоро разочаровано от това, че не е спечелило подарък, отколкото очаровано от пиесите, наистина няма смисъл да го водиш там, лошото е че в Пловдив до колкото аз зная има един куклен театър.

     

# 20
  • Мнения: 3 506
но има начин да се излезе от тази ситуация, без да се превръща цялата история в голяма драма.
особено по-малките деца се залъгват и винаги има начин да се накара едно дете да се усмихне. да не говорим, че при по-глямо дете  може да се използва случката като показно как не трябва да се разтройва от такива неща - да се акцентира на самото представление, което е било хубаво /ако е такова, разбира се/.
още повече, че все някога ще попадне на някаква "лотария", в която няма да бъде избрано. не е ли по-добре да се научи детето понякога и да губи.

Не поставяйте всички деца под един знаменател. Ако в много случаи е лесно да се излезе от ситуацията, то със сигурност има деца, които с дни ще бъдат разстроени от нещо такова и с месеци ще мразят кукления театър. Така че дайте да си кажем, че да се разиграва лотария в детски куклен театър е недомислица, а не да вдигаме ръце, понеже за нашето дете драмата не би била толкова голяма (пък другите - те да му мислят)...

# 21
  • Мнения: 14 654
Малко попрекаляваш с оплакванията. Причината детето ти да реве не е в лотарията, а в прекалената му чувствителност. Има куп деца, които не се разстройват като не им изтеглят билетчетата. Моето не го изтеглиха в някаква лотария, където наградата беше лего (цяло лего-космически кораб при това!); всеки, който си беше пазарувал от този магазин нещо си участваше в лотарията.
Погрешно и глупаво е на детето да се обясни, че не е имало късмет, трябва да му се обясни какво е случайност. Ако на 3 е малко, на 4 вече е достатъчно голямо да схване. А тези работи за проваления и крив ден са абсолютно самонавиване и хленчене. Не знам как е възможно цял ден не успееш да си успокоиш детето заради пикливия подарък и да забравите, а вместо това и ти да се разкисваш.

# 22
  • Мнения: 1 121
Доста строго съдят тези от вас, които си мислят че "се пресилват нещата". Вашите деца може и да не плачат, ама има други, които са по-чувствителни и го изживяват по-тежко. И определено не могат лесно да се прелъжат. Казвам го защото познавам такива дечица. Дори и да им се купи нещо много по-хубаво след това, те не го искат, искат онова, дето са получили другите.

# 23
  • Мнения: 2 467
В събота бяхме на представление в театъра. Томболата не ми направи чак такова впечатление, колкото:
Около 20-на дечица сираци + двама възпитатели бяха дошли за представлението. Студено си беше в събота. Децата чакаха на вън, въпреки, че вътре си имаше място за всички. Представлението мина добре. Дойде томболата. Но жената изчака да се изнесат сирачетата, и чак тогава започна разиграването...

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Доста строго съдят тези от вас, които си мислят че "се пресилват нещата". Вашите деца може и да не плачат, ама има други, които са по-чувствителни и го изживяват по-тежко. И определено не могат лесно да се прелъжат. Казвам го защото познавам такива дечица. Дори и да им се купи нещо много по-хубаво след това, те не го искат, искат онова, дето са получили другите.
Интересно ми е като се изключи идеята за "недомислената лотария" как по принцип родителя решава такъв тип проблем? Защото никой не може да ме убеди, че подобно поведение възниква еднократно.
П.С. Ето това за което казва Jes, би ме убезпокоило повече  Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 3 506
Интересно ми е като се изключи идеята за "недомислената лотария" как по принцип родителя решава такъв тип проблем? Защото никой не може да ме убеди, че подобно поведение възниква еднократно.

Ако наистина те интересува, поговори с такива родители, тук във форума има тема "Темпераментни деца" - може да надникнеш там. Това не е проблем, който се решава от днес за утре, хоп, щракваш с пръсти и детето вече не е чувствително и предполагам си даваш сметка, че не може да се отговори с едно изречение, търси се подхода в зависимост от възрастта на детето, разговаря се, обяснява се, опитваш се да го разсееш, и т.н. Една от възможностите, разбира се, е избягването на места, които са дразнещи и точно това е глупавото в случая - че заради нечия недомислица, ти трябва да си лишаваш детето от куклен театър. Не е като да не го водиш в "Кой е по-, по-, най-, нали"?

# 26
  • Мнения: 36
 Grinning Получих отговор:
  " Към момента представленията в салона на Държавен куклен театър Пловдив се играят без последващата томбола.
   Програмата за месец октомври ще бъде качена в нашия сайт в сряда - 01.10.2008.
Оставаме на ваше разположение.
Гина Кафеджиян "

# 27
  • Мнения: 3 034
но има начин да се излезе от тази ситуация, без да се превръща цялата история в голяма драма.
особено по-малките деца се залъгват и винаги има начин да се накара едно дете да се усмихне. да не говорим, че при по-глямо дете  може да се използва случката като показно как не трябва да се разтройва от такива неща - да се акцентира на самото представление, което е било хубаво /ако е такова, разбира се/.
още повече, че все някога ще попадне на някаква "лотария", в която няма да бъде избрано. не е ли по-добре да се научи детето понякога и да губи.

Не поставяйте всички деца под един знаменател. Ако в много случаи е лесно да се излезе от ситуацията, то със сигурност има деца, които с дни ще бъдат разстроени от нещо такова и с месеци ще мразят кукления театър. Така че дайте да си кажем, че да се разиграва лотария в детски куклен театър е недомислица, а не да вдигаме ръце, понеже за нашето дете драмата не би била толкова голяма (пък другите - те да му мислят)...

хайде да избягваме да вадим  определени абзаци от нечии постове и да правим коментари само на тях.

от самото начало написах, че лотарията в куклен театър е недомислица, но явно това изказване не е с достатъчно болднати букви.

никой не поставя децата под общ знаменател и както стана ясно в кукления театър се предлага алтернативно решение - да се закупи въпросната книжка. така че, ако драмата е голяма - детето все пак може да я получи. /макар, че за мен лично това е един изключително изнудвачески начин да си продадеш книжката/.

NinaPopova, хубаво е, че все пак са взели под внимание писмото ти и явно то е дало резултат. лотария няма да има.
така че според мен темата в този контекст е изчерпана.

# 28
  • Мнения: 1 062
Лесно или трудно е да разсееш детето е едно на ръка. Като цяло това е много тъпо. В нашия театър ( в града има само един ), след детските представления се раздават три малки торти. Е, дъщеря ми е голяма вече на 6г. е, но въпреки всичко е разочарована. До сега нито веднъж не са я изтеглили в тази томбола. Да, тя разбира, че няма за всички деца, само три са печелившите, да, след представлението я водя на сладкарница да хапне парче торта. И все пак има разочарование, няма рев и драми, но има гаден вкус в устата, като си видиш детето разочаровано за пореден път. Практиката е много тъпа за мен, но ето, че я има на много места.

# 29
  • Мнения: 3 506
хайде да избягваме да вадим  определени абзаци от нечии постове и да правим коментари само на тях.
от самото начало написах, че лотарията в куклен театър е недомислица, но явно това изказване не е с достатъчно болднати букви.

По въпроса, че лотарията е недомислица сме съгласни. Това, което исках да подчертая е, че някои деца не е лесно да се утешат, докато няколко постинга, от които последният беше твоя, намекваха обратното. Това беше и причината да го цитирам, и нормално, цитирах тази част, която коментирах. Нищо лично. Не мога да си представя какво ще стане, ако всеки път всеки цитира в цялост постинг, по който иска да изкоментира нещо...

Общи условия

Активация на акаунт