Прясно мляко или адапте?

  • 2 296
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 449

Не е необходимо специално мляко, ако:
- детето има здравословен и балансиран хранителен режим
- детето се храни нормално и няма проблеми с апетита
- детето е здраво и без алергии

Най-добрата опция е да се набавят нужните витамини и минерали от добре балансирано хранене. На възраст над 1.5 год. детето вече приема достатъчно разнообразна и обемна храна.

Дори педиатричните организации, които препоръчват детски млека след 1 год. заедно с нормалните млечни продукти, винаги отбелязват, че обикновеното мляко е достатъчно, стига да се поддържа адекватно за възрастта хранене.

Относно аргументите за и против - зависи много от източника на информация. В американските схеми на хранене за деца над 1 год. тройките не се препоръчват и няма кой знае какъв избор. Според някои европейски схеми на хранене детските млека са добър вариант до възраст 3 год., но пък самите педиатри често съветват да не се използват. Няма сериозни препоръки на педиатри да се дава АМ 2 след 1 год. на едно кърмено дете.

Освен това, детските млека са сравнително нов продукт т.е. няма реални изследвания за по-продължителен период какви точно са ползите и пропуските при (не)консумация. И още един аргумент – детските млека насърчават ненужно т.нар. "индустриално хранене" т.е. консумацията на продукти, които са все по-далеч от естествения си състав. Това е и официално мнение на педиатрични организации.

# 16
  • Мнения: 239
Здравей и от мен.Аз смятам,че е по-добре първо АМ,а после прясно.На моят син ще му давам АМ ,докато го пие.

# 17
  • Мнения: 1 165
Дъщеря ми е на две години и четири месеца, но все още й давам АМ. Чак сега започвам да се замислям дали да не го сменя с прясно, краве мляко.

# 18
  • Мнения: 493
Каквото желае и му харесва на детето.

 Peace

# 19
  • Мнения: 161
По-добре адаптирано мляко според мен.  Peace
Подкрепям. Още повече, авторката подчертава, че детенцето предпочита все още мляко пред друга храна, т.е. едва ли приема толкова разнообразна и балансирана твърда храна, която заедно с обикновеното прясно мляко да е достатъчна за възрастта му. АМ може и да са индустриални храни, но пък и прясното мляко в кутия не е нещо по-различно.

# 20
  • Мнения: 2 616


Освен това, детските млека са сравнително нов продукт т.е. няма реални изследвания за по-продължителен период какви точно са ползите и пропуските при (не)консумация. И още един аргумент – детските млека насърчават ненужно т.нар. "индустриално хранене" т.е. консумацията на продукти, които са все по-далеч от естествения си състав. Това е и официално мнение на педиатрични организации.


Това беше и моят аргумент да не започна да купувам кутиите с адаптирани млека.

Благодаря ви, момичета, за отговорите, сега ще съм по-спокойна и явно ще ходим да купим някой стек, че Малчо изпива по 700мл мляко на ден.
Иначе "здравословната" му диета са плодове и фрешове - не е от най-лакомите Simple Smile

# 21
  • Мнения: 2 960
Синът ми си обожава  АМ-то ,така че докато му харесва не мисля да го заменян с прясно мляко.Всяко нещо с времето си!!

# 22
  • NL
  • Мнения: 520
Цитат
че Малчо изпива по 700мл мляко на ден.
IvelinaAtanasova не е ли много като количество 700 мл.мляко на ден?Между 1-4 години млякото в дневното меню е препоръчително да бъде в рамките на 300мл.(това по холандската схема,предполагам и в Бг е горе долу толкова).И друго,че ако пие много мляко детето  се мръщело на твърдата храна.За фрешовете ми казаха разредени да давам заради зъбите.
АМ или прясно и аз още не мога да реша newsm78.Засега е все още на АМ но след годинка може да го сменя с прясно.

# 23
  • Мнения: 2 616
Аз съм на принципа, че "то детето си знае" - ако му се пие, давам, когато организмът попълни дефицита си самичко ще спре. А фрешовете си ги давам чисти+ цитросепт и си мием зъбите после Simple Smile

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз след годинката давах АМ за деца над 1 година. Но не е проблем да пие и прясно.

# 25
  • Мнения: 4 784
Аз бих заложила на АМ.

# 26
  • София
  • Мнения: 12 554
Синът ми е на 2 години и 2 месеца и не съм му давала до момента да пие прясно мляко. Пие си АМ, когато иска преди заспиване.

# 27
# 28
  • Мнения: 192
аз пък се чудя ако реша да дам прясно мляко, кое да е - дали ще може например Мегле 3,2%? Или пък МАй Дей? И директно ли да го дам или трябва да премине някаква обработка. Синът ми от 4 месеца е на АМ (ама само сутрин в попарата слагам) Дали вече мога да премина на прясно мляко, вие как мислите?

# 29
  • Мнения: 529
Мисля,че може да се  комбинират млеката,ако детето иска понякога да пие прясно мляко ,друг път АМ.

Общи условия

Активация на акаунт