Майчинството - счетоводно - 12

  • 72 989
  • 1 059
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 2 508
Ясно, мерси много! Ще питам счети. Wink

# 271
  • Мнения: 3 869
Счетоводно всички получено допълнително суми по трудовото възнаграждение - 13-та заплата, премии и пр. се добавят към месечната заплата за месеца през който са изплатени, върху общатасума се начислват осигуровки и данъци. Такива допълнителни плащани оказват влияние върху осигурителния доход, който се взима за изчисляване, но много зависи от самия доход, отсумата на допълнителнителните плащания, от времето, през което са изплащани...

# 272
  • София
  • Мнения: 2 508
Разбирам, мерси много. Явно просто е добавена към заплатата ми този месец и няма да повлияе по никакъв начин, защото тъй или иначе съм достигнала максималния осигурителен доход. Confused

# 273
  • Мнения: 3 718
А може ли някой да ми каже от кога трябва да си пусна платения отпуск при положение, че детето ми от скоро ходи на ясла? Дали от деня на навършване на две години на детето или от деня на постъпване в яслата?
Предварително ви благодаря за отговорите.

# 274
  • София-Младост
  • Мнения: 24 181
А може ли някой да ми каже от кога трябва да си пусна платения отпуск при положение, че детето ми от скоро ходи на ясла? Дали от деня на навършване на две години на детето или от деня на постъпване в яслата?
Предварително ви благодаря за отговорите.
От деня на постъпване.

# 275
  • Мнения: 3 718
Благодаря  Peace

# 276
  • София
  • Мнения: 622
И аз да попитам- на постоянен договор съм,пълен работен ден, осигуряват ме на двеста и двадесет лева. Майчинството ми изтича през декември. При разговор със счетоводителката ми беше отказано ползването на платения отпуск в/у майчинството след декември с обяснението, че действително не работя на пълен работен ден. Работата ми е почасова и реално доходът ми е различен всеки месец, но е далеч над 220. Доколкото разбрах не искат да ме пуснат в платен, а после и да ползвам 6-те месеца неплатен. Имат ли право да ми откажат? Искам след това да напусна, защото работодателят ми иска да му осигурявам фактури за разликата от реалната ми заплата. Т.е. реално на месец, ако ми се съберат 1220 лв., трябва да осигуря фактури за фирмата на стойност 1000 лв., в противен случай ми се удържат 10 % в/у тази сума. Не желаят да ме осигуряват на реална заплата. Въпросът ми е има ли законово основание за такава практика и могат ли да ми откажат въпросните отпуски? Как да процедирам с тях?

# 277
  • Мнения: 1 193
Здравейте, имам съмнения дали са ми преведени всички парички за болничните преди раждане, след раждане и след това, вече бебока е на 7 месеца. Съмненията са ми защото по- късно са ми подадени болничните в НОИ - дълга история.Осигурявана съм на заплата от 265 лв грубо.До този момент са ми преведени 984 лв грубо.Няма да ви лъжа малко ми се струват паричките  Embarassed.Как да си изчисля колко пари трябва да ми преведът, за да съм сигурна и ако липсва нещо да си търся правата.
Извади си персонален код, влез в сайта на НОИ, провери за кои месеци и по колко тие преведено и тогава изрази съмнения. Това, че бебо е на 7 месеца не означава, че си получила пари и за седемте. При по-късно предадени документи ще има забавяне в парите. След 135-тия ден също се подават документи.
Благодаря

Последна редакция: сб, 11 окт 2008, 16:37 от bebo4e

# 278
  • Мнения: 4
Здр., бих искала да Ви попитам какъв е принципът на изплащане на обещения от работодател за майчинство. Тези 90%, са за последните 6 месеца, но от брутната или нетната заплата? И другия ми въпрос е ако шрез тези 6 месеца се ползват болнични ( като се абстрахираме от 45 те дни по закон преди термина), това отразява ли се в/у обещетенията по време на 315 те дни майчинство и ако да, как??? Багодаря предварително Smile

# 279
  • Мнения: 3 835
Работодателят нищо не плаща. Обезщетенията се превеждат от НОИ по бамнковата ви сметка.
Относно изчисляването им - вижте първото мнение на темата. Simple Smile

# 280
  • Мнения: 3 835
Притеснението ми е да не вземат да ми изчлисляват болничен и ново майчинство на минимална заплата:(

Дано не е така, но ще съм благодарна ако ми помогнете с инфо!

Питаш за болничния за бременност и раждане?
Или сега си си взела болничен?  Thinking

# 281
  • Мнения: 3 835
Счетоводно всички получено допълнително суми по трудовото възнаграждение - 13-та заплата, премии и пр. се добавят към месечната заплата за месеца през който са изплатени, върху общатасума се начислват осигуровки и данъци....

Напротив - няма значение кога са изплатени, а за кои месеци са начислени.
Може при изплащането данъкът да е удържан, но като осигурителен доход се разбиват по месеци. Правят се съответните корекции.

Разбирам, мерси много. Явно просто е добавена към заплатата ми този месец и няма да повлияе по никакъв начин, защото тъй или иначе съм достигнала максималния осигурителен доход. Confused

Така че за май-сигурно си погледни данните по ПИК.

# 282
  • Мнения: 3 835
И аз да попитам- на постоянен договор съм,пълен работен ден, осигуряват ме на двеста и двадесет лева. Майчинството ми изтича през декември. При разговор със счетоводителката ми беше отказано ползването на платения отпуск в/у майчинството след декември с обяснението, че действително не работя на пълен работен ден. Работата ми е почасова и реално доходът ми е различен всеки месец, но е далеч над 220. Доколкото разбрах не искат да ме пуснат в платен, а после и да ползвам 6-те месеца неплатен. Имат ли право да ми откажат? .........

Нямат право да ти откажат неплатения отпуск. Трябва да подадеш молба за него 10 раб. дни предварително.
Платеният отпуск трябва да ти го разрешат - доколкото разбирам, ще се изчисли на мин. раб. заплата.
Ако искаш си пусни неплатения, после платения. За две години и половина ще са поне 50 раб. дни платен отпуск. Но като гледам едва ли ще ти ги дадат. При напускане трябва да ти ги изплатят. Иначе се оплакваш в Инспекцията по труда!

Не се съгласявайте да работите за такива хора! Често се случва така, че им излизаме без пари! Работа има! Избирайте си работодателя внимателно! Naughty

# 283
  • Мнения: 826
Здравейте момичета Grinning  Този Персонален код за да проверя наред ли са социалните ми осигуровки само лично и на място ли може да се получи? В НОИ? Няма ли начин в Интернет или задължително трябва да се виси там? И друг въпрос имам. Тук в bg-mamma прочетох, че 90% от заплатата на която съм се осигурявала последните 6 месеца ще ми я превеждат за 315 дни, а един приятел - счетоводител ми каза, че щели да ми изплащат тази сума близо две години? Второто звучи супер но кое е истина?
  Благодаря предварително и много здраве и усмивки на всички Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 284
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
dendri, Пик кода се взима само лично от НОИ.Като в сайта на НОИ има образец молба,за да ти дадат ПИК.

315 дни ще взимаш това,което си получавала като заплата преди това.След тези дни близо 1 г и 3 м се взима майчинство 220 лв /за 2008 г/-докато детето навърши двe години.

Последна редакция: сб, 11 окт 2008, 23:28 от Elfita

Общи условия

Активация на акаунт